Riješeno

Prijevremeni raskid ugovora i penali

  • 5 March 2019
  • 76 odgovora
  • 27366 pregleda


Prikaži prvu objavu

Odgovora 76

Ocito je da su naracunali i otplata uredjaja i cijele ugovorne obveze do kraja, a popust u tablici apsurd, nemoguca misija,
24×160=3840+859+240=4939kn+4192kn=9131kn onda po njima kosta mobitel?? Za kojeg na racunu cijena 6099kn
Mozes mislit


Miona, ako se ne slažeš s izračunom, svakako možeš uputiti pisani prigovor. Kao što je vidljivo i na specifikaciji koju si poslala, naplatio ti se manji iznos, u ovom slučaju otplata uređaja. Često korisnici nisu svjesni koliko je popusta dodijeljeno na temelju ugovaranja pretplate.
Žao mi je što je to iznos koji nisi očekivala, ali je u skladu s ugovorenim.
Kažem, ako se ne slažeš s navedenim, pošalji pisani prigovor. 👍🏼
Razina korisnika 1
Eto toliko o njihovoj matematici, znanju, ovo treba poslikat screen shoot pa dat u sve medije da se vidi sto rade i kako nas varaju i kako nikog nije briga za informacije moje daju i naravno pogresne! Tek toliko da znate, vasa djelatnica jednog prodajnog mjesta u hrvatskoj usla je u moje stanje u vasem kompjuteru, ja jos nisam dobila nikakav odgovor ni emailom ni na kucnu adresu a po njenoj uputi pisala sam prigovor sa izricitm trazenjem da se posalje izracun penala na kucnu adresu jer onda uvijek dodje manji iznos, i gle cuda cura mi uslikala i poslala novi vas racun 3942kn koji eto cekam jos uvijek da stigne! Mada svejedno treba trazit ocitovanje hakoma, jer popust na proizvode i usluge nije ni 2000kn, pa sad kao a to nigdje ne pise, e kod kupnje tako skupog mobitela ipak ne vrijedi to popust na proizvode i usluge vec treba otplatit mobitel, pa cemo pitat drustvo za zastitu potrosaca i hakom sto ipak oni kazu kao konacno...
Eto toliko o njihovoj matematici, znanju, ovo treba poslikat screen shoot pa dat u sve medije da se vidi sto rade i kako nas varaju i kako nikog nije briga za informacije moje daju i naravno pogresne! Tek toliko da znate, vasa djelatnica jednog prodajnog mjesta u hrvatskoj usla je u moje stanje u vasem kompjuteru, ja jos nisam dobila nikakav odgovor ni emailom ni na kucnu adresu a po njenoj uputi pisala sam prigovor sa izricitm trazenjem da se posalje izracun penala na kucnu adresu jer onda uvijek dodje manji iznos, i gle cuda cura mi uslikala i poslala novi vas racun 3942kn koji eto cekam jos uvijek da stigne! Mada svejedno treba trazit ocitovanje hakoma, jer popust na proizvode i usluge nije ni 2000kn, pa sad kao a to nigdje ne pise, e kod kupnje tako skupog mobitela ipak ne vrijedi to popust na proizvode i usluge vec treba otplatit mobitel, pa cemo pitat drustvo za zastitu potrosaca i hakom sto ipak oni kazu kao konacno...
Miona, žao mi je što ti je sve to skupa uzrokovalo neugodnosti.

Ono što sam napisala u prošlom odgovoru odnosi se na taj iznos koji sada navodiš. Bez obzira gdje ti šaljemo izračun dobivaš isti iznos.
Kao što je i kolegica Ivana navela, tebi se naplaćuje najpovoljniji iznos od 2 ponuđena (ovisno o kupnji uređaja i popustima).
Razina korisnika 6
Bedž +6
A koliko si rata iliti mjeseca ugovorne obveze do sada platila?

Jel se meni čini da bi ti htjela platiti samo ovo

  • "naknadu u visini popusta na proizvode i usluge koji su ostvareni (ako ta opcija postoji)
Tvoje riječi: "Dakle moja naknada u visini popusta na proizvode i usluge je 1400+720=2120kn

ali ne i preostale rate otplate uređaja? 🤣😂
Sad si me podsjetila na jednog kolegu koji se hvalio kako kupuje nove mobitele takoreći badava u Vipnetu. Ali bilo je to davno,sad to više ne prolazi
Razina korisnika 4
Bedž +3
@Miona, kroz privatnu poruku smo nastavili komunikaciju na ovu temu s obzirom na to da informacije na individualnoj provjeri ne možemo na ovaj način komunicirati. Slobodna si nam se javiti sukladno već napisanom.
Razina korisnika 6
Bedž +6
A,ne,ne, @A1_IvanaM ,mislim da nas sve zanima kako netko tko kupi mobitel u UO za (kako tvrdi) 6.099 kuna, tu istu obvezu raskine za 15 dana i dobije račun da treba platiti 3.942 kune naknade. I ja bih tako htjela S10+
Razina korisnika 6
Bedž +6
@A1_IvanaM , zanima me ovo- ako pretplatnik raskine ugovor, da li u tekućoj godini taj korisnik ima pravo sklopiti novi ugovor sa A1 ili ga banirate na godinu dana, kao što to rade američki telekomunikacijski operateri?
Razina korisnika 7
Bedž +3
A,ne,ne, @A1_IvanaM ,mislim da nas sve zanima kako netko tko kupi mobitel u UO za (kako tvrdi) 6.099 kuna, tu istu obvezu raskine za 15 dana i dobije račun da treba platiti 3.942 kune naknade. I ja bih tako htjela S10+

Slažem se, po tim uvjetima bih i ja S10+. :D
Ljudi brkaju, dakako da to ne pali jer se kroz mjesčnu pretplatu također otplaćuje dio rate za mobitel. Realno, na bonove dobiš za 50 kuna isto što dobiš u tarifi za 120-tak ili 130-tak kuna. Pa ako te kupnja mobitela i povoljnija cijena mobitela mora "zavezati" za pretplatu, ta razlika u mjesečnoj cifri između pre i postpaida znači upravo to. Dakle, neizvedivo je potaknuti pretplatu i UO, nakon par dana prekinuti i platiti penale 3942 kune za mobitel koji košta 5 i nešto tisuća (govorim o S9 i inačicama). Dakako, cijena u trgovini a ne na njuškalu. 😉
Razina korisnika 6
Bedž +6
Ali to upravo tvrdi OP. Da joj čak i zaposlenici A1 i T-mobilea tvrde da je njen izračun točan, pa me zanima kakav bi izračun za s10+ bio nakon 15 dana raskida ugovora 🙃. Koliko je meni poznato, A1 nema u ponudi prodaju flagshipa bez pretplate. Ni ostala dva telca od operatera.
Razina korisnika 1
Naravno da ima otplata uredjaja..nikako da stigne odgovor od povjerenstva a ni racun na kucnu adresu..i to oni hoce izbjec otplatu na rate, hoce silom novce odjednom
Razina korisnika 4
Bedž +4
Malo sam istraživala o ovome, i našla sam ovo

"mobilne uređaje moraju otplatiti oni korisnici koji su na svojim računima imali posebnu stavku otplate uređaja iskazanu kao opcija, otplata uređaja ili na
neki drugi način. Ako na računu nema posebne stavke otplate uređaja, već je cijena otplate uređaja uključena u cijenu same tarife, korisnici u pravilu uređaj ne moraju platiti."
Kao i ovo


https://m.vecernji.hr/vijesti/hakom-upozorava-jednokratna-otplata-mobilnog-uredaja-ne-moze-biti-nametnuta-944368

Dakle, Miona, ako u tvom ugovoru ne postoji posebna stavka otplate uređaja, uređaj ne moraš platiti. Ako pak postoji, A1 ti mora omogućiti da ga i dalje otplaćuješ u ratama



Jeeeee, evo mene po S10+, A1 😋Naravno da ima otplata uredjaja..nikako da stigne odgovor od povjerenstva a ni racun na kucnu adresu..i to oni hoce izbjec otplatu na rate, hoce silom novce odjednom

Šteta, @nickno... ali miona rekli su ti da su se javili u inbox, što bi s tim?
Razina korisnika 1
Nista to, da su mi poslali dobar izracun i da pisem zalbe sta god ih pitam..ima milion upita i zalbi samo nema sluzbenih odgovora jos...ali prvobitni racun je bio 7969.39kn...da bi mi cura iz a1 poslala screnn shot da je novi 3942kn to je ok, to je znaci otplata uredjaja i racun za veljacu...samo sto opet zapravo ne bi to bas bila duzna platit odjednom kad kazu da se ima pravo na otplatu uredjaja normalno
Razina korisnika 6
Bedž +6
Da, ti bi trebala nastaviti otplacivati uređaj kao što si prvotno potpisala i A1 ti to mora omogućiti. A ako si mobitel kupila kreditnom karticom na 24 rate, onda ti nikako ne mogu ponovno zaracunati mobitel,mogu ti samo naplatiti penale u visini naknade za popust.
Ne znam koji je tebi popust bio u pitanju, ali gledam taj svoj nesuđeni S10+. Plaćam odmah 1399 kuna i ostatak kreditnom karticom 190 kuna na 24 rate. I imam pravo raskinuti ugovor bez penala u roku od 14 dana. Uspijem li to, S10+ je moj, jer sam ga već platila na rate, tj.ne znam može li se poništiti otplata putem kreditne kartice? I onda je S10+ moj za 190x24=4.560+1399=5.959 kuna.
Ako ipak ne uspijem izbjeci penale, onda uz ovo gore,moram još platiti naknadu za popust, što iznosi 41x24=984 kune. Na kraju bi me taj S10+ koštao 6 943 kune sa penalima ili 5.959 kuna bez penala...Ako je moj izračun točan.
Razina korisnika 7
Bedž +3
@nickno - pa toliko te dođe da kupiš recimo u SD (iskorištiš 10% popusta prijavom na newsletter) a onda nemaš peripetija, dopisivanja i povjerenstva a prepaid tarifu izabereš koju želiš. Dakako, razvučeš u SD na 24 ili 36. :D

Raskid UO nakon 14 dana pa čista cijena rata... hmm, čisto sumnjam da ide čista cijena rate. 😉
Razina korisnika 1
Ma sta penali i uredjaj? Penali su ili preostale mjesecne naknade ii ostvareni popust na proizvode i usluge...ne mogu naplacivat i uredjaj i na to penale, vec samo otplatu uredjaja zahtjevat...sluzba za korisnike naravno govori da se mora platit sve odjednom a koliko ja znam da moraju dat otplatu na rate al s toliko razgovora nemam pojma vise ko mi sta sve rekao jer pricala sam ja par puta i sa hakomom...oni uvijek tupe svoje a1 i nepovoljnije za nas ako ne saznas istinu i ne zalis se na sve strane..ma ne znam vise nista..neko ima pravo na otplatu uredjaja a neko nema...kako saznat istinu samo Bog zna...nikako docekat njihove odgovore povjerenstva da vidim sta dalje da pisem hakomu da vidim sta ce oni rec
Razina korisnika 1
Moj je kupljen na otplatu u pretplati, 859kn odmah i 24×160kn...e da bar nisam...kamera 0 bodova sto meni br.1 na mobitelu, em kod drugih 0kn, na njuskalu 3400kn, sad i S 10+ jos toliko bolji...kamo srece da nisam nista radila do bozica i onda kupila kad svima ode cijena dolje..sad ode sce u vjetar samo da se skinem s takp ocajne tarife kad ovdje imam sve bez limita 169kn
Razina korisnika 6
Bedž +6
Miona, ako je moj izračun točan, ti bi trebala platiti samo naknadu u visini popusta za proizvode i usluge, a to je kod tebe,koliko vidim 30 kuna popusta na tarifu,znači 30x24=720 kuna, i nastaviti plaćati 160 kuna mjesečno. Kod teleta sam vidjela da je S9 dostupan i za bonaše, i oni odmah moraju pljunuti 5.199 kuna (wth?)...Mislim da ću ostati na svom S9+ još dugo,dugo, ne isplati se gubiti živce zbog moguceg "rata" sa operaterima
Razina korisnika 1
Moj stvarni popust na proizvode i usluge na tarifu i mobitel je 1640+720=2340kn
Ako to ne prolazi i mora ic otplata uredjaja to su rate 3840kn
Vise od toga nikako...nikako i jedno i drugo..ne popust i otplata uredjaja...ili jedno ili drugo...al ja sam pisala u nadi da ce se javljat osobe sa svojim iskustvima...a od takvih ni traga ni glasa
Razina korisnika 4
Bedž +3
@Miona, s obzirom na to da ne prihvaćaš odgovor od strane Službe za korisnike/Odjela za reklamacija, molim te da postupiš po Uputi o pravnom lijeku.
Razina korisnika 6
Bedž +6
@Miona ,tvoj stvarni popust na uređaj je 240 kuna, koliko si i sama napisala. Meni izgleda da si ti prošla bez penala ipak, otplatit ćeš samo uređaj.
Razina korisnika 1
Odgovor povjerenstva ja jos uopce nisam dobila tako da opet pisete na blef
Razina korisnika 4
Bedž +3
@Miona, nisi li prema Uputi o pravnom lijeku upućena na Povjerenstvo?
Razina korisnika 6
Bedž +6
@Miona ,gle, ti si sama rekla da u ugovoru imaš i otplatu uređaja na rate, pa prema tome uređaj moraš otplatiti i to upravo 24×160 kuna i A1 ti mora omogućiti takvu otplatu i dalje. Ono što si mogla izbjeći su penali ako raskines ugovor u roku od 14 dana.Tada plaćaš samo otplatu uređaja, tj.tih 24×160 kuna.
Nakon toga plaćaš I penale-ili iznos svih mjesečnih naknada,što je daleko nepovoljnije za tebe jer bi platila uslugu(pretplatu) koju uopće nisi koristila. Ili plaćaš naknadu u visini popusta na proizvode i usluge, u tvom slučaju je popust na tarifu 30×24 kune.
Razina korisnika 7
Bedž +3
Moj stvarni popust na proizvode i usluge na tarifu i mobitel je 1640+720=2340kn
Ako to ne prolazi i mora ic otplata uredjaja to su rate 3840kn
Vise od toga nikako...nikako i jedno i drugo..ne popust i otplata uredjaja...ili jedno ili drugo...


Samo logično razmišljanje:

  • samo 2340 kuna - gdje možeš inicirati pretplatu i UO pa prekinuti i dobiti premium smartphone (S9+) po cijeni koje nema niti na njuškalu?
  • samo 3840 kuna - gdje možeš inicirati pretplatu i UO pa prekinuti i dobiti premium smartphone (S9+) samo po toj cijeni, odnosno samo da otplaćuješ 24x160 kuna i 859 kuna jednokratno što iznosi 4699 kad taj mobitel u vrijeme kad si kupovala je bio tržišne vrijednosti u dućanu 5999 kuna?
Ili primjer na današnji dan (S9+, M tarifa): Jednokratno 899 kuna + 160x24 = 4739 kuna. Znači, mob koji je u trgovini 5999 kuna za 4739 nakon iniciranja i prekida. Čak i da dodamo 30 kuna popusta na mjesečnu pretplatu x 24 (720 kuna) ispada jeftinije nego u dućanu.

Eventualno može biti: 6099 - 859 kuna (koje si platila) = 5240 kuna u najbezbolnijoj varijanti ali to je samo cijena mobitela, plaćaš i druge penale. Ovo 160x24 što spominješ je uz uvjet 24 mjeseca pretplate, pri raskidu više ne vrijedi ta cijena!

Ako to prolazi, odoh aktivirati UO na L tarifu. U L tarifi Samsung Galaxy S10+ 128GB DS crni dođe jednokratno 1399 kn i 190 kn mjesečno.

Da rezimiram računicu na koju se referirate (S10+ 128Gb): 1399 kuna jednokratno + 190x24= 5959 kuna... juhuuu, premim mob koji dođe 7.699 kuna u dućanu za 5959 kuna, iniciram, prekinem i plaćam 190 kuna na 24 mjeseca. Ne ide to baš tako. ;)

U svakom slučaju tebi sretno s žalbom a kažem, uvijek treba dobro promisliti i izračunati. Puno puta je jeftinije provuć karticu u dućanu pa uzeti neku prepaid tarifu jer cijene koje operateri daju su mnogo više u konačnici što se vidi i po izračunu penalizacije. Svakako te molim da napišeš kako je prošlo. Sretno.
Razina korisnika 6
Bedž +6
@gogsy1975 , a što misliš zašto sam napisala "Jeeee, evo mene po S10+,A1"?

Jer, HAKOM upozorava još od 2014.da operateri nemaju pravo nametnuti jednokratnu otplatu uređaja, već moraju omogućiti otplatu na rate kako je prvotno potpisano u ugovoru. Na jednokratnu otplatu može pristati sam pretplatnik koji prekida ugovor,ali NE MORA!

https://m.vecernji.hr/vijesti/hakom-upozorava-jednokratna-otplata-mobilnog-uredaja-ne-moze-biti-nametnuta-944368

I da,ako se otplata na rate ne može obustaviti sa kreditne kartice,mislim da bi S10+ bio moj za 5.959 kuna bez penala. I S10+ u A1, T-com ili tele2 nikako ne može koštati 7699 kuna kao u dućanu, oni su uvijek bili jeftiniji zbog operaterovog bloatwera kojeg dobiješ sa njima. Čisti Samsung S10+ košta 7.699 kuna i na njemu ti sam skineš aplikaciju od operatera koja ti treba za praćenje potrošnje 😋

Odgovori