Riješeno

Tarifa + uređaj i penali

  • 5 September 2021
  • 22 odgovora
  • 1007 pregleda

Bok,

Čitao sam malo starije teme o raskidu ugovora s uređajima. Pa bih molio čisto potvrdu ako sam dobro shvatio.

Primjer: U0 24mj, tarifa bez popusta, puna cijena

Uređaj plaćam u cijelosti, mjesečna otplata uređaja je 0kn

Recimo da je ostvaren popust od 1000kn na uređaj. 

 

U slučaju da raskidam UO, opcije su mi: 
a) plaćanje preostalih rata usluge - nepovoljno ako je iznad 1000kn
b) plaćanje ostvarenih popusta na usluge i uređaj - 1000kn

Odnosno, da li se ukupna cijena uređaja gleda po maloprodajnoj cijeni koja nije prikazana u webshopu, ili se računa ukupno plaćen iznos za uređaj (da li rate x 24 ili odmah) + svi navedeni popusti na uređaj od 1000kn u ovom slučaju??

Ako nisam dovoljno jasan: Da li je cijena uređaja 2200kn (1000kn popusta + 24x50kn ) ili cijena u dućanu (recimo 4000kn) 

 

icon

Najbolji odgovor od nickno 5 September 2021, 06:06

Pogledaj original

Odgovora 22

Razina korisnika 6
Bedž +6

Recimo da si uzel S21 za 3000 kuna. U slučaju prijevremenog raskida plaćaš ono što je povoljnije za tebe-

-preostale rate  +(PLUS) cijena uređaja 

-popust+ (PLUS) cijena uređaja, tj.gubiš popust i plaćaš punu cijenu mobitela, npr.S21 košta minimum 7000 kuna

Kad ovako postaviš svoju nedoumicu odmah je vidljivo da cijenu uređaja (punu) plaćaš u obadva slučaja, a da povoljnije za tebe može biti samo iznos ili preostalih rata ili popusta koji si dobio na mobitel-tj.koji je iznos manji 

 

Hm, da li tvoj S21 primjer znači da sam odmah platio 3000kn i dobio popust od 4000kn ako uređaj vrijedi 7000kn? 

Što je puna cijena uređaja? Maloprodajna cijena u tablicama A1 koje se negdje skrivaju (npr 7000kn kak kazes) ili zbroj popusta na uređaj + odmah ili sve rate za uređaj kroz period UO.

Evo sto kaze webshop:

stavka odmah mjesečno
Samsung Galaxy S21 128GB sivi 5G 4569 kn 0 kn
Webshop popust -1500 kn 0 kn
Gotovinski popust -100 kn 0 kn
     
Savršena 0 kn 189 kn
 
Ukupno 2969 kn 189 kn

 

Znači mojoj logikom, uređaj vrijedi 4569kn i uz 1600kn popusta ja ga odmah plaćam 2969kn. Ako raskinem, plaćam samo 1600kn popusta na uređaj jer je to razlika do 4569kn? Ili 4100kn (1600kn popusta i cca razlika 4569 do 7000 koje spominjes kao punu cijenu koju ne vidim nigdje prikazanu)

EDIT: u dućanu kreće od cca 6499

Razina korisnika 6
Bedž +6

Koliko vidim- uređaj plaćaš odmah 4569 kuna, jer kao što sam i rekla- S21 košta kako gdje, 7000 kuna sam napisala okvirno, a teško da će kod nas biti jeftiniji od 6400 kuna kak si i napisal. Dakle, ako si već platio 4569 kuna, kod prijevremenog raskida plaćaš i naknadu za popust (1600 kuna)ili preostale rate(to je puno više ako raskidaš odmah na početku ugovor, znači 189*24),znači plaćaš penale koje su povoljnije za tebe, u ovom slučaju to bi bio web popust koji si dobio. U obadva slučaja plaćaš punu cijenu mobitela, tj.jeftinije od 6100 nebuš prošal. (A1 ti NE SMIJE ponuditi samo otplatu preostalih rata, jer u slučaju ovog S21 mobitel bi te koštao 4569+189*24=9100 kuna što je daleko nepovoljnije od 6100 kuna koliko te mobitel koštao s web popustom).

Razina korisnika 6
Bedž +6

E da, to sam zaboravila napisati- mobitel bi te koštao "samo" 4569 kuna (2969 kuna sa popustom)jedino u slučaju da izdržiš 24 mjeseca na pretplati

Nisam siguran da te pratim, pa ajde da pokušam ponovno.

Uzimam S21 5G sivi 128GB, punu cijenu ne vidim, ali recimo da koristim dućansku od 6499kn.

Uzimam UO na 24mj, opcija otplate uređaja odmah. Plaćam 2969kn odmah i uz 1600kn popusta nekakva fiktivna (ne puna cijena) cijena mobitela iznosi 4569kn.

Ako raskidam ugovor, vraćam 1600kn popusta i vraćam razliku do pune cijene (koju ne vidim u webshopu) - 6499-4569 , znači 1930kn još. 

Odnosno razlika do pune cijene (1930kn) + popust (1600kn) bi ukupno iznosio 3530kn.

Ako pogledam, telefon me koštao 3530 + 2969 = 6499kn ko i u dućanu ?! :D

 

U tom slučaju se radi o lažnom oglašavanju imho jer puna cijena uređaja nije navedena, te ne iznosi 4569kn nego 6499kn. Ako ja plaćam 2969kn onda popust ne iznosi 1600kn nego 3530kn

Razina korisnika 7
Bedž +3

Nazovi SZK i traži točan izračun penala. Kad bi ljudi prolazili jeftinije nego u dučanu, svi bi uzimali i raskidali ugovore odmah. 😁

Nitko osim SZK uvidom u OIB i tablicu ne može reći točan iznos. 😉

Nazovi SZK i traži točan izračun penala. Kad bi ljudi prolazili jeftinije nego u dučanu, svi bi uzimali i raskidali ugovore odmah. 😁

Nitko osim SZK uvidom u OIB i tablicu ne može reći točan iznos. 😉

Čemu zvati kad je sve jasno navedeno u uvjetima korištenja, članak 14 i dalje. Jedino je kvaka22 koja je puna cijena uređaja u cijeloj računici. Ovo što webshop ispiše ili dućanska koja se ne prikazuje (dick move).

Razina korisnika 7
Bedž +3

Čemu zvati kad je sve jasno navedeno u uvjetima korištenja, članak 14 i dalje. Jedino je kvaka22 koja je puna cijena uređaja u cijeloj računici. Ovo što webshop ispiše ili dućanska koja se ne prikazuje (dick move).

Rekao sam ti kako saznati a ti možeš pisati onako kako tebi odgovara. Davno su prošla vremena kad si kod operatera mogao kupiti mobitel i proći jeftinije nego u dućanu. Postoje već neke vrlo slične teme onih koji su mislili isto napraviti. Sretno!

Zvao SZK i da, gogsy1975 je u pravu :D Cijene su i VEĆE nego u dućanu, popust je lažan jer prikazana cijena u tarifi nije maloprodajna cijena uređaja (MPC je cijena koju platite za goli uređaj u A1 centru). Jasno da moj oportunistički plan nema smisla, ali ne kužim  kak prolazi da svaka tarifa ima svoju “baznu” cijenu uređaja umjesto MPC cijene u svim tarifama pa dodati stvarne popuste i onda je iz helikoptera jasno koliko je “prava” cijena raskida. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa ljudi obično previde da je cijena u webshopu obično dosta povoljnija nego u dućanu, pa se zalete. Zato se (zbog nedorečenosti cijene samog uređaja na A1 webu) obično i pogleda koliko isti uređaj košta kod drugih operatera.

Kaj misliš da je A1 toliko glup pa bi S21 prodavao 1300 kuna jeftinije nego Telemach ili da je Telemach toliko pohlepan pa cijeni S21 oko 5700 (što je opet jeftinije od 6400 kolika je cijena izvan operatera, što je i logično jer je brendiran mobitel ipak malo, ponavljam MALO, jeftiniji nego original Samsung, ali ne baš 1600 kuna kako si ti mislio proći kod A1 😉

 

Jedini problem u cijeloj priči je da nigdje na webu ne piše MPC - cijena po kojoj operater prodaje uređaj u slobodnoj prodaji (uđem u A1 centar, dobar dan ja bi jedan S21 5G samo). Budem pitao Hakom kaj misle o tome, jer ovo je lažni popust i točka. Ne može u ugovoru vrijednost biti 8 (cijena + popusti) eee ali dok se raskida se naplaćuje po cijeni od 10. Mislim, očito može, Hrvatistanska posla. 

Razina korisnika 7
Bedž +3

To ti je upravo iz razloga jer bi svi tako uzimali i prekidali drugi dan Ugovore pa imali džabe mobitel. Ne ide niti kod jednog operatera tako. Iz iskustva mogu reći ako ti zaista ne treba neka velika tarifa interneta i poziva, uzmi mob u dućanu na rate (ekupi, popust  master, sd vikend akcije itd.) i uz neku prepaid tarifu prođeš puno jeftinije. Ako trebaš flat net i neograničeno poziva, onda trebaš i tarifu na 24 jer si oni preko tarife pokriju i cijenu moba. Prije potpisa treba dobro proučiti, savjetovati se, pročitati iskustva. Neznam koji je tebi bio povod za raskid ali ovo je big fail, nadati se jeftinom mobitelu preko operatera. Mnogi su odustali.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@johndoe , štos ti je u tome kaj S21 ne možeš kupiti u A1 bez pretplate. Zato i nude takve popuste- da vežu korisnika ugovorom, pa ako izdržiš 24 mjeseca, onda možeš reći da te koštao 2969 kuna..i znaš kaj? Ovo ti je u biti izvrsna ponuda 🤣

Imaš i drugu soluciju (kakvu sam ja odabrala pa nisam vezana za operatera-čitaj: imam original Samsung softwer bez ugrađenih operaterovih aplikacija): kupiš u slobodnoj prodaji do 36 rata i onda biraš najpovoljniju tarifu za sebe. I svejedno nećeš proći jeftinije nego kod operatera. (Ali ja zato imam Ultru 512GB koja više i nije dostupna u prodaji u cijeloj Hrvatskoj 😛😁)

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ako nije tajna- kaj su ti rekli kolike bi penale morao platiti, @johndoe ?

@nickno rekli su kao i @gogsy1975 : plaćaju se popusti ostvareni na uređaj + razlika do pune cijene. Odnosno doslovce plaća se MPC - (minus) dosad otplaćeni iznos uređaja. 

Kupio sam Xiaomi Mi 11 lite 5G preko oglasnika, čovjek isto tako uzeo UO + uređaj. 

Ovo s A1 sam samo vrtio brojeve na papiru, dal se može zeznuti sustav. Naravno da sustav uvijek igra PROTIV korisnika :D 

Evo i da objasnim na primjeru zvijezde mjeseca, Mi 11 Lite 5G i tarife savršena. 

stavka odmah mjesečno
Xiaomi Mi 11 lite 5G 128GB crni 1929 kn 0 kn
Webshop popust -720 kn 0 kn
Gotovinski popust -100 kn 0 kn
     
Savršena 0 kn 189 kn
 
Ukupno 1109 kn 189 kn

 Znači, laik poput mene bi otplatio uređaj odmah po cijeni od 1109kn i pritom ostvario 820kn popusta. Kao što vidimo uređaj ima CIJENU U TARIFI Savršena 1929kn koja se sastoji od 1109kn odmah i 820kn ostvarenih popusta. 

Uvjeti korištenja kažu da se može naplatiti preostale rate uređaja (nemam) i razlika do PUNE CIJENE UREĐAJA koju webshop ne prikazuje i ona za Mi 11 lite 5G 128GB iznosi 3099kn (provjereno sa SZK). Znači ako raskidam ugovor, cijena raskida je 3099-1109 (puna cijena minus plaćeno) = 1990kn i ispada da sam onda platio uređaj po punoj cijeni, odnosno MPC u A1 za taj uređaj. Sve štima i sve jasno, ne možeš prevariti sustav. Jasno.

Ali, možeš prevariti korisnika jer prikazuješ fiktivnu cijenu uređaja u tarifi, fiktivni popust na isti uređaj u tarifi, kao i skrivaš PUNU cijenu uređaja. To je problem o kojem pričam. Nije samo A1 kriv, svi operateri tako rade i poslat ću upit Hakomu jer meni to nema logike. 

Ako odem u dućan X po 1L mlijeka, puna cijena piše 10kn. Cijena za loyalty karticu je 8kn i piše popust 2kn. Nije pisalo 9kn i popust 1kn nego 10kn i popust 2kn. Znači lijepo vidim punu cijenu i iznos popusta. 

Operateri ispada da imaju MPC koji bar na webshopu ne prikazuju, cijenu uređaja za svaku pojedinu tarifu, popust unutar svake tarife. Po meni, MPC bi trebao biti osnova u svakoj tarifi, te popust od MPC do cijene u tarifi prikazan. I onda je jasno, ako raskineš, dužan si razliku do MPC koja ti je toliko i sve jasno ko dan. 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Nije baš to tako kako ti misliš. Operater je mogao ponuditi taj tvoj MI i za 1 kunu i ti svejedno ne bi znao kolika je puna cijena sve dok ne zatražiš raskid ugovora. Ti imaš izbor- kupiti jedan flagship kod operatera pod njegovim uvjetima ili u slobodnoj prodaji kod bilo kojeg trgovca (ekupi, sd, mobis.hr, imaš hrpu tih trgovina).

Operater ti nije dužan na webu prikazati MPC mobitela, jer kao što je i gogsy već rekao- manju cijenu koju moraš odmah platiti uvjetuje tvoja 24.mjesečna pretplata (sa ili bez UO). A i mislim da jednostavno NE MOŽEŠ ušetati u A1 poslovnicu i reći- Hoću samo MI11,bez pretplate. .. jer su flagshipovi dostupni isključivo kroz pretplatu i zato ti operater može lupnuti bilo koju cijenu i tu ćeš cijenu platiti isključivo ako pristaneš na uvjete koje je postavio za taj uređaj+tarifu. 

Evo i mene je zanimalo koliko bih platila S21+ savršenu. Puno manje nego ti 😋. Ali jedino uz uvijet pretplate, nikako drugačije. A koliko vidim, cijena S21 se kreće od 6400 pa sve do 7500 u slobodnoj prodaji.

Ja sam za sebe iskalkurilala da mi je povoljno ovo kaj sam ja napravila, mada se uvijek mogu prebaciti i na Savršenu, pa neograničeni net plaćati 60 kuna jeftinije nego u Fleterici. Ali, zašto se ograničavati na 100GB po punoj brzini, kad u Fleterici mogu cijeli terabajt iskoristiti po punoj brzini. Jedino kaj bi me natjeralo na Savršenu je 5G mreža, tako da iskoristim puni potencijal svoje ultre, ali za mob su čisto OK i 4G+/LTE brzine. Dakle, s otplatom rate mene mobitel mjesečno košta 550 kuna. I meni je to prihvatljivo, jer si inače sigurno ne bih priuštila mobitel vrijedan 11.000 kuna da nije bilo mogućnosti otplate na 36 mjeseci.

Sve jasno, ja sam se isto snašao preko oglasnika :D 

A ovo za savršenu ne razumijem? Pa zar nisu uveli da se nakon 100gb može neograničeno puta slati poruka za 50gb prometa? Ili sam ja opet naivan i postoji ALI :D

Članak 7 u https://ssc.a1.hr/documents/10307706/1421909089/Uvjeti+koristenja+pretplatni%C4%8Dkih+tarifa+Mala+Plus+Dobra+Savrsena+Bezbrizna.pdf/c0f2c0ae-9a0e-0eef-0f05-73db3ec83adc

Ustvari i za MPC ne vidim problem. Imaju Mi 11 lite 5g u ponudi? Imaju. MPC je 3099kn. Znači ako ga nude u 5 tarifa uz UO, NE MOŽE BITI 5 fiktivnih cijena za isti uređaj, nego jedan MPC i 5 popusta. Ovo što svi rade je mazanje očiju.

Ponavljam, 1L mlijeka u dućanu MPC je 10kn, neovisno dal koristim X% popust za umirovljenike, poklon bon, loyalty karticu ili nešto sedmo. Samo se eventualni POPUST na MPC mijenja i sve je kristalno jasno.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ovo za savršenu mislim da piše da imaš pravo jednom zatražiti 50 giga,a ne neograničeno puta u mjesec dana.

Brkaš tarifu (uslugu) i popuste na tarife i popuste na uređaj. Evo recimo S21- nudili su ga i za 9 kuna uz 200 kuna/24mj.+189kn/24 mj. Pa su došli do ove današnje cifre, ovisno koliko si spreman odmah platiti uređaj, kako A1 kaže-sam biraš, što više odmah uplatiš manja ti je rata i obratno. Ako želiš odmah platiti S21, platiš 2969 kuna i 24 mjeseca plaćaš samo pretplatu. To je jako dobra ponuda za jedan flagship. 

Ovo za savršenu mislim da piše da imaš pravo jednom zatražiti 50 giga,a ne neograničeno puta u mjesec dana.

 

Iznos mjesečne naknade tarife Savršena uključuje neograničene minute i SMS poruke prema svim nacionalnim mrežama te neograničeni mjesečni podatkovni promet u Hrvatskoj, uz maksimalnu brzinu prijenosa podataka do 400 Mbit/s na 4G+/LTE mreži, odnosno do 1 Gbit/s na 5G mreži za prvih 100 GB iskorištenog podatkovnog prometa, nakon čega se brzina prijenosa podataka smanjuje na brzinu do 2 Mbit/s, a nastavak korištenja podatkovnog prometa po brzini do 400 Mbit/s na 4G+/LTE mreži, odnosno do 1 Gbit/s na 5G mreži korisnik postiže slanjem ključne riječi SURFAJ na 13125 čime se dodjeljuje novih 50 GB podatkovnog prometa, što korisnik može aktivirati neograničen broj puta, nakon što potroši u potpunosti prethodno dodijeljenih 50 GB.

Jel opet problem u meni? Ja vidim “neograničen broj puta” i ja si to tumačim, koliko puta trebam :D 

Na stranici tarife piše: 

*Nakon potrošenih 100GB internet prometa, brzina se spušta na 2 Mbit/s, a za nastavak korištenja dodatnih 50 GB po brzini do 400 Mbit/s potrebno je poslati SMS na 13125 s ključnom riječi SURFAJ.

 
 
Razina korisnika 6
Bedž +6

Aha, dobro, vidim to neograničeno puta po 50GB. A jel vidiš i ti da poruku možeš poslati tek kad iskoristiš svih 50 giga? I onda ti se desi da skidaš neki update od 80 giga i tam negdje na 50 net uspori na 1-2mbita 🤣. Ali to neograničeno sigurno ne znači da možeš zakupiti 100 terabajta 😋, sigurno će te usporiti ako prekrdašiš sa downloadom/uploadom

pfff lol 

Koristim Savršenu. Kako ću znati da sam potrošio MB po maksimalnoj brzini?

Brzina će ti se smanjiti na 2 Mbit/s, sasvim dovoljnu brzinu za surfanje.

Znači staviti neki app koji šalje sms u zadanom intervalu, pa će uloviti i dok se uspori  :rofl:

Razina korisnika 6
Bedž +6

Samo se nemoj zaletiti pa potrošit 1TB u par sati i ostatak mjeseca blejati na 2MBit/s, ne zaboravi da je to ipak MOBILNA tarifa i da neograničeni flat na mobitelu zapravo znači upravo to- 1TB po max.brzini, jer je danas još praktički nemoguće potrošiti 1TB na mobitelu u mjesec dana.

Odgovori