A1 5G

  • 29 October 2020
  • 44 odgovora
  • 2935 pregleda

Razina korisnika 4

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/biznis/a1-hrvatska-obznanio-do-prosinca-ove-godine-dostupnost-5g-mreze-u-vise-od-70-gradova-1054224


Odgovora 44

Razina korisnika 4
Bedž +1

Evo nekakvih vijesti o A1 5G mreži; A1 HRVATSKA CILJA VEĆ U KOLOVOZU POKRENUTI PRAVU 5G GIGABITNU MOBILNU MREŽU

Razina korisnika 4
Bedž +1

Na natječaju za prava na RF spektar 17.06.’21. HAKOM zaprimio devet zahtjeva:

 

700 MHz (nacionalna razina):

  • A1 Hrvatska d.o.o.
  • Hrvatski Telekom d.d.
  • Telemach Hrvatska d.o.o.

3600 MHz (nacionalna razina):

  • A1 Hrvatska d.o.o.
  • Hrvatski Telekom d.d.
  • Telemach Hrvatska d.o.o.

26 GHz (nacionalna razina):

  • A1 Hrvatska d.o.o.
  • EOLO S.P.A.
  • Hrvatski Telekom d.d.
  • Telemach Hrvatska d.o.o.

3600 MHz (županijska razina):

  • BeeIN
  • Digicom d.o.o.
  • Eco Net d.o.o.
  • EOLO S.P.A.
  • Markoja d.o.o.
  • Terrakom d.o.o.

Postupak nadmetanja počinje 12.07.’21.g.

 

Talijanska firma se pokušava uvaliti u 5G prostor. :grinning:

 

Izvor: (hakom.hr)

Razina korisnika 4
Bedž +1

Danas započeo postupak nadmetanja, a odluka se očekuje do krajakolovoza.

 

Izvor; (hakom.hr)

Razina korisnika 4
Bedž +1

ZAGREB, 12. kolovoza 2021. - HAKOM je dodijelio radiofrekvencijski spektar u frekvencijskim pojasevima 700 MHz (758-788/703-733), 3600 MHz (3400-3800 MHz) i 26 GHz (26,5-27,5 GHz) za mreže pokretnih komunikacija pete generacije.

                                                     Rezultati nadmetanja u postupku javne dražbe za frekvencijski pojas 700 MHz na nacionalnoj razini

 



Rezultati dražbe za frekvencijski pojas 3600 MHz na nacionalnoj razini:
 


Rezultati dražbe za frekvencijski pojas 26 GHz na nacionalnoj razini:
 



Županije u kojima je u postupku javne dražbe za 3600 MHz na regionalnoj razini dodijeljen radiofrekvencijski spektar:
 


Izvor i cijela vijest: HAKOM

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ord.  Vidim da si upućen koje max brzine će biti na n28 tj 700Mhz?

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ako je netko gledao danas "Svi smo mi potrošači" u Dobro jutro,Hrvatska...hakom je rekao da kad je u pitanju mobilni internet operateri nisu dužni ispoštovati minimalnu brzinu...🤔🙄..hm, morat ću ponovno pogledati emisiju, mora da sam nekaj krivo čula

 

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • nickno Otkad je mobilnog interneta nema minimalne brzine koju bi operater morao ispoštovati. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@daworin , znači ipak sam dobro onda čula, aaa, jel to onda znači da se homeboxaši uzaludno uzrujavaju zbog svojih brzina? 😋

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da nema uzuijavanja i ako imaš 0.1Mbps na 3G  4G imaš internet. Minimalna brzina vrijedi samo za univerzalne usluge i to 4Mbps DL i 512kbit/s.

Razina korisnika 4
Bedž +1

Ord.  Vidim da si upućen koje max brzine će biti na n28 tj 700Mhz?

Nije da se nešto naročito kužim, samo sam popratio natječaj i prenio vijest.

Što se tiče brzine na 700MHz, kažu da su testovi omogućili DL veći od 650 Mb/s, a UL od 120 Mb/s, ali ovo treba uzeti s rezervom, jer je navodno bio u kombinaciji sa LTE (1800 i 2600).

Razina korisnika 4

U svim pretp.tarifama uključen 5G.

1. Zanima me ovaj 5G Internet koji dolazi s unutarnjom i vanjskom jedinicom, kako su one povezane međusobno žičano ili bežično?

2. Pročitao sam na jednom drugom forumu pa da samo potvrdim, ukoliko nije, povremeno, moguće uspostaviti 5G vezu da internet radi normalno s tom opremom i na 4G vezi? Mislim bolje i  povremeno na 4G nego da potpuno ostanem bez interneta.

Hvala.

Razina korisnika 4
Bedž +3

Kablom se spajaju te dvije jedinice, to postavi tehničar. Koliko sam skužio koriste onaj flat kabel, pa se može provuć i kroz prozoro ili tak nekaj.

Može i na 4g radit.

U onim općim uvjetima o 5G internetu preko dva uređaja (1TB) sam pročitao da je obračunska jedinica 1MB pa me zanima hoće li onda biti potrošnja veća nego da je obračunska jedinica npr. 10kb, odnosno hoće li se onda brže potrošiti promet po punoj brzini?

Razina korisnika 3
Bedž +3

@pula89 u teoriji može biti tako. No, kod fiksnih se usluga uobičajeno u pojedinoj sesiji prenose puno veće količine podataka od 1 MB. Razlika bi bila zamjetna da je u pitanju mobilna tarifa.

Još me samo jedna stvar zanima. Ta vanjska jedinica ako se stavlja na prozor kako to ide. Buši li se nešto ili se nekako s nečime zalijepi? Hvala.

Razina korisnika 4

Još me samo jedna stvar zanima. Ta vanjska jedinica ako se stavlja na prozor kako to ide. Buši li se nešto ili se nekako s nečime zalijepi? Hvala.

Pločica od Askey 6300 se može zalijepiti na staklo(ima samoljepljive trakice),ako ide na cijev onda se  ušarafi u nju.

Razina korisnika 3
Bedž

Kada A1 misli krenuti sa bandom N78 na svojim tornjevima? Drugi su već krenuli, jedino A1 mora u svemu biti zadnji, a hvale se prvi ono, prvi ovo. Mo'š misliti...🙄

Razina korisnika 7
Bedž +4

Još nema pravi n78 SA ni jedan operater.

Odgovori