Opterećenje baznih stanica

  • 15 January 2024
  • 6 odgovora
  • 242 pregleda

  • Forum rekreativac početnik
  • 2 odgovora

Prije nekoliko dana sam naručio home box I za sada sve radi uredu, no planiram postaviti 4G antenu na krov radi stabilnosti veze. Taman taj dan kada sam testirao preko prijateljeve antene u kojem smjeru je najbolja veza s ćelijom ruter se nije htio povezati s ćelijom na kojoj je prethodno internet radio uredu. Naime nakon sat vremena isprobavanja postavci i sumnji da se ruter ne spaja na vanjsku antenu otkrili smo da je problem u baznoj stanici, bazna stanica je bila offline.  A to smo saznali tek nakon što smo sve isprobali i nazavli službu za korisnike. Iz tog iskustva proizlazi sljedeći prijedlog.

A1 bi mogao napraviti webstranicu gdje bi bilo vidljivo opterećenje baznih stanica (ćelija), te njihovog trenutnog statusa. Ovo bi uvelike pomoglo pri idntifikaciji problema kada se pojavi. Također ukoliko je neka bazna stanica preopterećena vrlo lako je okrenuti antenu na drugu stranu prema potencijalno stabilnijoj udaljenijoj baznoj stanici.

 

Također trebala bi postojati mapa antena jer je trenutna mapa pokrivenosti neadekvatna za homeboxove. Dakle mape pokrivenosti rađene su iz auta s ceste. Dok se 4G ruter nerijetko spaja putem vanjske antene na drugačijoj visini od mobilne antene na/u autu.


Odgovora 6

Razina korisnika 1
Bedž +1

@Sonik hvala ti na informacijama. Tvoj prijedlog ću proslijedit nadležnom odjelu. Za ovaj dio upita predložio bih ti da se javiš našoj tehničkoj podršci na broj 0800 091 091. 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Postoji mapa za bazne stanice ovdje  Sa kojom antenom si testirao? Koju antenu misliš kupiti? Objasni malo da ste sumnji da se router ne spaja na vanjsku antenu. Koju antenu onu koju ste spojili na router?

Baš sam tu mapu koristio, no ispostavilo se da ta mapa nije ispravna. Znam da nije ispravna jer nema pojedinih antena za koje znam da imaju A1 ćelije, te sam našao antena od A1 na mjestima za koje 100% znam da nisu od A1. Samo A1 ima svoju kartu antena koju ne dijeli s ljudima. Do sada sam imao uslugu preko tcoma te mi se ISKRA 56 antena pokazala odlična za 4G signal. A što se tiče spajanja antene s ruterom, nisam bio siguran dali ruter koristi vanjsku antenu jer ruter nema postavci gdje mogu vidjeti dali se koristi vanjska ili nutarnja antena kao što je to npr na huaweiu b535, također kada sam stavio antene snaga signala je pala a da se pritom nije promijenila ćelija na koju se ruter spaja. Koristio sam ruter koji a1 nudi korisnicima uz sklapanje ugovora ZTE MF297D. Nakon što sam nazvao službu za korisnike agent mi je rekao da je njemu vidljivo da ruter koristi vanjsku antenu, makar ne znam kako on vidi a ja ne jer firemware rutera izgleda identičan originalnom uz iznimku da je stavljen logo A1 unutar gui a.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Cellmaper karta je točna 95%. Da bi se pojavili tornjevi za koje misliš da postoje treba instalirati cellmapper app na mob i mapirati područje koje te zanima i nakon toga napraviti upload podataka na server i ne moraš biti registriran. Mapu stvaraju sami korisnici koji mapiraju. Zte MF297D ima ts 9 priključke za antene i oni automatski prepoznaju kada su antene spojene. Da iskre p56 ili p60 ali u paru znači dvije moraju biti. Pošalji mi u PP lokaciju da snimim tornjeve oko tebe.

Da ruter navodno sam prepoznaje kada je antena spojena, makar u uputstvima skoro da i nema informacija o tim portovima osim što piše da ima 2x TS9 porta. No muči me to što ruter očigledno raspolaže tim informacijama jer agenti vide info s svoje strane ali ih ruter ne javlja u web gui interfaceu. Te još s druge strane korištenje TS9 nestandardiziranog porta za antenu. Kao da proizvođač ne želi da se koriste antene na uređaju što je velika šteta pošto jer ruter Cat12. Ako je netko zainteresiran našao sam skripte kojima se preko konzole može prisutpiti više podataka.

 

@A1_Hrvatska

Trebao bi se A1 angažirati nekoga da updejta cell mapper s svoje strane jedino oni znaju gdje se nalazi koja antena s kojom orijentacijom, propusnošću i frekvencijama.


 

Razina korisnika 7
Bedž +4

A1 ima svoju kartu pokrivenosti, a cellmapper ako želiš vidjeti sve tornjeve moraš se sam uključiti i mapirati svoje područje. Na koji enb id tornja se spajaš sa routerom šta ti piše?

Odgovori