A1 optika - pročitati

  • 17 November 2023
  • 48 odgovora
  • 2871 pregled

  • Anonymous
  • 0 odgovora

Jučer sam pristao na ponudu A1:

optika 2/1 Gbita + sa PlayStation 5 (12 Eura mjesečno) + 50 Eura poklon bonom za mjesečnu naknadu manju od 30 Eura (imam Mozaik). Te cijene ispod 100 Eura nema nigdje u Europi.

Dobija se novi ZTC router i ZTE mesh uređaj...dodatni je samo 6,5 Eura mjesečno.

 

Mnogi su u nedoumici koji su trenutno na 1/0,5 Gbita što napraviti? Pričekajte ponudu od A1, budite strpljivi. A1 ažurira podatke o dostupnosti optike i zato trenutno malo “šteka” oko ponuda.

A1 nema u hrvatskoj konkurenciju u optičkom internetu, ovo je za pomoć onima koji su na HT-u, Telemachu,….

Optika od A1 radi savršeno, a mogući su individualni kvarovi kao i svugdje s elektronikom, koji nisu pravilo.

Bridge routera na A1 nije moguć i ne treba Vam na 2Gbita.

Eventualno Vam treba LAN 2,5 Gbita adapter za velike brzine.


Odgovora 48

Razina korisnika 2

"EU koji su im dali pare za projekt". Nisu im dali pare za projekt, već SUFINANCIRAJU, to je velika razlika, A1 ulaže veći dio svog novca,a dio je sufinanciran.

A dokle je A1 obvezan izgraditi svoju mrežu, da li direkt do stana korisnika ili samo do najbližeg DČ, odlučuje HAKOM

https://zimo.dnevnik.hr/clanak/teleoperateri-zele-investirati-u-razvoj-mreze-ali-nisu-sigurni-sto-ih-tocno-ceka---747349.html

Iz članaka sa weba Kaštele, vidi se da je nositelj projekta Kaštela, pa za ovo

"neplaćanje kooperanata koji su izvoditelji tih radova"

je kriv A1 ili Kaštela?

Iz vlastitog iskustva mogu reći da tehničari vrlo brzo, za dan-dva, izlaze na teren NAKON potisivanja ugovora krajnjeg korisnika i teleoperatera. Na stranicama Kaštele i to je vidljivo- korisnici MORAJU sklopiti ugovor, pa tek tada tehničari izlaze na teren, prije neće. Na stranicama Kaštele vidljivo je i da korisnici mogu odabrati mrežu koju žele. Kaj to znači? To znači da, ovisno o interesu korisnika, HT ili Telemach mora od A1 kao većinskog vlasnika kupiti vodove-niti, da bi mogli uključiti zainteresiranog korisnika. Da li HT ima interes plaćati najam za jednog korisnika? Pa naravno da nema. Tek ako se stotinu ili više njih javi sa upitima njihovoj SZK, oni (HT ili Telemach) možda vide neki interes pa zatraže ugovor o najmu od A1. 

A dok ostali operateri ne iskažu interes za pružanje usluga korisnicima na određenom, manje atraltivnom mjestu, A1 ili kooperanti puževim korakom (10-20 korisnika dnevno, više valjda ni ne stignu, pa ne rade 24h dnevno) prikapča one koji su prvi potpisali zahtjev za optiku.

Sve još ktome dodatno komplicira i to kaj korisnici žele koristiti svoju opremu, a od toga se lijepo ograđuju svi, pa i oni koji to dopuštaju (HT)

 

Pa dolazimo do slijedeće zanimljive situacije.. Nitko na području Kaštela nije zaintersiran za pružanje usluga optike korisnicima. Da jesu, već bi prštale ponude od svih operatera. A zašto nisu? 

I još nešto. Mrežu nakon izgradnje treba i testirati. Koliko je vremena potrebno za provjeru svih mrežnih priključaka, mjesec-dva-tri, prije nego se komercijalno mogu ponuditi usluge?

Netočno je da kroz projekte EU operateri ulažu veći dio novca a tek mali dio im je subvencioniran. Za telekomunikacije subvencije idu do 75%. Kad je PRŠI (plan razvoja širokopojasnog interneta)  u pitanju postoje tri modela izgradnje mreže: Model 1 (privatni DBO model ) koji je u slučaju kod PRŠI Kaštela gdje je operater odgovoran za cjelokupan projekt od početka izrade mreže pa do PRIKLJUČENJA SAMIH KORISNIKA. Drugi model je model 2 (javni DBO model) gdje je lokalna zajednica investitor i izvršitelj radova i treći model 3 (kombinirani javno privatni JPP) u kojem bi slučaju moglo biti da je za spajanje korisnika na mrežu također odgovorna mjesna zajednica kao što je to kod  modela 2. Pošto se kod PRŠI Kaštela koristio model 1 za kompletnu izradu mreže i priključivanje korisnika odgovoran je ISKLJUČIVO A1 telekom, izvor: str 102 sa ovog linka  http://www.kastela.hr/wp-content/uploads/2017/08/2.-Nacrt-PRŠI.pdf      Na strani 154 pogledaj što piše pod rokovima izvršenja radova Članak 4 stavak 2 tko jer odgovoran za spajanje samih korisnika - OPERATER. Od svega tvog navedenog kao u obranu A1 u slučaju mog naselja može ući eventualni rok za testiranje mreže dakle  dva- tri mjeseca od 15.10.2023 što  znači  završetak ove godine ili eventualni početak slijedeće godine. Živi bili pa vidjeli. Na pitanje zašto A1 koji je izrazio interes za postavljanje optičke mreže uz potporu iz EU fondova u mom mjestu nije započeo odmah sa radovima kad je završen PRŠI i time dobiveno zeleno svjetlo za samu izgradnju nego je to učinio TEK  tri godine kasnije tik pred istek roka završetka radova ( jer bi u slučaju prekoračenja roka plaćali penale) još nisam dobio odgovor. Inače u mom mjestu optika je provučena kroz široke podzemne cijevi koje nisu oštećene nikakvim radovima kao što je to slučaj u Kaštelima pa tako da ni to ne može biti izgovor kašnjenja sa spajanjem  samih korisnika. Tvoje i zefine postove bi se moglo klasificirati pod  “ono kad se pokuša obraniti neobranjivo”.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ajmo prvo razjasniti kaj uopće znači PRŠI. HAKOM (država)je taj koji je odgovoran da se do kraja 2025e barem 50% kućanstava pokrije širokopojasnim internetom do 100Mbps ili više. Da bi potaknuo (ne)zainteresirane teleoperatere, objavil je natječaj (PRŠI) za dodjelu sredstava iz EU fondova zainteresiranim gradovima i općinama koji su već razradili svoj plan za širokopojasni internet,ali nisu našli zainteresirane izvođače(operatere).Mogli su se javiti samo oni koji nisu iskoristili sufinanciranje 2014-2020e godine. Dakle, EU novac za izgradnju SDM-a nije dobio A1, već Kaštela sa svojim PRŠI planom kojeg razrađuje od 2015e godine. A1 je samo izvođač radova kojeg je izabral Kaštela. Jer, kao kaj sam i napisala, niti jedan operater nije baš pretjerano zainteresiran za gradnju u vašoj zabiti (ne vidi komercijalnu isplativost). I A1 je ugovorom sa Kaštelom obvezan mrežu dovesti do stana, da.

Na HAKOM-ovim stranicama vidim da A1 mnooogo gradi (tj.bu gradil) mrežu po Splitu. I ne samo tamo. Hakom me baš zbunjuje svojim mapama. U mom kvartu optiku grade dva operatera. U tvojoj Kašteli namjeru gradnje objavil je i HT. U mom zagrebačkom kvartu Telemach,davne 2019e gradil je i A1, a sad svugdje okolo mog kvarta A1.. Ja luda, zbunjena i normalna 🤣

P.S.nemrem otvoriti tvoj pdf, ne dešava se ništa, kao da ga nema.

Razina korisnika 2

Ajmo prvo razjasniti kaj uopće znači PRŠI. HAKOM (država)je taj koji je odgovoran da se do kraja 2025e barem 50% kućanstava pokrije širokopojasnim internetom do 100Mbps ili više. Da bi potaknuo (ne)zainteresirane teleoperatere, objavil je natječaj (PRŠI) za dodjelu sredstava iz EU fondova zainteresiranim gradovima i općinama koji su već razradili svoj plan za širokopojasni internet,ali nisu našli zainteresirane izvođače(operatere).Mogli su se javiti samo oni koji nisu iskoristili sufinanciranje 2014-2020e godine. Dakle, EU novac za izgradnju SDM-a nije dobio A1, već Kaštela sa svojim PRŠI planom kojeg razrađuje od 2015e godine. A1 je samo izvođač radova kojeg je izabral Kaštela. Jer, kao kaj sam i napisala, niti jedan operater nije baš pretjerano zainteresiran za gradnju u vašoj zabiti (ne vidi komercijalnu isplativost). I A1 je ugovorom sa Kaštelom obvezan mrežu dovesti do stana, da.

Na HAKOM-ovim stranicama vidim da A1 mnooogo gradi (tj.bu gradil) mrežu po Splitu. I ne samo tamo. Hakom me baš zbunjuje svojim mapama. U mom kvartu optiku grade dva operatera. U tvojoj Kašteli namjeru gradnje objavil je i HT. U mom zagrebačkom kvartu Telemach,davne 2019e gradil je i A1, a sad svugdje okolo mog kvarta A1.. Ja luda, zbunjena i normalna 🤣

P.S.nemrem otvoriti tvoj pdf, ne dešava se ništa, kao da ga nema.

Ponavljam da ne živim u Kaštelima nego gradskom kotaru grada Splita a dok su Kaštela grad na moru u RH pa ako je to zabit onda što je neko selo u Slavoniji, Lici i ili dalmatinskoj zagori?  Što se tice regulativa EU do 2020te je SVAKO kućanstvo u EU trebalo minimalno imati 30 Mbit/s a 50% kućanstava 100 Mbit. Ja koji zivim na podrucju Splita dan danas ako ne izvadim 4G antene van kuće ne mogu imati ni tih 30 Mbit sto onda reći o HAKOMU kao regulatoru?  Brzine u ruralnim područjima (selima RH) su vjerovatno jedva 4 Mbit/s preko bakra a pokrivenost 4G signalom sigurno lošija nego u mom naselju. Pdf sa linka ni ja ne mogu otvorit preko mobitela ne znam zašto dok ga na kompu uredno  otvara. Sasvim je nebitno u mom slučaju  tko će povući tih 75% nepovratnih sredstava iz EU fonda mjesna zajednica ili sam operater kad u slučaju izbora privatnog financiranja svih tih 75% će završit na računu operatera bilo da mu ih uplati direktno EU fond ili da mu ih uplati mjesna zajednica nakon sto ih povuce iz EU fonda. Još nisam dobio odgovor zasto su radovi započelii tek u ljeto 2023-će dok se na  ovom linku dobro vidi kako su radovi mogli početi već 2020-te: https://nop.hakom.hr/projekti/grad-kastela-i-okolica/111

Razina korisnika 6
Bedž +6

Jučer sam pristao na ponudu A1:

optika 2/1 Gbita + sa PlayStation 5 (12 Eura mjesečno) + 50 Eura poklon bonom za mjesečnu naknadu manju od 30 Eura (imam Mozaik)..

Manje od 30€ + 12€ za ps5, ili je u tih “manje od 30€” uračunata otplata ps5? 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@SC0RPl0N , znam da nama korisnicima nije bitno kako i za čije novce jedan operater gradi mrežu, ali uspjela sam otvoriti jedan drugi PRŠI pdf jer me zanimalo malo više informacija o modelima A, B, ili C koje si spomenul, a koji su itekako bitni za razumijevanje ŠTO se gradi. Recimo model B bi bio najidealniji, ali i najskuplji jer zahtjeva ugradnju samo optičkih niti, model C je po tehnologiji isti kao i A, ali ne odgovara gradovima ili općinama jer postaju vlasnici infrastrukture nakon 20-40 godina i samim tim odgovorni za bilo kakve kvarove ili nadogradnje na infrastrukturi. Zbog toga su valjda svi PRŠI-iji po modelu A, jer realno-jedino teleoperateri imaju i novac i prate tehnologiju, pa je i logično da budu vlasnici infrastrukture, mada je ona plaćena bespovratnim EU novčanim sredstvima.

Ali, interesantno je da je iz svih modula izbačen coax, a gradi se ili na bakru ili optičkim nitima ili kombinacijom to dvoje. Taj PRŠI koji sam gledala- uopće ne razmatra gradnju tamo gdje već postoji 30Mbps ili više, a vidiš i to je vrijedna info onima koji gledaju u svom susjedstvu kako se nekaj gradi, prođu pored njihove ulice a njima šipak.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@SC0RPl0N , ovo

"Još nisam dobio odgovor zasto su radovi započelii tek u ljeto 2023-će dok se na  ovom linku dobro vidi kako su radovi mogli početi već 2020-te: https://nop.hakom.hr/projekti/grad-kastela-i-okolica/111  "

Mislim da trebaš pitati svoju lokalnu zajednicu jer je ona nositelj projekta.

Razina korisnika 2

@SC0RPl0N , ovo

"Još nisam dobio odgovor zasto su radovi započelii tek u ljeto 2023-će dok se na  ovom linku dobro vidi kako su radovi mogli početi već 2020-te: https://nop.hakom.hr/projekti/grad-kastela-i-okolica/111  "

Mislim da trebaš pitati svoju lokalnu zajednicu jer je ona nositelj projekta.

Krivo misliš jer je u samom sporazumu između lokalne zajednice i operatera jasno navedeno da je operater odgovoran za početak, realiziranje i kraj projekta koji uključuje spajanje samih korisnika.  

Jučer sam pristao na ponudu A1:

optika 2/1 Gbita + sa PlayStation 5 (12 Eura mjesečno) + 50 Eura poklon bonom za mjesečnu naknadu manju od 30 Eura (imam Mozaik)..

Manje od 30€ + 12€ za ps5, ili je u tih “manje od 30€” uračunata otplata ps5? 

Ne nije uračunata otplata PS5...ali je posebna ponuda pa neću pisati kolika je.

Razina korisnika 1

Ajmo prvo razjasniti kaj uopće znači PRŠI. HAKOM (država)je taj koji je odgovoran da se do kraja 2025e barem 50% kućanstava pokrije širokopojasnim internetom do 100Mbps ili više. Da bi potaknuo (ne)zainteresirane teleoperatere, objavil je natječaj (PRŠI) za dodjelu sredstava iz EU fondova zainteresiranim gradovima i općinama koji su već razradili svoj plan za širokopojasni internet,ali nisu našli zainteresirane izvođače(operatere).Mogli su se javiti samo oni koji nisu iskoristili sufinanciranje 2014-2020e godine. Dakle, EU novac za izgradnju SDM-a nije dobio A1, već Kaštela sa svojim PRŠI planom kojeg razrađuje od 2015e godine. A1 je samo izvođač radova kojeg je izabral Kaštela. Jer, kao kaj sam i napisala, niti jedan operater nije baš pretjerano zainteresiran za gradnju u vašoj zabiti (ne vidi komercijalnu isplativost). I A1 je ugovorom sa Kaštelom obvezan mrežu dovesti do stana, da.

Na HAKOM-ovim stranicama vidim da A1 mnooogo gradi (tj.bu gradil) mrežu po Splitu. I ne samo tamo. Hakom me baš zbunjuje svojim mapama. U mom kvartu optiku grade dva operatera. U tvojoj Kašteli namjeru gradnje objavil je i HT. U mom zagrebačkom kvartu Telemach,davne 2019e gradil je i A1, a sad svugdje okolo mog kvarta A1.. Ja luda, zbunjena i normalna 🤣

P.S.nemrem otvoriti tvoj pdf, ne dešava se ništa, kao da ga nema.

Prijatelju, Kaštela su zabit sa preko 40.000 stanovnika ljeti se taj broj uvelike poveća, koliko su naši teleoperateri zainteresirani govori sama činjenica da u Novom Zagrebu ne možeš dobit paricu po godinu dana. Znam sela po Slavoniji koja imaju optiku već gotovo 10g a zašto im Hrvatska obala nije zanimljiva ne znam, jer kad bi se mjerila brzina interneta na obali i otocima došli bi do šokantnih rezultata, ljeti u jednoj Makarskoj možete potpunosti ostati bez signala zbog nerazvijenosti mreže. Brzina mobilnog interneta po otocima je užas, a na dijelovima uopće nema signala kao da smo u srednjem vijeku, a njihove karte pokrivenosti pokazuju da je npr jedan Brač u potpunosti pokriven sa 4G što nije istina ni blizu. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@darko1601 , nebitno kaj po ljeti zabit kao Kaštela udeseterostruči broj stanovnika. Za teleoperatere zabit je zabit, pa makar bio i usred Zagreba. To je opis za sva mjesta za koje nijedan teleoperater nije komercijalno zainteresiran i ja ih potpuno shvaćam.

Puno je jednostavnije i jeftinije prikopčati jednu stambenu jedinicu od 100 stanova nego zaselak od 100 kuća raštrkan na 50 km. I to kaj se "zabit" kao Kaštela udesetreostruči po ljeti, to jedan teleoperater uopće ne vidi kao prednost, ne udeseterostruče se i priključci na mrežu time, već sva ta svjetska horda koristi postojeće resurse neke mreže, i jedino kaj mogu time dobiti je nezadovoljstvo lokalnog stanovništva zbog puzajućeg interneta čak i na optici. Zašto? Jer, normalno, svi ti iznajmljivači najradije bi platili samo jedan priključak kao običan korisnik, onda opsjedaju teleoperatere za bridge mode, jer žele povezati 100-ine uređaja zabadav na svoju mrežu.

Teleoperateri u "zabiti" poput Kaštele jedinu prednost vidi u prodaji svojih turističkih sim kartica, ali gle čuda- njih najviše koriste domaći muljatori 🤣

Kaj se tiče mobilnog interneta i baznih stanica... pa tko se najviše buni na zračenje baznih stanica i traži njihova uklanjanja iz svojih dvorišta? Pa dalmoši, naravno. Kad je tak, a onda nek love signal iz Zagreba, Splita, Rijeke 😅, kakav god da je. Ja ne vidim neki veći pad brzine tokom ljeta, a živim na obali 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ne nije uračunata otplata PS5...ali je posebna ponuda pa neću pisati kolika je.

 LOL, pa ti kao da si potpisao glavni menađerski ugovor za A1 a ne dobio random popust od 2,5€ kakve podijele na stotinu dnevno.. ja ne vjerujem 🤣 Mislim, nije da me i zanimala konkretna cifra već čisto sam htio vidjeti jel plaćaš taj playstation, znači standardna ponuda sve u svemu.

Razina korisnika 2

@darko1601 , nebitno kaj po ljeti zabit kao Kaštela udeseterostruči broj stanovnika. Za teleoperatere zabit je zabit, pa makar bio i usred Zagreba. To je opis za sva mjesta za koje nijedan teleoperater nije komercijalno zainteresiran i ja ih potpuno shvaćam.

Puno je jednostavnije i jeftinije prikopčati jednu stambenu jedinicu od 100 stanova nego zaselak od 100 kuća raštrkan na 50 km. I to kaj se "zabit" kao Kaštela udesetreostruči po ljeti, to jedan teleoperater uopće ne vidi kao prednost, ne udeseterostruče se i priključci na mrežu time, već sva ta svjetska horda koristi postojeće resurse neke mreže, i jedino kaj mogu time dobiti je nezadovoljstvo lokalnog stanovništva zbog puzajućeg interneta čak i na optici. Zašto? Jer, normalno, svi ti iznajmljivači najradije bi platili samo jedan priključak kao običan korisnik, onda opsjedaju teleoperatere za bridge mode, jer žele povezati 100-ine uređaja zabadav na svoju mrežu.

Teleoperateri u "zabiti" poput Kaštele jedinu prednost vidi u prodaji svojih turističkih sim kartica, ali gle čuda- njih najviše koriste domaći muljatori 🤣

Kaj se tiče mobilnog interneta i baznih stanica... pa tko se najviše buni na zračenje baznih stanica i traži njihova uklanjanja iz svojih dvorišta? Pa dalmoši, naravno. Kad je tak, a onda nek love signal iz Zagreba, Splita, Rijeke 😅, kakav god da je. Ja ne vidim neki veći pad brzine tokom ljeta, a živim na obali 

dok god je takvih poput tebe koji “shvaćaju” operatere koji ŽIVE od naših novaca mi ćemo biti zadnji u Europi ne u EU nego u Europi po brzinama interneta. Dok god je takvima normalno da ti isti operateri koriste kablove izgrađene i preplaćene novcem naših roditelja još prije tridesetak ili čak četrdeset godina da bi nam kroz tu istu infrastrukturu davali najlošiju i najsporiju uslugu u Europi koju naplaćuju kao suho zlato mi ćemo biti zadnji.  Sve što je izgrađeno od telekomunikacija u RH plaćeno je NAŠIM NOVCIMA. Hrvatski sam branitelj i za ovo se nisam borio niti su mi prijatelji poginuli da bi stanje u državi bilo kakvo jest i da bi po svemu bili zadnji u EU. Tebi i takvima očito nije jasno (ili jest ali ih zbog nekakvih vlastitih interesa nije briga) da je jedan od preduvjeta ekonomskog razvoja društva i države upravo moderna telekomunikacijska infrastruktura! One jebivjetre u Hakomu plaćamo mi (narod) da bi radili u našem interesu a ne u interesu gramzivih teleoperatera. Sama regulativa EU glasi:  DO 2020-te  SVAKO kućanstvo u zemlji članici EU mora biti spojeno na internet MINIMALNOM brzinom od 30 Mbit/s a svako drugo kućanstvo brzinom od 100 Mbit/s a sad je 2024 na pragu dok Darkov post iznad potvrđuje da je realno stanje svjetlosnim godinama od toga i ti za to imaš razumjevanja? Postoje načini  i postoji agencija (HAKOM) koja ima “alate” da se operateri primoraju pružiti kvalitetne usluge pa taman da se radilo o selima sa dvije naseljene kuće a ti imaš razumjevanje zašto se to ne radi u gradovima koji žive od turizma? Za takvo stanje “razumjevanje” može imati samo neko zlonamjeran ili onaj koji ima koristi od takvog stanja. Po tvom vatrenom zastupanju A1 na ovom forumu predpostavljam da je ovo drugo u pitanju. Što se tiče građenja baznih stanica ljudima “uz glavu” to može dopustiti samo budala koja nema pojma o štetnosti samih mikrovalova iznimno visokih frekvencija. Što su frekvencije više to je propagacija istih kroz atmosferu kraća pa se mora značajno povećavati gustoća samih baznih stanica a mnogima očito nije jasna štetnost takvog načina uvođenja širokopojasnog interneta. Trebamo inzistirati na širenju optičke mreže a ne nicanju baznih stanica poput gljiva poslije kiše.

Razina korisnika 6
Bedž +6

"operatere koji ŽIVE od naših novaca"....baš.

interesantno...moja firma je pred jedno 2-3 godine prešla sa HT-a na A1. Mogu ti potvrditi da nijedan dan nismo ostali bez interneta. Tu mislim na cijeli dan, jer bilo je situacija poput udara munja direkt u firmu. I istog dana došli bi A1 tehničari i otklonili kvar u roku par sati. Možeš li se ti ili bilo koji privatni korisnik pohvaliti tako brzim reagiranjem A1? Hah, eto pun je forum takvih "pohvala" na brzinu rješavanja problema.

Kaj se tiče direktive EU, pa na samim hakomovim stranicama piše da su rokovi prolongirani. PRŠI koji sam ja uspjela otvoriti govori o ciljevima do 2024-27 ili još i kasnije

Bogme, nismo zadnji.

A1 Austrija za 2Gbps naplaćuje 85 eura. A ovdje?

I pobrkal si neke činjenice. A1 nema apsolutno nikakve veze sa privatizacijom HT-a, koji je jedini čitavu (zastarjelu) infrastrukturu u bivšoj državi izgradio novcem naših roditelja.

Razina korisnika 6
Bedž +6

"Sve što je izgrađeno od telekomunikacija u RH plaćeno je NAŠIM NOVCIMA. "

Netočno. Samo bakar je izgrađen novcima naših roditelja. I to preko HT-a.

EU regulativa nalaže i debele drakonske kazne za piratluk i ilegalna skidanja. Kad je netko u Hrvatskoj stradal zbog toga?

Razina korisnika 2

"Sve što je izgrađeno od telekomunikacija u RH plaćeno je NAŠIM NOVCIMA. "

Netočno. Samo bakar je izgrađen novcima naših roditelja. I to preko HT-a.

EU regulativa nalaže i debele drakonske kazne za piratluk i ilegalna skidanja. Kad je netko u Hrvatskoj stradal zbog toga?

Taj naš bakar su koristili da bi nam svoje drljave usluge skupo naplaćivali i samo dio tog novca od ukupnog profita su uložili nazad u polaganje optike dakle DA i optika je plaćena našim novcima točnije od malog dijela profita koji su nabrali preko našeg bakra. Što se tiče ovih novaca iz EU fondova to su opet naši novci koje mi poreznici dajemo za EU tako da nisam ništa pobrkal. Ista stvar je npr i kod vodovoda i kanalizacije. EKO kaštelanski projekt odvodnje odpadnih voda plaćen je iz kredita svjetske ili EU banke za razvoj ali na način da je vodovod kao firma prije dizanja kredita podigao cijenu vode po kubiku i time odplaćuje kredit dakle našim novcima radi novu infrastrukturu koja nakon otplate kredita naravno neće biti naša.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Drljave usluge? Evo A1 Austrija drljavu uslugu  nudi od 2021.godine. cijena prava sitnica. 34,9€

 

Seit wann ist der A1 Internet 50 verfügbar?

Der A1 Internet 50 ist seit dem 27.08.2021 in unserem Tarifvergleich gelistet.

 

A1 Hrvatska drljavu uslugu 60 Mbps je nudil godinama, bar se tak jedan forumaš na jednom drugom forumu žalil 2019e da mu je A1 smanjil brzinu sa 60 Mbps nakon kaj je godinama besprijekorno imal tu brzinu i bil je par tjedana na 20 Mbps prije nego mu je A1 vratil brzinu koju je imal.

Razina korisnika 2

Drljave usluge? Evo A1 Austrija drljavu uslugu  nudi od 2021.godine. cijena prava sitnica. 34,9€

 

Seit wann ist der A1 Internet 50 verfügbar?

Der A1 Internet 50 ist seit dem 27.08.2021 in unserem Tarifvergleich gelistet.

 

A1 Hrvatska drljavu uslugu 60 Mbps je nudil godinama, bar se tak jedan forumaš na jednom drugom forumu žalil 2019e da mu je A1 smanjil brzinu sa 60 Mbps nakon kaj je godinama besprijekorno imal tu brzinu i bil je par tjedana na 20 Mbps prije nego mu je A1 vratil brzinu koju je imal.

E vidiš ja sa A1 imam drugačija iskustva. Posto sam udaljen 1km od centrale adsl brzina preko bakra mi je bila maksimalno 10 Mbit/s pa sam požurio preći na VIP (sadašnji A1)  4G homebox. Prvih dva tjedna (dok sam mogao raskinut ugovor) brzine su bile do nekih 30 Mbit/s što mi se činilo predobro u usporedbi sa adsl brzinama ali čim je prošao taj rok brzine su pale ispod 4 Mbit/s. Očigledno su bazne stanice preko kojih je tada A1 nudio uslugu bile podkapacitirane bandwidthom u odnosu na broj i zahtjeve spojenih korisnika. Ono što mi je tada preostalo bilo je moliti ih da me vrate na adsl što su i učinili ali sam dobio manju brzinu nego što sam imao prije na adslu pošto su sve kvalitetnije bakrene parice već bile iznajmljene drugim korisnicima pa tako i moja bivša parica koju sam koristio prije prelaska na homebox. Dakle nakon povratka na adsl imao sam brzinu od 8 Mbit/s. Toliko o njihovom korektnom odnosu prema korisnicima. Kao što sam naveo u svom prvom postu na ovoj temi sad koristim Hybrid box od t-coma na kojem nemam ni 30 Mbit kombinirane brzine adsl-a i 4G a zivim ponavljam na području Splita. Sam T com je 2019-2020 radio skraćivanje petlji (FTTC) u mom mjestu ali ne za sve adrese jer je za korisnike koji su 1km i više udaljeni od centrale A1 još 2016 izrazio namjeru izgradnje optike uz pomoć EU fondova. Dakle još prije osam godina! Da nije bilo te "namjere" od strane A1 Hakom bi dozvolio T Comu da mi skrati bakrenu paricu i ponudi VDSL brzinama i do 100 Mbit/s na FTTC tehnologiji. Osam godina cekam da se izgradi ta optika i sad kad je tek par mjeseci prije krajnjeg roka započeta izgradnja i završena u tih par mjeseci ja cu morat još neodređeno vrijeme cekat na spajanje moje kuće. Imaš more korisnika koji se žale na isti problem prilikom prelaska na Vipov homebox, dakle prvih 15 dana brzine su bile bolje nego na adsl-u a čim je rok za raskid ugovora bez penala istekao brzine su postale katastrofa. Ako to nije prevara korisnika ne znam što onda jest. Meni prijatelj koji zivi u Kiseljaku (selendri pored Sarajeva) je davne 2013te imao 40/10 a od 2020 preko 100 MBit/20. Toliko o našim operaterima i HAKOMU koji stalno prolongira rok za donekle pristojne brzine koji je EU odavno postavila!  

Razina korisnika 6
Bedž +6

@SC0RPl0N , kažeš A1 još 2016e objavil namjeru gradnje kod tebe...gdje to piše, na hakomu? Eh, ako je tako, tada je A1 izabran tada za operatera izvođača, a tada su uvjeti (potrebe) bili bitno drukčiji, možda je min.brzina trebala biti 2Mbps. Ili 4Mbps. Kažeš da to imaš.

Glede završetka radova. A1 (ili operater zadužen za gradnju) mora min.6 mjeseci prije završetka gradnje poslati hakomu ovjeru za veleprodajne usluge. Ako hakom ne potvrdi, vraća se na doradu, ako ni tad ne potvrdi, nositelj projekta zajedno sa ONP-om radi novu kalkulaciju i šalje hakomu. A u hakomu ne radi tisuće ljudi, a tisuće namjera gradnje mora provjeriti i potvrditi

Cirkus...ništa od 2 Gbita….prestrašno….ping-pong sada igramo

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ljudi, ne nasjedajte na pozive u kojima vam tzv.marketing kaže da nešto morate..

Danas sam imala poziv od A1.

Pita ženska da kad tehničar može doći po router, da oni moraju zamijeniti uređaje jer da su zastarjeli..i da više ne mogu imati samo tv bez interneta. Ja lipo uzela račun, gledam, gledam- nigdje obavijest da A1 ukida moj paket kao uslugu.

Al onak, ja je pitam kaj ona meni predlaže. Reče ona- pa po novom ugovoru bih plaćala 2 eura manje nego kaj sad plaćam i dobila bih internet zabadava. Pitam ja nju, a koji to paket, di to ja mogu pronaći- ne zna reći.

Ja fino njoj ovak- ne prestanete li me uznemiravati bez potrebe i bez najave 30 dana unaprijed na računu da vi ukidate moju uslugu (koja ne postoji već 10 godina) i ako vi napismeno ne pošaljete da je router Ubee320wc (valjda sam dobro napisala, ali uglavnom taj router dobila sam prije dvije godine kad se sama SZK smijala koji zastarjeli bnet router imam, pa su mi ga ekspresno zamijenili, a sad mi ga žele čopnuti da bi ga dali nekom drugom), dakle, ako ne pošaljete napismeno da imam zastarjelu opremu, da moju uslugu ukidate i da ću sljedećih 24 mjeseca plaćati tv+internet 22 eura,tj.imati internet badava, ja bum vas tužila hakomu za uznemiravanje i lažne ponude....da, ali znate vi možete imati iptv ili satelitsku...ha? Kaj će mi pored coaxa satelit? I kaj bih ja uopće dobila, jer koliko mi je poznato, nova tv usluga je 14 eura..bez interneta...dakle, A1, sram te bilo, koliko ste na ovaj način preveslali korisnika?

Evo i ponavljam javno ovdje. Tužit ću vas hakomu ako  mi pismeno ne pošaljete sve ono kaj ste govoreći namuljali i pokušali me smuljati.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@nickno to sve kaj si rekla toj curi na telefon je njoj kroz jedno ušlo i kroz drugo izašlo. Ona jest ko fol “predstavnik a1” u tom trenutku dok priča sa tobom ali čim se spusti slušalica sve što je rečeno u tom razgovoru se u 99% slučajeva zaboravlja i ona za 30sec ima novu žrtvu. Ta telefonska  prodaja je najniži sloj A1 šljakera koji su jučer stigli sa burze/studentskog servisa i sutra već će biti na novom poslu. Cilj im je uvaliti što više novih ugovora pa makar i tebi u sred Zagreba na kablu prodati satelitsku (jer to je novi ugovor) i ostvariti bonus, koga briga što je to van svake pameti, bitno da se sklopi novi ugovor. Mislim da je većina nas u studentskim danima obavljala slične poslove i znamo kako to funkcionira u praksi..

Razina korisnika 6
Bedž +6

Cirkus...ništa od 2 Gbita….prestrašno….ping-pong sada igramo

Kaj sad? Pukla ljubav, ne može 2Gbps na tvom priključku?

Razina korisnika 6
Bedž +6

@acer112 , pa nije A1 od jučer ili tam neki lokalni operaterčić, valjda bi svaki agent trebal biti upoznat sa vlastitim Uvjetima korištenja usluga i kaj je A1 obvezan u slučaju ukidanja usluga napraviti, bez obzira postoji li ugovorna obveza ili ne, Ugovor je potpisan na NEODREĐENO vrijeme..interesantno da mi nisu odmah nakon preuzimanja bneta zamijenili zastarjelu bnetovu opremu, već su u mom slučaju čitavo desetljeće jedino profitirali ne uloživši ama baš ništa, sve je bilo bnetovo.dok nije riknulo od starosti 🤣.

Naletila sam na drugom forumu na slične primjere, uvjeravali ljude da usluga više ne postoji, da imaju zastarjelu opremu, možda je to bila ista ženska.

Dakle, Ugovor je Ugovorrrrr. A1 i mi se "ljubimo" preko Ugovora, a ne rekla-kazala navlakušama.

A1 ima potpuno pravo ukinuti bilo koju uslugu, uopće to nije sporno. Ali zakon kaže na koji način oni jedino to i mogu- pismeno obavijestiti najmanje 30 dana prije ukidanja usluge. Način na koji je postupila cura u mom slučaju je protuzakonit.

Odgovori