Riješeno

E-SIM

  • 26 January 2018
  • 108 odgovora
  • 7716 pregleda


Prikaži prvu objavu

Odgovora 108

Razina korisnika 6
Bedž +6

Slika govori više od tisuću riječi, pa evo zbog čega je e-sim interesantan, za povezivanje do 5 pametnih uređaja na jednom profilu iliti broju. Pa @acer112 , budući da imaš e-sim od HT-a, reci ti nama da li možeš pospajati svoj laptop, kameru, sat, bicikl ili neki drugi e-sim gadget sa njim, tj.sa svojim pretplatničkim brojem?

Ili forumaši sa drugih foruma ipak ne lažu kada kažu da nema šeranja broja, tj.da za sat moraju uzeti novi broj/pretplatu? Zašto netko uopće želi TAKVU e-sim uslugu koju trenutno nudi HT, kada je e-sim upravo ono gore na slici?

Zar samo zbog dobivanja dual sim mogućnosti? Ako je SAMO zbog toga  većina današnjih pametnih androida su odavno u dual-sim modu 😛 i puno su jeftiniji od iPhonea 🤣

Razina korisnika 2

I evo nas na diskusiji čiji je bolji android ili iPhone. Iako nisam nikad razumio kako se operacijski sustav može uspoređivati s telefonom

Razina korisnika 6
Bedž +6

@gordan0810 , a ne ne ne, ja nemam ništa protiv iPhonea, niti mislim da je android bolji. E-sim će ionako doći i na androide jer si je to Google zacrtao još od Pixela 2. 

Razina korisnika 6
Bedž +6
  • acer112

  • Pa ti si mi dao tu preporuku!

nickno napisao:

@daworin , vjerojatno je moguće, ali je trenutno kompliciranije nego izvaditi fizičku sim karticu i staviti je u drugi mobitel-trebaš prvo poslati zahtjev za aktivaciju profila, pa čekati nekoliko minuta dok se aktivira, pa onda treba mob tvog frenda prebaciti na tvoj profil (u međuvremenu na tvom ugašenom mobu deaktivira se tvoj e-sim profil jer može biti aktivan samo na jednom mobu), onda ti obaviš pozive koje si trebao, a kad si gotov i frendov mob ti više ne treba, samo obrišeš svoj profil, a kad se tvoj mob napuni, ponoviš reaktivaciju e-sim profila na svom mobu i to bi bilo to. Jednostavno, zar ne 🤣

Ali, da imaš e-sim, vjerojatno onda imaš i kakav smartwatch, pa onda ni nebi trebal mobitel od frenda, jer bi onda pozive mogao upućivati i sa svog sata. 


Ja sam ti dao preporuku? Ajde još jednom pročitaj post koji si citirao i tko ga je napisao.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa dobivaju drugi broj na mobitelu? Treba li veći razlog za osobe koje iz nekog razloga MORAJU imati dva aktivna broja uz sebe cijelo vrijeme? Apple uređaji sa klasičnim dual sim ulazima za zapadna tržišta ne postoje, samo i isključivo eSIM varijanta.

Ne moraš kupovati nikakav pametni sat sa eSIM čipom da bi koristio eSIM na mobitelu, odakle sad to?

Za 3,4,5 godina će biti samo veći broj uređaja koji će umjesto klasične kartice imati eSIM no to ne znači da ne postoje i danas korisnici koji imaju uređaju koji to podržavaju i koji mogu samo i isključivo preko eSIM-a dobiti dual SIM podršku na svom uređaju, tj. drugi broj. U Apple-u je to postao već standard zadnje dvije godine, ljudi to koriste i ljudi to trebaju ako žele imati dva aktivna broja na svom iPhoneu, to što netko ima Android kod sebe bez mogućnosti eSIM-a ne znači da bi trebao gledati svijet samo iz svoje perspektive. 

Kakve veze sad ima software? esim je hardver ,a mobitel sa čipom esim nebitan mu je software bio ios ili android ili ubuntu. Imam dvije sim kartice i ne vidim nedostatke… Kupim novi mob u minuti prebacim dva sima sa starog u novi i spreman je.Nadam se da je tako i esim ili…..


Gdje si vidio tu da sam spomenuo software? Pročitaj još jednom i ovaj post.  

Ako kažem da Apple na svojim uređajima u zadnje tri godina ima samo lightning konektor i da mi trebaju slušalice sa lightning konektorom a ne headphone jack, jel opet govorim o software-u kao problemu ili hardwareu? Pa valjda ovo drugo. Tako i sa eSIM-om, ja NE MOGU hardwareski nikako drugačije dobiti drugi broj na mobitelu osim preko eSIM-a!

Druga stvar, to što ti u minuti kupiš 15 simova i isprebacuješ ih na stotine mobitela je nebitno jer kao što rekoh to niti nije njegova namjena, niti je njegova uporaba u Hrvatskoj dovedena do savršenstva da možeš skidati profile preko aplikacije. Prestani silom tražiti svrhu u nečemu što tvoj uređaj ne podržava i što ti očito ne treba.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@acer112 , svi koji imaju  Pixel 3a sa Androidom 10, u istoj situaciji su kao i vi sa najnovijim iPhoneima, ne samo u Hrvatskoj, već u cijelom svijetu, tako da e-sim nije tema ograničena i specifična samo za iPhone

https://www.theverge.com/2019/9/4/20849157/pixel-3a-true-dual-sim-support-android-10-google

Razina korisnika 6
Bedž +6

 Svakim danom će biti sve više eSIM uređaja, to je sasvim logično. Nema to veze sa Hrvatskom niti isključivo sa iPhoneima, ne znam gdje si to pročitala. Samo je Apple prvi krenuo ih uvoditi na SVE svoje uređaje i samim time iPhone korisnici to najviše trenutno traže i trebaju.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Sad će opet ispasti da se prepiremo oko toga tko je bolji- android ili iphone, ali činjenica je da je prvi e-sim mobitel na svijetu bio Googleov Pixel 2, a ne iphone.

Isto tako činjenica je da korisnika sa Pixelima i iPhoneima ima dosta manje nego korisnika sa ostalim androidima, pa mi je logično i to da telekomi odugovlače uvođenje e-sima zato jer proizvođači mobitela još nisu inplementirali čip unutar kučišta.

To što i iPhone zadnjih dvije godine ima e-sim podršku u svojim novim modelima, ne znači da ni oni nisu imali porođajne muke, a koliko je to velik i opsežan posao da se vidjeti i po tome da su SVI američki najveći telekomi redom odgađali do kraja PROŠLE godine uvođenje e-sima. Verizon,AT@T, Tmobile,Sprint...uostalom evo ti link o problemima Verizona

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/10/30/18042266/verizon-apple-dual-sim-esim-setup-issues-2g-cdma

Tako opet dolazimo do toga da dokle god se ne pojavi veći broj podržanih mobitela, rijetko koji operater vidi ekonomsku isplativost uvođenja e-sima samo zbog poslovnih korisnika koji od 30 poslovnih mobitela, ima 2 iphonea i ostatak su samsunzi J serije, kakva je situacija u firmi u kojoj radim.

A moje osobno mišljenje je da je najveći razlog odugovlačenja uvođenja e-sima upravo Google. Koji bi operater potrošio silne pare na tehnologiju, a zatim gledao kako mu Google Fi otima korisnike dok si rekao keks? Dovoljno je vidjeti što Google omogućuje korisnicima u Americi, pa shvatiti koji je njegov cilj- postati glavni globalni telekom operater.

Mislim da je toga i Samsung i te kako svjestan. Ali, to je moje mišljenje i može biti krivo. Telekomi se u prvom redu žele  obraniti od moguće takve Googleove (i Appleove)dominacije u svijetu. Jer, budimo realni- jedini na svijetu koji imaju toliko novaca za bezbolni prelazak na 5G mrežu nisu telekomi, već Google i Apple. I Microsoft. Dakle IT kompanije.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Sa eSIM-a evo nas i kod poslovnih korisnika i postotka koliko ih ima iPhone a koliko Samsung .. jer .. što da ne? Štoviše, ona čak i postotak zna! Hahaha koji si ti spamar pa toga nema nigdje. Znači nema NIGDJE! Predlažem Vipovcima da naprave novi “spammachine” badge i svečano ti ga uruče.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Za postotak u mojoj firmi znam, a to je 2 iphonea i 28 samsunga J serije. Za druge firme ne znam, ali čisto sumnjam da kod nas postoji VELIKI poslovni korisnik sa čisto iphone poslovnim mobitelima-100, 200, 300 ili kolikogod, moje je mišljenje da samo najglavnije face (čak i oni mooožda) imaju iphone, ostatak imaju midle range mobitele, čak možda ne i samsunge, već huawei i ostale popularne kineze.

To što se kod nas telefoni naručuju preko firmi za 9 kuna, pa potom preprodavaju za 4-5.000 kuna na njuškalu, ne računam u poslovne korisnike.

Uostalom, tema je pitanje kada će A1 uvesti e-sim, A1 je odgovorio da trenutno nema nekog velikog interesa za to, i ja im vjerujem. Valjda A1 ima razloga za takav stav, što ti misliš?

Razina korisnika 2

Opet tvrdim. Uzaludan nam trud svirači. A1 nigdje u svijetu ne podržava eSim. Ne vjerujem da je to slučajno jer bi barem negdje pustili tu uslugu kako bi ju mogli testirati. 
Dakle dok ne promijene/nadograde centrale na 5G i eSim dođe u paketu s tim, ništa od toga. Sad nisu tehnički u stanju podržati eSim. 

Razina korisnika 2

Opet tvrdim. Uzaludan nam trud svirači. A1 nigdje u svijetu ne podržava eSim. Ne vjerujem da je to slučajno jer bi barem negdje pustili tu uslugu kako bi ju mogli testirati. 
Dakle dok ne promijene/nadograde centrale na 5G i eSim dođe u paketu s tim, ništa od toga. Sad nisu tehnički u stanju podržati eSim. 


Eto,

da ne ostane bez drugačije informacije. A1 ima eSim, u Bugarskoj  https://www.a1.bg/esim. Ali još uvijek smatram da A1 HR , nema potrebnu infrastrukturu za eSim.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Vip Srbija uveo eSIM prošli mjesec.

Matična a1 mreža u Austriji ima eSIM već godinu dana.

Bugarski A1 ima više od pola godine.

A1 Slovenija ulazi u završnu fazu testiranja,  planiran datum izbacivanja na tržište je do kraja prvog kvartala 2020 (trebalo je krajem 2019 no zbog tehničkih poteškoća je odgođeno).

A1 Hrvatska i dalje se bruka i potvrđuje status zadnje rupe u Europi kad su u pitanju mobilne usluge. Čestitke!

Razina korisnika 7
Bedž +3

Očigledno je i kod nas postao dostupan.

 

eSim

Razina korisnika 6
Bedž +6

Da, danas je krenulo. Brzi su nema šta. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

😀😀😀😀 @gogsy1975 , tvoj link ne radi, dobije se ovo

 

Ali, ovaj link bi trebali svi vidjeti 😋

https://www.a1.hr/privatni/mobiteli/esim

 

Razina korisnika 7
Bedž +3

@nickno  - znaš da malo malo pa nešto ne radi. Dakako, radi... trenutno... :)

 

 

ha ha cuda se ipak dogadjaju (obzirom na to sto su pojedini forumasi pisali na ovom i drugim threadovima)..a1 esim konacno medju hrvatskim korisnicima; upravo sam zvao szk i zena rece da se izdavanje nista ne naplacuje, nevjeroajtno

Ajde bas mi je drago sto je eSIM NAPOKON dostupan!

Jeli u svim tarifama dostupan ili samo u skupljim?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Razina korisnika 2

A sad je gotovo. Otišao u T-Com.

Da su rekli da će biti u roku 6 mjeseci pričekao bih, ovako štanga.

Razina korisnika 3
Bedž +3

@dz81 eSIM je dostupan svim privatnim i poslovnim korisnicima A1 govornih pretplatničkih tarifa koji koriste jedan od uređaja koji podržava eSIM. :)

 

@gordan0810 uvijek nam se možeš vratiti ;)

Ja mislim uzeti esim u multisim usluzi za 25kn mjesečno, što je fantastično za smart phone. Sve pohvale A1, sada je broj 1, t-com se može sakriti.

@dz81 eSIM je dostupan svim privatnim i poslovnim korisnicima A1 govornih pretplatničkih tarifa koji koriste jedan od uređaja koji podržava eSIM. :)

 

 

hvala lijepa na odgovoru.

ali se nadam da će uskoro i prepaid korisnici moći uživati u eSIM-u.

jer recimo ja imam sluzbeni i nemam potrebe za skupljom postpaid tarifom od sada koju koristim na prepaid.

ali, nema veze.

bitno je da je usluga tu a kad tad će je uvrstit i na prepaid.

Uveden je esim na bonove ali kako ga dobiti putem weba ili podrske jer poslovnice recimo nemam nigdje blizu 

u podrsci su mi rekli da moram preko webshopa a tamo ga ne mogu nac 

jel moze netko dati link za narucit ili nekako pomoci

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Menalo24 , može link gdje si vidio da A1 nudi e-sim na bonove? 

E-sim se nudi kroz pretplatu, mi bonaši bumo se načekali još par godina 🤭

Odgovori