Riješeno

Radio Programi na Kaon STB

  • 29 January 2023
  • 15 odgovora
  • 393 pregleda

Ovako

 

Mene zanima odakle vama informacije za radio programe koji su na STB Kaon?

 

Jer to nije točno.

 

Pa danas samo jedan primjer

 

kanal 863 je po vama Laganini FM odnosno bio je Laganini FM DAB+ stream

 

To je ugašeno. Nema više na njihovom sajtu. Mada realno nikad nisu postojali na DAB mreži ili DAB+ mreži.

 

Naravno vama je kanal aktivan. Pa sam istraživao i došao do zaključka da je to Laganini FM iz Rijeke.

 

Lijepo vas molim da pišete pravilne nazive radio kanala. Pa je tako na broju 863 Laganini FM Rijeka. A ne Laganini FM ili Laganini DAB ili DAB+ jer takvi kanali ne postoje!

 

Promijenite ime u Laganini FM Rijeka!

 

Hvala

 

Inače tko određuje ili kome da se obratim za radio kanale na STB Kaon? Imam jako mnogo teksta za napisati. Kritika je mnogo.

icon

Najbolji odgovor od A1_Mislav 31 January 2023, 13:45

Pogledaj original

Odgovora 15

Razina korisnika 1
Bedž +3

Pozdrav @nikola.males ! Zaprimili smo navedene informacije te trenutno radimo na svim izmjenama koje će uskoro biti vidljive na našem webu i prijemnicima! Hvala ti puno na prijavi, a uvijek nam se možeš javiti i direktno na našu službenu e-mail adresu sluzba.za.korisnike@a1.hr. 😄

Pozdrav @nikola.males ! Zaprimili smo navedene informacije te trenutno radimo na svim izmjenama koje će uskoro biti vidljive na našem webu i prijemnicima! Hvala ti puno na prijavi, a uvijek nam se možeš javiti i direktno na našu službenu e-mail adresu sluzba.za.korisnike@a1.hr. 😄

 

Laganini FM DAB+ opet je aktivirao stream. Tako da su opet aktivni. Mada nisu na DAB+ niti postoji adresa za taj stream. Jer na Laganini FM nema DAB+ kanala.

Osim toga zašto stavljate direktne stream adrese za centre HR-a kad oni imaju web plejer?

 

Zar se ne može ovako nešto upisati u sustav:

 

https://radio.hrt.hr/stream/14

 

za Hrvatski Radio Split? i za sve ostale radio stanice? Tako da je na ekranu vidljivo što je ne programu a ne ona slika koja je ista za sve radio programe. Obzirom da većina radio programa koristi određenu vrstu web plejera? I tko odlučuje koje radio stanice idu na Kanon?  I po kojem kriteriju? Zašto korisnicima koju imaju dodatne TV pakete ne uključite i tematske kanale kao za radio Dalmaciju ili Antenu Zagreb ili za Ultra FM iz Splita i tako dalje? S obzirom da su ti radio kanali besplatni.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Hm? Nezz da stb-ovi imaju baš neke veze s popisom radio kanala na A1, nekak mi se čini da imaju veze s tv paketima, al dobro.

Nemm pojma kaj ja imam, jer su ga toliko fino priklještili da ga mogu mrdnut jedino par milimetara da obrišem prašinu, ali i kod mene je na 863 kanalu Laganini FM (ne piše Rijeka). Antena Zagreb je odmah na 864. Uostalom, evo par sc-ova o A1 radio kanalima, malo sam ih kao išla slušati-pola njih i nema, samo muk i tišina 🤣,ali meni i nisu baš toliko bitni, slušam Otvoreni ionak, a na mobu katkad i Stingray, kaj je ekslkluziva na A1 😛

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

A to tko bira radio stanice- mislim da to ovisi i o dozvolama koje imaju radio stanice, a ne o nečijim željama ili mogućnostima da piratlutski onak, kak mu se puhne, dodaje ili oduzima popis 🤔. Možda se tebi čini da je nekaj besplatno, ali zasigurno nije, jer se i ti "besplatni" sigurno nekak naplaćuju, tko danas radi zabadava?

U Hrvatskoj radio stanice mogu imati program preko adrese za slušanje ili stream adrese. Ili preko FM odašiljača. Ili satelita.

 

Što se tiče FM radio stanica one ne moraju imati stream ili prijenos na satelitu. Ili ne žele. Kao recimo  Megamix Radio Hvar koji ne želi imati stream adresu za slušanje preko interneta. Isto tako postoje radio stanice koje nemaju niti web sajt nego FB profil ili ništa od toga. Nego samo zemaljsku FM frekvenciju. A dozvole? Dozvole se izdaju i ukidaju. Ako se prekrše neki zakoni. Pa koliko je meni poznato za određene Laganini radio stanice je oduzeta koncesija. Vjerojatno to znači i dozvola. Što se tiče popise radio kanala u A1 mreži. Mene zanima po kojem kriteriju su one odabrane? Koliko sam ja shvatio radio stanice koje slušamo preko STB Kaon su ustvari stream adrese. Koje su besplatne na svakoj web adresi radio stanice. Pa ne vidim što se tu ima platiti. Ako se treba nešto platiti onda se pitam slijedeće. Ako ja živim u Splitu i želim slušati neki lokalni radio iz Zadra ili Zagreba da li moram nešto platiti s obzirom da je javno dostupna informacija same stream adrese za sajtu radio stanice. Mene zanima slijedeće. Ako postoje korisnici A1 usluga koji imaju dodatne TV pakete. Ili proširene. Zašto se njima ne omogući slušanje tematskih besplatnih radio kanala kao što su Dalmacija, Ultra, Radio 101 ili Otvoreni ili Bravo? Osim toga HRT ili HR ima besplatne tematske kanale kao Klasični i Pop a za Božić vjerojatno i taj kanal. Isto tako me zanima da li je moguća integracija plejera u sami Kaon? Odnosno da nemamo tu jednu te istu sliku nego da lijepo piše što je na programu i šro slijedi. S obzirom da centri HR-a imaju tu mogućnost na njihovom sajtu. Isto tako ako korisnici A1 mreže uzmu recimo Balkanski TV paket ili paket koji sadrži RTS zašto im se ne omogući slušanje radio kanala iz Srbije? Ako već A1 plaća nekome za RTS zašto nemaju pravo pustiti i radio Beograd odnosno sva 4 radio programa. Ili Radio S kanale? Kojih ima podosta i dosta su kvalitetni. Na koji način je riješeno da upravo ovi radio kanali puste preko STB Kaon ne znam. Ali vjerujem da postoji mogućnost da se ubaci još toliko radio kanala koji postoje u Hrvatskoj. Naravno legalnih. Ne tražim da se ubaci nešto što nije legalno mada takvih radio stanica ima mnogo. Ali pogledajte malo po županijama koliko vam neke županije imaju radio stanica. Sa druge strane Karlovačka županija ne znam da li uopće ima na popisu radio kanala. Mada samo grad Karlovac ima dvije radio stanice. Meni osobno te radio stanice na STB Kaon ne znače ništa. Iz razloga jer je zvuk nekvalitetan i totalno neujednačen. I radio stanice slušam na drugi način. Ali pitam se koliko je nekome u Splitu važna radio stanica iz Stubice. I koliko A1 ima korisnika u Stubici? I ako ih ima koliko je onih kojima je važan program radio Splita ili Dalmacije te lokalne informacije koje su na tim radio stanicama.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Baš ne kužim kaj uopće želiš reći, po popisu kanala vidim da je pokrivena cijela Hrvatska, pa tko baš hoće-može i na (ili preko) televizora slušati radio programe. A tko želi slušati srpske- pa nek ih sluša preko interneta,još samo fali da i to A1 pušta 🙄 ima puno aplikacija sa daleko više radio stanica nego kaj "nudi" A1. FM radio, Balkan radio, brdo sličnih za ove prostore, pa fino slušaj kaj hoćeš od tisuću i više lokalnih stanica. Ja osobno slušam TuneIn, meni najbolja aplikacija sa više od 100.000 radio stanica diljem svijeta. I besplatan je. Uopće ni nemam potrebu slušati radio preko televizije, jer i ekskluzivni Stingray imam na mobitelu besplatno i to zahvaljujući A1 tv pretplati.

Hm, a ni ne slušaš radio preko televizije- ne vidim uopće poantu tvog threada. Meni na televiziji ne piše nikakav link, već "Otvoreni", ako slušam njega ili naziv trenutne stanice. Istina, za naše stanice se ne prikazuju informacije o programu, ali nisam sigurna da je to do A1,npr. Stingray (svih 45 kanala) ima popis trenutnih pjesama i koja je slijedeća.

Stanice su valjda odabrane i po slušanosti, osim dozvola (koncesija) koje imaju. I još jednom- to kaj je nešto za nas "besplatno" ne znači i da je besplatno za A1. 

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

"Zašto se njima ne omogući slušanje tematskih besplatnih radio kanala kao što su Dalmacija, Ultra, Radio 101 ili Otvoreni.." 🤔 jesi ti čital popis sa screenshotova ili misliš da su to samo sličice?! Ovi programi su dostupni SVIMA, pa vjerojatno i tebi.🙄

I to nisu besplatni programi, plaćaš ih kroz pretplatu 🙄 -onih 80 kn HRT-u. To nije pretplata za hrt, već naknada za pravo slušanja radio i tv programa na bilo kojem uređaju, a to ti je ujedno i odgovor tko bira popis programa. Te programe A1 mora puštati, jer se naplaćuju iz HRT pretplate na temelju njihovih koncesija.

Zaboravi da bu A1 plaćal nekom radiu naknadu za slušanje samo zato jer jedan i pol čovjeka želi na kaonu slušati ličke karaoke 🤣. Za to imaš internet radio aplikacije.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Evo ovdje možeš provjeriti koje sve dozvole imaju stanice koje te interesiraju

https://app.hakom.hr/default.aspx?id=406

https://www.aem.hr/radijski-nakladnici/

 

Konkretno, taj Megamiks Radio Hvar i nema dozvolu za emitiranje nigdje drugdje osim.. u Hvaru. A1 nema nikakve veze s tim. Tj.ima- ne može ga staviti na popis.

 

 

 

Baš ne kužim kaj uopće želiš reći, po popisu kanala vidim da je pokrivena cijela Hrvatska, pa tko baš hoće-može i na (ili preko) televizora slušati radio programe. A tko želi slušati srpske- pa nek ih sluša preko interneta,još samo fali da i to A1 pušta 🙄 ima puno aplikacija sa daleko više radio stanica nego kaj "nudi" A1. FM radio, Balkan radio, brdo sličnih za ove prostore, pa fino slušaj kaj hoćeš od tisuću i više lokalnih stanica. Ja osobno slušam TuneIn, meni najbolja aplikacija sa više od 100.000 radio stanica diljem svijeta. I besplatan je. Uopće ni nemam potrebu slušati radio preko televizije, jer i ekskluzivni Stingray imam na mobitelu besplatno i to zahvaljujući A1 tv pretplati.

Hm, a ni ne slušaš radio preko televizije- ne vidim uopće poantu tvog threada. Meni na televiziji ne piše nikakav link, već "Otvoreni", ako slušam njega ili naziv trenutne stanice. Istina, za naše stanice se ne prikazuju informacije o programu, ali nisam sigurna da je to do A1,npr. Stingray (svih 45 kanala) ima popis trenutnih pjesama i koja je slijedeća.

Stanice su valjda odabrane i po slušanosti, osim dozvola (koncesija) koje imaju. I još jednom- to kaj je nešto za nas "besplatno" ne znači i da je besplatno za A1. 

 

 

Radio Trogir nova adresa za slušanje: http://144.76.39.214:9574/stream

Objasni mi molim te kako slušati recimo radio Split u Splitu? ZAS je uništen. Ako spojim radio uređaj imam tolike smetnje da mi sve zuji dok je uključen modem u struju. Ako idem preko interneta toliko mi je velik PING da mi veza puca svako malo. Što se tiče slušanja internet adresa ili stream bilo preko aplikacija ili direktno to mi pucanje veze ide na živce. Što se tiče slušanja preko FM uređaja ide mi an živce zujanje po FM spektru nastalo od modema ili drugih uređaja. Osim toga u rupi sam pa se igram za FM antenama za dobiti nekakvi signal za slušanje i sretan sam bio kad sam imao analogni FM signal od Bnet koji je ugašen. Stingray kaneli mi nisu po volji. Oni koji su bili prije mnogo su bili bolji. Mada na tim Stingray neću čuti informacije koje me zanimaju. Ali raspravljati neću o ukusima. A što misliš kako slušaš Otvoreni preko Kaon A1? Preko FM odašiljača ili internet prijenosa? Ili druge radio stanice? Tebi na kao i meni na TV ima slika koja je statična i nema veze sa radio stanicom koju slušaš. Niti pruža ikakve informacije. Otiđi malo na sajt recimo od Otvoreni ili neki drugi pa pogledaj kako izgleda web plejer sa kojim informacijama. Koncesija na što? FM? Internet? Slušanost? Po kojim to podacima? S obzirom da većina radio stanica kažu da su najslušanije? Na temelju čega. Ako korisnici i ne znaju da postoje? U županiji ili nacionalna razina? Ipak koncesija FM ne znači da se ne može slušati u drugoj županiji ako je signal dobar. TuneIn je stranica sa netočnim podacima. Barem koliko ja pratim. Nisu svi podaci netočni ali neki jesu. Po njima gradovi u Srbiji su u Hrvatskoj. Ali to je neka druga tema. TuneIn osim što nije u stanju pronaći prave adrese za slušanje radio stanica tako neki puta stavlja netočne adrese koje nemaju veze sa istinom. Što se osobno mog slušanja tiče ja ne slušam ništa. Imam moj popis za mobitel i kad sam vani na kavi preko interneta ili FM radio na mobitelu. A što se tiče ljudi koji slušaju radio preko Kaon A1 mreže oni su spojili na pojačalo pa slušaju. I zvuk je kvalitetan. Naravno ne treba im biti upaljen TV. Nego rade neke druge poslove koje imaju. Što je besplatno za A1 to ne znam. Vjerojatno spada u neku poslovnu politiku koju mi kao korisnici ne znamo. Pa neću ulaziti u to. Ali postoje korisnici koji ne znaju slušati preko aplikacija ili nemaju takve mobitele. I korisnici koji su imali spojen antenski kabel u FM radio slušali lokalne FM radio stanice dok taj signal nije ugašen. I korisnici koji su imali memoriju na nekom FM uređaju da im je na broj 1 recimo HR 1 i tako dalje. Koji su starije osobe. Pa su trebale naučiti samo upaliti FM radio i tražiti sa tipkama memorirane radio stanice. Znao sam ljude koji su preko Kaon gledali neki sport recimo tenis. A preko FM slušali radio Split. Dok je analogni signal bio aktivan. Jer mi je TV bio isključen zvuk. Ili gledali neki film sa isključenim zvukom a slušali HR 2. Isto preko analognog FM signala koji je ugašen. A na početku sam napisao novi stream za radio Trogir jer im sajt nije bio u redu. I vjerojatno na Kaon radio Trogir ne radi. Ako nisu upisali novu adresu za slušanje. Samo da bude jasno na kraju.

Evo ovdje možeš provjeriti koje sve dozvole imaju stanice koje te interesiraju

https://app.hakom.hr/default.aspx?id=406

https://www.aem.hr/radijski-nakladnici/

 

Konkretno, taj Megamiks Radio Hvar i nema dozvolu za emitiranje nigdje drugdje osim.. u Hvaru. A1 nema nikakve veze s tim. Tj.ima- ne može ga staviti na popis.

 

 

 

Megamix radio Hvar nema internet stream. Kao što sam napisao. I da A1 želi i može staviti na popis ne može ga staviti jer ne postoji način. Nema adrese za slušanje. Osim toga radio stanice koje su na Kaon su internet adrese slušanja. I nemaju veze sa FM signalom. Barem neke od njih.

Radiofrekvencijski spektar je FM signal odnosno prijem signal u nekom području ili županija ili grad. Kakve to ima veze sa A1?

Dozvola recimo za Kampus je grad Split

Za KLFM je internet radio

Za Stubicu ne znam ali sigurno nema dozvolu da ima signal u Splitu. Ako bi i imala sa kojeg odašiljača i koje snage?

U tim dozvolama za frekvencijski spektar piše nešto o Kaon i A1 mreži?

Ili piše područje pokrivenosti? Broj slušatelja? Područje nacionalne ili lokalne zajednice. Slušanost? Pretpostavka brojeva ljude koji na nekom području slušaju radio stanicu. Preko čega? Satelita? Internet adrese? FM radio uređaja odnosno zemaljske frekvencije? Ili pitanje koliko ljudi u nekom gradu ili opčini zna da se radio stanica može slušati preko interneta? Ako govorimo o staroj populaciji? Ili koliko korisnika zanima neka udaljena radio stanica i informacije koje su na njoj? Kakve veze ima koncesija sa A1 popis radio kanala? Kakvu koncesija ima recimo radio Stubica i koliko odašiljača ili frekvencija. A koliko radio Dalmacija? Broj odašiljača i područje pokrivenosti. Po logici Radio Dalmacija na 88.5 sa Ćelavca pokriva Zadar ali se ipak čuje u Splitu na nekim prostorima. Znači li to da ljudi koji slušaju radio Dalmaciju na 88.5 krše pravila neka? Ako im ne valja signal sa Labinštice na 106.9 MHz koja je za grad Split odašiljač. Samo pitam zašto se ne napravi ako je moguća integracija plejera u Kaon kao za strane kanale. Koji opet imaju neku platformu. https://music.stingray.com/en/HR Za razliku od domaćih radio stanica koje imaju svoje web adrese i plejere. Mada na https://music.stingray.com/en/HR nikako da otvorim koju radio stanicu. Na A1 Kaon uredno mi radi bez problema. Ali da ne nosim Kaon sa sobom po gradu slušao bih ih na mobitelu ili računalu. Da ne palim uvijek Kaon. Ali traži mi neke podatke koje nemam. Za domaće radio stanice nitko me ništa ne traži. Da li netko traži od A1 da se plati to ne znam. Ali ako je tebi previše radio kanala možeš pisati da ukinu i te radio programe. Ja bih najviše volio da vrate analogni FM i TV signal barem sa FTA kanalima. A u tome FM signalu su bile lokalne radio stanice koje se mogu uhvatiti sa antenom. Znači one koje imaju koncesiju za grad ili gradsko područje ili županiju. I to je FM signal. A kako imati koncesiju ili područje pokrivenosti za internet slušanje to ostavljam tebi……..

Razina korisnika 6
Bedž +6

Za slušati Stingray na mobitelu potrebno je skinuti Stingray aplikaciju u Google Play trgovini. Kad je skineš, na tv-u otvoriš bilo koju Stingray stanicu, otvoriš aplikaciju na mobu i približiš mob televizoru da autorizira A1 kao pružatelja fiksne usluge i voala- slušaš Stingray bilo gdje, neovisno o lokaciji.

Već 10 godina pričaju kak bu FM ošal u povijest i da će ga zamijeniti DAB. U međuvremenu se pojavil i DAB+, a FM još uvijek postoji. Kad bu FM utihnul- ne zna valjda ni HAKOM, koji dodjeljuje koncesije, od kvartovskih do nacionalnih. 

Kršenje zakona smo imali prilike vidjeti u Istri, Kvarneru i Dalmaciji, kad  su se i HAKOM i Hrvatska par godina prepirali sa Italijom jer su njihovi signali nadjačavali hrvatske radio i tv signale. Ali eto Radio Marilu je recimo meni super i slušam ga preko TuneIn-a 😉

Razina korisnika 6
Bedž +6

Internet radio valjda može otvoriti bilo tko i valjda ne treba dozvola. Ali za emitiranje putem FM-a, DAB-a, kabelske ili satelitske mreže treba dozvola (koncesija), a nju izdaje HAKOM,tj.država.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Evo da nadopunim A1 popis radio kanala 😀

896 Top radio

897 Radio Tvornica (bivši 101)-to sam na njihovoj stranici našla da su na A1 popisu 😀

898 Radio Nacional

Valjda bih trebala ići na osvježavanje,tj.traženje popisa kanala,pa da se i ovi spreme, jer se otvaraju samo direktnim kucanjem brojeva 896,897,898.

ja nigdje nisam napisao koji su kanali u A1 mreži Samo sam napisao kako mi je čudan popis. Ništa drugo. Inače radio 101 postoji stream kao i Radio 101 Rock. Za Nacional sam čuo od ljudi koji ga slušaju da im nije zanimljiv. Ja ga ne slušam pa nemam mišljenje. Direktno ne kucam ništa jer imam svoj popis favorita. Bilo bi mi puno draže da si napisao prijedloge za radio kanale na A1.

Kao što si napisao: Već 10 godina pričaju kak bu FM ošal u povijest i da će ga zamijeniti DAB. U međuvremenu se pojavil i DAB+, a FM još uvijek postoji.

Da li znaš koliko je u početku bilo DAB+ radio kanala i koliko ih je ostalo na kraju? https://oiv.hr/hr/usluge-i-platforme/oiv-dabplus-digital-radio/popis-programa-dabplus/

Osim toga DAB+ treba poseban uređaj. Ma imao sam prijatelja koji je na Čiovu pa kad je Vidova Gora puštena DAB+ signal kupio radio pa imao smetnje. A ako želiš popis radio kanala iz Hrvatske preko interneta javi mi se privatno. Pa ti pošaljem pa čitaj.

Kao što si napisao: Za slušati Stingray na mobitelu potrebno je skinuti Stingray aplikaciju u Google Play trgovini. Kad je skineš, na tv-u otvoriš bilo koju Stingray stanicu, otvoriš aplikaciju na mobu i približiš mob televizoru da autorizira A1 kao pružatelja fiksne usluge i voala- slušaš Stingray bilo gdje, neovisno o lokaciji.

A što ako imam Gorenje katodni TV? Što dobijem kad bilo što približim njemu? Na mob imam samo instaliranu aplikaciju za vrijeme i Aimp koji mi je potreban. I naravno gmail poštu.

Kao što si napisao: Internet radio valjda može otvoriti bilo tko i valjda ne treba dozvola. Ali za emitiranje putem FM-a, DAB-a, kabelske ili satelitske mreže treba dozvola (koncesija), a nju izdaje HAKOM,tj.država.

Čitao sam negdje da su neke radio stanice ugašene koje su išle preko interneta jer su cijene koncesija bila velike. Da su ljudi smotali kabele (tako su doslovno napisali) i otišli izvan Hrvatske. Bilo je lijepih radio stanica sa domaćom hrvatskom muzikom. Ponavljam opet da radio stanice koje imaju FM ne trebaju imati stream. I ne trebaju biti u DAB mreži. I naravno ne trebaju biti na satelitu. A za kabelski sustav ne znam. Da li oni imaju želju ili koncesionar kabelske TV ima želju da ih doda na popis. O tome ne bih jer ne znam. Ponavljam opet.

U nekim zemljama nema FM ali kod nas….. Daleko smo od toga. Mada smo napredovali gašenjem HR na srednjem valu. Mada bi se i o tome dalo napisati u nekoj drugoj temu.

Kao što si napisao:

Kršenje zakona smo imali prilike vidjeti u Istri, Kvarneru i Dalmaciji, kad  su se i HAKOM i Hrvatska par godina prepirali sa Italijom jer su njihovi signali nadjačavali hrvatske radio i tv signale. Ali eto Radio Marilu je recimo meni super i slušam ga preko TuneIn-

 

Moje mišljenje je ovakvo. Italija ima odašiljače na položajima koje je naravno netko u Italiji odredio. Isto tako njihov zakon ili neka njihova agencija odlučuje o najvećoj snazi odašiljača. Problem nije u jakosti signala. Što neki misle. I nije kršenje zakona. Jer je zakonom sve uređeno. To što je bilo na medijima da Talijani krše zakon o jakosti signala je totalna glupost. I to ne postoji. To je isto kao da ja tebi kažem kako ti u svojoj kući pušiš cigarete i to meni u Splitu u mojoj kući smeta. Bez veze i nema logike. Ono što bi trebalo pojasniti je slijedeće: Kao što nama smetaju talijanske radio stanice tako i njima smetaju naše radio stanice. Postoje lokacije na kojima se radio Split u Italiji čuje savršeno. Zbog nečega. Širenja radio valova preko mora. Ili kuta antene Jer za svaki prijem ili TV ili FM signala. Isto tako u Splitu je prijem radio Splita na 101.0 MHz FM sa odašiljača Labinštica meni jako loš. A ja u Splitu i odašiljač za Split. Pa pitanje ostaje kako to? Slušao sam jednom pitanja slušatelja pa su rekli da određeni dijelovi otoka Hvara uopće nemaju signal za radio Split koji pokriva cijelu županiju i šire. Jer ima odašiljač i na Biokovu. Zašto su problem talijanske radio stanice? Jer njihovim zakonom su signali jači i odašiljači bolje postavljeni nego naši i vjerojatno kvalitetnija oprema. Samo pretpostavka. Na 101.2 MHz imaš talijanski radio24 sa skoro savršenim signalom u Splitu. Jako mnogo talijanskih radio stanica pogotovo uz more. I mi kažemo problem u njihovim odašiljačima? Što bi Talijani trebali napraviti? Ugasiti svoje odašiljače ili smanjiti signal jer nama u Splitu smeta? A što onda sa njihovim slušateljima? Da mi pojačamo svoje odašiljače? Pa da se kod nas čuje bolje i da smetamo njihovim signalima pa da oni nakon toga opet pojačaju svoje odašiljače? Netko iz OiV kaže eho efekt. I da nema smisla. Možemo ih samo zamoliti da smanje ili da antene okrenu u neki drugi smjer. Možemo zamoliti. Ili se dogovoriti. Znam da sam bio u Karlovcu. Antena u jednom smjeru i slušam radio KAJ. Antena u drugi smjer i imam Radio Hrvatsko Zagorje na istoj frekvenciji. Idem do Gračaca pa mi bolji signal radio Splita nego meni u Splitu. I dosta talijanskih radio stanica. I tako dalje. Upravo zato netko pametan odlučuje o smještaju odašiljača i izlaznoj snazi.

Kako misliš kršenje zakona? U vezi čega? Snage odašiljače? Ili kršenje njihovih zakona o smještaju njihovih odašiljača kojeg su oni odredili na nekoj lokaciji u Italiji? Ne shvaćam baš koji se to zakon krši. Za TV kanale je lakše je su MUX u dva skupa na dva kanala. Više nema analognih kanala. Mada u Splitu sa običnom antenom na nekim lokacijama gledaš FTA talijanske programe iste one koje imaš u A1 mreži. Znači slobodni su i nisu kodirani. Što misliš zašto talijanski signali nadjačavaju naše FM signale? Jer oni krše zakon? Ako jesu na koje načine? Pojačavaju signale odašiljača iznad zakona? O tome bih napisao isto privatno neke sitnice jer ovdje nije tema i mjesto. Ukratko toliko.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

-ja nigdje nisam napisao koji su kanali u A1 mreži Samo sam napisao kako mi je čudan popis-... nisi ti, već sam ja screenshotala popis dostupan na internetu, i vidim da je nepotpun, pa sam ga nadopunilA 🤣, ne vidim niš čudno u njemu, 

- radio 101, koji je na A1 kanalu 861 nije isto kaj i Radio Tvornica. Najpopularnija zagrebačka stojedinica je odavno izgubila koncesiju, a Radio Tvornica je baš njezin "pravi" nasljednik i prvi koji ima DAB+koncesiju. 

-baš kao i tv programe, radio kanale možeš dodati u svoju favorit listu, pa tako fino izbjegneš one koje ne slušaš.

-pa ne bu A1 dodaval radio programe na osnovu nečijih želja, već na osnovu dozvola koje imaju, a prelaskom na DAB+ i gašenjem FM-a valjda će se izbjeći preklapanje frekvencija koje postoji na FM-u, a stanice će postati dostupne svima na nacionalnoj razini, kaj je i prednost digitalnog signala. To opet ne znači da bu A1 puštal (i imal pravo puštati) srpske radio postaje ili bosanske 🤣

-FM bu ugašen do 2030.godine i zamijenit će ga DAB+, sviđalo se to tebi ili ne. Da, svi dosadašnji fm radio uređaji postat će ukrasne kante tada i trebat će imati neki DAB+ uređaj,ili kabelskog operatera preko kojeg će se moći slušati radio na tv-u, kao ovaj A1 popis kanala sada, jelte.

-o, ne znam kakav televizor imaš, niti me to  zanima, kao kaj to ne zanima ni Stingray, on aplikaciju autorizira preko zvuka (i lokacije),a ne preko slike 🤣...hm, dok za prikaz naprednijeg digitalnog grafičkog sučelja je možda i bitno da imaš malo bolju tv od prastare katodne kante 😛

Odgovori