Riješeno

Pravedna upotreba usluga u EU roamingu

  • 18 January 2020
  • 91 odgovor
  • 2470 pregleda

Razina korisnika 1

Postovani,

politika da se zastitite od nepravedne upotrebe u roamingu za nas pomorce je veoma nepravedna. Druge drzave su dozvolile da svatko tko se stalno vraca kuci i placa svog operatera moze biti u roamingu i preko 4 mjeseca u komadu dok kod nas ako smo u 4 mjeseca bili 60 dana van hrvatske vi nam naplacujete dodatnu naknadu s tim da dane ne gledate da su uzastopni. Mi ne zivimo van hrvatske mi smo na poslovnom putu i bilo bi u redu da ako smo svaka dva mjeseca nazad u hrvatskoj da se moze biti barem dva mjeseca u Roamingu iza toga. Hakom je dao smjernice, a da li ste vi u mogucnoati da budete pravedni prema pomorcima i ljudima koju zbog posla moraju putovati ili da promjenimo operatera?

Unaprijed Zahvaljujem. 

icon

Najbolji odgovor od A1_IvanaN 25 January 2020, 15:31

Pogledaj original

Komentiranje je onemogućeno za ovu temu.

Odgovora 91

Razina korisnika 1

Sreca da Ima i drugih operatera. 

Razina korisnika 6
Bedž +4

Probaj Tele2. Već više od godinu dana sam vani. Dolazio sam samo dva puta po dva tjedna doma i još uvijek sve funkcionira bez dodatne naknade.

Razina korisnika 1

Zalio sam se  A1 i dobio odgovor da citiram ;

“ako se utvrdi da je pojedini korisnik u prethodno promatranom razdoblju koje nije krace od 4 mjeseca pretezito koristio pojedinu uslugu u EU/EEA roamingu i uglavnom bio prijavljen u mrezama drugih operatera u EU/EEA  A1 moze korisniku poslati upozorenje o utvrđenom obrascu  ponasanja koja upucuje na rizik zlouporabe ili prekomjerne uporabe regulirane roaming usluge u EU/EEA moze se primjeniti dodatna roaming naknada”

 

problem je sto ja nisam bio puna 4 mjeseca u eu vec manje a njihov odgovor sam proslijedio hakom-u pa cemo vidjeti sto ce odgovoriti

Razina korisnika 6
Bedž +6

Probaj Tele2. Već više od godinu dana sam vani. Dolazio sam samo dva puta po dva tjedna doma i još uvijek sve funkcionira bez dodatne naknade.

 

Možda ti još ne naplaćuje naknadu, ali i Tele2 ima ovo 

"8. Što su pravila pravedne uporabe?

Pravila pravedne uporabe se odnosi na više mjera koje operator može primijeniti za sprječavanje prekomjernog korištenja roaming usluga po domaćim cijenama i sprječavanje zlouporaba. Tako se kod nekih tarifa može odrediti količina podatkovnog prometa dostupnog za korištenja u EU/EEA roamingu. Ista se primjenjuje na tarifu odnosno paket Bezbroj GB.

Osim toga, može se primijeniti mehanizam za utvrđivanje je li korisnik u određenom razdoblju koristio pretežito roaming usluge u EU/EEA roamingu u odnosu na korištenje usluga u Hrvatskoj i je li pri tome uglavnom bio prijavljen u mrežama EU/EEA u roamingu ili u mreži Tele2 u Hrvatskoj; postoji li dugotrajna neaktivnost SIM kartice povezana isključivo s uporabom u roamingu te postoji li uporaba više SIM kartica od strane istog korisnika u roamingu. U tim slučajevima, ukoliko se u promatranom razdoblju od najmanje 4 mjeseca utvrdi navedeno, operator korisniku može poslati obavijest, te ako se nakon 15 dana od obavijesti i dalje postoje pokazatelji prekomjerne uporabe ili zlouporabe, operator može primijeniti dodatnu roaming naknadu kod korištenja usluga u EU/EEA roamingu.

Ukoliko se utvrdi da je pojedini korisnik u prethodnom promatranom razdoblju, koje nije kraće od 4 mjeseca, pretežito koristio pojedinu uslugu u roamingu u EEA i uglavnom bio prijavljen u roamingu u mrežama drugih operatora u EEA, Tele2 može tom korisniku poslati upozorenje o utvrđenom obrascu ponašanja koje upućuje na rizik zlouporabe ili prekomjerne uporabe regulirane roaming usluge u EEA. "

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Da li je itko od vas pomoraca zvao A1 nakon što je dobio SMS upozorenje da će mu se početi naplaćivati naknada za roaming za 15 dana? Pa pitao što točno znači ovo

 

"Ako korisnik po isteku 123 dana, odnosno narednih 15 dana, za razgovore u EU/EEA roamingu ima primijenjen poseban roaming cjenik ili roaming opciju koja se primjenjuje u EU/EEA roamingu, dodatna roaming naknada se neće naplatiti. Promet koji korisnik napravi u EU/EEA roamingu, a koji se naplaćuje u okviru alternativnih roaming cjenika ili roaming opcija, u izračunima pretežnog prometa u EU/EEA roamingu neće biti računat kao EU/EEA promet."

Razina korisnika 2
Bedž +3

Pozdrav Ajakasa, žao mi je zbog nastalog nezadovoljstva ali ova mjera se uvodila za sve korisnike koji pretežno borave u EU/EEA roamingu te pretežno koriste mobilne usluge u EU/EEA roamingu.

Na stranici: https://bit.ly/2sVhAO7 u članku Politika pravedne uporabe u EU/EEa roamingu dostupne su detaljnije informacije.

Razina korisnika 1

Postovana Ivana,

nezadovoljstvo je ne zbog toga sto se vi zelite zastitit od prekomjernog koristenja u roamingu nego kako to racunate. Ja sam dva mjeseca doma pa dva mjeseca na brodu, znaci podjednako koristim uslugu kuci i u EU. Ako potrosim manje podataka kuci razlog je samo taj sto ga trosim na wifi preko opet vaseg Bneta. Znaci trebao bih nepotrebno trositi doma mobilne podatke samo da ih akumuliram za roaming. Takodjer i sa danima. Tu se radi o kojem danu gore dole, ali definitivno ne o zlonamjernom koristenju. Moje misljenje je da bi ipak bilo u redu ako zelite zadrzat nas pomorce da taj izraz “Pretezito” definitare ipak malo vise od 50%. Jer kod vas podjednako koristenje definirate kao pretezito, a to nije jednako znacenje. Hvala na razumjevanju. Lp

Razina korisnika 1

ma kakvo prekomjerno/pretezito koristenje i kakvi bakraci,izmisljotina zamjene za roaming i sve je podređeno da vam izbiju jos jednu kunu iz đepa.da li ja uredno placam racune da ,da li trosim vise od ugovorenih 10 gb ili telefoniram vise 1000 min mjesecno ne,pa cak ni pola ugovorenog pogotovo minute i sto sada ? ajmo haraciti i povecati mjesecni racun  na duplo ….najlakse je staviti link i sve rijeseno.koliki je trosak a1 za uvođenje ove mjere koja se uvela jer joj je to netko dopustio i stavio magicnu rijec moze (ne mora).ako se kojim cudom ovo i izbaci izmisliti ce nesto novo iz samo jednog jedinog razloga,zbog hebene kune dobiti a gdje su tu korisnici ? prvi put se inace javljam po ovakvim forumima jer do sada nisam imao ni potrebe,korisnik vip od 2001 godine jos od sony ericcson t-10 ako se jos uopce netko tog sjeca i eto tako a1 vraca povjerenje korisnika ,novim nametima i da se razumijemo ne bjezim ja od troska vec od nacina na koji se to radi i sulodosti zakona koji ima bezbroj obaveza a pravo se svede na jednu crtu.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Postovana Ivana,

nezadovoljstvo je ne zbog toga sto se vi zelite zastitit od prekomjernog koristenja u roamingu nego kako to racunate. Ja sam dva mjeseca doma pa dva mjeseca na brodu, znaci podjednako koristim uslugu kuci i u EU. Ako potrosim manje podataka kuci razlog je samo taj sto ga trosim na wifi preko opet vaseg Bneta. Znaci trebao bih nepotrebno trositi doma mobilne podatke samo da ih akumuliram za roaming. Takodjer i sa danima. Tu se radi o kojem danu gore dole, ali definitivno ne o zlonamjernom koristenju. Moje misljenje je da bi ipak bilo u redu ako zelite zadrzat nas pomorce da taj izraz “Pretezito” definitare ipak malo vise od 50%. Jer kod vas podjednako koristenje definirate kao pretezito, a to nije jednako znacenje. Hvala na razumjevanju. Lp

Pa 62 dana je više od 50% u odnosu na 123 dana... Ti se vratiš doma i nema naplate...osim ako nisi baš potrefio prosinac i siječanj, i srpanj i kolovoz u roamingu, jer tada si baš 62 dana vani, a dok dođeš na brod i doma sa broda još koji dan plus i eto ti naplate, za one dane preko 62 u roamingu.

Malo mi je nejasno kad počnu slati sms upozorenja-da li nakon 62 dana ili 15 dana prije isteka tih 62 dana, jer kak kažu u sms upozorenju piše da će naknadu početi naplaćivati ako se u roku od 15 dana ne vratiš u A1 mrežu. Meni bi bilo logično da kad se vratiš i budeš dva mjeseca doma, A1 "resetira" taj roaming brojač...kažem, meni bi bilo logično, a da li A1 to i radi ili  za sve dane u godini preko 62 dana želi naplatiti dodatnu naknadu, to sad i mene interesira. Jer minimum koji oni po toj eu regulaciji moraju uzeti u obzir je 4 mjeseca, ne piše uopće maximum, a može biti znači i cijela godina u pitanju.

Isto tako moraš uzeti u obzir i da ti je limitirana potrošnja minuta, sms-a i interneta u roamingu i da će ti isto sve preko tog limita naplatiti po cjeniku 

Razina korisnika 1

62 dana , 123 dana , prosinac i januar , srpanj i kolovoz , 62 dana

 

znaci vrijeme provedeno u eu eto sto naplacuju….. ako ne onda nekakav prekomjeran promet koji nije ni blizu vec placene tarife.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Na jednoj drugoj temi, nevezanoj za roaming, bio je e-sim u pitanju, pa sam komentirala kako po našim IT forumima kruži guide kako aktivirati poljsku Orange e-sim karticu u Hrvatskoj. I da nakon aktivacije dobivaju poruku-sms upozorenje da će im se za 4 mjeseca početi naplaćivati naknada za roaming. Po svemu sudeći, nije u pitanju samo 4 mjeseca, već cijela godina. 

Razina korisnika 1

Cuj Nickno, kazu da gledaju uvik u zadnja 4 mjeseca i sto sad ako je 62 dana od 123, to je jedan dan manje od 50% oli ti ga mojim rijecima ravnopravno koristenje u roemingu, a ne PRETEZNO kako ga oni zovu. A ni to nije samo to jer meni su poslali poruku nakon 1 mjeseca ma brodu da za 15 dana pocinje nadoplata, a prije toga imam puna dva miseca doma i prije toga jedan mjesec na brodu. Znaci u Zadnja 4 mjeseca sam bio vise doma. E onda kazu da nije samo vrijeme nego i da je promet bio veci u zadnja 4 mjeseca u romingu. Ma to je sve sramota. Kao sto je gore gospodin rekao placam scaki misec i nikad nisam potrosia ni pola, a sta mi onda ne dodje poruka da ce mi se vratit pare? Sta pola nekad ne potrosim ni 10%, a bilo je i vremena kad sam placao preplatu a radio po africi di nusam imao nikakav roaming pa nitko nije poslao poruku evo 2 miseca vam je iskljucen telefon pa cemo vam vratit nesto novaca. A takodjer podatke i minute koje ne potrosis ti se dodaju al se i izgube nakon sljedeceg mjeseca. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Kako si plaćao roaming do sada, jer  regulacija o roamingu po domaćim cijenama vrijedi od 2017.godine? Kako se žalite tek sada, meni se sve čini da su oni mijenjali uvijete korištenja, pa više ne gledaju samo 123 dana, već je to neki minimum, tj.da sve preko 62 dana u GODINI po njima nije više roaming po domaćim cijenama. Što je u usporedbi sa npr.poljskim Orangeom daleko nepovoljnije, ili sa domaćim Tele2 potpuno nepovoljno ako je istina da u Tele2 ne naplaćuju tu naknadu.

P.S. sad vidim da si spominjal Afriku?!? U Africi ne vrijedi roaming po domaćim cijenama, valjda je to svim pomorcima jasno. Samo u EU.

Razina korisnika 1

 

P.S. sad vidim da si spominjal Afriku?!? U Africi ne vrijedi roaming po domaćim cijenama, valjda je to svim pomorcima jasno. Samo u EU.

ocito ne shvacas napisano kao ni ono sto ja stalno ovdje ponavljam uvezi te pljacke sa naknadama ,on kaze sto je sa onim periodom kada je placao pretplatu dok je boravio u africi (ili negdje drugde) a nije je koristio sto se i meni događalo zbog skupoce roaminga pa se onda koriste lokalne kartice tako da ustvari placas dva puta istu stvar.

u mom slucaju poceo koristiti mob u eu krajem 9 mjeseca a pocetkom 12 mjeseca posalju obavijest da sam pretezito u eu te ce poceti naplacivati naknadu ???? mutljavina na kub,e sad vezan sam ugovorom na 24 mjeseca i jedino sto mogu je razvrnuti ugovor (ako uopce mogu) platiti penale do kraja ugovora te naci nekoga tko me nece pljackati i opet platiti duplo za istu stvar.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ne, nego ne shvaćam što se tek sada javljate, pa pitam jel se štogod promijenilo od uvođenja roaminga po domaćim cijenama, budući da je uveden prije dvije i pol godine.

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno.

Ako plaćaš "normalni" roaming, nemre ti naplatiti i roaming po domaćim cijenama. 

Razina korisnika 1

Ne, nego ne shvaćam što se tek sada javljate, pa pitam jel se štogod promijenilo od uvođenja roaminga po domaćim cijenama, budući da je uveden prije dvije i pol godine.

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno.

Ako plaćaš "normalni" roaming, nemre ti naplatiti i roaming po domaćim cijenama. 

Ovo je tek sad uvedeno po nekakvoj preporuci HAKOMa. U EU sam od 2017 boravio uvijek 2 mjeseca pa 2 mjeseca doma i nikad nisam platio kunu vise za roaming. A sta se tice ovoga sa Afrikom, to sam vam samo dao primjer i to nema nikakve veze sa ovom naplatom u EU. To je primjer kako se operater buni kad netko koristi sad u EU roamingu, a nece se javit kad netko 2 mjeseca ne upali mobitel jer ne da je skupo nego uopce namaju roaming u toj zemlji. Ali racun ce poslati iako niste potrosili ni sekunde ni mb. Nadam se da je sad jasnije sto sam vam zelio kazati. 

Razina korisnika 1

 

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno


upravo se o tome radi, ako sam 4 mjeseca u komadu van hrvatske ok je da naplate, ali ako moram u svaka 4 mjeseca biti barem 62 dana u hrvatskoj onda za mene koji radim 2/2 nikad vise roaming nece biti besplatana jer se matematicki vise ne moze resetirat. Uvik cu biti 50% van hrvatske i uvik ce mi naplacivat roaming. A nedaj boze da jos odem u Sloveniju dok sam kuci. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

 

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno


upravo se o tome radi, ako sam 4 mjeseca u komadu van hrvatske ok je da naplate, ali ako moram u svaka 4 mjeseca biti barem 62 dana u hrvatskoj onda za mene koji radim 2/2 nikad vise roaming nece biti besplatana jer se matematicki vise ne moze resetirat. Uvik cu biti 50% van hrvatske i uvik ce mi naplacivat roaming. A nedaj boze da jos odem u Sloveniju dok sam kuci. 

 

Zamka je u ovih 123 dana. A1 je u procjenu trajanja razdoblja od 4 mjeseca ukalkulirao baš prosinac, siječanj, srpanj i kolovoz i okolna dva mjeseca po 30 i 31 dan 😮. Možda baš zbog turista? Ali,po tom njihovom računanju godina ima 369 dana. 😮.  A veljača? 

Tako ti se stvarno može desiti da naknadu za roaming izbjegneš plaćati samo jednom u godini, ako ploviš u veljači 🤔. Ja shvaćam kaj ti želiš reći. Za tebe su 4 mjeseca, 4 mjeseca-2 si doma, 2 si na moru. Ali, po njihovom 123-dnevnom mjerilu ti možeš biti "na moru-doma-na moru", proći će godine dok ti se ne poklopi "doma-na moru-doma".

Hm, zbilja lukavo,A1. Kao i sa 30-dnevnim trajanjem svih opcija. Nekaj kaj si aktivirao 5.u mjesecu na kraju godine može upasti u isti mjesec da ti dvaput naplate.

Međutim, ja jednako tako krivim i novinare i internetske portale koji su na sva zvona objavljivali kako je roaming ukinut. Kad nije. On i dalje postoji.

Evo ja ne mogu naći to o čemu si ti govorio, da je ovo uvedeno tek sada, kad na hakomovoj stranici lijepo piše da je roaming po domaćim cijenama uveden u lipnju 2017.

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=7812

Ono što sam pronašla kao najnovije ograničenje od strane HAKOM-a je cijena međunarodnih poziva IZ Hrvatske, koja na nivou cijele EU ne može biti veća od max.dozvoljene cijene. Međunarodni pozivi ne spadaju pod roaming.

 

A roaming po domaćim cijenama za npr. Orange, kad sam ga već spominjala, znači- 4 mjeseca možeš ploviti do mile volje po EU, ostatak od 8 mjeseca moraš biti u Poljskoj ako ne želiš da ti uvede naknadu za roaming. Iliti drugim riječima- i oni bi tebi uveli naknadu, jer si, kak i sam kažeš-pola godine doma, a pola na moru. Kod A1, 4 mjeseca traje 123 dana. 

Za pomorce sa šihtama 4-2-4-2 se definitivno nemre reći da su pretežno doma. Kad nisu. Shodno tome- ni mobiteli im nisu u matičnoj mreži više doma nego više gostuju u tuđim mrežama, a za to njihovo gostovanje A1 plaća. Odnosno, prebacio je to plaćanje na korisnike koji se služe tim drugim mrežama. Kaj mislite, da badava koristite tuđe mreže?

Razina korisnika 1

 

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno


upravo se o tome radi, ako sam 4 mjeseca u komadu van hrvatske ok je da naplate, ali ako moram u svaka 4 mjeseca biti barem 62 dana u hrvatskoj onda za mene koji radim 2/2 nikad vise roaming nece biti besplatana jer se matematicki vise ne moze resetirat. Uvik cu biti 50% van hrvatske i uvik ce mi naplacivat roaming. A nedaj boze da jos odem u Sloveniju dok sam kuci. 

 

Zamka je u ovih 123 dana. A1 je u procjenu trajanja razdoblja od 4 mjeseca ukalkulirao baš prosinac, siječanj, srpanj i kolovoz i okolna dva mjeseca po 30 i 31 dan 😮. Možda baš zbog turista? Ali,po tom njihovom računanju godina ima 369 dana. 😮.  A veljača? 

Evo ja ne mogu naći to o čemu si ti govorio, da je ovo uvedeno tek sada, kad na hakomovoj stranici lijepo piše da je roaming po domaćim cijenama uveden u lipnju 2017.

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=7812

Ono što sam pronašla kao najnovije ograničenje od strane HAKOM-a je cijena međunarodnih poziva IZ Hrvatske, koja na nivou cijele EU ne može biti veća od max.dozvoljene cijene.


pogledaj gornji link, ali ne prvi tab nego drugi koji pise od pravednoj upotrebi. 

kad sam ih sad zvao rekli su da se vode po novim smjernicama i da imaju pravo na to. Ali su tek sad uveli tehnologiju koja im to otkriva i naplacuje. 
 

Sukladno primjenjivoj Uredbi (EU) br. 531/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o roamingu u javnim pokretnim komunikacijskim mrežama u EU/EEA zemljama (dalje u tekstu: Uredba o roamingu/EEA), Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2016/2286 o utvrđivanju detaljnih pravila o primjeni politike pravedne uporabe i članku 2.14. Općih uvjeta poslovanja, A1 ima pravo primijeniti niz mjera u okviru politike pravedne uporabe u EEA roamingu.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

I to nisu nove smjernice. 2012 je 8 godina iza nas, 2016.a 4. A roaming po domaćim cijenama je uveden 2017.e.

Razina korisnika 1

I to nisu nove smjernice. 2012 je 8 godina iza nas, 2016.a 4. A roaming po domaćim cijenama je uveden 2017.e.

Nove ili stare oni se sad na njih vezuju i vrse naplatu. A prije nisu jer nisu imali infrastrukturu za mjerenje i naplatu ocigledno. 

Razina korisnika 1

 

Evo imaš primjer poljskog Orangea koji sve preko 4 mjeseca u EU smatra ,slično kak i A1, prekomjernim roamingom po domaćim cijenama. A i sam HAKOM i dalje preporučuje korištenje sim kartica drugih mreža ako je izbivanje iz Hrvatske dugotrajno


upravo se o tome radi, ako sam 4 mjeseca u komadu van hrvatske ok je da naplate, ali ako moram u svaka 4 mjeseca biti barem 62 dana u hrvatskoj onda za mene koji radim 2/2 nikad vise roaming nece biti besplatana jer se matematicki vise ne moze resetirat. Uvik cu biti 50% van hrvatske i uvik ce mi naplacivat roaming. A nedaj boze da jos odem u Sloveniju dok sam kuci. 

 

Zamka je u ovih 123 dana. A1 je u procjenu trajanja razdoblja od 4 mjeseca ukalkulirao baš prosinac, siječanj, srpanj i kolovoz i okolna dva mjeseca po 30 i 31 dan 😮. Možda baš zbog turista? Ali,po tom njihovom računanju godina ima 369 dana. 😮.  A veljača? 

Tako ti se stvarno može desiti da naknadu za roaming izbjegneš plaćati samo jednom u godini, ako ploviš u veljači 🤔. Ja shvaćam kaj ti želiš reći. Za tebe su 4 mjeseca, 4 mjeseca-2 si doma, 2 si na moru. Ali, po njihovom 123-dnevnom mjerilu ti možeš biti "na moru-doma-na moru", proći će godine dok ti se ne poklopi "doma-na moru-doma".

Hm, zbilja lukavo,A1. Kao i sa 30-dnevnim trajanjem svih opcija. Nekaj kaj si aktivirao 5.u mjesecu na kraju godine može upasti u isti mjesec da ti dvaput naplate.

Međutim, ja jednako tako krivim i novinare i internetske portale koji su na sva zvona objavljivali kako je roaming ukinut. Kad nije. On i dalje postoji.

Evo ja ne mogu naći to o čemu si ti govorio, da je ovo uvedeno tek sada, kad na hakomovoj stranici lijepo piše da je roaming po domaćim cijenama uveden u lipnju 2017.

 

https://www.hakom.hr/default.aspx?id=7812

Ono što sam pronašla kao najnovije ograničenje od strane HAKOM-a je cijena međunarodnih poziva IZ Hrvatske, koja na nivou cijele EU ne može biti veća od max.dozvoljene cijene. Međunarodni pozivi ne spadaju pod roaming.

 

A roaming po domaćim cijenama za npr. Orange, kad sam ga već spominjala, znači- 4 mjeseca možeš ploviti do mile volje po EU, ostatak od 8 mjeseca moraš biti u Poljskoj ako ne želiš da ti uvede naknadu za roaming. Iliti drugim riječima- i oni bi tebi uveli naknadu, jer si, kak i sam kažeš-pola godine doma, a pola na moru. Kod A1, 4 mjeseca traje 123 dana. 

Za pomorce sa šihtama 4-2-4-2 se definitivno nemre reći da su pretežno doma. Kad nisu. Shodno tome- ni mobiteli im nisu u matičnoj mreži više doma nego više gostuju u tuđim mrežama, a za to njihovo gostovanje A1 plaća. Odnosno, prebacio je to plaćanje na korisnike koji se služe tim drugim mrežama. Kaj mislite, da badava koristite tuđe mreže?


da se razumimo nije bitno kako ko radi jer mogu biti mjesec dana na pucini pa ne koristit EU roaming ili biti u crnoj gori pa placati 20kn min. Znaci nije bitno koliko je ko doma ili van EU nego koliko dana se spoji na “besplatni” eu roming. I to tvoje badava koristimo tudje mreze opet cu ti ponovit da kad sam mjesec dana na pucini bez potrosenog mb i sec A1 naplati cijeli mjesec bez problema. Neka mi onda naplacuju roaming al neka mi vrate kune za svaki GB i minutu koju nisam iskorostio pa se necu bunit. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ja samo vidim da je roamingiranje i dalje vrlo skup sport.  Osim ako nisi samo povremeno vani, tad ne bi smjelo biti nikakve razlike tamo i ovdje.

Pa pogle samo cijene na Tomatou, ne znam jel greška u pitanju, ali u njihovom cjeniku piše 71 kuna za MB. 😱🤔😶🙄

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa za roaming po domaćim cijenama JE bitno koliko si doma, a koliko vani, a ograničenja su ti vezana za tarifu koju koristiš. 

Za ostali roaming nije bitno vrijeme koji si vani.

Razina korisnika 1

mene zanima koliko a1 placa koristenje eu mreza za par stotina pomoraca koji ovo koriste jer sumnjam da netko tko ima stalni posao i boraviste u jednoj od zemalja eu koriste a1 lopove na duzi period.

nama opet kao i prije “ukidanja roaminga” jedino preostaje stari provjereni nacin kupovine 10-tak lokalnih kartica te placati visestruko vecu cijenu da bi pobjegli od domacih lopina.o cijeni usluge “hrvatskih operatera” dovoljno govori cinjenica da npr u rusiji mozete dobiti doslovno unlimited internet za 30-tak kuna mjesecno uz vrhunsku brzinu.