Riješeno

Kupnja aplikacija na Gplay - licenca

  • 10 June 2021
  • 10 odgovora
  • 185 pregleda

Zanima me kako stoje stvari sa licencom kupljene aplikacije u slučaju da se ista instalira na mobitelu sa kojeg nije izvršena uplata?

Npr. kupim aplikaciju na jednom mobitelu pa ju instaliram na drugom mobitelu sa drugim brojem?

Moja situacija je da namjeravam promijeniti stari mobitel i pripadajući broj sa novim mobitelom i brojem. Ostalo mi je još novaca na starom računu koje bih iskoristio kupovinom aplikacija koje bih koristio na novom mobitelu.

Radi se o tarifama na bonove.

Hvala.

icon

Najbolji odgovor od Kavopija 10 June 2021, 17:26

Pogledaj original

Odgovora 10

Razina korisnika 6
Bedž +6

 

Jedan Google račun ništa ne jamči sam po sebi. 

 

 

 

Jamči mnogo toga 🤣. Između ostalog jamči da su ti dostupne SVE instalirane aplikacije, besplatne ili kupljene, na novom uređaju...kak bi se reklo, to je tvoja digitalna povijest upotrebe svih Google servisa

Razina korisnika 6
Bedž +6

A1 nije pružatelj usluga Google Playa pa ti i ne treba odgovoriti drukčije nego ti je odgovoreno.

Uvjete korištenja Google Playa možeš naći ovdje

https://play.google.com/intl/hr_hr/about/play-terms/

Amateri su ti odgovorili. Sve kupljene i besplatne aplikacije dostupne su na novom uređaju uz uvjet da mob bude logiran u isti google račun pod kojim su aplikacije kupljene ili instalirane, a licence,tj.broj uređaja na koliko developer dopušta instaliranje svoje aplikacije bez dodatne naplate ovisi o tom developeru, a ne o Googleu, pa ćeš se morati obratiti tom developeru ako postoje nejasnoće po tom pitanju u njegovim uvjetima.

Ako si tražio neke nelegalne odgovore, ovdje ih nećeš dobiti 🤣. (Jel se to može između redaka pročitati možda ovo: našao sam mobitel, ima nešto para na računu, kako da kupljene aplikacije s njega prebacim na svoj mob?🤣)

Ne ulazim u razloge zašto mijenjaš broj sim kartice, ali valjda znaš da , u slučaju da ti treba druga dimenzija od one koju imaš, možeš otići u A1 poslovnicu najbližu tebi i besplatno zatražiti zamjenu sim kartice, ostaje ti novac na računu, pa lipo ti tu novu karticu (sa starim brojem) ubaciš u novi mob i kupiš kaj si htio. 

 

Impala se pita zašto bi radila nešto što lav radi. Ona je savršeno ok sa čupkanjem trave a lav je savršano ok u ubijanju svojeg plijena.

Jednog dana. Impala se nađe u lavljim ustima i pita ga “šta fali travi?”

Jedan Google račun ništa ne jamči sam po sebi. Zato je Google implementirao digitalne potpise koji su vezani za hardware kojeg koristiš. Ne samo za njega nego još mnogo toga.

To poručuje da jedan account na više uređaja vjerovatno ne prolazi samo tako lagano. I to je moje pitanje. Moj stari mobitel je stariji od Isusa. Ima 500MB RAM i vrlo je sićušan. Spajanje na internet ne dolazi u ozbir jer u trenutku kad se spojim, Google krene sa skidanjem ogromne količine podataka koje moj siroti mob ne podnosi.

Na tom računu imam novca kojeg želim iskoristiti. Nakon otvaranja teme/pitanja, otkrio sam prebacivanje MB na drugi broj pa sam barem to riješio. Ali još uvijek imam love za kupovinu aplikacija o čijoj transakciji nitko od ovdje amatera ne zna niti se može dobiti službena informacija od A1

 

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

A zašto bih dijelila svoj račun sa bilo kime? To što ti misliš (u teoriji) da jedan račun mogu dijeliti mnogi ljudi na svojim uređajima zove se zloupotreba računa. Bez obzira što je "besplatan", (a nije kad malo bolje razmisliš jer ti Googleu daješ svoje podatke u zamjenu za besplatno korištenje njegovih aplikacija što on tebi obilato naplaćuje puštanjem reklama i oglasa).

Dakle, osim ako ti ne dijeliš svoj password za račun, nitko osim tebe ne može koristiti tvoj google račun. A ti vjerojatno ne posjeduješ stotine uređaja, jer bi onda vjerojatno koristio poslovni Google-koji se naplaćuje.

 

Ako si primijetio u Google Play Storeu, odnedavno, tj.uskoro bit će moguće offline  dijeliti aplikacije i ažuriranja sa prijateljima- ali samo besplatne aplikacije i njihove nadogradnje i mada ćeš vezu moći podijeliti najviše 100 puta za jednu (besplatnu) app, istovremeno ćete aplikaciju moći koristiti samo ti i još jedna osoba s kojom si podijelio vezu. Dakle, Google je vrlo jasan i isto tako štiti kako prava korisnika, tako i prava developera.

Besplatne aplikacije danas ne postoje, tj.rijetko ćeš naći aplikaciju koja u sebi nema neki microsustav naplate digitalnog sadržaja, a to sve ide preko Googlea, kao posrednika naplate i aplikacija i sadržaja u njima. I tu, zahvaljujući ugovoru A1 i Googlea, mi možemo koristiti SIM karticu za plaćanje u GPS. A to znači da kad mijenjaš sim karticu, u svom računu moraš također potvrditi tu svoju novu karticu kao način plaćanja.

 

@nickno 

Da, pogrešno sam sročio to sa računima. Ali već samo jednostavno vezanje aplikacija na isti (besplatni) račun kojeg  (u teoriji) mogu dijeliti mnogi ljudi na svojim uređajima je zapravo isto i kao kad bi se licenca bez problema transferirala na različite račune uz klik na potvrdu “da si to ti” u mailu, kao što dobivaš kada se po prvi puta logiraš na mail uređajem kojeg Google ne poznaje.

Ali ok. To što kažeš za prodavača softvera je meni bilo sasvim jasno i prije postavljanja pitanja.

Nije mi jasno kako to funkcionira u specifičnim okolnostima kao što je Google - Android kombinacija jer nemam nikakvog iskustva sa time. Google se kao developer Androida i glavnog distributera aplikacija pojavljuje kao nezaobilazni čimbenik u transakciji. Google play servis na android mobitelu je zadužen za autentifikaciju svake aplikacije instalirane preko Google Store. Autentifikacija provjerava puno parametara koji moraju zadovoljiti da bi se smatrala valjanom. Prelazak na novi hardware je velika stavka u toj priči pa zato želim preciznija pojašnjenja.

Ako uvjete određuje prodavatelj sofvera (pojedinac ili tvrtka koja stoji iza njega) a Google nema ništa sa time osim što vodi računa da se korisnik mobitela prijavio na google sa (besplatnim) računom sa kojeg je platio proizvod, onda kupac doslovno ništa ne zna o mojem pitanju nego ulazi u mrak!? Ne vjerujem da se o tome radi. To i ti potvrđuješ navođenjem Obiteljskog računa.

Google je vjerovatno ovdje prvi koji se treba pitati a od njih ćeš dobit odgovor kada nam Mars bude premali za život.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Sabb , to ovisi o developeru svake aplikacije ponaosob, a ne o Googleu, a vjerojatno u uvjetima korištenja aplikacije piše na koliko uređaja može biti instalirana istovremeno.

Primjer: Lookout dozvoljava instaliranje na 5 uređaja, ali svako vraćanje na tvorničke postavke računa kao novi uređaj, pa mi se desilo da me upozorava da imam previše uređaja i da neke obrišem. Sve dok broj uređaja ne premašuje Lookoutove uvjete, ja ga bez problema mogu instalirati na novi mob koji kupim, ovo mi je već 6.ili 7.mob otkad koristim Lookout,ali on je ionako na pretplatu, kao i većina aplikacija u Google trgovini. Aplikacije koje se jednokratno kupuju vjerojatno imaju limitiran broj prijenosa (možda 10 najviše, ne znam, to vjerojatno piše u tim aplikacijama)

 

Prijenos aplikacija s jednog na drugi Google račun nije moguć otkad postoji Google Play Store! Tako da ne možeš otvarati bezbroj google računa i seljakati aplikacije simo-tamo, jer se aplikacije vežu za Google račun, a ne za broj mobitela iliti sim karticu, pa kao kaj ti je @Kavopija već objasnio- svaki mobitel ulogiran u isti google račun može koristiti sve otprije instalirane aplikacije. Drugi Google račun-bye bye sve kaj si kupio 😉

 

Osim ako nisi mislio kreirati Obiteljski račun u Google Trgovini? Tako možeš dijeliti kupljene aplikacije, glazbu, filmove i knjige između 5-6 osoba

Bok @Sabb,

Ako je aplikacija kupljena preko Google Playa, onda je dostupna na bilo kojem uređaju na kojem je prijavljen taj račun.

Ugodan dan.

Jesi siguran u to?

Zvuči nevjerovatno da bi kreator aplikacije pristao da se njegova aplikacija tako lagano distribuira na virtualno beskrajne besplatne google račune koje može otvoriti i umnožavati svatko.

 

Razina korisnika 2
Bedž +2

Bok @Sabb,

Ako je aplikacija kupljena preko Google Playa, onda je dostupna na bilo kojem uređaju na kojem je prijavljen taj račun.

Ugodan dan.

Hvala na prijedlogu ali dobiti nekoga iz Googla je vjerovatno nemoguća misija.

 

 

Razina korisnika 1
Bedž +2

Pozdrav @Sabb , budući da se radi o uslugama kupovine internet sadržaja, svakako sugeriram da direktno sa pružateljem te usluge provjeriš uvjete prijenosa pretplaćenog sadržaja. 

Odgovori