Riješeno

Želim zamjenu rutera

  • 31 December 2023
  • 15 odgovora
  • 967 pregleda

  • Aktivni forumaš početnik
  • 8 odgovora

Prije kojih tjedan dana sam produljio ugovor kod vas i uzeo Giga NET na HFC (2Gbps). Nemam problema ovako sa “FRITZ!Box 6660 Cable” ruterom osim da je Wifi jako loš, i želim ruter koji mi pruža brizine koje plaćam. Laptop i iPhone 15 Pro mi podržavaju Wifi 6. Na laptopu imam max 350mbps, a na mobitelu oko 800mbps. Ostale uređaje koji su Wifi 5 neću ni komentirati jer je brzina jako loša. 

Vidim da imate dosta tema u vezi problema sa “FRITZ!Box 6660 Cable” ruterom po pitanju Wifi brzina.

 

Želim ovaj ruter: SDMC NE6037

Isti taj ruter za zamjenu je dobio @Maxi i po odgovoru se vidi da nema više problema sa Wifi brzinama. 

 

Unaprijed hvala.

 

icon

Najbolji odgovor od A1_Mislav 1 January 2024, 17:46

Pogledaj original

Odgovora 15

Razina korisnika 2
Bedž

Svi mi nešto želimo samo pitanje je jel to moguće.

Kako misliš slaba ti je brzina na Wifi-u? Slaba pokrivenost ili slaba brzina općenito na wifi-u?

Pokrivenost ti ovisi o konfiguraciji kuće zidovima itd itd ako misliš da ćeš na wlan-u mjeriti 2gbps zaboravi.

Uspoređujući rutere nema neke velike razlike.

Pitanje samo jel ti ukljucena 2.4GHz ili 5GHz veza?

Ja sam uzeo njihovu 2Gbps brzinu među prvima i dobio ruter ZTE ZXHN F8648P  odmah ugasio 2.4GHz i upalio samo 5GHz. I stvarno sam prezadovoljan sa njime bez ikakve greške.

U tom slućaju mora ti biti jasno da ti je smanjena pokrivenost ukoliko radi na spektru od 5GHz.
 

Govorim o brzini u istoj prostorji, znači kojih 1m od rutera. Radi se o 5Ghz vezi koja je navodno WiFi 6, a na laptopu koji podržava WiFi 6 i udaljen je od rutera pola metra imam max 350mbps brzinu. 

Razina korisnika 2

Koji model wifi kartice ti ima laptop ?Moguće da ima samo jednu antenu (single chain) I nećeš dobit veću brzinu bez obzira na router .

@ivicask, ovo je Wifi kartica u laptopu.  http://www.bplus.com.tw/Accessory/Realtek-RTL8852BE.html , možda čak i novija verzija jer moja ima bluetooth 5.2

 

Razina korisnika 2

Da ok je kartica trebalo bi ići brže ,neznam probaj još zadnji driver driver podići  ili ak misliš da će drugi ruter pomoć da ti A1 zamjeni..

Ma da imam 1Gbps na uređajima bio bih sretan, makar plaćam za 2Gbps. Mislim da 300Mbps nije prihvatljivo za tu cijenu i zato želim drugi ruter sa kojim ću nadam se imati više sreće. :D 

Provjerio sam i zadnja je verzija drivera.

Razina korisnika 2

Max 800mbit u idealnim uvjetima i full signal, inače za preko gigu bi trebao imat jači wifi  koji podržava 160mhz širinu kanala, isto tako i uređaj koji to podržava, tipa s21,22,23 ultra podržavaju dok iPhone 15 tek dobio podršku (za koje znam)

Onda možeš dobiti preko 1500mbit u teoriji al podložno je smetnjama ak imas susjednih mreža itd ,da na velim nije ni jeftino baš.

Ma i 800mbps je ok, iPhone 15 Pro podržava WiFi 6e. Čak sam kupio i Asus ruter za 300 eura koji ima 2.5Gbps portove da bi kasnije saznao da FRITZ!Box 6660 Cable podržava bridge mode samo na 1Gbps portovima. 2.5Gbps port na FRITZ!Box-u se ne može koristiti u bridge modu.

Vidim da SDMC NE6037 ima isto jedan 2.5Gbps port i bilo bi mi idealno kad bi se njego moglo koristiti u bridge modu. Ako netko ima taj ruter pa bi mi to mogao potvrditi. Da ne moram sada prodavati novi Asus ruter. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Zašto bi prodaval Asusa? Kad od danas možeš koristiti svoju opremu i izbaciti A1 opremu, zatraži postavke od A1 za router 😎😈

Razina korisnika 1
Bedž +3

Bok @Bimbas ! Vidim da si nam se javio privatnom porukom pa ćemo provjeru nastaviti tamo. 🙂

Razina korisnika 7
Bedž +4

Bimbas je napisao je zašto bi prodao Asusa! Bez veze da mi stoji 300 eura, a ne može dobiti bridge na fricu izlaz lan 2.5. Taj Asus ne može imati postavke od A1 pošto to nije cabel router znači ne može se spojiti na coax….

Razina korisnika 2
Bedž

Govorim o brzini u istoj prostorji, znači kojih 1m od rutera. Radi se o 5Ghz vezi koja je navodno WiFi 6, a na laptopu koji podržava WiFi 6 i udaljen je od rutera pola metra imam max 350mbps brzinu. 

Ovako po ovome što pišeš rekao bi ti da nešto na laptopu nije napravljeno kako treba i pusti ti ove priće navodno. 5Ghz  može biti i na Wifi 5. Razlika između 2.4 i 5Ghz ti je u pokrivenosti i brzini prijenosa podataka.

No jedna stvar mi nije jasna kao osobi koja je 15-ak godina u IT sektoru zašto inzistiraš na tolikoj brzini na wifi-u ovako i onako znaš i sam da je nećeš dobiti jer se radi o takvoj tehnologiji. Da sam dobio kunu za svaki puta kad je netko rekao da mu je brzina loša i da je greška do rutera bio bih milijunaš.
Dođem sa svojim laptopom spojim se na lan kabel brzina full gospodine provjerite svoju opremu.

Zaboravio tu brzinu na bežičnoj vezi ako ti je sve u istoj sobi onda se spoji sa lan kablom i imat ces full brzinu.

 

Osobno na wifi spajam samo mobitel i to bi spojio preko lan kabla kad bi mogao. (ubiti mozda bi i mogao ali mi se neda zezati sa time).

@keki 

 

Mislim da bi realna brzina trebala biti barem oko 800mbps na wifi 6. Sa takvom brzinom bi bio zadovoljan. Na laptopu je sve podešeno ok, svi su driveri ažurirani itd. 
 

 Znaš li možda dali SDMC NE6037 podržava bridge mode na 2.5gbps portu ?

 

 

Razina korisnika 2
Bedž

@keki

 

Mislim da bi realna brzina trebala biti barem oko 800mbps na wifi 6. Sa takvom brzinom bi bio zadovoljan. Na laptopu je sve podešeno ok, svi su driveri ažurirani itd. 
 

 Znaš li možda dali SDMC NE6037 podržava bridge mode na 2.5gbps portu ?

 

 

Gledaj ovako ako ti iphone mjeri 800 mbps onda ti je problem sa laptopom.

Dodatno ovaj ruter se može staviti u brigde mode način rada no to ti ja iskreno preporucio nebi.

Kupi si ruter za koji mislis da ima dobar wifi i spoji ga na postojeći ruter od A1.

Na ruteru od A1 ugasis WLAN a na ovom novom si namjesti wlan kako ti paše.

@keki

 

Mislim da bi realna brzina trebala biti barem oko 800mbps na wifi 6. Sa takvom brzinom bi bio zadovoljan. Na laptopu je sve podešeno ok, svi su driveri ažurirani itd. 
 

 Znaš li možda dali SDMC NE6037 podržava bridge mode na 2.5gbps portu ?

 

 

Zašto misliš da ćeš se usrećiti sa SDMC NE6037? Pogledaj kakvih mi problema s njim imamo ili smo imali:  https://forum.a1.hr/internet-spajanje-71/novi-a1-router-sdmc-ne6037-problematika-9671

Odgovori