5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1181 odgovor
  • 127130 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1181

Razina korisnika 1

Nećeš ništa dobiti sa promjenom FW jer taj FW koji imaš podržava sve frekvencije i agregacije koje podržava Hardware. Ovdje imaš agregacije koje podržava HW. Kako misliš mijena? Može samo promijeniti ako zadaš 1+20 može staviti 20+1 tj promijeni samo primarnu frekvenciju. Ispitaj svaku frekvenciju posebno i dvije najbolje upari naravno ako HW dozvoljava tu agregaciju. Testiraj 1 pa 3 pa 7 pa 20. Možda na tornju imaš i Band7 pa i njega ubaciš u kombinaciju. 

Ovo je toranj di se spajam: https://ibb.co/yNHQS2f

Zanima me mogu li probati kombinacije razne ili su neke preporučene.

tipa 3+7 ili 1+7
ili 7+20
Tu baš nemam iskustva a možda imaju neke super kombinacije.

Problem je kada promijenim frekvu onda moram restartati router jer mi ubije pristup na router pa to traje onda

I antenu sam postavio horizontalno, neki preporučuju okomito. Ima li to veze?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Imaš sve frekvencije na tornju pa zadaj mu pojedinačno frekvencije kao što sam napisao i dvije najbolje spojiš. Pa kakvu to antenu imaš? Super kombinacija je kad povežeš dvije najbolje frekvencije. A top kombinacija bi bio router koji može povezati svih 5 frekvencija 5CA

Razina korisnika 1

Imaš sve frekvencije na tornju pa zadaj mu pojedinačno frekvencije kao što sam napisao i dvije najbolje spojiš. Pa kakvu to antenu imaš? Super kombinacija je kad povežeš dvije najbolje frekvencije. A top kombinacija bi bio router koji može povezati svih 5 frekvencija 5CA

Antena je iskra P-58 ali samo jedna jer kao što smo pričali druga nema efekta.

Budem se igrao sa frekvama malo pa ostavio najbolje.

Hvala, pomogao si mi.

Bok ekipa, stvarno svaka čast na savjetima koje nesebično dijelite, ja sam zbilja pokušao pročitati što više toga i doći do nekih vlastitih zaključaka ali dalje od osnovnog se nisam pomakao pa bih trebao pomoć.

 

Uvodim internet u vikendicu koja je na sva 3 glavna operatera (A1, Telemach i TM) pokrivena 4G signalom (barem tako tvrde na kartama pokrivenosti). Internet mi treba za 0-24 videonadzor, ali i također kada budem tamo provodio vrijeme za spajanje par uređaja, 1x PC i nekoliko mobitela, ali i TV sa IPTV kanalima. 

 

Našao sam ZTE Mc801a router za 120 eura, ali kasnije si mislim ukoliko budem trebao spojiti vanjske antene, po onome što sam ovdje pročitao, taj router nebi bio dobar izbor iz razloga što antene hvataju isključivo 5G mrežu. 

 

Molio bih vas da mi preporučite pouzdan router koji ima sve potrebne opcije koje bih eventualno trebao promijeniti da po potrebi poboljšam signal te da mogu spojiti vanjske antene. Hvala unaprijed i veliki pozdrav svima!

Razina korisnika 7
Bedž +4

Plemkovic   Pogledati na cellmapper karti tornjeve na toj lokaciji i frekvencije koje imaju operateri na tim tornjevima. Za početak testirati mobitelom i vidjeti koji operater daje najbolje rezultate, Zatim u nabavku routera prema dostupnim frekvencijama kod najboljeg operatera sa najvećim DL. Usput vidjeti udaljenosti od tornjeva možda će trebati i vanjske antene.

Plemkovic   Pogledati na cellmapper karti tornjeve na toj lokaciji i frekvencije koje imaju operateri na tim tornjevima. Za početak testirati mobitelom i vidjeti koji operater daje najbolje rezultate, Zatim u nabavku routera prema dostupnim frekvencijama kod najboljeg operatera sa najvećim DL. Usput vidjeti udaljenosti od tornjeva možda će trebati i vanjske antene.

Hvala ti na odgovoru! Pogledao sam, postoje dva tornja u okolici, jedan na cca 3km i drugi na cca 5km zračne udaljenosti. Nažalost ne piše o kojem operateru je riječ, slike stavljam u prilog. Što se tiče testiranja, to je malo zeznuto pošto živim vani i između dva dolaska zna proći i po dva mjeseca, tako da bi volio doći pripremljen, sa kupljenim routerom. Postoji li neki koji obuhvaća sve eventualno potrebne frekvencije?

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

To je A1 imaš lijevo u izborniku cellmapper karte select provider i tu mijenjaš operatere pa na taj način vidiš njihove tornjeve. I trebao bi malo mapirati na toj lokaciji sa cellmapper app da se osvježe tornjevi  i frekvencije na njima. Mapiraš onog operatera čiji ti je sim u mobu može i dual sim dva različita operatera. Ova dva routera B818-263 ili ZTE MF 289F

To je A1 imaš lijevo u izborniku cellmapper karte select provider i tu mijenjaš operatere pa na taj način vidiš njihove tornjeve. I trebao bi malo mapirati na toj lokaciji sa cellmapper app da se osvježe tornjevi  i frekvencije na njima. Mapiraš onog operatera čiji ti je sim u mobu može i dual sim dva različita operatera. Ova dva routera B818-263 ili ZTE MF 289F

Aham, nisam odmah primjetio. Evo pogledao sam i za HT i Telemach, najbolja situacija je, barem što se udaljenosti tiče je sa Telemachom, gdje se nalazim  između dva tornja, jedan cca 2km i drugi na cca 5km. HT-ovi nisu nigdje blizu. Hvala ti puno na savijetima, legenda si. 😎

 

Zanima me koji biste ruter preporučili između ova dve (znam da ima i boljih) huawei b535 ili zte mf286? 

Hvala

Razina korisnika 7
Bedž +4

Definitivno Huawei  B535-232 ,235 ili333

Pozdrav svima,

zanima me ima li jedna dobra duša router sa konektorima za vanjske antene i A1 sim karticu na području Nove Gradiške za posuditi da testiram kvalitetu usluge?

Pozdrav svima.

 

Nisam dugo pisao na forumu, niti pratio što ima novo. Imam onaj ruter huawei B818 (onaj što zbraja frekvencije: https://www.satshop.fi/huawei-b818.html). Znači, taj ruter kojeg sam prije par godina platio između 1500-2000 kn mi je prije godinu dana postizao izvrsne brzine preko 100 Mbps pa čak i do 150 Mbps. Otkad je uveden 5G srozao se. Nekad ne ide preko 15 do 25 Mbps. I resetirao sam ga i slično, no ne pali. Usput na 5 G mobitelu na istoj lokaciji imam brzinu oko 100 Mbps. Odašiljač je u Pavučnjaku (između Jastrebarskog i Zagreba), a bandovi 1, 3, 7, 20 i 28. Slabo se kužim u to.

Dakle, razmišljam o promjeni i kupnji rutera za 5G mrežu. Ima li ovaj moj toranj više tih 5G frekvencija i koji bi mi 5G ruter bilo povoljno i isplativo kupiti. Ovoga bih prodao. Davorin je uvijek znao odgovoriti na takva pitanja. Preko njega sam i kupio ovaj sadašnji ruter no očito su na tornju nešto mijenjali kad mi je preko rutera takva brzina, a na 5G mobitelu odlična. 

Razina korisnika 7
Bedž +4

sandokan  Jeli koristiš vanjske antene na routeru? Ako ne koristiš onda preporuka ZTE MC801a router.

Razina korisnika 3

daworin  Pozdrav,baš gledam što ima,dugo me nije bilo……,hrpa obveza!Evo sad rekoh da bacim oko,i eto te…..,sva sreča!Uvijek si imao brze odgovore,i dobre preporuke,rješenja!Moj me Huawei 5G CPE Pro 2(H122-373) i dalje dobro služi,samo sam primjetio da mi je zadnjih mjesec dana par puta bio samo na jednoj lampici,umjesto standardne sve 3!Tada kao da nema interneta,pa ga resetiram!Nadam se da ne rikava!Čak sam gledao dali ima kakvih radova!I nevjerovatno mi je da nema nikakav software update,sve ovo vrijeme!Jesu li što crackirali oko njega,ili neki custom firmware možda!Brzine variraju,sad je  128….,a znao se vrtiti oko 300.pa čak i 505….,ali to vjerovatno u kasnim satima!Nisam na idealnom mjestu,i šljaka…..,ali s obzirom da sam u zatvorenom,bez vanjskih antena da je možda ZTE bio bolji izbor!Bar da ga netko oko mene ima za testiranje!Ali s obzirom da pokriva sve uređaje bez zastajkivanja,i one preko Powerline adaptera….,neču se žaliti!Jedino još da nemoram svakih cca 50 GB slati sms za daljnju neograničenu brzinu!Baš sam gledao dali je A1 ponudio pokrivenost sa 5G mrežom napokon kod mene,i i dalje ništa!Pozdrav iz Osijeka!

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ovisi koja je frekvencija primarna jer što viša frekvencija na istoj udaljenosti slabiji signal. Nije ti to do routera ovisi koja mu je frekvencija primarna do toga je ali može biti i da je A1 isključio pojedine frekvencije na tornju na koji se spajaš trebao bi testirati svaku frekvenciju posebno i vidjeti dali su sve prisutne. Ima A1 u OS 5G pa i brzinu od 505 koju spominješ najvjerojatnije si dobio na 5G. ZTE MC7010 bi bio bolji router nego ovaj H112-373 jer Huawei ima iste agregacije na 4G kao i B818 i na 5G nije baš nešto sa agregacijama. Evo ne može odraditi ovu agregaciju koju A1 ima

 

Razina korisnika 3

Ovisi koja je frekvencija primarna jer što viša frekvencija na istoj udaljenosti slabiji signal. Nije ti to do routera ovisi koja mu je frekvencija primarna do toga je ali može biti i da je A1 isključio pojedine frekvencije na tornju na koji se spajaš trebao bi testirati svaku frekvenciju posebno i vidjeti dali su sve prisutne. Ima A1 u OS 5G pa i brzinu od 505 koju spominješ najvjerojatnije si dobio na 5G. ZTE MC7010 bi bio bolji router nego ovaj H112-373 jer Huawei ima iste agregacije na 4G kao i B818 i na 5G nije baš nešto sa agregacijama. Evo ne može odraditi ovu agregaciju koju A1 ima

 

Trenutno sam još uvijek na HT neograničenoj tarifi,ta mi je u tom trenu najviše nudila,tj.jedina ponudila 5G!Čim bude nešto bolje za iste novce…..!Kako se prodaju Huawei 5G modemi,jel se može dobiti 200 EUR!Za te novce uvijek mogu nabaviti ZTE,ali bi ga volio prije istestirati!

Razina korisnika 7
Bedž +4

Onda imaš još veći problem sa agregacijom na 4G i 5G pošto si na HT oni imaju spec agregaciju koju B818  i H112 ne mogu odraditi a to je sve agregacije sa B3+B3+x+x+x+x+x. Evo primjer ova agregacija

Iskreno meni ne vrijedi 200€, B818 ide ispod 100€. Možda i nađeš kupca. Ne znam što čekaš ako možeš ZTE MC7010 nabaviti za 200€ iako ne znam gdje ima za tu cijenu ali vjerujem ti.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Još bolji deal ako za 200€  možeš kupiti ZTE MC889.

Razina korisnika 3

Još bolji deal ako za 200€  možeš kupiti ZTE MC889.

Ne ZTE MC7010 ,nego MC801A!

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Aaaa MC801a ima i ispod 200€ i on je kao i 7010, prednost 7010 pošto može biti kao vanjska jedinica bolji prijem signala i 2.5Gbps lan port

Pozz ekipa, moram pohvalit temu i gospodina daworina, svaka čast. Planiram kupit neki ruter( najvjerojatnije b525),  ruter je bio u tarifi tele2 pa pretpostavljam da nije onaj zakljucan odn.limitiran

Ispravite me ako grijesim. Ciljani repetitor mi radi na b3 i b20(a1). Zanima me jel taj ruter ima opcija da se kombiniraju b3+b20( naravno custom fw)

Imam neki kineski ruter( cat4) i brzina je cca 40mb, repetitor nije opterecen i antene mi nisu potrebne jer mi je jako blizu i nema prepreka.

Kad stavim karticu u mob( cat20) brzine idu preko 120mb. Moj je cilj da se priblizim nekih 100mb brzine s novim ruterom.

Ja razmisljam da mi je sasvim dovoljan ruter cat 6 posto ni s mobom brzine ne prelaze preko 150mb. 

Sad jel taj ruter ima sve sto trazim ili mi se ne isplati uopce ulagat i tih 50e u njega? Hvala

Razina korisnika 3

Citat daworina……..” Imaš na 4 stranici ove teme tablicu routera i koliko agregacija i koje agregacije podržavaju. U tvom slučaju B525 podržava samo 800+1800 “!Znači vrati se na stranicu 4,imaš tablicu…..

sandokan  Jeli koristiš vanjske antene na routeru? Ako ne koristiš onda preporuka ZTE MC801a router.

Nemam vanjske antene. A taj ZTE što navodiš, je li to 5G ruter i je li i on zbraja frekvencije, tj. ima li te segregacije ako sam dobro razumio, ili ne. Hoću pitati, je li to obični ruter ili je poput ovog moga B818 što zbraja frekvencije? I što misliš koliku bih brzinu postizao otprilike da imam taj ZTE koji mi preporučuješ? Otprilike s obzirom na taj toranja u Pavučnjaku i bandove 1, 3, 7, 20 i 28? Hvala ti.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da ZTE MC80a je 4G,5G router. Da zbraja frekvencije i to do 6CA. Na 21 stranici ove teme imaš test ZTE MC801a. Sa tim routerom imat ćeš iste i veće brzine nego na mobitelu.

daworin napisao:

Da ZTE MC80a je 4G,5G router. Da zbraja frekvencije i to do 6CA. Na 21 stranici ove teme imaš test ZTE MC801a. Sa tim routerom imat ćeš iste i veće brzine nego na mobitelu.

 

Imaš li prijedlog gdje je najbolje i najjeftinije kupiti taj ruter ZTE MC801A (otključan i za A1 i za Tcom) i što misliš koliko mogu dobiti preko njuškala za svoj Huawei B818-263?

Odgovori