Riješeno

Čiju 5G infrastrukturu će A1 ugraditi u svoju mrežu?

  • 11 June 2019
  • 20 odgovora
  • 824 pregleda

Razina korisnika 6
Bedž +6
Dakle, pitanje je jasno, zanima me čiju 5G infrastrukturu će A1 ugraditi u svoju mrežu. Ako će to biti Huawei, ja bježim sa A1 natrag na T-mobile. (T-mobile u Americi ne koristi Huawei 5G,zahvaljujuci desetogodišnjem upozoravanju koliko je opasan,pa se nadam da ni T-mobile kod nas neće, budući da im je vlasnik isti). Jedan jako dobar opis zašto je Huawei opasan, dan je na ovom linku

https://www.google.com/amp/s/www.telegram.hr/price/zamislite-svijet-koji-kontrolira-kina-pritiskom-gumba-e-to-je-srz-rata-s-huaweijem-rijetko-dobrog-trumpovog-poteza/amp/

Molim iskren odgovor od A1,ja zaista ne želim NIKAKAV dodir sa kineskim gigantom. Ni izravan (mobitel),ni neizravan (bazne stanice,ruteri i sl.).

Može Huawei imati najbolje kamere na svijetu,uopće me nije briga,jer ga Samsung u svemu ostalom nadmašuje.

Imamo pravo znati,A1!
icon

Najbolji odgovor od A1_IvanL 14 January 2021, 11:08

Pogledaj original

Odgovora 20

Dok A1 pokrene 5G dotle će u svijetu biti 7G. A koliko ih zanima sve to jasno je jer se nitko nije udostoijo da odgovori na tvoje pitanje.

Razina korisnika 4
Bedž +1

Zbilja, godinu dana nitko ni naznaku nije nabacio.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Već sam i zaboravila da sam to pitala, hvala kaj ste me podsjetili 🤣

I, hoćemo li doznati odgovor kaj ste ugradili u ovu hibridnu 5G mrežu i kaj će biti ubuduće kod novih baza,A1? Kaj nam naplaćujete 20 kuna više na računima fiksne, tv, bneta i ostalih usluga? Kakav napredak?

Razina korisnika 1
Bedž +3

@nicknoA1 Hrvatska se prilikom odabira opreme za razvoj mobilne mreže, pa tako i 5G-a, uvijek rukovodi principima za implementacijom opreme koja zadovoljava najviše tehnološke i sigurnosne standarde. Uskoro ćemo objaviti s kojim, provjerenim i dokazanim, tehnološkom partnerom razvijamo 5G u Hrvatskoj, kao i sve ostale detalje.

Razina korisnika 1

Dakle, pitanje je jasno, zanima me čiju 5G infrastrukturu će A1 ugraditi u svoju mrežu. Ako će to biti Huawei, ja bježim sa A1 natrag na T-mobile. (T-mobile u Americi ne koristi Huawei 5G,zahvaljujuci desetogodišnjem upozoravanju koliko je opasan,pa se nadam da ni T-mobile kod nas neće, budući da im je vlasnik isti). Jedan jako dobar opis zašto je Huawei opasan, dan je na ovom linku

https://www.google.com/amp/s/www.telegram.hr/price/zamislite-svijet-koji-kontrolira-kina-pritiskom-gumba-e-to-je-srz-rata-s-huaweijem-rijetko-dobrog-trumpovog-poteza/amp/

Molim iskren odgovor od A1,ja zaista ne želim NIKAKAV dodir sa kineskim gigantom. Ni izravan (mobitel),ni neizravan (bazne stanice,ruteri i sl.).

Može Huawei imati najbolje kamere na svijetu,uopće me nije briga,jer ga Samsung u svemu ostalom nadmašuje.

Imamo pravo znati,A1!

 

Na prvu, pomislio sam legitimno pitanje i odlučio pomoći jer iako ne radim za Huawei već konkurenta, imam stručno znanje i informacije na ovu temu.

Internet je divna  stvar gdje se može pronaći mnoštvo korisnih informacija, ali isto tako može se pronaći i “smeće”. Ako netko na internetu traži “smeće” to će i dobiti kao rezultat pretrage.
Ovo što ste postavili i kako ste postavili sada već ulazi u sfere teorija zavjere, ravnozemljaša, antivaksera i Ikeovih ljudi gmazova ali pokušat ću dati smislen odgovor jer radio sam i radim na razvoju 5g mreže za šire područje, ne samo HR.

Ukoliko uzmete mjerač elektromagnetskog polja, ili radijacijskog polja i mjerite vrijednosti pored bilo kojeg odašiljača, routera ili mobitela u trenutku dok mu je upaljen ekran i radi wifi, 2g, 3g ili 4g mreža, dobit će te vrijednosti koje nisu bezazlene ali su zakonski u granicama dopuštenih koji ne bi trebali dugoročno bitno utjecati na zdravlje (vođeni predpostavkom da osoba ne “visi” na mobitelu 24/7). Naravno da bi idealno bilo kada zračenja uopće ne bi bilo, ali tada se morate svi odreći mobitela, wifi-a, TV i radio valova … ugasite struju i vratite se u srednji vijek.

Mjerenje 5g valova u usporedbi sa trenutnim 3g i 4g su od 30-50% manjih vrijednosti tako da što se tiče toga, tu ne trebate imati brige. Uostalom, kao što sam rekao, nabavite mjerač i mjerite sami pa će te vidjeti kako ovo što sam napisao stoji. Na internetu možete pronaći “hrpetinu” anti 5g članaka ali isto tako možete pronaći i “hrpetinu” legitimnih članaka u kojima se autor nije vodio osobnim stavom, neslužbenim i neprovjerenim informacijama i u kojima se predstavljaju testovi, izmjerene vrijednosti, a ne “iz glave” u paničnom napadu od zavjere.

Svijetu uopće ne trebaju nekakvi dodatni valovi za “kontroliranje čovječanstva” kada već odavno svi u rukama, džepovima ili pored jastuka imate smatrphone, google accounte, facebook, twitter i slične društvene profile. Ukoliko se želite i po tom pitanju osigurat, uklonite sve svoje profile sa mreže, nemojte koristiti smartphone itd.
5G teorija zavjere je samo još jedna u nizu temi koje služe skretanju sa stvarnih problema sa kojima se čovjek trenutno suočava ali istina je potpuno drugačija. 5G će donijeti nevjerojatne pozitivne pomake u svakodnevnom radu svih biznisa, hitnih službi, državnih službi itd https://www.businesstechweekly.com/tech-insights/5g-vs-4g-why-is-5g-better/

Huawei je ništa drugo nego kolateralna žrtva politike američkih kompanija koje su se uplašile za vlastiti profit i puno skuplju opremu. Oni nikako nisu ništa više ili manje kontrolirani od strane države (Kine u ovom slučaju) nego su isto kontrolirani zapadni konkurenti pod teškom kontrolom i cenzurom zapadnih vlada. Tehnološki divovi su svima “ukusan zalogaj” pa se sve vlade upliću.

Ne želim ovaj post praviti dužim, ovo je samo početak kako bi ste nastavili svoju potragu za informacijama i u drugim sferama, a ne samo po portalima koji promiću “zavjere” i na tome masno zarađuju i manipuliraju.

Pozdrav i sretno

 

Slažem se a posebno što se tiče Huawei-a, ameri nisu znali kako da zaustave njegov uspon pa izmislili priče da bi im mogli uvesti sankcije, sutra bi se to moglo dogoditi bilo kome drugome npr. xiaomi-u ako se ameri osjete ugroženima. Za mene osobno Huawei je najbolji i Samsung je bio ugrožen da izgubi primat  i onda uskočiše ameri da “demokratski” riješe spor. Uglavnom Hvala na lijepome objašnjenju.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Robs , ja ovo pitanje nisam postavila pod utjecajem teorija zavjera, imam osobno mišljenje o kinezima stvoreno dugogodišnjim bljuvanjem zbog preplavljenosti kineskog shita koje je zagadilo i naše tržište više nego plastika cjelokupnog svijeta 😋. Nemreš se okrenuti a da ne dotakneš jeftino, a u dosta slučajeva i toksično kinesko smeće (odjeća, obuća, kućne potrepštine...itd), tako da mi ne trebaju teorije zavjere ni po pitanju mobitela- kineske mobitele ne bih kupila pa da su jedini na svijetu. Zašto? Zato što su pokrali Apple i Samsung dok su proizvodili iPhone i perjanice androida, zato što su kradeći tuđe ideje iskorištavali svoje stanovništvo i gonili ih da 16 sati dnevno za par dolara mjesečno proizvode mobitele vrijedne 1000 eura. Štetnost ili neštetnost 5G mreže uopće mi nije bilo na pameti postavljajući ovo pitanje.

JEDNOSTAVNO BLJUJE MI SE NA SAMU POMISAO KINA I KINEZI I ŽELIM ŠTO MANJE DOTICAJA SA NJIMA!!!

Razina korisnika 1

@Robs , ja ovo pitanje nisam postavila pod utjecajem teorija zavjera, imam osobno mišljenje o kinezima stvoreno dugogodišnjim bljuvanjem zbog preplavljenosti kineskog shita koje je zagadilo i naše tržište više nego plastika cjelokupnog svijeta 😋. Nemreš se okrenuti a da ne dotakneš jeftino, a u dosta slučajeva i toksično kinesko smeće (odjeća, obuća, kućne potrepštine...itd), tako da mi ne trebaju teorije zavjere ni po pitanju mobitela- kineske mobitele ne bih kupila pa da su jedini na svijetu. Zašto? Zato što su pokrali Apple i Samsung dok su proizvodili iPhone i perjanice androida, zato što su kradeći tuđe ideje iskorištavali svoje stanovništvo i gonili ih da 16 sati dnevno za par dolara mjesečno proizvode mobitele vrijedne 1000 eura. Štetnost ili neštetnost 5G mreže uopće mi nije bilo na pameti postavljajući ovo pitanje.

JEDNOSTAVNO BLJUJE MI SE NA SAMU POMISAO KINA I KINEZI I ŽELIM ŠTO MANJE DOTICAJA SA NJIMA!!!

Onda najbolje prestat koristiti mobilnu mrežu jer trenutni omjer kineske opreme kod svih operatera (ne samo u HR već u EU) je otprilike 60 do 70%.

Buduća 5G mreža kod svih operatera će također imati sličan omjer u korist kinesko & korejskih proizvođaća. Dobre su kvalitete, imaju odličnu platformsku podršku i dosta su povoljniji. Istina je kako su satnice radnika u azijskim zemljama (ne samo Kini) malene u usporedbi sa razvijenijim zemljama zapada, ali isto tako cijena svega, namirnice, režije i život općenito je 7 do 12 x jeftiniji pa je omjer otprilike ok. Btw, Kinezi imaju udio i u korejskim divovima tako da i Samsung nije neokrznut.
Apple radi operativni sustav za svoje uređaje za krajnje korisnike (macbook, ipad, iphone), a svoje uređaje sastavlja od dijelova proizvedenih uglavnom u Kini. Uostalom, i sam Samsung i Apple imaju proizvodne pogone u Kini zbog isplativosti pa onda najbolje u bojkot svega.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Budući da pratim Samsung, Samsung više nema tvornice u Kini, sve ih je preselio, a što se tiče mobilne infrastrukture, nije istina da će HT koristiti Huawei, kad sam pročitala da je sklopio ugovor sa Ericsonom. Tako da...odoh ja na tmobile ako će se A1 većinom koristiti kineskom opremom. A koliko je kvalitetna i do sada, govore... ma vrište tisuće i tisuće nezadovoljnih korisnika A1 mobilne mreže.

A što se tiče omjera udjela kineske opreme, vjerujem da će se i to srediti, i da će se u nekom razumnom roku od 5-10 godina cjelokupna kineska oprema zamijeniti kvalitetnijom Ericsonovom, Samsungovom i Nokijinom opremom u većini europskih država.😋 Nisu sve Trumpove odluke bile glupe 🙃

Ispričavam se što se ubacujem u komentare ali činjenica je da se danas skoro sve pravi u Kini, naravno jeftina radna snaga i od toga mi nemožemo pobjeći.  Tako da ni moj omiljeni SONY više nije ni S jer je naravno iz Kine, dali se nešto može naći a da piše made in Japan. A1 je lošiji od T-coma ali nevjerujem da će smjeti koristiti Kinesku opremu za 5G. A što se tiče Samsunga on mora slušati što Ameri kažu ( kao i svi drugi), inače zna se što slijedi jer sigurno nebi otišli iz Kine da amer nije rekao da moraju. Žestoka si prema Kinezima ali i oni se bore za sebe a ameri su gori od svih njih zajedno ali da ne ulazim u dalje rasprave.

Razina korisnika 1

Budući da pratim Samsung, Samsung više nema tvornice u Kini, sve ih je preselio, a što se tiče mobilne infrastrukture, nije istina da će HT koristiti Huawei, kad sam pročitala da je sklopio ugovor sa Ericsonom. Tako da...odoh ja na tmobile ako će se A1 većinom koristiti kineskom opremom. A koliko je kvalitetna i do sada, govore... ma vrište tisuće i tisuće nezadovoljnih korisnika A1 mobilne mreže.

A što se tiče omjera udjela kineske opreme, vjerujem da će se i to srediti, i da će se u nekom razumnom roku od 5-10 godina cjelokupna kineska oprema zamijeniti kvalitetnijom Ericsonovom, Samsungovom i Nokijinom opremom u većini europskih država.😋 Nisu sve Trumpove odluke bile glupe 🙃

Necu potvrditi kako radim za Ericsson jer reklama nije ok, ali neznaš čiju opremu Ericsson nabavlja 🙂 Ericsson ne proizvodi opremu već implementira sustav sa opremom drugih proizvođaća ali neću u detalje jer imaš očiti animozitet prema Kini. Ima fantastičnih kineskih proizvođaća i rade sve po standardu bez greške. 
Može Samsung selit pogone gdje želi ali provjeri malo bolje pa ćeš vidjet kako razne kineske tvrtke imaju dionice u Samsungu, i to u značajnijem postotku.

Kina je prije 15 tak godina otkupila velik dio američkog inozemnog duga i od tada im je poseban trn u oku jer sa domaćima možeš manipulirat i radit odgode, a sa suverenim zemljama ne možeš kako hoćeš.Prvo im je Rusija bila trn, pa Kina, pa malo Iran, pa opet Rusija, sutra će Njemačka i Francuska jer su već počeli negodovat na američku politiku.

Umjesto držanja ičije strane, ja ću ispeć kokice i uživat u pogledu s tribine.

Robs,

Dobro si upoznat sa svime a ode ovo u politiku, ali zna se kako amer riješava tko ga nesluša ali nemože tako sa zemljama koje si spomenuo. Amere su osjetili sada u novije vrijeme: Irak, Sirija a loše prođe i Gruzija i  Ukrajina, jer slušaše amere. Nadam se samo daće Europa otvoriti oći i krenuti sa svojom politikom a ne biti sluga amerima. Nisam ni na čijoj strani ali želim najbolje za nas.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ako ti radiš za Ericsson, ja sam onda Trump 🤣. Toliko navijanja za huawei sigurno ne potječe od njegovog najvećeg konkurenta.

A vlasnički udio u Samsungu ne tiče me se, nisu oni iz Kine otišli tako napamet- udio samsungovih telefona na kineskom tržištu pao im je na 0,1% i to sve zato jer su kinezi pokrali njihovu tehnologiju i razvili razne huawei,xiaomi, zte i tisuće kopija. 

Pa u Kini ti legalno možeš kupiti ilegalne kopije Diora i svih poznatih svjetskih dizajnera, kinezi su odavno poznati kao kradljivci svih svjetskih komercijalnih ideja, i sa blagoslovom vrha države krše sva autorska prava. 

Razina korisnika 1

Robs,

Dobro si upoznat sa svime a ode ovo u politiku, ali zna se kako amer riješava tko ga nesluša ali nemože tako sa zemljama koje si spomenuo. Amere su osjetili sada u novije vrijeme: Irak, Sirija a loše prođe i Gruzija i  Ukrajina, jer slušaše amere. Nadam se samo daće Europa otvoriti oći i krenuti sa svojom politikom a ne biti sluga amerima. Nisam ni na čijoj strani ali želim najbolje za nas.

Ma da se razumijemo, nisam ni ja neki obožavatelj proizvodnje svega u jednoj zemlji svijeta, ali za to nisu krivi oni već pohlepni zapad koji je sam izmjestio proizvodnje na istok, a svojim ljudima upropastio egzistenciju.

Ja bih isto da se vrate proizvodnja sofisticirane telco opreme u Njemacku, Francusku, Hrvatsku, Svedsku itd …. ali o tome ne odlučujem i ovakav rasplet se neće dogoditi još barem 2 desetljeća.

Iluzorno je da otvaratelj posta misli kako će prelaskom na T-Mobile (koji tek koristi opremu koja je krajnje proizvedena u Kini) riješit svoje “moralne” probleme.

Također, iako i sam imam dosta problema sa A1, ne mislim da su “najgori” operater niti da je neki drugi operater bolji. Iskreno vjerujem kako u A1 (budući da smo ipak na A1 forumu) čine sve što mogu u poboljšanu usluga ali na neke elemente ne možeš direktno utjecati i radiš s onim što trenutno imaš u sustavu.
Treba uzeti u obzir i kako su tek nedavno prije cca 2 i pol mjeseca prešli na novu platformu koju su nazvali MOZAIK i potrebno je vremena i uštimavanja svega kako bi radilo optimalno kako je zamišljeno. Idejno jako zanimljiv projekt i prvi im želim svu sreću da to što prije sve legne kako spada i samim time će profitirat i korisnici.
“Kineska” oprema koju imaju sa hardware strane je odlična, ali problem je u firmware-u, software-u koji se mora uštimati budući da mora biti lokaliziran i “urihtan” na naše želje, potrebe i uvjete. Do tog trenutka, nažalost naoružat se strpljenjem i borit za svoja prava ukoliko budemo s nečim zakinuti sa A1 uslugama.

Razina korisnika 1

Ako ti radiš za Ericsson, ja sam onda Trump 🤣. Toliko navijanja za huawei sigurno ne potječe od njegovog najvećeg konkurenta.

A vlasnički udio u Samsungu ne tiče me se, nisu oni iz Kine otišli tako napamet- udio samsungovih telefona na kineskom tržištu pao im je na 0,1% i to sve zato jer su kinezi pokrali njihovu tehnologiju i razvili razne huawei,xiaomi, zte i tisuće kopija. 

Pa u Kini ti legalno možeš kupiti ilegalne kopije Diora i svih poznatih svjetskih dizajnera, kinezi su odavno poznati kao kradljivci svih svjetskih komercijalnih ideja, i sa blagoslovom vrha države krše sva autorska prava. 

Trump, lijep, visok, plav, karizmatičan. Ljepilo za educirane građane visokih intelektualnih i racionalnih sposobnosti.

Radim već evo u 2 mj bit će 22 godine, i nisam ljubitelj Huaweia niti ikakvih brendova. Mene zanima samo oprema sa kojom mogu raditi i koja ispoštuje određene tehničke i funkcionalne standarde.

S ovim ću završiti jer previše vremena gubim na nešto što je bespotrebno.

Sretno.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pošto ja radim u jednoj industrijskoj grani već 30 godina, a vlasnik moje firme je zbog uštede novca kupio neke kineske strojeve za bagatelu (znači nešto što inače košta par milijuna eura kupio je za pola milijuna eura), iz prve ruke znam koliko su loše te kineske kopije njemačkih strojeva

Tako da o kvaliteti bilo kakvog kineskog proizvoda ne može me nitko uvjeravati da je dobra. 

 

 

Ma da se razumijemo, nisam ni ja neki obožavatelj proizvodnje svega u jednoj zemlji svijeta, ali za to nisu krivi oni već pohlepni zapad koji je sam izmjestio proizvodnje na istok, a svojim ljudima upropastio egzistenciju.

Ja bih isto da se vrate proizvodnja sofisticirane telco opreme u Njemacku, Francusku, Hrvatsku, Svedsku itd …. ali o tome ne odlučujem i ovakav rasplet se neće dogoditi još barem 2 desetljeća.

Iluzorno je da otvaratelj posta misli kako će prelaskom na T-Mobile (koji tek koristi opremu koja je krajnje proizvedena u Kini) riješit svoje “moralne” probleme.

Također, iako i sam imam dosta problema sa A1, ne mislim da su “najgori” operater niti da je neki drugi operater bolji. Iskreno vjerujem kako u A1 (budući da smo ipak na A1 forumu) čine sve što mogu u poboljšanu usluga ali na neke elemente ne možeš direktno utjecati i radiš s onim što trenutno imaš u sustavu.
Treba uzeti u obzir i kako su tek nedavno prije cca 2 i pol mjeseca prešli na novu platformu koju su nazvali MOZAIK i potrebno je vremena i uštimavanja svega kako bi radilo optimalno kako je zamišljeno. Idejno jako zanimljiv projekt i prvi im želim svu sreću da to što prije sve legne kako spada i samim time će profitirat i korisnici.
“Kineska” oprema koju imaju sa hardware strane je odlična, ali problem je u firmware-u, software-u koji se mora uštimati budući da mora biti lokaliziran i “urihtan” na naše želje, potrebe i uvjete. Do tog trenutka, nažalost naoružat se strpljenjem i borit za svoja prava ukoliko budemo s nečim zakinuti sa A1 uslugama.

Slažem se sa time, samo da napomenem napisao sam da je T-COM  bolji od A1 i mislim da trenutno i je. A vratio sam se u A1 zato što sam od kada imam mob bio u vip-u  a prešao u tele2 jer su oni imali neograničen internet preko moba a vip nije imao. Sada i oni napraviše to ali nisam zadovoljan što smanjuju brzinu na 2MB/s da je barem 4MB/s e po tome je T-COM  bolji, imaju 5G (hibridni) i neograničeni (skuplji) mobilni net. Neka to prepišu od T-com i ja zadovoljan.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ja se samo nadam da će i Hrvatska krenuti švedskim putem i banirati Huawei, mada znam da su moje nade male gledajući kako se hrvatska vlast slizava sa kinezima, a to sigurno ne radi zbog dobrobiti građana, već za vlastitu korist.

 

https://www.reuters.com/article/us-sweden-huawei-appeal/swedish-court-dismisses-huawei-appeal-over-5g-network-ban-idINKBN29K0VE

Mislim da se tu netreba brinuti, naši su sluge poslušne i napravit će što ameri kažu a zna se što misle o Huawei-u.  Ali sa Huaweiem je sve politika,  ja bih osobno sve dao Nijemcima jer da nije bilo njih nebi bilo ni nas.  Svi su mi bolji od amera.

Bitno samo da ne koriste te kineske, spijunske poluproizvode

Odgovori