5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1181 odgovor
  • 127135 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1181

  • FranjoGrgur  Nema smisla ostaviti  Huawei B311-221 odjavi i vrati router uzmeš ponovo samo sim i za početak imaš  Dlink dwr921,a kasnije te novce od b311 iskoristiš za kupnju boljeg routera.

Puno hvala daworin!

Razina korisnika 1

Pozdrav forumaši,

Trenutno koristim ZTE 286R i imam brzine do 50-60 Mbps, no siguran sam da to može brže.

Htio bih nabaviti Huawei 525, no više ga nema u ponudi.

Da li je Alcatel LinkHub HH71 4G roter istih karakteristika i mogućnosti igranja sa parametrima kao i Huawei 525?

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Vrhhy  Što se tiče 2CA routera top su Huawei B535-232 ,B535-235 i B525s-65a

Razina korisnika 1

Daworin hvala na odgovoru. Vidim da postoji i router Huawei B525s-23a kojeg ima dosta rabljenih u ponudi. Što mislite o njemu? Da li je bolji od  ZTE 286R?

Hvala

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Vrhhy  Potpuno su identični što se tiče 2CA 286 i 525 jedina razlika što je B525 kvalitetniji router i na njemu možeš birati frekvencije i agregacije bilo u samom sučelju routera(ako ima takav FW) ili pomoću raznih tools-a. Ima bolje riješene priključke za MIMO antene.

Razina korisnika 1

Evo ideje kako 4g roter učiniti mobilnim za vrijeme vožnje automobilom npr. na more i omogućiti djeci surfanje , gledanje filmova, slušanje muzike, …

 

Evo još jednostavnije ideje:
https://www.eurodk.com/en/products/3g-4g-routers/huawei-e5783-230-black

 

Ja sam naručio uređaj s ove stranice skupa s još nekim sitnicama za kućni 4g router i prezadovoljan sam. Samo na dužim vožnjama treba ga držati na punjaču jer mu se baterija isprazni za 2-3 sata, a inače je manji od mobitela.

Pozdrav!

 

Kao prvo htio bih istaknuti da sam zahvalan na ovoj temi i daworinu koji si je stvarno dao truda. 

 

Čitao sam tvoje postove 2 godine unatrag i donio odluku da upgrejdam na B818 naručen sa sat shopa. Također, spojio sam Iskra p56 mimo antenu i dobio najmanje 10db, ovisno o frekvenciji. 

 

Kod mene lovim 3 frekvencije b1 b3 i b20. Pojedinačno svaka frekvencija mi daje 30-40 mbps da ne ulazim u detalje. 

 

postavke za ca

Problem je u tome što meni brzina ne ide više od tih recimo 40 mbps s tim da mi je UL često veći od DL. Isto tako na ruteru ne dobim ikonu 4g+. Ima neka fora kako uključiti CA na tom ruteru? Gdje da uopće vidim dal mi radi CA? 

 

Hvala unaprijed!

info
trenutna brzina

 

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • baldriq  Ovako uključivanje i isključivanje CA možeš jedino odabirom samo jedne frekvencije. Da ti radi CA jedini pokazatelj je 4G+ i naravno veće brzine nego na jednoj frekvenciji. Prvo trebaš vidjeti kada testiraš pojedinačno frekvencije dali se spajaš na isti eNB ID tornja, i vidjeti kad staviš na auto ili mu zadaš agregacije na koji se toranj tada spaja. Ako se u svim slučajevima spajaš na na isti eNB ID tornja i nemaš 4G+ onda je problem u routeru (vrlo mala vjerojatnost da A1 na tom tornju nema uključen CA). Jesi probao preko moba mjeriti i dali na mobu imaš 4G+?

  • baldriq  Ovako uključivanje i isključivanje CA možeš jedino odabirom samo jedne frekvencije. Da ti radi CA jedini pokazatelj je 4G+ i naravno veće brzine nego na jednoj frekvenciji. Prvo trebaš vidjeti kada testiraš pojedinačno frekvencije dali se spajaš na isti eNB ID tornja, i vidjeti kad staviš na auto ili mu zadaš agregacije na koji se toranj tada spaja. Ako se u svim slučajevima spajaš na na isti eNB ID tornja i nemaš 4G+ onda je problem u routeru (vrlo mala vjerojatnost da A1 na tom tornju nema uključen CA). Jesi probao preko moba mjeriti i dali na mobu imaš 4G+?

Preko moba imam 4g+. A ovo za eNB moram testirat. Koji je najbolji alat da vidim to preko pc? Na mobu koristim cell mapper i huactrl. Jel moguće to tamo vidjeti? 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Preko moba sa huactrl možeš vidjeti eNB ID tornja na koji se spaja router. Imaš na 16 stranici ove teme linkove i link za skriptu koju staviš u chrome preglednik i tako i na pc možeš vidjeti sve parametre i ma i video kako staviti u chrome preglednik. A gdje ti se mob spaja ti vidiš sa cellmapper app

Znaci to je to. B3 i b20 su na istom ID. B1 nije. Znaci agregirati se može samo s istog ID-a. Brzine mi otprilike odgovaraju agregaciji tih 2 frekvencija. I dobijem 4g+ u ruteru. Problem je kaj su tornjevi preoptereceni, pošto sam na selu i imam dostupa možda tih 2 tornja, al ok, nisam jedini s tim problemom. Što je tu je. Drago mi je samo što sam s ruterom i antenom dobio 3-4x onoga kaj sam prije imao sa cat4 zte.

 

Hvala na savjetima

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da agregacija frekvencija može samo sa tornja na kojem su te frekvencije.

@daworin Zamolio bi te za pomoć. Naime trenutno imam ZTE 286R koji je bio u A1 ponudi sa Flatboxom prošle godine no u zadnjih par dana je prdnuo. Svako malo mi lampica 4g svijetli crveno i gubim Internet konekciju do restarta no onda opet lrepa za par minuta. Tražio sam zamjenu rutera no opet su mi poslali isti 😂. Očito moram sam nabaviti novi router, pa me zanima tvoje mišljenje. Našao sam B818-263 Vodafone ali otključan na sve mreže za 1000 kn. Jel to ok opcija? Ili ako imaš koji drugi prijedlog... Lokacija Zaprešić 

Razina korisnika 7
Bedž +4

B818-263 hardverski su ok routeri problem kod tog Vodafona je FW ima blokiran  telefon znači ne radi iako ima priključak za telefon, Par kolega je imalo problema sa agregacijama frekvencija. Testirao sam ga par dana i  nije imao problem sa agregacijama.

B818-263 hardverski su ok routeri problem kod tog Vodafona je FW ima blokiran  telefon znači ne radi iako ima priključak za telefon, Par kolega je imalo problema sa agregacijama frekvencija. Testirao sam ga par dana i  nije imao problem sa agregacijama.

Za telefon mi nije problem, ne koristim ga ionako. Znači preporučaš da uzmem po toj cijeni?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da preporuka cijena je ok

Razina korisnika 1

Pohvala za A1:

Na  ZTE 286R u Pirovcu lovim brzine downloada od gotovo 100Mbps, dovoljno za sve aktivnosti na Smart TV-ima, mobitelima i računalu.

Ja sam zadovoljan sa ZTE 286R, hvala ti A1na dobroj mreži!

 

Pozdrav, trenutno sam vlasnik homebox huawei B315s(cat4) rutera pod ugovorom i sad pocetkom osmog ugovor istjece. B315s se nije pokazao kao najboljim i znam da se na nasem prostoru moze dobit veca brzina… Postoji li način da se dobije novi cat6 ruter koji je u ponudi produljivanjem ugovora? Ako ne, planiram kupit huawei b353 kod Telemacha… sad ako kupim kod telemacha i stavim karticu iz starog sluzbenog rutera novi nesluzbeni sto se moze najgore desiti posto vidim da se to “ne smije”. Lp

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Patrik  Ma nećeš imati problema ako sim staviš u drugi router. Već ako kupuješ router onda uzmi nešto bolje od B535-235

Bok ekipa, molim pomoć…

 

Zanima me vaše mišljenje o ‘problemu’ - koristim Asus 4g-ac68u router koji radi na 800/ 1800/ 2100/ 2600MHz (valjda bandovi 20, 3, 1 i 7). Iz stana izravno gledam na dva tornja (udaljenost max 100m - bliži, po CellMapperu radi na bandovima 1, 3 i 20 a par metara dalji samo na bandu 7.

 

Veza, oscilira - ili 150/50 ili cca. 50/5 ali svakih minutu-dvije se blokira i čekam po 5s dok se ne učita stranica. Isti je slučaj i na LAN-u i na WiFi-ju. Čak i sporija brzina bi mi bila OK samo da nema beskonačnog pucanja veze.

 

Meni se čini da se router oscilira između ova dva tornja. Probao sam router šetati po stanu ali uvijek je ista priča - blokira svako malo i zapravo onemogućava normalno korištenje.

Jesam li dobro ‘dijagnosticirao’ i ima li lijeka? :) Slika u prilogu, strelica označava pogled iz stana…

 

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Dali imaš gdje u tom routeru očitati na koji eNB ID tornja se spaja ili cell ID.

Dali imaš gdje u tom routeru očitati na koji eNB ID tornja se spaja ili cell ID.

 

Da i zaista se spaja na ta dva. I izgleda da kad je spojen na ovaj 350622 samo s band 7 trza, a ne kod prespajanja s jednog na drugi toranj (mada vjerojatno i to).

Problem je sto u postavkama ne mogu namjestiti npr  band 1+3 ili 1+20 ili 3+20 već samo jedan od njih...

Razina korisnika 7
Bedž +4

Stavi samo B3 i spajat će se samo na 350066 pa testiraj brzinu i zatim probaj tu di je B7 zadaj mu samo B7 pa testiraj brzinu. Da tu je problem što na tim asus routerima nemaš mogućnosti zadavanja agregacija. Kada ti je na B3 tu bi trebao imati najveće brzine pošto je na B3 2CA agregacija blokova unutar B3 naravno ako router podržava tu agregaciju. Testiraj pa javi. Inače na tornju 350066 imaju 3 frekvencije i sa pravim routerom imaš 4CA i brzine idu do 450Mbps  B1+B3+B3+B20.

Stavi samo B3 i spajat će se samo na 350066 pa testiraj brzinu i zatim probaj tu di je B7 zadaj mu samo B7 pa testiraj brzinu. Da tu je problem što na tim asus routerima nemaš mogućnosti zadavanja agregacija. Kada ti je na B3 tu bi trebao imati najveće brzine pošto je na B3 2CA agregacija blokova unutar B3 naravno ako router podržava tu agregaciju. Testiraj pa javi. Inače na tornju 350066 imaju 3 frekvencije i sa pravim routerom imaš 4CA i brzine idu do 450Mbps  B1+B3+B3+B20.

350622 sa B7 trza non stop, praktički je neupotrebljiv.

Stavio sam sinoć u routeru na B20 i čini mi se puno bolje ali ako je B3 2CA onda ću promijeniti na to i javiti rezultate.

Hvala D! :)

Odgovori