Riješeno

Kako prebaciti optički ONT u bridge mod ili uključiti port forwarding

  • 31 October 2019
  • 46 odgovora
  • 8771 pregled


Prikaži prvu objavu

Odgovora 46

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

Ovo nije tocno, kao i što je done_411 napisao a i u sto sam se sam uvjerio, nakon sto router tvornicki resetiras (bez prikljucene optike) dobijas mogucnost logiranja sa superuser accountom te full access i mogucnost odabira bridge mode-a. No cim ustekas opticki kabel router se force load-a s limitiranom konfiguracijom od strane A1 i vraca te u limitirani mode rada gdje gubis tu mogucnost i superuser login.

Razina korisnika 1
Bedž

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

 

  

 

Koliko sam skuzio A1 nema remote kontrolu nad Huawei ruterom. Oni iz centrale mogu samo vidjeti dali linija prima ili salje odnosno dali je aktivna. (Probao sam sa 5-6 tehnicara).

 

Kada resetiras router i izvadis optiku onda imas superuser access i mozes mijenjati sve postavke. Medjutim nije lako iscitati wan konfiguraciju.

 

Sve da bi to uspio bih se sve ponistilo jer router vuce firmware i postavke preko optike cim ga prikljucis (force load).

 

 

 

Pošto vuče postavke sa ACSa to znači da im je vidljiv na remoteu a to što tehničari su im nesposobni to je druga stvar.

Za uspostavit vlastitu vezu na svojoj opremi trebalo bi nabaviti neki Raisecom kao što je kod TComa i zatražiti PLOAM Password i Serial Number jer time se autorizira.

@A1_Leona “Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

@envias bridge mode je dostupan na usluzi putem koaksijalnog kabela, no putem optike trenutno ta mogućnost nije dostupna. 

Može suvisli razlog...hvala!

Razina korisnika 3
Bedž +3

@envias bridge mode je dostupan na usluzi putem koaksijalnog kabela, no putem optike trenutno ta mogućnost nije dostupna. 

Ako na coaxu (kabelu) daju mogucnost bridge-a, ne vidim razlog zasto nebi isto dali i na optici.

Ima nedaju bridge mod

da nije razlog sprijeciti poslovne korisnike da optiku koriste u ozbiljnije svrhe, a uz to natjerati ih da uzmu stalni vod koji je dosta skuplji??

Ima nedaju bridge mod

Pozdrav ekipi, ima li kakvih novosti na ovu temu i prebacivanja u bridge ili neke alternative mozda?

Razina korisnika 1
Bedž

Pretpostavio sam zašto ne dolazi odgovor od nekog iz vipa s ovog foruma: 10x u razgovoru s prodajom sam spomenuo riječ "bridge", dosli tehnicari za montazu i od njih dobijem odgovor da to nije izvedivo. Ne razumijem. Ne razumijem takav nacin pokušaja uvaljivanja proizvoda i ne razumijem da taj njihov modem ne moze ići u bridge mode: u danasnje doba da ti netko kaze da nesto tako jednostavno ne ide 🙄

 

Ovisi jesu li ti dali GPON router i koliko je osakaćen GUI i firmware.
Ako nije GPON router možeš kupiti svoj router i preštekati u ONT a onda sljedi zezancija oko pronalaska VLAN IDova i ostalih sitnica.
Ovi iz A1 će ti reći da je nemoguće ali moguće je itekako kao što se po ostalim forumima govori da nemožeš spojiti svoj router modem na DSL liniju a zapravo možeš i čak dosta bolje radi.

A1 šrot routeri su poznati po pucanju PPPoE veze pošto imaju ogroman EchoTime.

Pretpostavio sam zašto ne dolazi odgovor od nekog iz vipa s ovog foruma: 10x u razgovoru s prodajom sam spomenuo riječ "bridge", dosli tehnicari za montazu i od njih dobijem odgovor da to nije izvedivo. Ne razumijem. Ne razumijem takav nacin pokušaja uvaljivanja proizvoda i ne razumijem da taj njihov modem ne moze ići u bridge mode: u danasnje doba da ti netko kaze da nesto tako jednostavno ne ide 🙄…

 

A1 optika je stigla i do mene, zvali su me iz prodaje i dali korektnu ponudu.

Prije nego se prebacim s postojećeg bakra (koji savršeno radi) molim nečiji egzaktan odgovor:

1. radi li taj a1 modem u bridge modu?

2. koliko živaca je potrebno potrošiti u razgovoru / dopisivanju s tehničkom podrškom da proradi na takav način koji nije standardan.

Znači, treba mi pisana garancija da će prijelaz proteći glatko.

 

Unaprijed nekome hvala na odgovoru

@A1_Hrvatska dali si sposoban/a da radiš ovaj posao? 8 mjeseci star post koji nije još riješen? Odi na godišnji skupa sa šefovima. SRAMOTA!

Poslao sam podatke i poruku i onda ste me vratili na "pocetak" (da kontaktiram tehnicku podrsku).

Razina korisnika 1
Bedž +1

@done_411 možeš li nam poslati privatnu poruku  sa svojim podacima za provjeru?

Danima sam se mucio i pokusavao naci neki nacin da prebacim u bridge mode.

 

Imao sam postojecu infrastrukturu sa 6 Mikrotik routera/APs. (VLAN, Hotspot, QoS, VPN itd.)

 

Koliko sam skuzio A1 nema remote kontrolu nad Huawei ruterom. Oni iz centrale mogu samo vidjeti dali linija prima ili salje odnosno dali je aktivna. (Probao sam sa 5-6 tehnicara).

 

Kada resetiras router i izvadis optiku onda imas superuser access i mozes mijenjati sve postavke. Medjutim nije lako iscitati wan konfiguraciju.

 

Sve da bi to uspio bih se sve ponistilo jer router vuce firmware i postavke preko optike cim ga prikljucis (force load).

 

Jedini 2 nacina bih bila:

 

  • dobiti superuser access (username i lozinku) od A1 kako bih prebacio router u bridge mode i izgasio opciju da povuce postavke sa optike.

 

 

  • Spojiti Mikrotik wan na lan sa dhcp. Postaviti u Huawei IP reservation na naprimjer 192.168.100.2. Aktivirati DMZ na IP adresu Mikrotika (192.168.100.2) kako bih svi portovi bili otvoreni prema Mikrotik. 

 

U slucaju da trebas DynDNS onda ga postavi u Huawei ruter. Na taj nacin Mikrotik radi u potpunosti. (VPN Site to Site, Site to Client itd.)

 

 

 

Nije direktno vezano uz optiku, ali ja sam uspio složiti bridge mode na Huaweiju B315 zajedno s Mikrotikom RB2011. Ubacio sam Huaweija u bridge mode, spojio Huaweijev WAN port u prvi port na Mikrotiku, uključio DHCP client na Mikrotiku za taj port i ubacio NAT rule za taj interface.

Moderatori riješite ovu sramotu.

S kim god je razgovarao, potrudite se da dobije otkaz, nije to za radit u tehničkoj službi.

Jako sam razočaran njihovim odzivom. Nemam snage boriti se svakodnevno dok ne dobijem što sam očekivao i što mi je obećano. To je tako frustrirajuće da za sve što ti bi i tako trebalo biti pod normalno se moraš potrgati kao konj dok ne riješiš…

:(

Normalno da se more I to se uredno radi bez problema. Zovi dok ne dobiješ nekog normalnog.

prije potpisivanja ugovora imao sam samo jedno pitanje:

 

“može li se taj router koji dobijem prebaciti u bridge?”

 

naravno da su mi odmah rekli “može, nema problema”

onda sam ja rekao “onda uzimam”

 

naknadno sam saznao da im se ne da konfigurirati svaki ONT posebno

nego generic rješenje “svima isto”

 

naime, uopće nije problem to staviti u skriptu za pojedini uređaj

meni bi trebalo 5 min da me puste u sobu gdje imam pristup

tehničar napravi za 1 min ako zna

 

problem sa optikom je da kad se “logira” primi cijelu konfiguraciju, tako da

ako resetiraš router, on opet postavi sve konekcije za internet, telefon, TV, TR069

dakle, trebalo bi promijeniti u OLT za tvoj serijski broj uređaja jedan parameter

a to se nikome ne da

pa kažu “ne može se”

 

a možda i ne znaju

 

Odgovori