5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1181 odgovor
  • 127055 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1181

Razina korisnika 1

Evo usporedio sam sa onom slikom, sve u zelenom osim SINR, primjetio sam da ponekad pada do 16, ovi ostali brojevi su stabilni, eventualno se pomaknu za jednu brojku.

Sam je prebacio na vanjske antene, vidi se gore u skripti, ali i u postavkama.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ok imaš super signal da normalno je da varira SINR  samo smanji razmak između antena na 35cm mjereno između najdužih elemenata antena. Šta piše na koji eNB ID tornja se spajaš

Razina korisnika 1

Aha, piše 3030 to je ID baze, tražio sam ih po cellmapper stranici, ta mi je jedina blizu, i A1 ima najviše bandova na njoj.

Probat ću sa tim razmakom, ali ovo piše na papiru koji sam dobio sa antenama.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo da razjasnimo podešavanje antena. Što je niža frekvencija ima veći domet i bolju prolaznost kroz prepreke. B20 tj 800Mhz ima domet cca40km naravno optička vidljivost mora biti. Zato treba antene podesiti prema višoj frekvenciji ja podešavam prema B3 tj 1800Mhz. Razmak se izračunava prema valnoj duljini frekvencije. Znači valna duljina frekvencije x2



 
Valna duljine frekvencija

 

Razina korisnika 1

Evo ga, antene stavljene na 38 cm razmaka između isturenih elemenata(držač),u prosjeku rast  brzine oko 5% na 10 odrađenih mjerenja.

Razina korisnika 1

Pozdrav, zanima me koji se router dobije uz homebox uslugu? 

Razina korisnika 1

Dobije se Huawei B535 i plačaš ga 500kn.

 Ali na toj usluzi imaš samo 400 giga po full brzini, nakon toga 2mbps.

Ako si kupiš router samostalno, i aktiviraš Savršenu tarifu na pretplatu (189 kn) što je 10 kn više od homeboxa.

Savršena ima limit 100giga po full brzini, ali može se neograničeno puta dodatno podizati za svakih 50giga slanjem SMS poruke "SURFAJ" na 13125.

Veoma olakšavajuća stvar je ta što ja sa B715 routera mogu slati SMS poruke iz njegove konfiguracije.

Ne znam može li to B535 i neki ostali ruteri, netko vjv zna više.

​​​​​​

 

​​​​

Razina korisnika 1

Iskreno prateci sadasnju potrosnju, ona iznosi cca 280-320gb mjesecno a iskreno wifi/neflix/hbo opcenito tv gori puno :)

Tako da ne vjerujem da mogu potrosit tih 400gb!

Tcom ima 300 to mi je vec knap! Kako vec posjedujem a1 satelitsku i uzmem homebox i ukljucim ga u ovu novu mozaik kombinaciju vjerujem da tu imam koliko sam uspio procitat smanjenje racuna na obje usluge! 

Razina korisnika 7
Bedž +3

@zuti14 - malo off topic, A1 satelitska ti ne ulazi u Mozaik. Vidi koje Usluge možeš spajati.

 

Danas su mi u A1 poslovnici ponudili prelazak na 5G pokućni internet za 199kn/mj uz 1TB mjesečnog prometa! (to je kao neka akcija trenutno). Dobije se njihova oprema (pretpostavljam modem + wifi ruter) jer jedna “kutija” ide vanka da hvata bolji signal, a druga je u kući. Povezuje ih UTP kabel. Zna li netko o kojoj opremi je riječ i kakve kvalitete?

 

Srećom, igrom slučaja, doma baš imam proveden UTP kabel od rutera do krova i to bi mi bilo jednostavno instalirati kao plug-n-play. Moram priznati da sam dosad bio zadovoljan njihovim 4G internetom na B818 modemu, pa ću vjerojatno prihvatiti ovu opciju za 20-30kn više.

 

Danas su mi u A1 poslovnici ponudili prelazak na 5G pokućni internet za 199kn/mj uz 1TB mjesečnog prometa! (to je kao neka akcija trenutno). Dobije se njihova oprema (pretpostavljam modem + wifi ruter) jer jedna “kutija” ide vanka da hvata bolji signal, a druga je u kući. Povezuje ih UTP kabel. Zna li netko o kojoj opremi je riječ i kakve kvalitete?

 

Srećom, igrom slučaja, doma baš imam proveden UTP kabel od rutera do krova i to bi mi bilo jednostavno instalirati kao plug-n-play. Moram priznati da sam dosad bio zadovoljan njihovim 4G internetom na B818 modemu, pa ću vjerojatno prihvatiti ovu opciju za 20-30kn više.

Vezano za uređaje: prema tekstu sa https://www.a1.hr/privatni/internet/5g-internet izgleda da je riječ o Fritzbox modemu i Askey vanjskoj jedinici. Znamo li išta o njima?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Vanjska jedinica Askey RTL 6300

 

 

 

Unutarnja jedinica FRITZ!Box 7530

 

 

Razina korisnika 1
Bedž

 

Danas su mi u A1 poslovnici ponudili prelazak na 5G pokućni internet za 199kn/mj uz 1TB mjesečnog prometa! (to je kao neka akcija trenutno). Dobije se njihova oprema (pretpostavljam modem + wifi ruter) jer jedna “kutija” ide vanka da hvata bolji signal, a druga je u kući. Povezuje ih UTP kabel. Zna li netko o kojoj opremi je riječ i kakve kvalitete?

 

Srećom, igrom slučaja, doma baš imam proveden UTP kabel od rutera do krova i to bi mi bilo jednostavno instalirati kao plug-n-play. Moram priznati da sam dosad bio zadovoljan njihovim 4G internetom na B818 modemu, pa ću vjerojatno prihvatiti ovu opciju za 20-30kn više.

Vezano za uređaje: prema tekstu sa https://www.a1.hr/privatni/internet/5g-internet izgleda da je riječ o Fritzbox modemu i Askey vanjskoj jedinici. Znamo li išta o njima?


Ovo što A1 nudi je FWA (Fixed Wireless Access) kao i TCom.
Vanjska jedinica je Askey RTL 6300 iz koje ide LAN kabel u WAN port FritzBox 7530 koji je osakaćen od strane A1 to jest on glumi Access Point.Ako se promjeni Username i Password na njemu i zaboravite ga A1 ga mora slati na reflashanje jer Factory Reset ama baš ništa neresetira.
Toliko je osakaćen da se nemože niti koristiti za xDSL uslugu jer je preko custom A1 firmwarea ugašen xDSL.

https://imgur.com/a/q5jlpAm

Pametno bi bilo nabaviti vlastiti router umjesto ovog Fritzboxa ili nakačiti neki MikroTik za naprednije korisnike.

Može se doći do GUIa Askey RTL 6300(zna sam mjenjati adresu svoju pristupa pa bi trebalo pripaziti na to) i izgleda ovako ali ništa se nemože promjeniti osim upaliti i ugasiti LED lampice.

https://imgur.com/a/omrRSqz

Biti će zanimljivo za par godina kad svi smartphone korisnici prijeđu na 5G.

Inače brzina
https://i.imgur.com/S96ylpG.jpg

Razina korisnika 4

Od kada Tcom ima FWA?

Razina korisnika 7
Bedž +4
Razina korisnika 7
Bedž +4

 


Može se doći do GUIa Askey RTL 6300(zna sam mjenjati adresu svoju pristupa pa bi trebalo pripaziti na to) i izgleda ovako ali ništa se nemože promjeniti osim upaliti i ugasiti LED lampice.

 

Sve se može u sučelju Askey RTL 6300 mogu se mijenjati frekvencije zadavati agregacije ili promjena 3G ,4G 5G NSA ili 5G SA

Razina korisnika 4

Askey 6300 je hardverski ograničen na download do 200Mbps.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Askey 6300 je hardverski ograničen na download do 200Mbps.

Pa objasni kako si došao do tog zaključka pročitao negdje ili si testirao?

Razina korisnika 4

Askey 6300 je hardverski ograničen na download do 200Mbps.

Pa objasni kako si došao do tog zaključka pročitao negdje ili si testirao?

Prvo,da se koregiram,limitiran je A1 FW,kada se u Askey umetne simica od savršene tarife,

brzina je do 200Mbps,a u mobitelu je na istom mjestu oko 900Mbps.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Tako već da u FW je problem tu je srezan. Jesi probao sim iz askey u mobu tu 5G internet tarifu ?

Razina korisnika 4

Tako već da u FW je problem tu je srezan. Jesi probao sim iz askey u mobu tu 5G internet tarifu ?

Prilično je pimplavo odvajati Askey od samoljepive pločice,čepovi su krhki,mogli bi stradati.

Jednom si moram napraviti prilagodljivi držač.onda ću isprobati razne kombinacije.Čekam  konkurenciju da uvedu FWA,to će biti poticaj za probe!?

Razina korisnika 4

Tako već da u FW je problem tu je srezan. Jesi probao sim iz askey u mobu tu 5G internet tarifu ?

Sim 5G tarife stavio u  mob.,brzina  200Mbps.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Znači tarifa je lock na 200Mbps. Zato me čudi da su i FW blokirali na max 200Mbps. Očito se boje da Savršena ne završi u Askey:grin::grinning:

Razina korisnika 4

Još jedna Interesantna stvar je da ne prihvaća prepaid tarifu,crveno!?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Moguće kolegi simpu isto ne prihvaća ali unlimited prihvaća dobro je zblokiran:sweat_smile:

Odgovori