Riješeno

Razvod interneta UTP kablovima - priključenje na optiku

  • 19 February 2022
  • 6 odgovora
  • 1497 pregleda

U Savskok gaju I., nepokon je prošao nadzemno optičlčki kabl A1.

Kad sam gradio kuću (2016) predvidio sam ptiključak na 7-8 UTP kabalova, u kutiji ispod zadnje ploče. Tamo je predviđeno i mjesto za Ruter. Također, kako kuaća ima dva kata u svakoj sobi previdio sam UTP utičnicu do koje vodi kabel UTP. 

 

Da li ću moći žiučno spojiti smart uređaje - TV, laptop, printer, na “optiku”?

Navodnoi ću morati nabaviti dodatno switch kutiju preko koje se razvodi optički internet UTP kablovima.

Da li ću moći koristiti “optiku” priključkom na postojeći razvod ethernret kablovima po cca 200 m2 kuće.

 

Ugovorio sam naravno i Wi-fi, sa dva pojačivača? Da li je to sve ok?

 

Hvala

 

 

icon

Najbolji odgovor od Pero357 21 February 2022, 10:46

Pogledaj original

Odgovora 6

Razina korisnika 4
Bedž +3

Routeri koje operatori postavljaju su uglavnom svi sa 4 LAN porta (rijetko je naći još neki sa samo jednim LAN portom, a više uglavnom samo nekim velikim poslovnim korisnicima sa individualnim rješenjima koji koštaju i ruku i nogu). Znači ako želiš priključiti više od 4 uređaja preko mrežnog kabla ti treba neki dodatni uređaj, poput switcha.

Optička nit se spaja samo na njihov router/ONT, dalje svi uređaji na LAN portove routera.

Npr, za 10 uređaja (4 kompa, 3 Tv-a i printer i rezervu) ja samostalno nabavljam “switch za 10 uređaja”? isti se postavlja nakon routera, a preko jnega se priključuju UTP kablovi koji su već razvedeni po kući?

Razina korisnika 4
Bedž +3

A da - nabavi se nešto tipa 16-portni switch, njega se spoji na LAN utor routera i onda na njega ostali uređaji putem mrežno/lan/utp kabla.

Samo napomena, ako se uzima od operatora televizija se dobije njihove STB-ove (recievere, digitalne prijemnike, kako god ih se već oće zvat, onaj za TV :D ) → to uglavnom ne prolazi da su na istom switchu i STB i neki uređaji koji trebaju internet u klasičnom smislu riječi (tipa računalo).

 

Prijedlog → koliko god ima STB-ova spojit direktno kablom u komadu na router, svaki na svoj LAN utor. Sve ostale uređaje (računala, igrače konzole, smart televizore….) spojit na switch i njega na svoj LAN utor na routeru.

Pero, hvala na odgovorima i uputama….:thumbsup:

Onda da uzmem 1gigabini 16 portni switcher… To je cca 70-100 EUR?  Preko njega samo UTP kablovi koji završavaju s utičnicama za fiksni internet. 

Koji i gdje kupiti???

Ostalo bypasirati direktno na ulaz…

Da li ima veze da li je uparljivi ili neupravljivi? Za kućnu upotrebu mislim da je bacanje novaca na managed.. Molim komentar...

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo ovaj je ok Switch D-LINK DGS-108  ja imam isti samo 5 porta

Hvala ekipa na odgovorima. Napokon imam optiku, žično preko portova za svaki uređaj oko 150 Mb/s ili wi-fi 80.

Zadatak ispunjatak. 

:relieved:

 

Odgovori