5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1181 odgovor
  • 127043 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1181

Pozdrav

probao bih A1 Homebox, eventalno Savršenu tarifu ako Homebox ne bude dovoljan, pa imam pitanje vezano za router kojeg bih koristio za te usluge.

Ukratko, nalazim se između dvije bazne stanice, prva cca 1,10 km (b1,b3,b20), druga 1,25 km (b3,b20) udaljenosti.
Cellmapper prikazuje da se uvijek spajam na ovu prvu.
Download 25-50, Upload 2-10. Mjereno između 18-20 navečer u više navrata unatrag 2-3 mj.
Ne bi bilo loše malo to povećati, ali zadovoljan bih bio i s tim, samo da ne pada ispod 20mbps download.

Na žalost susjedne kuće s obje strane mi blokiraju optičku vidljivost, tako da mi opcija povećanja signala da nabavim vanjske antene i usmjerim prema određenoj stanici propada.

E sad, pitanje je uzeti Huawei B535 uz Homebox ili odmah ići nabaviti neki eventualno bolji router?
Koliko sam skužio po komentarima router nije loš, ali vidim da postoji opcija da se uzme Homebox i bez routera pa ukoliko bi nešto bolje od toga se moglo nabaviti, po mogućnosti da ima dostupno u našim ili EU pouzdanim web trgovinama za naručitii s razumnom cijenom, radije bih onda išao na tu opciju.

Da imam optičku vidljivost, bez previše razmišljanja bih uzeo taj B535 i nabavio onu Iskru p56, ali kako mi ta opcija propada zanima me mišljenje da li bi sam B535 mogao održati solidan signal (kakav je i na mobitelu kojim sam mjerio) ili da idem odmah na nešto bolje?

Pregledom teme vidio sam da je Huawei B818 bio preporuka za A1, jel on još uvijek preporuka ili nešto drugo? Nighthawk mi je malo ipak preskup :)

Također, ima li neka antena koja bi mogla pomoći bez obzira na nepostojanje optičke vidljivosti?
Npr, jel bi ovakva omni antena bila dobra opcija - https://www.satshop.fi/finnsat-fs3500.html  ili nešto drugo?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ako je na mobu 4G modem isti kao i na routeru tj cat6, 2CA na B535 imat ćeš iste ili veće brzine nego na mobu, što se tiče te antene isto je za montažu vani i neće ti razmaknuti kuće za bolju optičku vidljivosti ima manju dobit nego iskre P56. Zato ako antene onda Iskra P56 i duplo jeftinija od spomenute Ominice. Imaš i opciju u A1 Uzeti ZTE MC801a uz tarifu Mobilni Net L 169kn i uključiš za 40kn Neograničeni net imaš Flat 209kn i top router za koji ti ne trebaju vanjske antene za 4G

Imam Galaxy S20 FE. Prema speckama taj ima 5CA cat19 modem.
Pretpostavljam da onda neće brzine biti takve i na B535?

Ovaj Mobilni net ne djeluje loše, ali htio sam izbjeći ugovorne obveze.
Razmislit ću i o toj opciji, thx na prijedlogu

Razina korisnika 7
Bedž +4

Naravno da ćeš imati na mobu veće brzine jer može spojiti 5 frekvencija a B535 samo dvije.

Da, nisam se inicijalno uopće sjetio provjeriti kakav mi točno modem ima mobitel, što bi bila očito korisna informacija.

Postoji li onda router do 1000kn (eventualno malo više) s kojim bih možda uspio izvući i dobiti pristojne brzine u mojoj situaciji?

Razina korisnika 7
Bedž +4

U obzir ti dolaze B818-263, ZTE MF 289F, i ZTE MC801a. B818-263 teško ih je naći ispod 230eura jer polako izlaze iz mode .ZTE 289f cca 1500kn MC 801a cca 2000 +kn. Mislim da ima jedan na njuški MF 289f i ok je cijena

E super, hvala ti na preporukama.
Probat ću onda s jednim od tih routera.

Razina korisnika 3

Ima li tko iskustva sa Huawei 5G CPE Pro 2,uskoro stiže……,dobio novog za 200 EUR-a!

Razina korisnika 7
Bedž +4

To je model H122-373. Par kratkih crta:

Odličan WIFI na 2.4 i 5 Ghz.

Podržava sve 4G i 5G frekvencije u HR

4G agregacije potpuno identične kao i na B818-263

Loše je to što nema priključke za vanjske antene (znači mora biti optička vidljivost i toranj unutar 1km za dobre rezultate DL i UL)

Same frekvencije i agregacije opet ovise koji FW ima jer sa nekim FW postoji mogućnost da su blokirane neke funkcije i agregacije.

 

Razina korisnika 3

DA,trebao bi biti odličan.Wifi 6 Plus!Za antene mi je bitno da ima bolje od Huawei B525s-23a,koje me dobro služe do sada!A što se tiče firmware-a,samo je pitanje vremena kada če se moči samostalno ubaciti neki nebrendirani!Vidim da ni za vanjske antene nije problem ugraditi portove,dosta njih je to več uradilo…...

Razina korisnika 7
Bedž +4

Javiš utiske kada ga testiraš. Da bi ugradio priključke za antene router se mora otvarati isto i kod promjene FW a time gubiš garanciju. Promjenu FW teško ćeš izvesti jer nema USB priključak. I nema priključak za telefon tako da usluge tipa homebox imat će samo data nema poziva.

Razina korisnika 3

Naravno!Ima priključak za telefon,iako ga uopče nikad ne koristim.I ima mislim mikro USB(Service only),tako da se nadam da je sve pokriveno oko eventualnih nadogradnji!A što se tiče otvaranja,i garancije…..,iz vana je,mislim da nemam garanciju,ali sam uvijek spreman na rizik,do sada nije nikad bilo problema!

Razina korisnika 3

Micro USB “Test only”…...što god to značilo/podržavalo!

Razina korisnika 3

Inače,ako nekog zanimaju povoljni routeri,ovdje na stranicama eBay malih oglasa imate dosta toga po jako povoljnim cijenama!Registrirate se,ima i mobilna aplikacija!Jedino što se nikad nezna,do osobnog kontakta sa prodavačem,dali je osoba spremna poslati za Hrvatsku direktno,ili se mora kod nekog svog u Njemačkoj,pa vam on proslijedi!Osobno koristim,i preporučujem samo metodu sigurne kupnje koja se nalazi uz veliku količinu oglasa,ili osobno preuzimanje!Kod sigurne ponude ponudite određen iznos preko linka,i ako prodavač prihvati,vi platite,on nakon uplate šalje…..,i tek kad vi preuzmete paket,otvorite,i sve provjerite…..,ako je sve uredu,potvrdite u aplikaciji,i tek tada prodavač dobija novac!Jel su se pojavili pojedinci koji stavljaju niže cijene,privlače kupce traženih artikala,i onda kao nemogu preko kartice,nego traže prvo uplatu na račun!VB uz cijenu znači cijena po dogovoru,ali iz osobnog iskustva znam da i bez te oznake neki prihvate nižu ponudu,i po 50 EUR manje(u slučaju mog routera)!

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-huawei-5g-cpe-pro-2/k0

Razina korisnika 7
Bedž +4

Taj USB3.1 Type C može se koristiti kao napajanje i kao prijenos podataka pošto ima veću propusnost od 1Gbps lan porta pa se preko njega mogu dobiti puno veće brzine od 1Gbps nije za promjenu FW zato ga nisam ni spominjao. Da neki imaju tel port ovisno koji operater ga prodaje i imaju  njihov FW. Orginalna verzija nema tel priključak modifikacije su napravljene na zahtjev operatera kod proizvođača.

Razina korisnika 3

Ljudi uvijek doskoče problemu,nadam se da če i ovdje tako biti,što se tiče ubacivanja firmwarea!

Razina korisnika 7
Bedž +4

Još nisu doskočili , a H modeli su već dvije godine u prodaji ali nikad se ne zna možda doskoče kroz koji mjesec, godinu…. Ali bilo bi lijepo kada ga testiraš da napišeš svoje utiske možda će nekom pomoći. Ne mogu nešto previše reći o H modelima osobno ni jednog nisam testirao prvo cijena je previsoka, a i one spec što su dostupne na netu mi baš nisu nešto obećavajuće naročito što se tiče 4G mreže koja će ionako još godinama biti ispred 5G po pokrivenosti.

Razina korisnika 3

Hoču,ni ja se ne nadam previše oko 5G mreže,ali nada je ipak tu!I dalje sam u specifičnoj situaciji,da mi je bliži toranj lošiji,a onaj bolji malo dalji,ali ga zaklanjaju 2-3 zgrade!Ali se nadam još malo večim brzinama uz pokoju dodatnu agregaciju,koju 525 nije mogao odraditi!U kuči koristim bežičnu vezu,i lan preko Powerline adaptera,i sve dobro funkcionira!Jedna soba mi šteka sa bežičnom vezom,i termostat mi stalno gubi vezu,pa me baš zanima dali če novi router više “dobaciti” sa istog mjesta,i wifi 6 plus u odnosu na stari wifi 5!

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo koje se 4G i 5G frekvencije koriste. n28  n78(b42,b43)i n257 5G frekvencije još nisu u upotrebi.

 

 

 

Razina korisnika 1

Pozdrav ekipa, novi sam na forumu. Pročitao sam od 1 do zadnje stranice i ipak moram pitati.😁😁😁

Nalazim se u Mokošici -Dubrovnik. Imam problem sa brzinom na routeru od bilo kojeg davatelja u HR. Inače nema nikakve žične opcije osim parica (brzina cca 4mbit) jedino homebox.

Zanima me kako mogu saznati koji bi mi router odgovarao za ovu moju lokaciju. Naravno da nije cijena u nebo.Pošto je bazna stanica od A1 udaljena 1,2 km ali je ne vidim a ni ostali u naselju. Iz A1 su mi rekli da smo u nekakvoj sivoj zoni. Kad stavim simicu iz routera u Mob brzina mi je uz prozor nekih 40-70 mbit ovisno o dobu dana što mi je ok. A routeri hvataju u idealnoj poziciji od 7 do 20-25 mbit. Da li se signal može pojačati nekom  antenom kao što je pisano u prijašnjim postovima. 

Hvala lijepo

Razina korisnika 1

Inače,ako nekog zanimaju povoljni routeri,ovdje na stranicama eBay malih oglasa imate dosta toga po jako povoljnim cijenama!Registrirate se,ima i mobilna aplikacija!Jedino što se nikad nezna,do osobnog kontakta sa prodavačem,dali je osoba spremna poslati za Hrvatsku direktno,ili se mora kod nekog svog u Njemačkoj,pa vam on proslijedi!Osobno koristim,i preporučujem samo metodu sigurne kupnje koja se nalazi uz veliku količinu oglasa,ili osobno preuzimanje!Kod sigurne ponude ponudite određen iznos preko linka,i ako prodavač prihvati,vi platite,on nakon uplate šalje…..,i tek kad vi preuzmete paket,otvorite,i sve provjerite…..,ako je sve uredu,potvrdite u aplikaciji,i tek tada prodavač dobija novac!Jel su se pojavili pojedinci koji stavljaju niže cijene,privlače kupce traženih artikala,i onda kao nemogu preko kartice,nego traže prvo uplatu na račun!VB uz cijenu znači cijena po dogovoru,ali iz osobnog iskustva znam da i bez te oznake neki prihvate nižu ponudu,i po 50 EUR manje(u slučaju mog routera)!

 

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-huawei-5g-cpe-pro-2/k0

Gledao sam malo ove oglase. Sestra mi živi u Njemačkoj pa bih mogao preko nje kupiti router. Samo me zanima koji, da ima opciju spajanja za vanjsku antenu ako bi pomogla jer imam atenski kabel proveden. Hvala 

Razina korisnika 1

Ako je na mobu 4G modem isti kao i na routeru tj cat6, 2CA na B535 imat ćeš iste ili veće brzine nego na mobu, što se tiče te antene isto je za montažu vani i neće ti razmaknuti kuće za bolju optičku vidljivosti ima manju dobit nego iskre P56. Zato ako antene onda Iskra P56 i duplo jeftinija od spomenute Ominice. Imaš i opciju u A1 Uzeti ZTE MC801a uz tarifu Mobilni Net L 169kn i uključiš za 40kn Neograničeni net imaš Flat 209kn i top router za koji ti ne trebaju vanjske antene za 4G

Pozdrav Daworine, zanima me da il bi meni pomogao ovaj savjet sa ZTE MC801 i tarifa Net L radi boljeg signala i brzine veze. Naravno ako je ova doplata od 40 kn za neograničeni flat internet. Bilo koji router mogu postaviti  na idealnu poziciju u kući jer imam postavljene ubiquiti unifi antene, samo napajanje i mrežni kabel do routera i sve pokriveno.

Hvala 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ovako ima još par stvari prije izbora routera koji bi tebi najviše odgovarao trebam malo više podataka koji router sada koristiš kojim mobom si mjerio….. Može PP

Razina korisnika 3

@daworin …….evo stigao Huawei 5G CPE PRO 2,i iako nisam još uhvatio vremena da ga detaljno testiram,mogu bar prve utiske!Uređaj nemaš što vidjeti,manji nego sam mislio…..,i puno lakši od očekivanja(kao da je prazan)!Prije zamjene routera istestirao sam zadnji puta svoj stari odlični Huawei B525-23s sa dvije externe antene,trudeči se da oba testa budu u identičnim uvjetima,bar sa moje strane!Preko wirelessa na starom je izbacio PING29/D43.48/U38.61!Zatim sam izvadio karticu,ubacio u novi router,ostavio u trenutno Auto modu(B525-23s je bio na agregaciji 800+1800,a dali ovaj to odrađuje sam u Auto modu neznam)…….,i nakon spajanja test je pokazao PING23/D127.55/U38.61!Doslovno sam bio šokiran rezultatima!Router se nalazi kraj TV-a,po sred kuče,signal mu dolazi od tornja sa leđa cca 200 m,kroz dosta građevina!Sam modem ima opciju da testira lokacije modema dok ga nosite,i za trenutnu lokaciju mi je pokazao DOBRA,3 od 5 zvjezdica,nekih 60-tak posto!Sad razmišljam ako mu nađem još bolju lokaciju,ako se poigram malo sa agregacijama,i još možda ulovim 5G signal…….do koliko bi dogurao!Iako sam i ovim rezultatom savršeno zadovoljan,i neznam dali ima potrebe da išta diram!A da ne spominjem da večinom na testu sada dobivam 130…...pa do čak 150!Nevjerovatno mi je da novijim hardverom,u malom pakovanju,bez uopče priključaka za vanjske antene dobijem 3 puta bolje brzine na 4G+!Čak i dalje dobacuje signal.Nest termostat na katu mi je na suprotnom kraju kuče,i do sada nije imao signal,a sada ima sasvim pristojan od 3 crtice!Što se tiče 5G signala,moram provjeriti dali mogu nekako uhvatiti od A1,a T Mobile karticu moram nekako nabaviti za probu….pa javim!Uglavnom,šok i nevjerica!ODLIČAN UREĐAJ!P.S-Ekipa SRETAN USKRS!

 

Razina korisnika 1

Sretan vam Uskrs svima koji slave.

Odgovori