Riješeno

Imam 1Gbps, želim produljenje ugovora bez smanjenja brzine

  • 5 September 2023
  • 47 odgovora
  • 1558 pregleda

Pozdrav.

Zadovoljan sam korisnik A1 optike više od četiri godine. Ovih dana htio sam potpisati produljenje ugovora i prijeći na vašu novu Mozaik 2023 ponudu jer mi je istekao ugovor no žena u A1 centru na Trgu me neugodno iznenadila kad mi je rekla da moj internet paket od 1Gbps više ne postoji i da mi MORA SNIZITI internet brzinu na 300Mbps ukoliko želim produljiti ugovor (ako ne želim produživati ostaje 1Gbps). Naime, po novom postoji samo 2Gbps i 300Mbps a 2Gbps na mojoj adresi je nedostupno, kao i na 99% adresa u Zagrebu. Nisam mogao vjerovati što žena priča i otišao sam u drugi centar, na Iblerovom, rečeno mi je isto. I zaista, kad upišem i sam svoju adresu na A1 webu izbacuje da mi je samo 300 Mbps dostupan iako već niz godina u A1 koristim 1Gbps internet.


Pa dobro da li je ovo moguće, umjesto da dižete brzine vi ljude prisiljavate da ih spuste ako SVOJEVOLJNO ŽELE PRODUŽITI UGOVOR SA VAMA jer 2Gbps u cijeloj Hrvatskoj (kako su mi sami u A1 Centru priznali) je trenutno dostupan - citiram “na vrlo vrlo malo lokacija”. Ovo zaista može samo u Hrvatskoj, pozdrav A1 stručnjacima koji izmišljaju ovakve odlične pakete i tjeraju zadovoljne korisnike od sebe! 🤮

icon

Najbolji odgovor od A1_Dolores 5 September 2023, 12:39

Pogledaj original

Odgovora 47

Razina korisnika 2

Slažem se apsolutno glup potez od A1,pa dajte nam 25€ 300mbit 30€ 1gbs i 35 2gbps, jel to tolki problem ?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Nije glup potez nego pametan na taj način će si povećati zaradu.

Razina korisnika 2

A kako će si povećati zaradu kad ljudi koji su uredno do sada imali 1gb za tih 30€ sad nemogu dobiti 1gb zbog manjka tarife a niti 2gb zato što nije podržano na infrastrukturi pa ih se spušta na 300mbit i 25€.To je pucanje u nogu i sebi i korisnicima, nitko nema koristi od toga!

Razina korisnika 6
Bedž +6

@ivicask , oni koji su imali 1Gbps i dalje imaju 1 Gbps, ali po punoj cijeni kad im istekne ugovorna obveza. Ukidanjem tarife 1Gbps A1 je osigurao da mu korisnici ne uteknu na telemach (a izgleda da su neki i utekli prije ukidanja) na istu tarifu za 25 €. Tj.možeš ti prijeći na Telemach, ali ti ni Telemach više ne može isporučiti 1Gbps,a ne može jer je A1 ukinuo tu tarifu za nove korisnike. 

A ako ti telemach želi ponuditi 2Gbps, neće moći bez A1, a A1 bu pristal na način- može, telemach, može, ali izvolte učestvovati u nadogradnji mreže. 🤣. Genijalan potez od A1, nema kaj 🤣

@ivicask , oni koji su imali 1Gbps i dalje imaju 1 Gbps, ali po punoj cijeni kad im istekne ugovorna obveza. Ukidanjem tarife 1Gbps A1 je osigurao da mu korisnici ne uteknu na telemach (a izgleda da su neki i utekli prije ukidanja) na istu tarifu za 25 €. Tj.možeš ti prijeći na Telemach, ali ti ni Telemach više ne može isporučiti 1Gbps,a ne može jer je A1 ukinuo tu tarifu za nove korisnike. 

A ako ti telemach želi ponuditi 2Gbps, neće moći bez A1, a A1 bu pristal na način- može, telemach, može, ali izvolte učestvovati u nadogradnji mreže. 🤣. Genijalan potez od A1, nema kaj 🤣

O čemu ti pričaš? Zašto Telemach ne bi mogao ponuditi 1 Gb/s po cijeni koju odrede? Pa ne kroji im A1 pakete, nego oni sami. 

Da te podsjetim, Telemach je prvi ponudio 2 Gb/s i to puno prije nego što je to napravio A1. Imaju i vlastitu infrastrukturu, a tamo gdje je nemaju koriste od HT-a isto kao i A1. Molim te da ne dezinformiraš forumaše.

I da, Telemach i HT još uvijek nude 1 Gb/s; A1 više ne jer im je cilj što više zaraditi. Znajući da nekima neće biti 300 Mb/s neće biti dovoljno, pa će korisnici biti prisiljeni uzeti 2 Gb/s koje ni ne mogu iskoristiti jer rijetko tko ima mrežnu karticu koja podržava 2 Gb/s.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Marko98 , A1 od 2021e inplementira 10GPON mrežu

https://www.a1.hr/hr/tko-smo-mi/objave-za-medije/-/objave/clanak/ulaganje-u-gradnju-i-modernizaciju-opti-c4-8dke-mre-c5-bee/1412498893

Na ovom linku je popis svega kaj A1 gradi i nudi veleprodajno kroz najam, informaciju i to osnovnu o tome ŠTO gradi može dobiti jedino zainteresirani OPERATER, ali ne i krajnji korisnik (čitaj: mi, obični građani)

https://www.a1.hr/hr/poslovni/izvodenje-gradevinskih-radova

A to da ne ovisi i o A1 hoće li ili neće odobriti promjenu brzine evo govori i ovaj ss, A1 veleprodajno nudi 1Gbps i 10Gbps, a to kaj bu krajnji korisnik dobil ovisi i o ugovoru operatera i A1.

 

Ugovor krajnjih korisnika (nas) i teleoperatera je samo 0,1% onog kaj sve Telemach treba zatražiti od A1 (i obratno), a A1 se lijepo potrudio navesti za kaj sve NIJE odgovoran u slučaju kvarova, smetnji, kaj sve operater mora (uz A1 ili bez njega) napraviti u slučaju nadogradnje mreže, a cjenici su boli glava.

 

P.S.netko je u nekoj temi spomenul da bi forumaši kakti trebali napraviti test account za probu i ispitivanje kvalitete A1 usluga, pa eto budi ti pokusni kunić i prijeđi sa ukinute A1 Gbps usluge na Telemach .

I baš me zanima zakaj toliko buke oko ukidanja 1Gbps brzine nije bilo i 2021.godine, kada je A1 također ukinuo 1Gbps brzinu.privremeno.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Zato što 2021. nije bio isti broj korisnika optike kao i danas. U zadnje dvije godine došlo je do ogromnog skoka korisnika optičkog interneta u Hrvatskoj, da ne govorim da taman istječu i dvogodišnji ugovori onima koji su ga na početku odmah uzeli..

Buka je posve opravdana.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Zato što 2021. nije bio isti broj korisnika optike kao i danas. U zadnje dvije godine došlo je do ogromnog skoka korisnika optičkog interneta u Hrvatskoj, da ne govorim da taman istječu i dvogodišnji ugovori onima koji su ga na početku odmah uzeli..

Buka je posve opravdana.

Ali eto, sad smo u drugoj temi vidjeli da A1 i dalje nudi 1Gbps...ako je usluga dostupna kod teleoperatera od kojeg A1 unajmljuje vod,nit ili kaj god. Meni je to i logično, ne može unajmitelj davati bržu uslugu od vlasnika infrastrukture-osim ako ne sudjeluje u nadogradnji mreže.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Tako je, ali naplaćuje tih 1Gbps po cijeni od 2Gbps, imaš o tome u njihovom cjeniku. Dakle to je još gora situacija nego što je kod nas na A1 infrastrukturi. Nitko ovdje ne “kuka” zbog prestanka 1Gbps paketa zato što mu se 2Gbps ne sviđa, od viška glava ne boli, ljudima se ne sviđa što je 2Gbps osjetno skuplji od 1Gbps. Nadoplata na 1Gbps je bila simbolična i taman je bio najbolji omjer plaćeno-dobiveno, nadoplata na 2Gbps je 10 eura a tolika brzina interneta ljudima nije potrebna da bi tih 10 eura to moglo opravdati. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Malo sam ja švrljala po Telemachovim cjenicima koji vrijede od 01.10.  Pa ti surfaj za 44,90€ na 20/1Mbps ili 1Gbps/500Mbps ćeš na njegovoj ili unajmljenoj infrastrukturi. 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Baa, ili ako želiš 2Gbps to bu te koštalo dodatnih 17,25 €, znači 62 € . Pa ti budi telac, ako je 10€  više na A1 previše. A onu 2/2 Gbps Telemach nudi samo na svojoj infrastrukturi.

Razina korisnika 6
Bedž +6

ako je 10€  više na A1 previše. 

 

Previše je.

Razina korisnika 6
Bedž +6

A pa nitko nije pupčanom vrpcom vezan za A1, svatko je slobodan mijenjati operatere svake dvije godine i tako uloviti najbolje pogodnosti od svih operatera.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Tko kaže da je itko vezan, pobogu? No odlaskom drugom operateru neće kod A1 riješit problem skupog 2Gbps paketa o čemu mi ovdje pričamo.  

Nedopustivo je ovo što radi A1 sa “starim” pretplatnicima optike. 2x je dizana cijena radi modernizacije...i onda ova debilana sa 1 na 0,3 halooooooo…..

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Zefo , pa nije samo optičarima dvaput dizana cijena. Svima je dizana cijena, i nama pripejdašima i mobilnim i fiksnim pretplatnicima, a ja od silne "modernizacije" izgubila 5G mrežu i tam gdje sam je lovila, a A1 se pravi grbav.

Vi bar imate šanse dobit 2Gbps do kraja godine, a kaj da radimo mi, koji zbog toga jer A1 prodaje-iznajmljuje i bežične mreže, ne lovimo više 5G mrežu, jer su PRIVATNE? Zašto bih ja plaćala gejmersku ovisnost na 5G mreži, a ne imala korist od te iste mreže jer A1 očito daje prednost gejmerima i turistima i poslovnjacima,a nas tko šljivi?

@nickno A1 možda uvodi 10GPON od 2021. godine, ali moram te podsjetiti da je Telemach svoju optičku mrežu počeo graditi doslovno od 0. U roku od godine dana iz jednog zagrebačkog kvarta, pokrili su gotovo cijeli Zagreb, a istovremeno su krenuli graditi vlastitu optiku i u svim drugim većim gradovima RH. Ne samo to, nego su i puno, ali baš puno prije A1 ponudili 2/2 internet dok A1 danas jedva nudi 2/1. I onaj bijedni 100 Mb/s upload na koaksijalnom kabelu.

 

Također, Telemach ne koristi A1 infrastrukturu za pružanje svoje optičke usluge, baš kao što ni A1 ne koristi Telemachovu infrastrukturu. Oba operatera koriste isključivo HT-ovu infrastrukturu, jer HAKOM regulira po kojoj cijeni HT mora dati vlastite optičke niti u najam. A1 i Telemach sami mogu birati po kojoj cijeni, a kako su si međusobno konkurencija (i koja je u svađi), niti jedan od operatera si nije spreman po jeftinoj cijeni unajmiti optiku. Da te podsjetim, u Zagrebu su tehničari A1 nopravdano cvikali optičke kablove Telemacha po zgradama, to je potvrdio i HAKOM koji je opomenuo A1.

 

Tako da, tvoja teorija da zbog toga što A1 ne nudi više 1 Gb/s, da ni Telemach više ne nudi 1 Gb/s pada u vodu. Možda ako HT ukine 1 Gb/s, možda onda niti Telemach neće moći imati to u ponudi, a možda baš i hoće jer sumnjam da bi HAKOM takav poslovni potez dozvolio nacionalnom operateru.

 

Razlog zašto A1 to sve radi je zarada; ništa drugo. Ukidaju ono što se najviše koristi, pa najbližim paketima jako dignu cijenu. Hvala Bogu pa alternative ima. O tome je li A1 pogriješio izbacivanjem 1 Gb/s paketa i mjesečnim poskupljenjima, prosudit će korisnici.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Yeap, @Marko98 , imaš prav, A1 je samo do zarade 🤣. A Telemach, zato kaj mu nije do zarade, eto, našao se u dugu, tj.njegov vlasnik duguje milijardu eura, pa je zato prodao arapima sve mobilne tornjeve telemacha, njih 4600 u Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Bugarskoj. Možda proda i optiku na kraju...a sve na telemachu ostavi na milost i nemilost "čudne" arapske etike. Ne bih na telemach da je BADAVA!!!

Yeap, @Marko98 , imaš prav, A1 je samo do zarade 🤣. A Telemach, zato kaj mu nije do zarade, eto, našao se u dugu, tj.njegov vlasnik duguje milijardu eura, pa je zato prodao arapima sve mobilne tornjeve telemacha, njih 4600 u Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Bugarskoj. Možda proda i optiku na kraju...a sve na telemachu ostavi na milost i nemilost "čudne" arapske etike. Ne bih na telemach da je BADAVA!!!

Idemo redom; 

  1. Nigdje nisam rekao da Telemachu nije do zarade. Svaka firma ima za cilj profit i to je normalno. Ali nije normalno da firma od korisnika pravi budale kao što to radi A1. Telemach, kakav god bio, uvijek ima najniže cijene (činjenice), a kada i dođe do poskupljenja, uvijek to rade zadnji te nešto korisnicima daju za uzvrat. A1 uvijek prvi poskupi i to na sheme da ukine nešto, ili pak samo digne cijenu bez da ti da nešto za uzvrat. Samo ove godine, A1 je poskupio više od ijednog operatera u HR. To bi ti trebali reći sve.
  2. Da, žao mi je što ti to moram reći, ali Telemach niti u jednoj državi nije na prodaju. Ta priča se, točnije, kao i ona da UG “propada” ima korijene u Srbiji gdje je vlasnik UG u konstantnom ratu s diktatorom Vučićem. Koji ga je pak, bez ikakvih dokaza, optužio za sve i svašta, i naredio vlastitim medijima da ga ocrne što više, ponovno, bez ikakvih dokaza. Ovdje ti je link na članak u kojem se objašnjava ta “prodaja” kako ti to zoveš (iako se ne radi o prodaji). Ha, zanimljivo je da i A1 Hrvatska radi identičnu stvar—tko bi reko…

I, na kraju, ti shvaćaš da pišeš dezinformacije ovdje?

Razina korisnika 6
Bedž +6

Samo što A1 nije prodao svoje tornjeve, dok Telemach je. I pardon, prodao je 4800 tornjeva, a ne 4600 kak sam gore napisala.

https://www.poslovni.hr/trzista/vlasnik-n1-nove-tv-i-telemacha-prodao-tornjeve-za-122-milijarde-eura-zna-se-i-tko-je-kupac-4386631

 

"Kako objašnjavaju u Grupi, radi se o tipičnoj “sale and leas back” transakciji u kojoj bi Grupa prodala bazne stanice, a Telemach Hrvatska ih uzimala natrag u zakup."

Samo što A1 nije prodao svoje tornjeve, dok Telemach je. I pardon, prodao je 4800 tornjeva, a ne 4600 kak sam gore napisala.

https://www.poslovni.hr/trzista/vlasnik-n1-nove-tv-i-telemacha-prodao-tornjeve-za-122-milijarde-eura-zna-se-i-tko-je-kupac-4386631

 

"Kako objašnjavaju u Grupi, radi se o tipičnoj “sale and leas back” transakciji u kojoj bi Grupa prodala bazne stanice, a Telemach Hrvatska ih uzimala natrag u zakup."

Hoćemo realno, tebi je kad koristiš uslugu veoma bitno u čijem je vlasništvu bazna stanica na koju si spojen? Jel tako? 

 

I, iskreno, Saudijci imaju puno više para od Austrijanaca, pa postoji mogućnost da puno više ulože u infrastrukturu nego što je to radila UG. 😉

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Marko98 , A1 grupacija ima 28% udjela vlasništva u pasivnoj mobilnoj infrastrukturi, a većinski udio od 51% od 2014e ima osmi najveći telekomunikacijski konglomerat na svijetu, Amèrica Mòvil, a ovdje lijepo pročitaj koja su priznanja osvojili 

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/A1_Telekom_Austria_Group

 

Mdaa, 🤣...perem perem looovu, ajme meni nagrabusili smo ako i HT proda tornjeve tamo nekom xyz peratoru love 🤣

Odgovori