Riješeno

FritzBox 6660 + Fritz Repeater pitanje

  • 26 September 2023
  • 2 odgovora
  • 377 pregleda

Zanima me koliko je koristan Fritz Repeater tj koliko se više dobije s njime u pokrivenosti, za stan?  Imam Fritz 6660 i nije se baš iskazao u WiFi signalu. OK je, ali moglo bi bolje. Dosta sam dobio što sam ga okačio o zid i igranjem s kanalima, ali moglo bi to bit još bolje :)

Konkretno mesh me više interesira nego plain range extender koji sam koristio donedavno.

Do sada doma nisam koristio mesh pa čisto par informacija jel ga dobro imati ili je to jedan u nizu marketinških trikova. Neki pros and cons u odnosu na repeater. Hvala.

P.S. Odma da napomenem, neću ga dobiti od A1jer nisam GigaNET korisnik nego planiram kupiti svojim sredstvima (imam dobre ponude za AX1200 i AX3000) :)
 

icon

Najbolji odgovor od Pero357 3 October 2023, 19:55

Pogledaj original

Odgovora 2

Razina korisnika 4
Bedž +3

Ako ga spajaš preko wifi je običan ekstender, ako ga spojiš preko LAN-a se ponaša kao pristupna točka (Acess Point). Jedina prednost tog famoznog “Mesh” načina rada je da bi prelazak sa Wi-fi jednog od uređaja u toj mreži (Mesh-u) na drugi trebao ići malo glađe nego na klasinim ekstenderima. Nije niš bolji za proširivanje dometa samim time što je Mesh.

U međuvremenu sam pročitao 3 tone teksta i odgledao isto toliko tutoriala o “mesh vs repeaters”, pa sam shvatio sve ovo što si napisao, ali hvala ti svejedno.
Uzeo sam Fritz Repeater AX1200 i testirao sam ga kao WiFi Extender i kao Mesh Repeater.
 


Da sad ne gljivim o metodologiji testa, koliko vremena, kako i zašto, koristio sam 3 smartphonea sa WiFi Analyzer i Fritz WLAN aplikacijama i čamunjao po stanu.
Long story short - postavljen je kao Mesh i ostati će raditi kao Mesh. U mojoj konfiguraciji i kvadraturi stana, jedinom mjestu pogodnom za WiFi Extender, Mesh puno je bolja opcija, što sam i pretpostavljao, samo zbog toga što se ne šalta sa mreže na mrežu.

U najzabačenijem kutku stana, gdje sam imao problema sa signalom i ranije, sad je ovakva situacija prema internetu na 5GHz mreži:

Ranije sa repeaterima u ranijim konfiguracijama ako sam dobio 15/5, bio sam sretan.

Što se samog postavljanja tiče, Fritz softver je stvarno jednostavan i pregledan, jedino što je AX1200 došao sa malo starijim FW-om pa je bilo jedno 3-4 updatea :)

Zaključak - meni više odgovara Mesh nego klasični range extender. Još kad dođe 2Gbps link i A1 dodjeli AX3000, bit će signala za izvoz.

Hvala još jednom - upit riješen.

Odgovori