Riješeno

5.1 surround

  • 16 November 2017
  • 7 odgovora
  • 1706 pregleda

Razina korisnika 2
  • Aktivni forumaš početnik
  • 12 odgovora
Haaaaj, svima!
Zanima me kako namjestiti digitalni prijamnik Kaon VM1200, a da dobijem Dolby Surround 5.1? S kućnog kina i filmova na USB-u (preko TV-a) dobijem čisti 5.1 (AC3), ali s Kaona mi je zvuk nekako šupalj...Ne čini mi se da je surround. Kućno kino je s TV-om povezano HDMI i optičkim kablom za zvuk, a Kaon na TV, također HDMI kablom.
icon

Najbolji odgovor od kiFla 16 November 2017, 19:08

Pogledaj original

Odgovora 7

Meni to nije uspjelo, niti sa Kaonom niti sa Albisom. Navodno premium kanali podržavaju AC3 (HBO npr), nemam ih pa ne mogu testirati, Ima i veze ako imaš TV preko parice, kaksijalca, optike. Videoteka nema sigurno AC3. Nema čak ni HD 🙂 tako da platiš film a film ide u SD sa stereo zvuk.
Zašto HDMI i optički TOSLINK istovremeno kao veza kućno kino - TV?
Razina korisnika 2
Idem preko koaksijalca i sve mi tamo u postavkama piše surround, dolby, čuda neviđena...ali ne. Kad sam išao preko parice, čak mi je par kanala ''uhvatilo'' 5.1, sad preko kabla nikako. Piše da je dolby, ali ja dobivam šuplji stereo. Zašto HDMI i TOSLINK istovremeno? Tak mi je pisalo u uputama kad sam postavljao kućno kino. Kad u TV (Sony) ubodem stick s nekim filmićem (mkv, mp4) to sve grmi i čujem da je 5.1. Naravno, mora biti AC3...:)
Razina korisnika 2
Zaboravih još nešto. Tehničar koji mi je postavljao kabel kaže da je ovo s koaksijalcem analogni signal...Je li to moguće? Mislim, ne kužim se previše, ali zar analogni signal postaje u prijamniku digitalni??? Navodno bi svi trebali prijeći na digitalni signal...Taj dio mi nije jasan.
Koaksijalac ima analogni i digitalni signal (frekvencije). Probaaj neki od HD programa ako imaš, velim, meni koji sam na optici nema ništa. Ovo što si u postavkama odabrao je ok. POD HDMI odaberi EDID. Što se tiče TV-a i kina dovoljan ti je samo HDMI, on predosi i HD audio, dok je TOSLINK ograničen. Isljuči TOSLINK pa probaj bez njega, trebalo bi ti AC3 raditi normalno.
Kaon inače po pravilu spajaš u samo kućno kino u jedan od njegovih HDMI ulaza a HDMI izlaz iz kina spajaš u TV. Probaj i sa TOSLINK iz kaona direkt u kućno kino. Nemam HDMI na kućnom kinu, meni je sve spojeno TOSLINK-ovima. Sve radi, Apple TV, RPI2 + Kodi ali kaon ne. Velim vjerujem da je samo do izvora, a VIP praktično na većini kanala nema AC3.
Idem preko koaksijalca i sve mi tamo u postavkama piše surround, dolby, čuda neviđena...ali ne. Kad sam išao preko parice, čak mi je par kanala ''uhvatilo'' 5.1, sad preko kabla nikako. Piše da je dolby, ali ja dobivam šuplji stereo. Zašto HDMI i TOSLINK istovremeno? Tak mi je pisalo u uputama kad sam postavljao kućno kino. Kad u TV (Sony) ubodem stick s nekim filmićem (mkv, mp4) to sve grmi i čujem da je 5.1. Naravno, mora biti AC3...:)
Ako ti piše Dolby na nekim kanalima to je već nešto. Ne ide sve na TV programu u 5.1 . Najčešće samo filmovi. Vijesti i reklame npr. ne. Ili je recimo sam kanal daje samo 2.0 Dolby Digital. Primjer toga su bili njemački kanali dok sam bio na B.netu na koaksijalcu.
Razina korisnika 2
Idem isprobavati 🙂 Javim ako kaj uspijem 🙂
Ako nekoga zanima, danas sam od tehničke podrške dobio slijedeće :

Od cijele ponude kanala oni koji podržavaju AC3 zvuk su:
Classica HD
Nat Geo HD
arte HD
Das Erste HD
ZDF HD
Nova TV HD
HBO HD
HBO 2 HD
Animal Planet HD
Discovery Science HD
Discovery DTX HD

Isto tako sustav na digitalnom prijemniku Kaon ne isporučuje ispravno AC3 zvuk na optički izlaz i iz tog razloga nije moguće reproducirati zvuk na taj način.
Gore navedena poteškoća biti će otklonjena sljedećom nadogradnjom samog sustava te će time raditi i višekanalni zvuk preko optičkog izlaza.

Odgovori