Nokia 6

  • 10 January 2017
  • 35 odgovora
  • 6305 pregleda

Razina korisnika 5
Nokia se vraća! Recimo to tako. :)

HMD Global tvrtka je koju su osnovali i vode bivši Nokijini ljudi, a sama tvrtka nastala je otkupom dijela Microsoftovog proizvodnog pogona, dok proizvodnju uređaja vrši Foxconnova proizvodna grana FIH. HMD ima licencu da na uređaje stavi legendarno ime Nokia.

https://en.wikipedia.org/wiki/HMD_Global

Da ne duljim, HMD će proizvoditi i smartphone uređaje pod imenom Nokia, a prvi najavljeni je model 6.



Specifikacije su sljedeće:
5,5" IPS-LCD zaslon, full HD
Snapdragon 430
4 GB RAM
64 GB + micro SD do 256 GB
16 mpix + 8 mpix
3000 mAh
+ ostale sitnice.

Kakvi su vam dojmovi? 6 će biti isključivo za kinesko tržište, cijene od (procjenjuje se) 250 dolara.

Osobno mislim da su pogodili omjer ponuđenog i cijene, jer 250 dolara je i više nego prihvatljiva cijena za ono što je uključeno u paket. Još ako naprave i high-end uređaj (Snapdragon 821 ili 835) i ponude ga globalno za cijenu do 500 dolara... zakuhat će se tržište, pogotovo ako 6 pokaže da je to uređaj sklopljen kao Nokie nekada. No da to bude nešto posebno, morat će to biti i na softverskom polju, tj. području korisničkog iskustva. Opet, s druge strane, čak i ako korisničko iskustvo bude generički Android, Nokia ima ime kojim može izgurati manje kineske proizvođače s tržišta, a kvalitetnim, agresivnim marketingom i uspjehom 6-ice (kvaliteta izrade, softver itd) bi mogli ugroziti čak i Sony i HTC koji iz godine u godinu proizvode osrednje uređaje, naplaćuju masovne novce za njih i onda se na kraju godine čude kako to gube stotine i stotine milijuna dolara prihoda.


Kada krene u prodaju, moderatori će morati Microsoft/Nokia podforum prepraviti u Microsoft/Windows Phone :P

e i da: inb4 hejtera koji će rasipat mudrosti tipa "nije to nokiJa kao nekad" ili "nije to kao nokiJe lumiJe" ili "majkrosoft lumiJe to su prave nokiJe"

Odgovora 35

Razina korisnika 5
Sve najbolje im želim, sigurno bi prije uzeo HMD-ovu Nokiu nego nešto iz kineskih webshopova ako se pokažu pouzdani. Jedan ugovor ističe doma pa se možda uzme u razmatranje.

Na sreću Lumia nema više pa se nadam da mirno spavaš. 🙂
Razina korisnika 5
Što se tiče Nokie općenito i povratka Nokia smartphonea na tržište.....

Prvo trebaju imati dobar budžet (u što ne sumnjam da imaju), kako bi mogli svijetu predstaviti svoje stare/nove smartphone, pa su tako i najavili agresivnu kampanju i kvalitetne proizvode.

Drugo nezahvalno mi je komentiranje nečega što još nisam vidio ili koristio, to bi bilo kao da komentiram film koji još nisam pogledao.

No priča o Nokiji je slična nekoj priči iz filmova u nastavcima, nekoj rekao bih dobroj franšizi.

Pa tako Nokia za sobom vuče dobar duh nekih prošlih vremena, Nokia je uvijek bila druga i drugačija, jednostavna, elegantna, nešto što je izazivalo pozornost.

Međutim Nokia danas predstavlja svijetu nešto što svijet jako dobro zna, android i još jedan u nizu klonova Nokie N9.

Čitava serija Lumia su nasljednici Nokie N9, nova Nokia 6 nije ništa drugo.

Nokia 6 je nastavak meni nekog dragog filma iz prošlosti koji bi trebao zaživiti sa nekim svojom NOVIM nastavkom a ne remakeom istoga

Mi očekujemo više, bolje, ono na što nas je Nokia navikla, no to nam sada Nokia ne daje!

Barem ne za početak.

Nokia 6 je duh prošlih vremena, retro Nokia iz 2011-te, hardwerom, pa čak nekim dijelom ima sličnosti, vizualne dakako softwerski sa nekadašnjim Meggo Os-om.

Stoga sretno Nokia.

Nokia 6 nije uređaj koji će mene zadovoljiti i dalje ostajem na svom Nokia Lumia 830 sa naprednim Os-om Win10.

Iako sam u duši "nokiaš" win10 me osvojio svojom jednostavnošću, elegancijom, dizajnom, sigurnošću itd.... i tek kad MS izbaci svoj novi smartphone i kad Nokia izađe sa svojim flagshipom, tada ću donijeti odluku, no i dalje je win10 u mom slučaju najbolji izbor.

Nokia 6, sretno.
Razina korisnika 5
... no dobro.

Pojavili su se tračevi i potencijalne specifikacije za Nokiu 8:
Snapdragon 835
5,7" 1440p
6 GB RAM, 64/128 GB
24mpix OIS Carl Zeiss kamera

Stvari se zahuktavaju!
Razina korisnika 5
Da vidio sam i ja.

Specifikacije mi se sviđaju OS ne. Bilo bi lijepo da ponude i android i win 10 pa tko što voli.....

Razina korisnika 5
Zaboravi na Windows Phone. Barem zasad.
Razina korisnika 5
http://www.androidheadlines.com/2017/01/video-nokia-6-cracks-walnuts-ease-using-display.html

OK, izgleda da HMD igra na kartu pozdanosti i čvrstoće Nokia telefona iz prošlosti 🙂
Razina korisnika 5
Nokia 6 rasprodana u 1 minuti.
Razina korisnika 7
Bedž +3
Koliko su ih naštancali kad su uspili tako brzo 😃 :? 1 po prodajnom mjestu? Da je i toliko u minutu ne moš doći, odabrat i dočekat fiskalni račun ili učitavanje stranice 😉 😛 al marketing može sve
Razina korisnika 5
Ma gluposti.

Radi se o 10 000 mobitela, odnosno o broju predbilježbi koji je bio dozvoljen.

Ako je istina.

Upravo to marketing čini čuda.

Nakon početne euforije, moglo bi biti i prvotno razočarenje, jer se radi o uređaju koji nalikuje onim nokiama s početka 2011-te na ovamo, možemo reći retro.

Android neću komentirati. Vrijeme će reći svoje.
Razina korisnika 7
Bedž +3
Ma ja ne sumnjam da će se to prodat kako god, jer ne mogu ni nabrojiti koliko ima ljubitelja Nokia koji su sve ovo vrijeme kukali da žele Android i W im nije sjeo nikako... Al ne volim ni ove marketinške gluposti i pretjerivanja... Nokia ima svoje fanove svuda jednako kao Samsung, HTC, Xiaomi... Sad su napokon došli na svoje i drago mi je. Što se tiče specki ne bi baš rekla da je u rangu tehnološke razine 2011, al svi znamo tvoje favorite i opsesije pa ću ti progledati kroz prste 😛
Razina korisnika 5
Ja jesam Nokia fan.

Nisam bio win fan, ne bih rekao niti da sam sada, no dolaskom win10 na smartphone prihvatio sam win OS u potpunosti.

Što se mene tiče bilo bi najbolje da proizvođači proizvedu smartphone, a da si mi sami odaberemo OS koji želimo.
Razina korisnika 7
Bedž +3
To bi bio dobar koncept, samo što se proizvođači muče i sa jednim softverom, a kamo li da nude izbor
Razina korisnika 5
Samsung je (negdje sam pročitao), patentirao smartphone koji bi istovremeno bio i win phone i android.

Nokia griješi ponovo.

Skeptičan sam po pitanju androida, pa bio on i na Nokiji i dalje je to android.
Razina korisnika 5

Android neću komentirati. Vrijeme će reći svoje.

Nazivaš se Nokia fanom, a zapravo ispada da si Windows phone fanatik (jer nema bolje riječi). Nije mi jasno čime i kako ti se Android OS toliko zamjerio, ali nema ni veze, plus, sumnjam da ikoga zanima. Pogledaj samo koliko je bilo komentara o Nokijinom povratku na tržište smartphone uređaja i koliko je bilo tvojih sasvim nepotrebnih veličanja Windows phonea kao OS-a superiornog i Bogu i Isusu, a ne samo Androidu - čemu u ovoj raspravi nije mjesto.

Ne zna se hoće li Nokia izdavati uređaje s WP, i do tada te molim da barem na ovoj temi izbjegnemo usporedbe i pasivno-agresivne komentare. Molbu šaljem i svim ostalim ljubiteljima WP-a.

Prednarudžbe nisu ništa drugo nego marketinški trik i ispitivanje interesa tržišta kako bi proizvođač dobio okvirno stanje na tržištu i prilagodio proizvodnju potrebama (smanjio, povećao, obustavio, kako god).

Pred HMD-om je velik posao i ogroman izazov, a to je da pokaže da su novi uređaji vrijedni legendarnoga imena, za što sumnjam da će samo hardver biti dovoljan.
Razina korisnika 5
Sve pametno si rekao u zadnjoj svojoj rečenici.

Ti novi uređaji koji nose legendarno ime Nokia niti po hardweru, niti po softweru, niti po bilo čemu se ne razlikuju od ostalih androida bar ne ova Nokia 6.

Posljednji odličan uređaj sa Nokia imenom je upravo u mojim rukama i tipkam s njega. Nokia Lumia 830.
Razina korisnika 5
Nove informacije su sljedeće:

Nokia 5 - Snapdragon 430, 2 GB RAM, 5" 720p zaslon, 12 mpix kamera - 199€.

Nokia 3 - ne zna se puno, nagađa se četverojezgreni procesor - 149€.

Nokia 6 - o kojoj se sve već zna - 249€.

Bonus: 3310 se vraća 😃 ok, ne baš 3310, ali model istog imena koji će biti verzija legendarnog originala za 2017. godinu. Ostaje featurephone.

Potvrda svega navedenog očekuje se na MWC sljedećeg vikenda.
Razina korisnika 5
Za sada su to još uvijek nagađanja ili možda reklame.
No, ako uzmemo sve to kao moguće informacije o doista stvarnim uređajima i dalje su to samo prosječni android uređaji koji nisu ništa bolji ili lošiji od ostalih.

Vidjet ćemo uskoro....
Razina korisnika 5
https://youtu.be/Ca-zC3cWexE

Live stream s Mobile World Congressa u Barceloni. Nokia predstavlja svoje nove proizvode. Upravo počelo 🙂
Razina korisnika 5
Nokia 6 kreće globalno - 229€
Nokia 5 također - 189€
Nokia 3 - 139€
Razina korisnika 5



Gledao sam predstavljanje, najviše me obradovala ponovnog izlaska Nokie 3310 koja će imati zmiju i originalni nokia ringtone 😃 ha ha ha.... dobro me nasmijao na svom lošem engleskom Rajeev Suri.
Vjerojatno ću kupiti jednu za osnovne potrebe 🙂

Što se pak tiče smartphone Nokia 6,5 i 3 i novog androida prilagođenog Nokiama, otom potom vidjet ćemo.... zasada ništa što bi me oduševilo.
No kada windowsa na smartphoneima više ne bi bilo i kada bi morao birati iPhone ili android, mislim da bi iPhone pobjedio, Nokia se još mora dokazati i vratiti vjeru u sigurnost i stabilnost kakvu je nekada ulijevala.

Evo i prvi Nokia promotivni video

Razina korisnika 5
Čekam Q3 da vidim što će osmisliti za flagship kategoriju. Vjerojatno i u Nokiji čekaju da vide što će konkurencija izbaciti, koje će se karakteristike svidjeti korisnicima, a koje ne, i na temelju toga izgraditi nove modele.

Uglavnom, čekam 6 da dođe u RH. 🙂
Razina korisnika 5
Čekam i ja, ali ne vjerujem da ću ga kupiti.

No, ako me netko može vratiti na android onda je to Nokia, ali ne vjerujem..... 😃

Opet kažem da su krenuli sa svojim OS-om, nastavkom Meegoo-a ili nekog potpuno novog, za mene bi to bio pravi povratak!
Razina korisnika 4
Totalno razočaranje. Prosječan mobitel, ni po čemu izdvojen u moru ostalih sličnih androida, a što je najvažnije, po toj cijeni ima Kineza sa puno boljim specifikacijama.
Razina korisnika 7
Bedž +3
Igraju na ime i fanove branda... Vidjet ćemo, ali sumnjam da će se ozbiljnije najesti tržišnog kolača...
Razina korisnika 5
Baš mi je drago da ste to vas dvije napisale, kao što rekoh još jedan (odnosno sve tri 6,5,3) android u masi i ništa drugo....

Pravi hit će u biti biti 3310 😃

Odgovori