5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1215 odgovora
  • 129119 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1215

ZTE ti automatski prepozna kada su spojene vanjske antene na TS-9, zato ne postoji opcija u postavkama kao kod Huaweia

ZTE ti automatski prepozna kada su spojene vanjske antene na TS-9, zato ne postoji opcija u postavkama kao kod Huaweia

Hvala na brzom odgovoru! S obzirom da sam prije ovog uređaja imao upravo Huawei B535-333, prva pomisao mi je bila da bi i ZTE u svojim postavkama trebao imati tu opciju “enable/disable internal/external aerial”.

Thanks!

 

O čemu se ovdje radi - zašto nema nijednog tornja za A1 i telemach 5G mreže?

 

Nauči razliku između 5G SA i NSA mreže.

Cellmapper vidi i mapira samo 5G SA ćelije (u nas svi puštaju 5G NSA ćelije koje cellmapper ne vidi jer ne može dobiti njihov gNB ID).

Ovo kod HT-a je “zaobilazna rupa” di se mobitelom preko Telemach SIM kartice i NetMonstera u “NR only” modu mogu mapirati HT 5G NSA ćelije di dobiva gNB ID, samo što svega par ljudi mapira tako po HR pa je i taj broj HT-ovih 5G tornjeva premalen u odnosu na stvarnost

@tirkiz  Hvala puno!

Kad se pogleda opis aplikacije izgleda kao da problema ne bi smjelo biti… :-)

 

Razina korisnika 1

Kad se pogleda opis aplikacije izgleda kao da problema ne bi smjelo biti… :-)

 

Kod mapiranja 5G NSA signala mapira jačinu i bilježi ju na poziciju di se nalaziš (ako postoji na toj poziciji).

To možeš vidjeti npr. ako prebaciš u CM-u na pregled A1 5G signala i vidjet ćeš gdje ga ima tj. gdje mapiran i njegovu jačinu, ali nećeš vidjeti toranj s kojeg dolazi. 

Dobra je stvar što vidiš da li ima ili nema signala, a i toranj se da otprilike odrediti, posebno u manjim mjestima gdje nije antena na svakih par metara :) 

@The Chosen One Hvala!

Neki tornjevi imaju oznaku “ 5G ENDC Available ”. Isto tako, negdje se vidi i brzina DL / UL. Kako se to editira?  Jel dovoljno samo pokrenuti CellMapper i šetati okolo?

Koliko često se aktualiziraju mapirani podaci u CM?

 

Podaci na Cellmapperu updateamo svi mi kada se s mobom i pokrenutim cellmaperom krećemo ulicama, gradom, autocestama, itd. te se ti podaci uploadaju i ažuriraju na karti.

Što češće mapiramo i različitim rutama, to su podaci precizniji i točniji.

ENDC cellmapper sam doda na temelju podataka iz mobitela ali to nije baš pouzdan indikator jer dio tornjeva nema uopće tu ENDC oznaku a imaju na sebi 5G N78 antene.

Da budem konkretniji. Podaci mapirani prije mjesec dana vidljivi su na karti ali sve što sam poslao zadnja 2 dana još se ne vidi, pa, ako netko zna koliko im treba vremena da to ažuriraju.

Vezano za 5G ENDC, u uputama od CM navode i probleme sa različitim mobitelima. Imaju i neke preporuke, ali većinom stariji modeli. Bilo bi idealno da netko sa osobnim iskustvom objasni kako je uspio. 

Imam Samsung A54 5G i DL šiba preko 500 Mbps, ali CM ne prepoznaje ispravno podatke sa tornja.

 

Da budem konkretniji. Podaci mapirani prije mjesec dana vidljivi su na karti ali sve što sam poslao zadnja 2 dana još se ne vidi, pa, ako netko zna koliko im treba vremena da to ažuriraju.

Vezano za 5G ENDC, u uputama od CM navode i probleme sa različitim mobitelima. Imaju i neke preporuke, ali većinom stariji modeli. Bilo bi idealno da netko sa osobnim iskustvom objasni kako je uspio. 

Imam Samsung A54 5G i DL šiba preko 500 Mbps, ali CM ne prepoznaje ispravno podatke sa tornja.

 

Gore na početku stranice sam drugom forumašu rekao da nauči razliku između 5G SA i NSA, isto vrijedi i za tebe.

Pošto naši telekomi puštaju samo 5G NSA mrežu di signaling i registracija uređaja na mrežu ide preko postojeće 4G mreže te se samo u 4G agregacijama doda i 5G ćelija, Cellmapper ne može iz te agregirane 5G ćelije dobiti gNB ID tornja (kod 4G-a je to eNB ID) da bi ga snimio i pokazuje ti točno tako kako je na slici di misliš da “ne prepoznaje ispravno podatke sa tornja” :)

Zato piše Unknown - NR NSA i to je svima nama tako, te 5G ćelije nećeš vidjeti na cellmapper karti dok naši ne dignu pravu 5G SA mrežu.

Što se tiče uploada podataka, ako ti piše pod Last seen tornja datum kada si uploadao podatke ili noviji, to je to, ako nije, čekaj, obično je par sati dovoljno ali nekad mu treba i par dana.

@tirkiz 

Ok, možda CellMapper i ne može dobiti ID ( mada nisam to ni tvrdio), ali oznaka 5G ENDC ipak, nekim čudom postoji. Mene, a vjerujem i druge, samo zanima kako.

Nauči razliku između kulturnog odgovora na pitanje i pametovanja, a odgovora nemaš .

 

Za ažuriranje sam uspio pronaći u uputama:

“ Koliko je vremena potrebno da se moji podaci pojave?

Generiranje podataka može potrajati od nekoliko minuta do nekoliko dana i do tjedan dana.”

 

 

Razina korisnika 1

Samo sam htio javiti članovima foruma da sam uspio u stanu pronaći mjesto gdje najbolje hvatam signal (sa aplikacijom na mobitelu koji je također A1) pa sam tamo stavio router. Sada sa 4G routerom imam brzinu cca 100/60 što je meni sasvim dovoljno.

Odgovori