sportski prijenosi

  • 13 February 2018
  • 5 odgovora
  • 1165 pregleda

Poštovani, povezano s viješću da je VIP TV otkupila prava prijnosa za nogometnu Ligu prvaka, zanima me da li nadležni iz vaše tvrtke razmišljaju o uvođenju opcije prijenosa utakmica bez komentatora poput npr. njemačkog Sky Sportsa, koji je tu mogućnost uveo prije nekoliko godina. Zanimalo bi me i što drugi gledatelji misle o tome. Riječ je o opciji u kojoj gledatelj slobodno bira da li želi pratiti prijenos uz ili bez komentatora, pa ako se odluči za ovo potonje, tada u postavkama tona jednostavno isključi glas komentatora, a ostaje zvuk "stadiona". Osobno sam u Njemačkoj tako gledao nekoliko utakmica i meni je takav doživljaj utakmice i atmosfere neusporedivo bolji i uzbudljiviji. U početku ere TV prijenosa, komentatori su bili na stadionu i komentirali gledateljima s crno-bijelim televizorima utakmice, koje su bile prenošene s jednom ili dvije kamere bez usporene snimke. Danas se utakmice prenose s desecima kamera, a komentator sjedi u lokalnom studiju pored televizora, kao i svi ostali gledatelji i 90 minuta svojom pričom pruža gledateljima "uslugu" komentiranja, bez da je itko ikada te iste gledatelje uopće pitao da li to žele. Što god tko o tome mislio, svi ćemo se valjda složiti da bi danas, kada je to tehnički vrlo jednostavno za omogućiti (poput npr.izbora jezika u crtanim filmovima i sl.), gledateljima trebalo omogućiti da sam izaberu žele li pratiti prijenos uz ili bez komentatora, a uprave televizije bi imale točan podatak koliko je gledatelja odlučilo slušati svakog pojedinig komentatora. Nadam se da će odgovorni u vašoj televeziji razmotriti ovu temu. S poštovanjem
Tomislav Lamut, Zagreb

Odgovora 5

Odlično da se ova tema potegnula,to bi bila odlična stvar. Bio sam na utakmici u Maksimiru i vidio reklame za VIP TV. Jedna je glasila “Ti biraš što gledaš“. Ja bi rado da mogu birati ne samo što ću gledati, nego i koga ću slušati, odnosno ne
slušati. Druga reklama je glasila “Isključi dosadu, uključi zabavu“. Nema ništa dosadnije od sportskog
komentatora koji poput npr. Gorana Grgića sa Sportkluba misli da je posao komentatora bez
prestanka govoriti svih 90 minuta utakmice. I onda si takvi s interneta isprintaju hrpu svakojakih
statističkih podataka i "udri" po gledateljima (pardon "slušateljima"),a ustvari lupa kao "maksim po diviziji". Ja bi rado isključio taj "napor",pa da mogu uživati u zvuku stadiona i huku tribina na utakmicama engleske ili španjolske lige. Koliko
se god u HNL-u igrao loš nogomet, velika je prednost naših polupraznih tribina, što se čovjek kada
naleti na nekog dežurnog "pametnjakovića" koji uvijek ima neki svoj "komentar", može slobodno
premjestiti na drugo mjesto. Pred televizorom tu mogućnost još uvijek nemamo. Potpuno isključiti
ton nije rješenje, jer to je onda kao nijemi film, iako je i to ponekad manje zlo od komentatorova
"čekićanja". Tko to voli, neka izvoli, a nama ostalima dajte mogućnost da "biramo što želimo slušati" i
da ako hoćemo, možemo „isključiti dosadu“, baš kako to kažu vaši reklamni slogani. Lijep pozdrav...
Hvala i tebi VIP_IVA na javljanju i prosljeđivanju informacije nadležnima. Ponavljam: nije bitno da li netko voli slušati komentatora ili želi prijenos bez njega, bitno je da ako tehničke mogućnosti postoje, ljudima treba ponuditi izbor. Možda bi se, s obzirom da ipak većina ljudi ne prati ovakve forume i ne sudjeluje u njima, mogla s vaše strane provesti kakva anketa među korisnicima, pa da nadležni dobiju informaciju o mišljenju ljudi o ovoj temi, iako ja osobno ne sumnjam da bi većina ljudi prirodno željela imati mogućnost izbora.
Inače, šaljem i link na stranice njemačkog Sky-a, gdje se govori o toj opciji izbora (naravno, na njemačkom je, ali dovoljno jednostavno za svakoga da razumije, samo treba tražiti u tekstu riječ "stadion").
https://www.sky-angebote.info/tonspuren-sky-sound/
Razina korisnika 4
@purger1911 Hvala ti na prijedlogu :)
Proslijedila sam ga nadležnima, pa ćemo ga imati u vidu. Osobno, ideja mi se čini odličnom 😉
Razina korisnika 6
Bedž +4
Slažem se, ti komentatori postaju sve nestručniji i iritantniji. Npr. gledam prijenos formule 1 i likovi se tako gube i lupetaju gluposti da je to za nevjerovat. Opcija "ugasi komentatora" (kad ga već ne možeš zamjeniti) bi bila sjajna.
Razina korisnika 2
S obzirom na to koje uzasne sportske komentatore imamo to bi bila sjajna opcija.

Odgovori