Forsirani GPRS

  • 24 March 2022
  • 9 odgovora
  • 219 pregleda

  • Aktivni forumaš početnik
  • 17 odgovora

Zdravo, da li neko zna kako da se spojim na GPRS, znaci ne EDGE nego bas onaj prvi GPRS? Ja sam usepo da se spojim na GPRS (komplikovano za objasniti) ali to je samo sekunda i odmah se vrati u EDGE. Ako neko ima ideje napisite mi. Btw hocu da se spojim na GPRS iz radoznalosti, da vidim otprilike kakva je to brzina bila. Takodje i spajanje na HSPA umesto HSPA+


Odgovora 9

Razina korisnika 6
Bedž +6

Teško da ćeš se s današnjim mobitelima spojiti baš na gprs, a i da se uspiješ spojiti ne bi dobio realnu sliku koliko je net bio brz (tj.spor), jer su i wap stranice nekada bile full malecke, svega par kB "teške", pa je onda i surfanje takvim stranicama bilo "taman" brzo,tj.kaj se A1 (Vipneta) tiče- bio je to najbrži mobilni internet u Hrvatskoj 🤣.

A ne smimo izuzeti iz obzira i veličinu tadašnjih,tzv.dump mobitela. I njihove ekrane 🤣🤣. K750i stane 4 puta u S21 ultru 🤣, a njegov ekran valjda 20 puta 🤣. Mobile surf paketi su bili od 15 do 200MB. S ovih 200 MB moglo se komotno surfati cijeli mjesec,najbolji browser je bio Opera mini, legenda nad legendama mobilnih browsera, brza u otvaranju i pregledu stranica slično kao i na kompu.

 

Hahah znam, uspeo sam se ja spojit na GPRS, no kako da tu konekciju odrzim, nakon 2 sekunde se prebaci na EDGE zato sto u Srbiji svi GSM/2G  repetitori koji imaju GPRS imaju i EDGE (ne postoji ni jedan koji nema EDGE), e sad kako sam ja uspeo da se spojim. Ugasio sam VoLTE, pozvao sam SZK(nebitno koji se broj poziva) i fon se vraca na 3G mrezu da bi uspostavio poziv, usao sam u advanced menu za mrezne postavke (postoje aplikacije koje mogu da udju u taj menu) i prebacio fon na GSM only u toku poziva, 3G data se ugasio ali se poziv jos uvek odvijao preko 3G mreze, i sada na ovom koraku je potrebna brzina, ugasio sam konekciju ka mrezi u advanced menu u toku poziva, upalio ga i dok se telefon jos uvek nije spojio na mrezu brzo sam opet pozvao SZK i u isto vreme kada se uspostavljala veza je telefon prepoznao voice mrezu ali ne i data mrezu zato sto se vec poziv uspostavio i na 2G mrezi je nemoguce koristiti data i poziv u isto vreme prekinuo sam poziv, telefon se spojio na GPRS ne znajuci da postoji EDGE na tom repetitoru i nakon 2 sekunde je prepoznao EDGE i spojio se na njega. Ne znam da li cete da razumete sta sam hteo da kazem. E sada zanimljivo je kod srpskog vipa da od kada su uveli LTE, na HSPA se nikad nisam mogao povezati, kada stavim fon na 3G only, koristi HSPA+ ili obican 3G, kod telenora u srbiji radi HSPA i HSPA+ a obican 3G ne, a kod mts(telekom) je isti slucaj kao kod vipa. Takodje jos nesto zanimljivo odavde je sto i kada nisi u roamingu pisalo Vip SRB | Vip SRB a ne samo Vip SRB pa su to popravili 2020 pa su 2021 uradili rebranding u A1. Takodje na samom pocetku Vipa je pisalo samo Vip bez SRB, mislim da je isto bilo i u hr vipu na iphone ali to je sad offtopic

Takodje ovaj proces je mnogo laksi na teritoriji pokrivenoj 4G i 2G signalom bez 3G-a. Ugasi se volte i pozove se neki broj i telefon ce da predje na 2g zbog poziva, prekine se veza, ucice telefon u GPRS pa na EDGE pa ce da se vrati na LTE

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa vrlo vjerojatno više nitko i ništa ne podržava gprs, pa se zato odmah i prebacuje na edge,tj.2G mrežu. Ali danas surfati na edge mobitelom sa 6 inčnim ekranom je ko da netko pokušava slona ugurati u fiću, pa će vrlo vjerojatno i edge uskoro nestati, u Americi ga već odavno nema. 

 

Kad smo vec kod amerike, znam da su oni ukinuli i 2G i 3G, sada zamisli neko ode iz npr Srbije u US i pokusava nekog da pozove, a VoLTE u roamingu trenutno ne postoji bar za SRB mreze, preko koje mreze ce se onda poziv ostvariti?

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa preko GSM-a 🤭. Obavljati telefonske pozive se može i sa isključenim mobilnim podacima 🤭

Da ali u US su ugasili i 2G(GSM/CDMA) i 3G(WCDMA)

Jedina opcija njima za pozive je preko VoLTE-a

Razina korisnika 6
Bedž +6

Aaa, onda koristiš Google Voice, Duo, Viber, ili koju god već internetsku aplikaciju za pozive i poruke 🤭...ak se uspiješ uopće i spojiti na internet 😋 

Odgovori