Router Level VPN Brzine

  • 27 October 2023
  • 6 odgovora
  • 170 pregleda

Razina korisnika 3
Bedž +2
  • Glavni forum savjetnik
  • 142 odgovora

Evo, nedavno je Fritz!Box konačno dobio ovaj update koji podržava Wireguard protokol VPN na nivou rutera, pa sam odlučio isprobati kako radi. Konfiguracija je bila jednostavna, bez puno razmišljanja, ali brzine su bile razočaravajuće. Očekivao sam da će barem biti preko 50% normalne brzine, ali ovako vuče jedva 250 Mbps. Kad se spojim preko VPN aplikacije umjesto preko rutera, brzine su odlične. Priložio sam dvije slike ovdje s razlikom. Znam da neki ruteri mogu postići visoke brzine s VPN-om na razini rutera, dok ovaj Fritz!Box očigledno zaostaje. Možda je problem i do A1, ali nisam siguran.

 

VPN na nivou routera
Sa VPN aplikacijom

 


Odgovora 6

Razina korisnika 6
Bedž +6

To je kabelski internet? Koji VPN? Jesi probao servere mijenjat, vidim da je neki HR a oni su obično svuda sporiji od recimo njemačkih..

 

Ja sam na Mullvad VPN-u preko optike, isto sam planirao uzeti neki router, ne znam da li ovaj novi što dolazi na 2Gbps podržava unos VPN-a no sadašnji na 1Gbps ne podržava. Na pc-u preko njemačkih servere uredno dobijem natrag 800 down/ 400 up, znači nekih 80% brzine..

Razina korisnika 3
Bedž +2

Pozdrav,

 

I ja koristim Mullvad. Imam kabelsku vezu, ne optičku, brzine od 1000 Mbps. Čini se da je problem u ruteru, jer sam isprobao više država, ali brzine su uvijek oko 240-250 Mbps, dok aplikacija uvijek prenosi preko 800 Mbps, što je odlično. Ako imaš preporuku za drugi ruter koji znaš da dobro radi, slobodno javi.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Prošle godine u jednoj Mullvad grupi sam tražio router koji će mi povući barem 700Mbps na 1Gbps, u moru više-manje sličnih odgovora u kojima nitko nije davao odgovor na moje pitanje, ovaj je dobio najviše lajkova, tj. najviše su se ljudi složili sa njime…

 

Minimum 700mbit on a consumer router? You can forget about that. The only possible way is a dedicated pfSense/OPNsense box, but that won't be an easy configuration and will require an additional router for using as a WiFi access point. GL-Inet Flint can do ~500mbit with Wireguard and seems like a good value for it's price:  https://www.gl-inet.com/products/gl-ax1800/

 

Razina korisnika 3
Bedž +2

Vidim da imaju VPN dedicated routeri. Koriste pfSense ili OpenWRT firmware, jesi li možda vidio oko toga.

Razina korisnika 3
Bedž +2

Također imam opciju da selektiram samo određene uređaje koje želim da koriste Wireguard protokol, odnosno VPN. To je OK za goste, pametne telefone i pametne televizore, jer im ne trebaju velike brzine. Međutim, ako se povežem s aplikacijom na PC-u, čini se da nešto smeta jer doživljavam gubitak paketa u igrama, a brzina preko VPN aplikacije pada na između 200 i 600 Mbps. Čim isključim VPN na routeru, brzine prelaze 900 Mbps.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Vidim da imaju VPN dedicated routeri. Koriste pfSense ili OpenWRT firmware, jesi li možda vidio oko toga.

Nisam, bio sam vrlo blizu kupovine Linksysa, našao odličnu cijenu na njuškalu a po internetu ima dobre recenzije no na kraju sam ipak od svega toga odustao, barem za sada. Danas sutra bi volio imati router za VPN ali trenutno nisam u modu istraživanja što će i kako će raditi. Mullvad sam instalirao na svim potrebnim uređajima pa ga palim ručno. 

I da, nisam primijetio da mi na jednom uređaju pada brzina kad je drugi upaljen, ali nisam ni palio speedtest da provjeravam. Logično je sa druge strane da ako je još jedan uređaj upaljen na istoj mreži da će onom prvom pasti brzina, sa ili bez VPN-a. Ne doduše 200 Mbps no nikad ne znaš koliko taj drugi uređaj vuče u tom trenutku.

Super stvar to što možeš odredit koji uređaji će koristiti VPN a koji ne.  

Odgovori