Riješeno

Spajanje vlastite opreme

  • 10 January 2024
  • 81 odgovor
  • 2414 pregleda

Razina korisnika 1
  • Forum rekreativac
  • 32 odgovora

Zasto A1 ne daje podatke za spajanje vlastite opreme?

Ganjam vas od 28.12 i jos nisam dobio podatke. Ne postujete pravilnike ni zakone.

Zasto me zovu genti koji nemaju pojma? Kazu mogu spojit svoj router al onda nemogu imat tv, ok ja odjavim trajno  tv i zovem ponovo dobim odgovor da nezna na koji nacin mogu spojit router.

Kupio sam opremu i sad mi stoji doma jel vi ne dajete podatke za spojit opremu iako ste duzni dat.

Hrvatski telekom svojim korisnicima sve podatke posalje na e-mail

Poslao sam vam i prigovor a i prijavit cu vas Hakomu.

Jedva cekam jos 7 mjeseci pa da i internet trajno ugasim

icon

Najbolji odgovor od A1_Meri 12 January 2024, 09:50

Pogledaj original

Odgovora 81

Poštovani,

sukladno Pravilniku o načinu i uvjetima obavljanja djelatnosti elektroničkih komunikacijskih i mreža i usluga, čl.30 "Operatori javno dostupnih elektroničkih komunikacijskih usluga u nepokretnim mrežama su obvezni omogućiti krajnjim korisnicima korištenje vlastite terminalne opreme za korištenje usluge širokopojasnog pristupa internetu umjesto opreme operatora. Krajnjim korisnicima moraju biti javno dostupni svi potrebni podaci za spajanje vlastite opreme, a ukoliko je potrebno da krajnji korisnici moraju dostaviti podatke o opremi zbog provjere interoperabilnosti proces dostave podataka mora biti jasno naveden. Operatori u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže." 

Kontaktirao sam A1 službu za korisnike o mogućnosti prebacivanje routera kojeg sam dobio od Vas u bridge mode, odgovoreno mi je da to nije moguće (radi se o router ZTE ZXHN 670l). Ovim putem Vas želim pitati, ako nije moguće taj router prebaciti u bridge mode kako bi mogao koristiti moju mrežnu opremu, je li moguće da umjesto to routera, koristim kombinaciju ovog media konvertera: https://www.tp-link.com/us/business-networking/accessory/mc220l/ i ovog routera: https://www.asus.com/networking-iot-servers/wifi-routers/asus-gaming-routers/tuf-gaming-ax6000/

Također me zanima, ukoliko je ta kombinacija moguću, hoće li Vaš media player kojeg sam dobio za jedan TV koji nije Smart TV, normalno raditi u takvim uvjetima?

 

LP

Davor 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Operatori u iznimnim i opravdanim slučajevima mogu zahtijevati uporabu vlastitog mrežnog terminala (ONT) prilikom pružanja usluge putem svjetlovodne mreže....to je HAKOM prihvatio na temelju ovog prijedloga 

https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/EconReport?entityId=24033

Pažljivo pročitati pod 47 kaj je HAKOM prihvatio. 

 

Ti se slobodno žali HAKOM-u, ali prije toga pročitaj cijeli tekst pod brojem 47- dok se ne stvore uvjeti da korisnici mogu prelaziti od operatera do operatera bez mijenjanja pristupne točke, pravo na svoju opremu imaju samo NTP označen kao Točka A, dok NTP označen kao Točka B ne može izbjeći ISP-ovu opremu. Za optiku kao NTP odabrana je Točka B. 

Razina korisnika 1

Ja sam trazio odgovor od A1.

Poslao sam im model onta i routera da provjere jel kompaktibilno sto traze i ovdje na forumu, nazvali su me i rekli da ont nemoze al router moze ali onda nemogu imat tv. onda sam trajno iskljucio tv i narucio router i sad kad hocu spojit router koji su rekli da moze niko nema pojma kak da prikljucim.

Razina korisnika 6
Bedž +6

To kaj si ti odjavil pretplatu na tv...pa nije to ono-danas imam sutra nemam, imaš pretplatu do dana do kojeg si platio (mjesečna pretplata) ako ti je naplaćena npr.25.12., a ti si je odjavil 28.12.ili 1.1.,pretplata ti vrijedi do 25.1. Još ako imaš stb od A1-pa moraš ga i vratit.

A koje su te podatke o routeru tražili? Jesi im sve dao ili samo rekao da imaš taj i taj router? Nisam 100% sigurna, ali mislim da A1 na osnovu tih podataka registrira tvoj modem na tvojoj usluzi i tad ga priključuješ po uputama od proizvođača routera.

Razina korisnika 1

Nego kak je? U ponedjeljak sam zvao A1 biro odjel racuna reko da ocu trajno ugasit tv jel nemam ugovornu obvezu i kroz 15 min vise nisam imo tv, na mobitel dobio sms poruku da moram vratit opremu na agramservis o njihovom trosku jucer predo u postu i danas u 8:23 agram zaprimio stb prijemnik.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa valjda tek od danas onda i možeš spojiti svoj router, tj.kad A1 primi poruku da si vratio stb. 

Koje podatke od routera su te tražili?

Razina korisnika 1

Trazili su me modele opreme i ja sam im poslao da provjele kompaktibilnost i nazvali su me i rekli da ont nemoze moze samo router asus rt-ax57 al onda nemogu imat tv. Narucio sam navedeni router i kad sam ih zvao nemaju pojma kak da spojim.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa jesi li razgovaral sa tehničkom podrškom ili općenito samo sa SZK? 

Zovi SZK i traži broj od tehničke podrške, ali mislim da taj broj nije besplatan.

Razina korisnika 1

Zvao sam A1 birao tehnicku podrsku i zato sam napisao u prvom postu da Agenti nemaju pojma. Jel su to vecinom studenti a do pravih tehnicara se ni nemoze doci. Nemam nist protiv studenata al nemozes mi radit na tehnickoj podrsci a neznat kak da spojim opremu. Buduci da nedaju maknut svoj ont oni moraju svoju opremu stavit u BRIDGE mode i onda ja mogu koristit svoj router

Razina korisnika 6
Bedž +6

Možeš doći do pravih tehničara, ali taj broj nije besplatan, traži broj od szk.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Na njihov ONT možeš spojiti bilo koji router neovisno kako je njihov  konfiguriran ili je stavljen u bridge ili je klasika. Tako da kako konfigurirati asusa to nećeš dobiti od A1. Samu konfiguraciju routera imaš u uputama dotičnog routera. Tako da i bez prebacivanja u bridge njihovog routera možeš svoj spojiti i konfigurirati da sve radi.

Razina korisnika 1

A1 nema ONT posebno ko HT nego njihov ont se nalazi u routeru huawei i kako bi ja to onda trebo spojit bez da stave u Bridge mode? Nije problem setup Asusa to se napravi i putem aplikacije i to ih uopce ne trazim, nego trazim da naprave sa svoje strane sve sta trebaju i dostave podatke ako treba.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da imaju router u kome je ONT. A kako si se dosad spajao na njihov router direkt ?

Razina korisnika 1

Sta kak sam se spajao? Sta hoces reci da istekam kabal iz kompjutera i ustekam u asus i to je to? Svako tko je htjeo koristit svoj ruter je trebo do 1.1 imat a1 ruter u bridge modu a to A1 nije htjeo napravit. A1 je bridge mode davao svima koji nisu na njihovoj optici. HT je rijesio da je objavio sve podatke javno i korisnik moze bez njih spojit svoj router, Telemach je rijesio tako da svoj router stavi u bridge mode i korisnik onda moze koristit svoj router.A1 nije nist rjesio a ti ak znas kak da spojim asusa onda napisi. A1 je duzan vec 10 dana javno objavit na svojoj stranici koji je postupak da korisnik moze koristit svoj router.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pa ti ćeš opet koristiti njihov router(ONT)  Da spojiš lan kablom u svoj router i konfiguriraš ga. Kako na kompu imaš internet direkt iz njihovog routera tako može i na Asus. A1 će ti staviti svoj router u bridge a dalje je na tebi. 

Razina korisnika 1

Pa da, Niko ih nije trazio da konfiguriraju moj asus neg da naprave sa svoje strane sta treba da mogu koristit asus. Zakljucno da bi mogo koristit asusa A1 mora svoj router stavit u bridge mode a to A1 ne zeli tj njegovi agenti nemaju pojma to je odgovor kad nazoves tehnicku podrsku.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Postavke za spajanje vlastite terminalne opreme mogu se naći na ovom linku

https://www.a1.hr/hr/podrska/tehnicka-podrska/postavke-za-uredaj

Uvjeti korištenja

 

Postavke za optiku

 

Postavke za ostale

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Kao kaj sam i pretpostavila-A1 mora autorizirati tvoj router, a ti moraš podnijeti Zahtjev za korištenje vlastite terminalne opreme i dati sve podatke o njemu. Dakle, piši napismeno zahtjev (e-mail ili kak god).

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ma koja autorizacija drugog routera? Pa i komp koji ima spojen na A1 router isto su trebali autorizirati?

Razina korisnika 1

A1 ni sam nezna sta treba o tome ja pricam cijelo vrijeme. Ja sam njima proslijedio prije 9 dana koju opremu hocu spojit nesaljem vise nikakve zahtjeve dobro da nisu uvjetovali da im moras i dnk poslat. Kod telemacha je dovoljan poziv sluzbi za korisnike da prebace u bridge mode kod HT netreba ni poziv sve ima a kod A1 ce na kraju i kod javnog biljeznika morat ic. Katastrofa

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ako je Agramservis tek danas zaprimil tvoj povrat stb-a, ponovi zahtjev, dakle do danas nisi imao pravo na svoju opremu, od danas (ili kad A1 primi od Agramservisa potvrdu da si vratio opremu) imaš to pravo.

Razina korisnika 3
Bedž +3

Pozdrav @Shibi, možeš li nam poslati svoje podatke OVDJE kako bismo mogli provjeriti tvoj slučaj?

Razina korisnika 1

Poslano

A1 neda Bridge mode i gotovo zauvek.  Iako je 21 vek….

Razina korisnika 2
Bedž +3

Pozdrav @BajaGA, žao mi je to čuti. Možeš li mi samo javiti podatke od vlasnika usluge i kontakt broj mobitela OVDJE kako bih mogao napraviti detaljnije provjere vezano za tvoj slučaj. 

Odgovori