Riješeno

Koji internetski kabel kupiti?

  • 1 August 2023
  • 14 odgovora
  • 745 pregleda

Bok svima. Ne znam puno o mrežnoj opremi pa se nadam da mi možete pomoći.

Nedavno je rađena adaptacija u mom stanu i utičnica za internet u zidu više ne odgovara kablu koji je došao sa ruterom. Već sam kupio drugi kabel, ali ni on nije odgovarao. Šaljem slike utičnice na zidu i na ruteru te vas molim za uputu glede toga koji kabel je potrebno kupiti. 

Pozadina rutera:

 

Trenutna utičnica:

Kabel koji je došao sa ruterom (isti na oba kraja):

Kabel koji je došao sa ruterom ima ovu vrlo tanku iglu na obje strane. Utičnica u zidu isto ima iglu (zbog čega sam mislio da mi samo treba muško-ženska varijanta kabla umjesto muško-muška), međutim igla na utičnici u zidu je puno deblja, tako da kabel koji joj odgovara nije dobar za ruter. Koji točno kabel da tražim, i gdje ga mogu kupiti? 

Hvala unaprijed!

icon

Najbolji odgovor od daworin 2 August 2023, 09:24

Pogledaj original

Odgovora 14

Razina korisnika 2
Bedž

Bok svima. Ne znam puno o mrežnoj opremi pa se nadam da mi možete pomoći.

Nedavno je rađena adaptacija u mom stanu i utičnica za internet u zidu više ne odgovara kablu koji je došao sa ruterom. Već sam kupio drugi kabel, ali ni on nije odgovarao. Šaljem slike utičnice na zidu i na ruteru te vas molim za uputu glede toga koji kabel je potrebno kupiti. 

Pozadina rutera:

 

Trenutna utičnica:

Kabel koji je došao sa ruterom (isti na oba kraja):

Kabel koji je došao sa ruterom ima ovu vrlo tanku iglu na obje strane. Utičnica u zidu isto ima iglu (zbog čega sam mislio da mi samo treba muško-ženska varijanta kabla umjesto muško-muška), međutim igla na utičnici u zidu je puno deblja, tako da kabel koji joj odgovara nije dobar za ruter. Koji točno kabel da tražim, i gdje ga mogu kupiti? 

Hvala unaprijed!

Kolega pobrkao si sve.

1.Objasni nam kakav je to internet kabel? Misliš li na LAN kabel?

 

Po meni ti je najbolje da odeš u dučan sa elektro opremom tamo kupiš novu lan utičnicu i lan kabel koji fino doma krimpaš i spojiš jedan dio u ruter a drugi duio u utičnicu tamo ni ne moraš krimpati. Nakon toga uzmeš najobicniji gotovi LAN kabel uključiš u utičnicu i u uređaj koji trebaš.

Ako ne znaš sam pozovi nekog elektrićara koji će ti to odraditi za dvadesetak eura.

Ne radi se u LAN kabelu. Trebam nekako spojiti ruter na utičnicu u zidu. Ne znam koji točno kabel mi treba za to. Moja pretpostavka je da mi samo treba ispravan kabel (s obzirom na utičnicu u zidu i ruter) i da onda ne moram ništa krimpati ili ugrađivati novu utičnicu. Jesam li u krivu po tom pitanju?

Razina korisnika 2
Bedž

Stvarno te ovdje ne razumijem.

Daj nam postavi slike da svi vidimo.

Spojiti ruter na utičnicu u zidu? Imaš li optički priključak ili bakar (adsl/vdsl).

 

Ako je ADSL/VDSL onda fino kupiš obican telefonski kabel i priča gotova.

No najbolje je da nam objaviš ovdje slike pa da mi Vidimo.

Hmm, stavio sam slike u objavu, jel ih drugi ne mogu vidjeti?

Ne radi se o optici. Ne znam više od toga (je li bakar jedina druga opcija?), ali prije sam postizao vrlo dobru brzinu (oko 100MB download, 15MB upload). 

Na ruteru i u zidu imam telefonski priključak. Mogu li ruter spojiti na taj način bez da to ograničava brzinu interneta?

 

Razina korisnika 2
Bedž

Nema slike kolega nikakve ovdje.

A slušam 100 mbit/15 može biti i VDSL i koaksialac.

Pošalji slike u PP rutera ili napiši ovdje model rutera da vidim o ćemu se radi

Pozadina rutera: 

 

Utičnica/priključak u zidu: 

 

Prijašnji kabel:

 

Jel se sad vide slike?

Dakle kabel na trećoj slici je prije spajao ruter sa zidom, ali sada je priključak na zidu drugačiji i više ne odgovara kablu. Jel mogu samo kupiti drugačiji kabel i ako da, koji? Jel mi dovoljno spojiti telefonskim kablom? Nažalost nemam trenutno pristup ruteru pa ne mogu napisati točno o kojem modelu se radi.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Trebaš koax kabel i ove priključke na krajevima

Na Routeru trebaš F konektor

 A za u zid trebaš ovaj konektor 

 Sve te konektore imaš za kupiti u bilo kojem dućanu gdje ima antenske opreme i u Pevex-u

Razina korisnika 4
Bedž +3

Čudno mi je da imaš muški  na utičnici, praksa je ženski. Ovo kako si pretpostavio da bi mogao pokušati sa kablom koji ima ženski konektor na jednom kraju nekako zvuči logično, ali kako si tu naišao na poteškoće bi možda zapravo bilo najlakše jednostavno zamijeniti utičnicu sa klasičnim ženskim?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ili možeš zamijeniti modularnu običnu Tv utičnicu sa SAT utičnicom na zidu i tada će ti ići kabel koji si dosad koristio.

 

 

Razina korisnika 2
Bedž

Evo kolege su me malo preduhitrile.

Znaći treba ti klasican antenski kabel (koas)….

Imaš u elipsu gotove antenske kablove tražiš samo da ti treba sa jedne strane biti F konektor a sa druge ženski.

Ako si iz Zagreba mogu te uputiti na još neke dučane.

Razina korisnika 2
Bedž

Ili možeš zamijeniti modularnu običnu Tv utičnicu sa SAT utičnicom na zidu i tada će ti ići kabel koji si dosad koristio.

 

 

Mislim da mu je to samo kompliciranije i više troškova.

Sumnjam da bi on znao promijeniti utičnicu nisam siguran u to tj i sam je naveo da se baš puno ne razumije. Ovako ode u pevex elipso i kupi gotov kabel.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Daj kolegi link tog kabla da ne luta

Evo kolege su me malo preduhitrile.

Znaći treba ti klasican antenski kabel (koas)….

Imaš u elipsu gotove antenske kablove tražiš samo da ti treba sa jedne strane biti F konektor a sa druge ženski.

Ako si iz Zagreba mogu te uputiti na još neke dučane.

Našao sam u Chipoteci antenski kabel (https://www.chipoteka.hr/kabel-nedis-antenski-m-na-z-bijeli-2m-ravni-blister-7500002019?search=antenski%20kabel), međutim on ne odgovara konektoru na rueru. 

Za ovaj mi se čini da neće odgovarati utičnici u zidu: https://www.chipoteka.hr/kabel-koaks-rpsma-muski-zenski-30m-8061803110?search=koaks

Jel mi treba nekakav adapter ili nešto slično?

Sumnjam da bi on znao promijeniti utičnicu nisam siguran u to tj i sam je naveo da se baš puno ne razumije. Ovako ode u pevex elipso i kupi gotov kabel.

U pravu si, želim izbjeći mijenjanje utičnice ako je ikako moguće. 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ni jedan od tih kablova ti nije dobar. Moraš kupiti samo konektore i koax koliko trebaš i sam napraviti kabel. Ili pričekaj da ti kolega keki da link gdje ima za kupiti kabel na jednoj strani F konektor a na drugi običan konektor za tv.

Odgovori