Riješeno

Izgradnja optike na ruralnim područjima

  • 2 March 2024
  • 6 odgovora
  • 161 pregled

  • Probio led s 1 postom
  • 1 odgovor

Pozdrav,

Imam pitanje kako se kvalificira određeno područje za izgradnju optike, specifično ruralna područja?

Također tko bi trebao napravit "poticaj" kako bi krenulo planiranje izgradnje ili sami interes za planiranje? ( bilo to lokalna upravna jedinica, stanovnici sa prijedlogom za spajanje na ISP koji bude izgradio )

Manje od 3km od mene je bila izgrađena optika (Najblize kucanstvo koje ima dostupnu optiku od A1, prva kuca  koja je udaljena u istom selu kao i ja, je oko stotinjak metara od navedene tocke), pa me zanima što bi bilo sve potrebno da npr A1 u ovom slucaju ima interes izgradnje na mojem području.

 

Hvala vam unaprijed, svaki odgovor je dobrodošao.

 

icon

Najbolji odgovor od A1_Darka 2 March 2024, 18:50

Pogledaj original

Odgovora 6

Razina korisnika 3
Bedž +3

Pozdrav @Fanjki, možeš nam javiti svoju adresu OVDJE, a mi ćemo napraviti provjeru s nadležnim odjelom i javiti ti se povratno. 🙂

Razina korisnika 3
Bedž

Svi operateri, pa tako i A1 imaju slab ili nikakav interes na ulaganje u optiku u ruralna i slabo naseljena područja. Pa i dosta kvartova u Zagrebu sa obiteljskim kućama, bez zgrada, nema optiku i pitanje kada će je i dal' će je ikada i dobiti.Njima je to preskupo i neisplativo, osim ako im netko ponudi kakvu "pinku" kao potporu i sl. Njima je samo u interesu i jedino isplativo guranje optike u kvartove sa puno zgrada, tj.  puno potencijalnih korisnika na malom području uz minimalna ulaganja. Nebitno dal' u nekoj  zgradi već ima razvučena optika nekog drugog operatera, oni će  ugurati i svoju pod svaku cijenu..

Razina korisnika 6
Bedž +6

Od operatera postoje namjere gradnje optike za ruralna područja pod nazivom PRŠI, a za sva ostala područja koja nisu njima pokrivena mrežu će graditi država od ove godine (hakom kasni 6 godina)

https://www.tportal.hr/vijesti/clanak/veliki-projekt-drzavnog-interneta-na-korak-do-uvodenja-kostat-ce-oko-200-milijuna-20231127

 

Razina korisnika 3
Bedž

Živi bili, pa vidjeli, iako više nikome ništa ne vjerujem dok ne vidim.👎

Hvala svima na odgovorima.

 

I potpunosti mi je jasno, osobito za gradove, puno manji ulog jest da se u neki kvart postavi optika, naspram selo gdje bi se moralo postaviti od kuće do kuće. Ali s druge strane EU fondovi i ruralni razvoj ima dosta poticaja i još s obzirom malo na trend gdje ljudi (barem sa moje perspektive) vraćaju se iz gradova na sela tj otkud su otišli, ima nekog potencijala.

 

Dosta sam pratio zadnjih par mjeseci objave gradnje bilo to od A1 i HT-a i naravno uz fokus na gradove vidio sam dosta ruralnih mjesta koji su se izgradili ili su planirani za izgradnju te držim nadu bar  za sebe.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Evo malo više o državnom internetu 

https://www.novilist.hr/ostalo/sci-tech/tehnologija/krece-gradnja-nacionalne-sirokopojasne-infrastrukture-brzi-internet-trebalo-bi-dobiti-svako-selo/

 

Odgovori