Riješeno

Promjena DNS-a na ruteru (HG8145V5), sve moguće opcije?

  • 1 October 2023
  • 1 odgovor
  • 257 pregleda

Pozdrav,

 

htio bih promjeniti DNS server u postavkama rutera, ali je ta opcija onemogućena. Promjenio bih je na lokalnu adresu vlastitog DNS servera pa bih time imao veću kontrolu nad prometom u mreži kao i npr. blokiranje reklama i malicioznih sadržaja. (recimo npr. pihole za r-pi itd.)

 

Pojedini uređaji u kući nemaju mogućnost promjene DNS servera pa bih zato to morao napraviti na ruteru.

Naravno postoje još neki načini koje sam našao za dobiti to što želim, ali postoje kompromisi u tom slučaju, pa mi je ovo najjednostavnija opcija ako je mogu napraviti.

Pogledao sam ovaj, kao i neke druge postove:

 

Imam sljedeća pitanja:
Mogu li samo nazvati A1 i dobiti mogućnost opisane promjene (superuser pristup)?

U slučaju da ne mogu, što mi preostaje? Kupiti drugi ruter?

Vezano za navedeni ruter, postoje načini za dokopati se zaporke superuser računa (jer svi imamo fizički pristup ruteru...), pa jel netko bio uspješan u ovome prije nego što se upustim u avanture :)

Hvala na odgovorima
 

icon

Najbolji odgovor od Pero357 3 October 2023, 19:15

Pogledaj original

Odgovora 1

Razina korisnika 4
Bedž +3

Superuser ti operator sigurno neće htjeti dat.

Svoj router pa u bridge nije opcija, jer ne nude bridge na ftth uslugama - jedino ako spajaš neki router u funkciji switcha ako ima takvu opciju postaviti na njemu dns da sve što se dalje na njega spaja koristi taj dns server?

Možeš još pokušati i zatražiti od njih da ti postave određeni DNS server - sigurno ti neće dati mogućnost da se ti spajaš sa nekim superuserom i to si sam mijenjaš, ali možda mogu napraviti zahtjev nekim svojima tamo da ti ga upišu (ova prva linija na telefonu isto nema tu opciju, eventualno možda ako negdje proslijede).

Odgovori