Riješeno

Technicolor A1 router u bridge modu, STB i moj router ne rade skupa

  • 2 September 2023
  • 59 odgovora
  • 1181 pregled

  • Forum rekreativac
  • 15 odgovora

Pozdrav,

imam A1 Technicolor router (koaks. kabel) u bridge modu. U LAN port 4 spojen je STB, u LAN port 3 uplink za moj router. Sve radi uredno nekoliko mjeseci.

 

Jedno vecer STB se smrzne i prirodno covjek raxi reset. STB se podigne bez IPa. Moj Router uplink uredno radi. Istekam uplink za moj router, resetiram STB, on proradi, tj dobije IP. Ustekam uplink u moj router - on ne radi. Probam suprotno, istekam oboje, podignem prvo uplink za moj router, on proradi, spojim kabel za STB, on ne radi. Dakle radi samo jedan iredjaj, i to onaj koji prvi dobije IP. Router dobiva IP iz subneta 80.207.50.x (kad je solo ustekan) dok STB dobiva IP iz rangea 10.40.66.x (isto naravno kada je solo ustekan).

 

5 dana razgovaram sa SZK bez ikakvog uspjeha. Nakveci doseg uputa je od tehnicara da se mora iskopcati iz struje modem, podici te prvo ustekati STB, pa potom router uplink. Naravno da sam kombinaciju probao 10 puta i da stvar ne radi. STB dobije IP dok router ne.

 

Bilo kakva sugestija je dobrodosla.

Igor

icon

Najbolji odgovor od A1_IvanaM 3 September 2023, 23:18

Pogledaj original

Odgovora 59

Razina korisnika 7
Bedž +4

Koji je model tvojeg routera ?

Pozdrav,

A1 router je CGA4236AON, dok je moj TPLink Archer AX72.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Na koji port spajaš  svoj tp link?

Dakle STB je na LAN portu 4, a uplink za moj router je na LAN portu 3, ista je stvar ako ga stavim na bilo koji LAN port na A1 router/modem.

 

Napominjem kada mi je STB sam na LAN4 uredno radi. Kada mi je uplink za moj router sam na LAN3 uredno radi… no kad su oboje… onda radi onaj koji prvi dobije IP.
 

U jednom od razgovora sa tehnicarima receno je da STB mora biti na LAN portu 4, no vidim da STB radi na bilo kojem portu - pa mi nema tu nekog razloga, niti mi ga je itko znao od njih objasniti.

 

Igor

Razina korisnika 7
Bedž +4

Na TP linku ti mora ići u WAN port onaj plavi.

Naravno, na mom routeru uplink sa A1 routera ide na WAN port.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Onda bi moralo raditi. Probaj samo na tp linku uključiti ili isključiti DHCP

Da, trebalo bi :) I radilo je… 

 

Ne vjerujem da je ikakav problem sa mojim TPLink routerom - nije bilo nikakvog updatea fwa niti promjene parametara. Router uredno dobije svoj IP kada je jedini uredjaj. Takodjer ne vidim nikakav problem u A1 routeru/modemu (tipa da je neki Hw/sw problem) jer on uredno radi sa jednim uredjajem. Problem je definitivno na A1 strani oko DHCPa ili nekog drugog servisa koji imaju za registraciju/prijavu uredjaja, no apsolutno nitko od njih to ne zna/ne zeli provjeriti i popraviti. Zasto bi bas samo od sebe jedno vecer u 22h prestalo raditi….

 

Bilo kakva sugestija/pomoc/razmisljanje je dobrodoslo…

 

Hvala!

Razina korisnika 4
Bedž +3

Pozdrav @igors 🖐🏻 Ako savjeti naših forumaša nisu pomogli u potpunosti ili smatraš da bi nešto mogli biti s A1 strane, možemo napraviti provjeru tvoje usluge. U tu svrhu te molim da nam se javiš privatnom porukom OVDJE i navedeš šifru korisnika s računa ili broj ID Adaptera ili OIB vlasnika priključka te kontakt broj. Provjerit ćemo s tehničke strane što se događa i pronaći rješenje za tvoj slučaj. 

Bok - imao sam slicni problem. Moja situacije je jednostavnija - bojim se Technicolor u bridge mode staviti jer mi je STB spojen preko switch-a a mislim da treba nesto raditi s VLANovima … a niti na jednom forumu nije objasnjeno kako i sto treba napraviti …. 

Ali da predjem na stvar - jednog dana TVbox nije htio nikako dobiti IP adresu. provjeravao MAC addressu koja je u technocoloru ka 'passthrough' etc etc gasio sve 27 puta.
dosao tehnicar i rekao da moram upaliti technicolor sa aposolutno svim kablovima odspojenim. onda spojiti kablove i resetirati TV box ... tek tada je dobio IP adresu. to je bilo prije 3 mjeseca i od tada radi. tehnicar rekao da se to ljudima cesto desava ... javi da li ti je to pomoglo !!!

Pozdrav,

hvala, dobio sam i ja tu uputu i odspojio sve LAN kablove sa A1 modema osim koaks. ulaznog kabla - pretpostavljam da nije uputa da i on mora biti vani. 

 

Onda sam podigao A1 router dok nisam dobio sve lampice up. Nakon toga spojim STB i uredno dobijem IP. Naoon toga spojim svoj router i on ne moze dobiti IP … dakle nista nisam dobio time. Javi ako si mislio sa kakvim drugim uputama.

 

Hvala

 

 

Mislim da je vazno ‘resetirati’  STB … ‘tvornicke postavke’ … kombo toga i odspajanja svih lan kablova … zvuci kao da STB dobije IP adresu koju je trebao dobiti router … koliko sam ja skuzio IP adresa STB je ‘posebna’ mislim 10.xxxxx ako se dobro sjecam (nisam doma sada pa ne mogu provjeriti) … ah sjetio sam se da je i cijeli A1 modem/router/wifi bio resetiran, to je trajalo 15 minuta da se naloada etc. ako je tvoj u ‘bridge’ mode onda je to vise posla jer ga reset vjerojatno vraca na standardni mode … mozda ni ovo ne pomogne :( ako da javi :)

Pozdrav,

 

Router dobiva IP iz subneta 80.207.50.x (kad je solo ustekan) dok STB dobiva IP iz rangea 10.40.66.x (isto naravno kada je solo ustekan) - tako da ne mislim da netko dobiva IP iz krivog subneta. Stovise kad ustekam laptop u LAN port (paralelno sa STBom i routerom) i on dobiva IP - i to public IP iz rangea 88.207.48.x koje kasinje prebaci u 169.254.138.x - isto javni IP. 

 

Cuo se veceras (11.ti puta sa SZK po ovom pitanju) i kazu da ima neka napomena da bi se netko sa vise iskustva trebao interno ocitovati i javiti mi se  sutra - definitivno javim follow up.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

169.254.138.x -javna adresa? Pa daj zguglaj tu adresu…imaš problem s postavkama mreže. 

Tehnicolor ti nije u bridge modu. 

Pozdrav,

prije pitanja - samo pojasnjenje da vidim da li se razumijemo @nickno . Moj router kada je solo ustekan u A1 router/modem dobiva javnu IP adresu iz rangea 80.207.50.x. Ovdje ne vidim nikakav problem. Kada je moj router drugi uredjaj spojen (nakon sto je spojen STB) ne dobivam nikakvu IP adresu. 

 

Ovo sto sam opisao je kada spojim treci uredjaj i to LAN kablom laptop direktno u A1 router/modem. Tada sam dobio na njemu ponovno javnu IP adresu iz rangea 80.207.48.x te ubrzo nakon toga 169.254.138.x sto se slazem da je neki lokalni range. Ovo ponasanje sam opisao samo radi dijagnostike… Cijelo to vrijeme moj router nije dobio NIKAKVI adresu.

Dakle solo router - dobiva javni IP i sve uredno radi. Da A1 router nije u bridge modu ne bih ovdje dobivao javni IP nego nesto iz rangeo 192.168.0.x. 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa i moj mob ima javnu IP adresu, svi uređaji spojeni na net imaju javnu ip adtesu, ja sam tražila da me maknu sa CGNAT-a jer mi je Google u browseru divljal i nisam mogla nijednu pretragu izvršit a da me Google ne zaskoči sa captcha provjerom jesam li živo biće ili bot spamer. Dakle, moja IP adresa u mobu je ista kao i na webu what is my ip, da nije ista, tada bih bila iza CGNAT-a.

Bok,

@nickno mislim da vodimo raspravu u krivom smjeru. Dakle i ja sam maknut sa CGNAT-a, jer moja adresa koju dobije router je ista kao i adresa vani (what is my IP). U slucaju kada nije tako, tj. kada te netko “natira” moja adresa routera i adresa vani (what is my IP) ne bi bila identicna. 

Problem koji ja adresiram da router ne dobije nikakvu adresu, niti natiranu kada je spojen vremenski iza STBa. Uplink ne spaja moj router prema internetu.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ak sam dobro skužila laptop si upiknul drito u tehnicolor (valjda u isti port gdje inače spajaš svoj router) i tam ti je dobil tu lokalnu 169. 254...adresu-tu adresu automatski dodjeljuju windowsi kad ne mogu naći DHCP server. 

Kakve su ti uopće postavke tehnicolora?

Bok

tako je, laptop u Technicolor - cisto da vidim sta se dogadja.  Ne bih rekao da to windowsi dodjeljuju, vec je to dodijelilo nesto iza technicolora koji je u bridgeu.

 

Postavke Technicolora ne znam - pod kontrolom A1.

Razina korisnika 6
Bedž +6

https://superuser.com/questions/1106931/network-devices-getting-an-ip-address-in-the-169-254-x-x-range

The 169.254.x.x Address

Because the 169.254.x.x IP address was the dynamically assigned IP address to this machine, we knew DHCP was having an issue giving it an IP address, and I've seen this many times when routers start acting up like this — and not necessarily just with Windows either.

 

Automatic Private IP Addressing (APIPA) is a DHCP failover mechanism for local Internet Protocol version 4 (IPv4) networks supported by Microsoft Windows. With APIPA, DHCP clients can obtain IP addresses when DHCP servers are non-functional. APIPA exists in all modern versions of Windows including Windows 10.

 

When the DHCP process fails, Windows automatically allocates an IP addresses from the private range 169.254.0.1 to 169.254.255.254. Using ARP, clients verify the chosen APIPA address is unique on the network before deciding to use it. Clients then continue checking back with the DHCP server at a periodic interval (usually 5 minutes) and update their addresses automatically when the DHCP server is again able to service requests.

 

source

 

Reasons

Routers are just like any other device with an OS and circuitry components running on electricity; sometimes they get fragmented memory, etc. and just need to be power cycled to refresh everything for all feature and functions to work properly again when such behavior exists.

 

Power cycling routers seems to work best while all devices are disconnected from them (wired and wireless); hence, powering them off.

 

Further Considerations

You could also look for a firmware update for your router make and model if you continue to have such issues—there could be a bug, memory leak, etc. that's been patched via a newer version of firmware if you continue to have ongoing experiences like this (even if you go days without it but then...).

Bok,

moram priznati da sam naucio nesto novo - hvala ti na tome. Ako pogledas gore u postu, vidjeti ces da je laptop neko kratko vrijeme imao ip iz rangea 80.207.48.** i onda dobio ovo…

 

Ima smisla da laptop ne dobije ip od dhcpa isto kao ni router. inace ne bi znao objasniti zasto laptop dobije ip, a router ne.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Tehnicolor ti se zblesal, kak i piše u gore u linku. Probaj opet sve ištekati iz njega i njega iz struje, pričekaj 10 minuta i ponovno njega uključi, ali samo njega- valjda da povuče postavke mreže kak spada. Nakon toga prikopčaj ostalo i vidi da li radi. Ako ne, onda ti se tehnicolor gadno zblesal, pa traži zamjenu.

Radio sam to… istina ne da je bio 10 min bez napajanja… istekao sam lan kablove, ostavio koaks.. jer koja je svrhapodizanja routera bez koaks kabla..

 

sve iza bilo isto…

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ali kak nemreš ući u postavke tehnicolora? Mislim da @daworin zna postavke, pa ga pitaj

Pa ono :) Ustekas lan kabel laptop-router i na 192.168.0.1nema nista… ne znam im li uopce mogucnosti pristupiti mu kad je u bridgeu…

 

 

Odgovori