Riješeno

5G na bonovima


Razina korisnika 6
Bedž +6

Na a1 webu piše da je od sada 5G dostupan i na svim prepaid tarifama.…

 

Ali....nema nigdje Fleterice, a ni u Moj A1 nema opcije aktiviranja 5G…

Paaa, jel je 5G dostupan u Fleterici ili nije?

Pa mislim ono- jedino Fleterica može komotno surfati na 5G, ostale prepaid tarife će na 5G za dva-tri-četiri dana ostati bez giga iz tarifa 🤪🤔

icon

Najbolji odgovor od A1_Sunchica 18 May 2022, 23:12

Pogledaj original

Odgovora 29

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • nickno Potrošnja podataka je ista na 4G kao i 5G. Ako ne mijenjaš navike korištenja tarife, Recimo dosad ti je bilo dosta 7GB prometa na 4G isto će ti biti dosta 7GB i na 5G.

Razina korisnika 6
Bedž +6

A tu si u pravu, ali ako kreneš gledati 4K video...to će 5G bolje hendlati, ali onda fakat moraš biti na flatu.

A fleterice nema na popisu podržanih tarifa za 5G, barem je ja nigdje nisam vidjela, zato sam i postavila to pitanje ovdje.

Razina korisnika 7
Bedž +4

4K na 4G ili 5G ista je potrošnja prometa. Piše na svim tarifama da je dostupan 5G.Ako nemaš na Fleterici 5G zovi ih i pitaj ih za zdravlje…..

Razina korisnika 7
Bedž +3

Samo mali info, 5G brzina bi se trebala postojećim bonašima (uz zadovoljen uvjet posjedovanja 5g uređaja) upaliti automatikom ali prilikom prve reaktivacije postojeće tarife, a počevši od 16.5.

Razina korisnika 6
Bedž +6

4K na 4G ili 5G ista je potrošnja prometa. Piše na svim tarifama da je dostupan 5G.Ako nemaš na Fleterici 5G zovi ih i pitaj ih za zdravlje…..

 

A zvat ću ih, ako mi ovdje ne odgovore. Još 20-tak dana pa bum vidjela da li će se automatski aktivirati kak gogsy kaže

 

U appu uopće i ne vidim opciju 5G, nestala je i opcija 4G, prazno sve

 

Razina korisnika 3
Bedž +3

@nickno , @gogsy1975  je u pravu :D 5G će bit dostupan i na Fleterici, a uključit će se nakon što ti se tarifa produlji :) 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Odlično, @A1_Sunchica , hvala na odgovoru :)))

Razina korisnika 6
Bedž +6

4K na 4G ili 5G ista je potrošnja prometa. 

 

...nije, ako uzmeš u obzir i vrijeme. Za isto vrijeme na 5G možeš skinuti više, pročitati više, pogledati više, a samim time i potrošiš više.

Netko skida filmove, netko igra igrice, a to danas guta jako puno prometa, pogotovo igre.

Razina korisnika 7
Bedž +4

4K na 4G ili 5G ista je potrošnja prometa. 

 

...nije, ako uzmeš u obzir i vrijeme. Za isto vrijeme na 5G možeš skinuti više, pročitati više, pogledati više, a samim time i potrošiš više.

Netko skida filmove, netko igra igrice, a to danas guta jako puno prometa, pogotovo igre.

Ajde mani se filozofiranja.

Razina korisnika 6
Bedž +6

@daworin ,Nije to filozofiranje, to je čista matematika. Ako se vrijeme downloada osjetno smanji, onda proporcionalno tome, u istom vremenskom periodu količina prenesenih podataka se povećava. A vrijeme provedeno na internetu se ne smanjuje, već i povećava, što automatski povećava i količinu data prometa.

 Na to sam mislila kad sam rekla da 5G troši više podataka nego 4G. Isto kao što 4G troši više od 3G, a o 2G da ne govorimo. Da troše ISTO, onda bi mi bil dovoljan surf paket od 200MB koliko mi je bilo dovoljno prije 15 godina.

Evo, ova stranica je "teška" 60MB, i neka samo otvorim 10-tak sličnih stranica- ode giga u jednom danu. Na mom WQHD+ ekranu 😉

 

Razina korisnika 2

uff uff ja na 5G skoro godinu dana i Surferica sasvim dovoljna nisam primijetio veću potrošnju podataka naspram 4G

Razina korisnika 7
Bedž +4

Skrenula si sa teme al dobro objasni mi moj primjer imam 4GB mjesečno i bio na 2G 4G ili 5G meni je dovoljno za cijeli mjesec. Nisam primijetio veću potrošnu dok sam na 5G. Zašto? Zatim dali se tarife uzimaju prema osobnoj potrošnji ili koja je mreža jeli 4G ili 5G?  Evo citiram tvoju tvrdnju:

“Pa mislim ono- jedino Fleterica može komotno surfati na 5G, ostale prepaid tarife će na 5G za dva-tri-četiri dana ostati bez giga iz tarifa 🤪🤔”

Meni je komotna i Sheralica čitav mjesec na 5G i još ne potrošim sve!

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa očito tebi nije mobitel primarni ili jedini izlaz na internet, a meni je ,i vidim veliku razliku tokom godina. Od nekad mjesečnih 200MB do današnjih minimalno 1 gige dnevno. I cijelo to vrijeme mobitel mi je jedini izlaz na internet, i jedina od vas u ovoj temi koja je 100% na mobilnom i to A1 internetu evo skoro 20 godina, pa valjda onda i znam o čemu pričam. 

Ah, ili da se možda prebacimo na temu o homeboxu, čiji korisnici danas troše mjesečno cijeli Googleov godišnji promet od prije 10 godina?

 

Al, evo, izazivam vas- ugasite kompove jedan mjesec i surfajte ISKLJUČIVO putem mobitela,tj.mobilne mreže. Pa onda recite koliko dana ste izdržali sa 4 gige (bez gašenja pozadinskih podataka i bez stavljanja moba u airplane mode tokom noći, jer to onda nisu isti uvjeti kao moji. I bez štednje podataka u browserima, jer ni to ne koristim)

Btw, 4 gige odnese  streamanje4K videa-filma u dva sata. Tak da vi malo morgen koristite svoje tarife za 4K video. Ja mogu 🤣. Na 4G+ mreži

Razina korisnika 7
Bedž +4

4K filmovi na 4G+(sasvim normalno idu) po tvom na 5G bi bila veća potrošnja podataka da si na 5G. To je ono što si tvrdila. Ako je na 4G DL iznad 40Mbps dovoljna brzina za glatko gledanje 4K sadržaja…..

Razina korisnika 6
Bedž +6

Da, za download. Pa bogati ,samo testiranje brzine na 5G skine gigu, na 4G baš i ne.

Poslije sam se ispravila i rekla da će zbog brzine potrošnja biti veća na 5G nego na 4G. I to ne kažem samo ja, već brojni 5G korisnici na stranim forumima.

Pa jel isto kad skidaš film 2 minute ili 20 minuta? Nije. U 20 minuta možeš skinuti 10 filmova na 5G, na 4G jednog. I? Gdje je onda veća potrošnja? Ni streamanje neće biti isto na različitim mobitelima, jel tak? 

Razina korisnika 6
Bedž +6

https://5g.co.uk/guides/how-much-data-does-5g-use/

Evo, tu vam je lijepo objašnjeno zbog čega je potrošnja veća na 5G

Razina korisnika 7
Bedž +4

 Barem pokušaj pročitati to što linkaš evo copy djela tog teksat

Does 5G use more data than 4G?

The short answer is no – 5G doesn’t use more data than 4G. If you download a file or load up a web page, it will take exactly the same amount of data to do that over 5G as over 4G.

Razina korisnika 7
Bedž +4

I da ponovim tarife koje ste koristili na 4G biti će dovoljne i na 5G ne povećava se potrošnja podataka! 

Razina korisnika 6
Bedž +6

A jesi li ti uopće pročital članak? Nisi. Samo si stavil prvu rečenicu,a ja već drugi put naglašavam da sam se krivo izrazila i da sam mislila na ovo kaj slijedi nakon te prve rečenice. 

 

 

"Yet data use on 5G often will be higher. Why? Simply because it allows for higher data activities. For example, with 5G you could breeze through a 4K film download, while on 4G you might be tempted to stick with a 1080p version so that you won’t be waiting for it all day.…

 

Ovo su nalazi Opensignala

Data from the first year or so of 5G shows that data consumption is significantly higher. Opensignal found that in six leading 5G countries during September 2020, 5G smartphone users consumed between 1.7 and 2.7 times more mobile data than 4G users.

 

 

Da ne kopiram cijeli tekst, stavit ću još i zaključak

 

Conclusion

The arrival of 5G is bringing about increased performance, and with it new data-hungry applications. Inevitably, this is leading to a massive increase in mobile data usage.

Whether you’re streaming higher quality video, controlling an increased number of connected devices, or taking advantage of the new data-hungry applications that are right around the corner, the simple fact is most of us are going to be needing far more generous data allowances when we sign up for our next mobile contract.

Thankfully, signing up to a 5G contract is no longer an expensive option aimed exclusively at early adopters. Getting connected to the speediest of networks is now all part of the package, and crucially, operators are increasing their data allowances accordingly.

There are plenty of unlimited data and 100GB+ packages out there right now. From what we've learned, however, the average 5G user should find 25GB of monthly data allowance to be sufficient throughout  their next contract"

 

A kome se čita cijeli tekst, neka otvori link.

Dakle, tvojih 4 gige neće biti dovoljno na 5G.

 

How much is 4GB of data?

4GB of data is about what your average non-5G user will use in a month. With this amount - which equates to 4000MB - you could browse the web, check your social media, and keep on top of your email for around 40 hours. Alternatively, you could stream music for around 40 hours.

You could alternatively manage up to 8 films per month on medium quality, or just about one film in high definition. While this is proven to be enough for the average user, it still isn't a media addict's paradise, then.

4GB data sample monthly usage:

  • 40 hours of web browsing and social media
  • Or 40 hours of music streaming
  • Or up to 8 films per month (medium quality

 

 

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Meni su dovoljne već godinu dana na 5G . Znači na mobu stavim samo 4G i smanjit će mi se potrošnja podataka haha

Razina korisnika 6
Bedž +6

da ponovim tarife koje ste koristili na 4G biti će dovoljne i na 5G ne povećava se potrošnja podataka! 

 

Meni su dovoljne već godinu dana na 5G . Znači na mobu stavim samo 4G i smanjit će mi se potrošnja podataka haha

 

Trolaš, drugim riječima. I dovodiš u zabludu buduće 5G korisnike da će im 4 gige biti dosta na 5G. NEĆE- ako im je jedini pristup internetu MOBITEL, kao meni. Nije mi bilo dovoljno ni na 4G, već sam morala stavljati 3G da izdržim mjesec s 4 gige na zakon tarifi...

Razina korisnika 7
Bedž +4

To što pričaš nije ono što tvrdiš a tvrdiš da je na 5G veća potrošnja podataka nego na 4G po takvom otvaranje googla imat će veću potrošnju podataka na 5G nego na 4G. O tome pričamo a tarifu uzima svako po svom nahođenju i potrošnji koju ostvaruje. 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ne, ja ne tvrdim da je potrošnja veća na 5G, već da će zbog 5G doći do veće potrošnje.

Dakle, ako ja sada trošim 30-40-50 giga mjesečno na 4G+, na 5G bum trošila možda i više uprav zato jer će 5G omogućiti da moja S21 Ultra zasja u punom sjaju 😛

Razina korisnika 6
Bedž +6

Jel također greška kaj je Fleterica ostala bez 5G mreže? Taman sam se poveselila kad se pojavila prije mjesec dana, ali kak se pojavila tak je nečujno i nestala, a vrijeme nestanka se podudara sa vašom globalnom nadogradnjom sveg i svačeg

Razina korisnika 4
Bedž +3

Fleterica je bila u ponudi dulje od mjesec dana, ne kužim?

Vrijeme nestanka svih starih tarifa se podudara s dolaskom novih, točno

Odgovori