5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1181 odgovor
  • 127149 pregleda


Prikaži prvu objavu

Odgovora 1181

Razina korisnika 7
Bedž +4

Najjeftinije kod naših operatera uz UO na 24mj. cca100€ možda manje možda više sve ovisi….

Razina korisnika 3

@daworin …...što kažeš na ovaj stroj….

https://www.acer.com/gb-en/predator/networking/5g/predator-connect-x5-5g-cpe/pdp/FF.G17TA.001

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Treba testirati, a i nema nekih specifikacija o tom routeru. Ne zna se koji je modem jel je x55 ili x62 barem ja nisam našao. Ali ipak zasad najnovije Router ZTE MC889 5G ODU ili može i Teltonika RUTX50

Pozdrav, ukoliko će netko imati za ponuditi B818 za neke normalne novce tu sam. Ovaj moj 286 pokazuje znakove umora, pa kad već moram upiknut nešto neka bude kvaliteta. Spajam se na ID 1477 (A1 primarno), a na njemu je još TELE2 . Udaljeni od mene cca 40 metara bez prepreka, a na cca 400 metara imam i HT tako da se mogu malo igrati.

Razina korisnika 1

Prije svega svaka čast za temu i komentare, a posebno @daworin za trud, volju i toliku pomoć svima.

Pročitao sam veliku većinu teme (iako dosta leteći) pa se odmah ispričavam ukoliko postavljam pitanje koje već postoji.

Imam router ZTE MF286R na telemach mreži, do prije par mjeseci je to sve bilo skoro savršeno, DL 40+Mbps konstantno. Sad ako dobim DL 10 to je premija, a signal isti kako je i bio.

Imam na R spojenu omnidirectional antenu (https://www.aliexpress.com/item/1005004299146575.html) koja do sada nije davala nikakva poboljšanja.

Nakon čitanja teme isprobao sam skriptu i uspio prebaciti router na B3 i sada sa spojenom antenom imam pun signal (prije -110dbm, sada -90dbm). Ne znam dali je to slučaj sa svima ali CA uspijem dobiti nakon 5-6 pokušaja (npr 3+1 promijeni samo MAIN na B3, a CA ostane B0) i kada uspijem promijeniti to je kratkog vijeka, nakon par sati se opet prebaci na MAIN B1, CA B0 te signal padne, a s njim i brzina.

Prema rezultatima sa skripte ispada da iako imam pun signal na routeru, prema tablici sa 16. stranice je to loše.

Trenutno na ovim postavkama mjerim sljedeću brzinu:

Evo i lokacije: https://www.cellmapper.net/map?MCC=219&MNC=2&type=LTE&latitude=45.70945887435229&longitude=15.699924435988905&zoom=18.83784563177433&showTowers=true&showIcons=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap&darkMode=false&imperialUnits=false

Ne shvaćam zašto se router spaja na toranj 41499 cell 10623757 koji prema mapi nema pokrivenost na mom području, a ne na 40631 cell 10401549 koji navodno pokriva moje područje.

Razmišljam da uzmem Huawei B535-333, ali ne znam dali će to imat nekog utjecaja pošto je isto 2CA, možda da prvo probam sa P-56 antenama ?

 

Razina korisnika 3

Prije svega svaka čast za temu i komentare, a posebno @daworin za trud, volju i toliku pomoć svima.

Pročitao sam veliku većinu teme (iako dosta leteći) pa se odmah ispričavam ukoliko postavljam pitanje koje već postoji.

Imam router ZTE MF286R na telemach mreži, do prije par mjeseci je to sve bilo skoro savršeno, DL 40+Mbps konstantno. Sad ako dobim DL 10 to je premija, a signal isti kako je i bio.

Imam na R spojenu omnidirectional antenu (https://www.aliexpress.com/item/1005004299146575.html) koja do sada nije davala nikakva poboljšanja.

Nakon čitanja teme isprobao sam skriptu i uspio prebaciti router na B3 i sada sa spojenom antenom imam pun signal (prije -110dbm, sada -90dbm). Ne znam dali je to slučaj sa svima ali CA uspijem dobiti nakon 5-6 pokušaja (npr 3+1 promijeni samo MAIN na B3, a CA ostane B0) i kada uspijem promijeniti to je kratkog vijeka, nakon par sati se opet prebaci na MAIN B1, CA B0 te signal padne, a s njim i brzina.

Prema rezultatima sa skripte ispada da iako imam pun signal na routeru, prema tablici sa 16. stranice je to loše.

Trenutno na ovim postavkama mjerim sljedeću brzinu:

Evo i lokacije: https://www.cellmapper.net/map?MCC=219&MNC=2&type=LTE&latitude=45.70945887435229&longitude=15.699924435988905&zoom=18.83784563177433&showTowers=true&showIcons=true&showTowerLabels=true&clusterEnabled=true&tilesEnabled=true&showOrphans=false&showNoFrequencyOnly=false&showFrequencyOnly=false&showBandwidthOnly=false&DateFilterType=Last&showHex=false&showVerifiedOnly=false&showUnverifiedOnly=false&showLTECAOnly=false&showENDCOnly=false&showBand=0&showSectorColours=true&mapType=roadmap&darkMode=false&imperialUnits=false

Ne shvaćam zašto se router spaja na toranj 41499 cell 10623757 koji prema mapi nema pokrivenost na mom području, a ne na 40631 cell 10401549 koji navodno pokriva moje područje.

Razmišljam da uzmem Huawei B535-333, ali ne znam dali će to imat nekog utjecaja pošto je isto 2CA, možda da prvo probam sa P-56 antenama ?

 

Ili možda da uzmeš ZTE 5G MC801A koji je CAT22,i ima Cell Lock!Malo veče ulaganje,ali si duže miran!Ima ih ovdje povremeno dosta povoljno,malo se moraš “igrati” sa dopisivanjem i nagovaranjem za slanje u RH,ali isplati se!Gledaj kada je napravljen profil prodavača,i ocjene!Bude i prevaranata!Uglavnom sigurno plačanje,platiš/pošalju/kad primiš i potvrdiš da je sve uredu,tek onda oni dobiju novac,ili PayPall za robu,tj.goods and services,ne PayPall Frends…..,onako imaš zaštitu!

https://www.kleinanzeigen.de/s-mc801a/k0

 

Razina korisnika 1

Hvala na prijedlogu, kleinanzeigen mi nije stran tako da definitivno ću pratiti, ali uz antene (zbog lokacije ću ih sigurno trebati) to mi je izdatak od nekih 300€ što trenutno nažalost nisam spreman izdvojiti.. 

Razina korisnika 3

Hvala na prijedlogu, kleinanzeigen mi nije stran tako da definitivno ću pratiti, ali uz antene (zbog lokacije ću ih sigurno trebati) to mi je izdatak od nekih 300€ što trenutno nažalost nisam spreman izdvojiti.. 

Sa jedne strane izdatak,a sa druge u toj konfiguraciji(ROUTER sa odličnim agregacijama,i CellLock-om+ VANJSKE ANTENE) vjerovatno dobro i trajno riješenje!Ali razumijem!

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • ivan.racki Uzmi B535 on podržava i B28 frekvenciju koju imaš na oba spomenuta tornja imat ćeš više mogućnosti CA. Antenu koji imaš isto kao i da je nemaš nažalost. Zbog toga teško dobiješ CA na ZTE286 a i on sam je malko problematičan router sa CA dosta nestabilan ako su signali loši a jesu jer SINR ti je u debelom minusu a trebao bi biti u debelom plusu. Iskre P56 ili P60(pa si miran kada dođe 5G SA) obavezno. A to što ti se router spaja na 41499 a ne na  40631 to je zbog neadekvatne antene a i možda je do konfiguracije terena tj da imaš čišći pogled prema 41499. Iskrama bi to sve riješio(usmjerene antene) i spajao bi se na toranj koji želiš tj koji bi davao bolje rezultate!   ZTE MC801a koji je  rakonja spomenuo je ok imaš i recenziju njegovu u ovoj temi. I da na ZTE MC80a vanjski priključci za antene ne rade sa 4G, 4G+ i 5G NSA, a to trenutno naši operateri imaju. Rade samo sa 5G SA n78 frekvencijom.

Razina korisnika 1

Hvala na prijedlozima, P-60 je naručena. Pošto ovaj ZTE podržava samo jednu antenu (to mi nikad nije bilo jasno zašto dva utora, a samo preko jednog radi?!), a antene imaju dva konektora dali je netko probao ili zna dali bi tu igrao Y splitter za spoj 2 dvije antene na jedan utor?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo dijagram 

Tebi bi zasad bio ok B818-263 ili ZTE MF289f i iskoristiš antene

Pozdrav svima,odlična tema za svaku pohvalu.

Posto živim u BIH na granici sa HR pokušao sam dobiti signal sa ZTE MC7010 ali je ipak preslab signal  i treba mi Mikrotik LHG .

Tako da je ZTE MC7010 na prodaju za 175 €.

Znaci samo isproban ,full pakovanje FW Drei At.Moguca dostava HR i BIH.

I jos jedno pitanje 

Hoce li Iskra P-56 ili MT LGH dati bolji signal na 

1 i  3 frekvenciji,trenutno je sa Iskrom 110 db.

 

hvala

Razina korisnika 7
Bedž +4

Iskru sad  imaš na kojem routeru? Jačina signala sa iskrama je približno ista na svim routerima postoje neka minimalna odstupanja koja ovise o samom hardveru. Koji točno model Mikrotika bi uzeo?

 

Iskru sad  imaš na kojem routeru? Jačina signala sa iskrama je približno ista na svim routerima postoje neka minimalna odstupanja koja ovise o samom hardveru. Koji točno model Mikrotika bi uzeo?

 

Imam  HUAWEI  525 .

Uzeo bi Mikrotik LHG LTE6 kit jer po pojačanju na bandu 3 daje nekih 15 db dok na bandu 1 i do 17 db.

Znamo da  Iskra P-56 ima nekih 10 db pojačanja  minus gubitak na 10m antenskoga kabla.

Btw iskreno sam iznenadjen da ima bilo kakvog  signala jer je nekih 20 km do najbližeg tornja ,vikendica se nalazi na planini  Kozara…

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Iskra P56 9,5 do 11,5 dB(i)  to je sa uračunatim gubicima 10 metarskog kabla. Mislim da sa tim Mikrotik LHG LTE6 kit nećeš ništa bolje dobiti i ako ćeš bit će neka sitnica. Na koji toranj se spajaš koji je njegov eNBID?

Iskra P56 9,5 do 11,5 dB(i)  to je sa uračunatim gubicima 10 metarskog kabla. Mislim da sa tim Mikrotik LHG LTE6 kit nećeš ništa bolje dobiti i ako ćeš bit će neka sitnica. Na koji toranj se spajaš koji je njegov eNBID?

U pitanju je 

eNB ID 3113

 

Na bandu 28 imam signal od  RSRP 101  dBm

Na bandu 20 nema signala 

Band 3 RSRP 109  dBm

Band 1 RSRP 112  dBm

 

Trenutno nekih 30 Mbita up-a sto mi je dovoljno ali bi rado pojacao signal .

 

Znaci mislis da investicija u taj MT nebi nista posebno poboljsala signal?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pa probaj sa mikrotikom ako ima mogućnosti da ga vratiš ako nećeš biti zadovoljan.

Malo čudno da ti se B525-23a spaja na B28 jer taj router ne podržava B28. Ako se spaja na B3 morao bi se i spojiti na B20 ako nije ugašen na tornju.

Razina korisnika 3
Bedž

Naručen ZTE MC801a 5G koji dolazi kroz par dana. A pošto A1 nikako da pusti onaj pravi 5G signal, natežu se k'o gladan s.rat, odoh ja drugome operateru i njihovoj 600 Mbps brzini.

Razina korisnika 3

Naručen ZTE MC801a 5G koji dolazi kroz par dana. A pošto A1 nikako da pusti onaj pravi 5G signal, natežu se k'o gladan s.rat, odoh ja drugome operateru i njihovoj 600 Mbps brzini.

..... zar uopče netko ima "pravi" 5G signal! 600 Mbps samo u teoriji, tj. eventualno ovisi o lokaciji. 

Razina korisnika 3
Bedž

Znam jer sam testirao, inače ga ne bih uzimao bezveze..

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Nema ni jedan operater u HR pravi 5G SA na 3500Ghz(n78) i na 700Mhz(n28) Sve je to još kako ga zovem hibridni 5G NSA na 4G frekvencijama. I to već postoji više od dvije godine. Evo speedtest od prije više od godinu dana na 5G NSA

 

Razina korisnika 3
Bedž

Ma znam. Više sam se referirao na ovaj dio iz rakonjinog komentara "..600 Mbps samo u teoriji, tj. eventualno ovisi o lokaciji.".

Kako god, kada bilo koji operater pusti 5G SA, ja sam spreman. :)

Razina korisnika 1

Evo da se javim sa osvrtom, napokon sam uspio posložiti antene za sada još na ZTE MF286R ali pošto samo spojen na B1 i B7 (tako da koristim oba utora za antene) to je sada dosta zadovoljavajuće. Uspio sam pribaviti i ZTE MF297D ali nisu još stigli adapteri TS9 na SMA pa nisam još isprobavao brzine.

Uglavnom rezultati su ispod, antene su za sad ispod krova pa će to vjerojatno biti još nešto brže kad ih uspijem staviti na krov. Javim rezultate kad upogonim i novi ZTE.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Koja razlika sa pravim antenama Iskra P60 i one sa Alija. Sad se spajaš i na drugi toranj koji ima 4 frekvencije valjda si tako okrenuo antene i tu ti radi agregacija B1+B7. Sa ZTE MF297D imat ćeš i još veće brzine jer ćeš imat 3 frekvencije povezane. Ajde javi rezultate kad ti stignu adapteri ts9.

Razina korisnika 3

Ma znam. Više sam se referirao na ovaj dio iz rakonjinog komentara "..600 Mbps samo u teoriji, tj. eventualno ovisi o lokaciji.".

Kako god, kada bilo koji operater pusti 5G SA, ja sam spreman. :)

Ja sa Huawei CPE PRO2 na adresi koja  kod operatera nema podršku za 5G,uredno ga hvatam!Sa 3-4 crtice brzina mi je između cca 60-150,a zna potegnuti i do 300 download,ovisno o dobu dana/noći!Kupio Huawei 5G outdoor antenu AF9E u Njemačkoj za 30-tak EUR,što je ravno krađi,jer im je cijena čak i 350 EUR!Vjerovatno nema podršku za ovaj naš lažni 5G(po specifikacijama),iako ču je testirati čim napravim priključke za vanjske antene na routeru!U svakom slučaju kao što kažeš,čim puste pravi 5G…..ja spreman!Sumnjam da je dobra kao Iskre,ali vjerujem da nije loša!

 

https://5gbroadband.ie/product/huawei-5g-cpe-outdoor-antenna-af9e/

 

https://www.youtube.com/watch?v=2SfUN8Hz-Zs

 

 

 

 

Odgovori