5G i 4G+ routeri


Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1167

Razina korisnika 7
Bedž +4

Završio testiranje ZTE MC801a routera. Evo da započnemo sa 4G mrežom. Sve agregacije rade koje imaju naši operateri. Evo dobre i loše strane routera:

        dobre
1.Podržava sve CA u HR
2.Ima mogučnost LOCK ćelije(skriven izbornik)
3.Zadavanje pojedinačnih frekvencija(skriven izbornik)
4.U 95% slučajeva samo plug and play sve AUTO
5.Priključci za vanjske antene( samo zs 5G)
6.USB C type
 
       Slabije strane
1.Brzina lan porta 1Gbps
2.Nema tel priključak

Sučelje identično kao i na modelima 286
Testirao sam dosta različitih modela 4G routera i ovaj ZTE za cca 28% ima bolji DL od B818-263 sa vanjskim antenama i cca 16% bolji DL od Netgear M2 sa vanjskim antenama(Isti toranj za sva tri routera). Znači modem sa X55 chipset u sprezi sa unutarnjim antenama iako se RSRP vrti oko -100dBm daje  odlićne rezultate naspram B818 i M2 sa vanjskim antenama.Evo link video sa skrivenim izbornikom. Uglavnom najbolji router za korištenje 4G mreže koji sam dosad testirao nemam nikakve zamjerke što se tiče rada na 4G mreži. Evo sto dobivam kod sebe doma udaljen od tornja 2km DL ZTE MC801a.
5G testirao na lokaciji u gradu gdje toranj ima brzinu preko 1Gbps.ZTE odrađuje svoju zadaću super na ovom 5G DSS iako u sučelju routera piše da je spojen na N78 ali nije tako on očita zaj DSS. Evo mjerenja 5G DL PEAK  ali vrtio se DL oko 1Gbps pošto lan ne dozvoljava više. Isprobao mjeriti istovremeno preko LAN laptop i mob Wifi6 5Ghz ax zbrojene brzine daju nešto malo preko 1.2Gbps.Na ovom routeru moguće je jednostavno promijeniti FW pošto ima USB port i preko njega se sve radi. Router koji sam koristio ima T-Com FW i ima mogućnost ulaska u skrivene postavke i FW drugih operatera imaju uključen ca i omogućen ulazak u skrivene postavke.Kineski FW ima Blokiran CA i blokiran ulazak u skrivene postavke zato prilikom kupnje pripazite na te stvari. Ukratko o ZTE MC80, a ako nekog još nešto zanima, a nisam spomenuo ili testirao pitajte. Moja velika preporuko ovog rutera bilo za 4G ili 5G DSS.

Evo i slika koji je FW u tom routeru

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pošto ie novi router u ponudi B535 evo par programa za promjenu frekvencija i zadavanje agregacja:

Za PC chrome preglednik skripta

https://drive.google.com/file/d/1R0gWpPw3xXWnkPdGvkzMSBjW-jH2V0km/view?usp=sharing

ili program

https://www.ltehmonitor.com/en/

Mob App

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.thecoder.huactrl&hl=hr

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo za sve one koji otvaraju teme Homebox loša brzina kako možete provjeriti dali je Bazna stanica preopterećena(što je recimo do A1) ili imate loš signal što je do samog korisnika. Preopterećenost se može iščitati iz samog speedtesta kada je UL veći od DL

 

Ovo je primjer kada je loš signal a to korisnik može riješiti boljim položajem routera tj postavljanjem routera tamo gdje je recimo nesmetan pogled prema baznoj stanici na koju se spaja router ili ugradnjom vanjskih antena Iskra p56  Naravno trebate znati položaj A1 baznih stanica na vašoj mikrolokaciji.

To je ono osnovno što korisnik može provjeriti. Naravno za još bolje iskustvo sa 4G i 5Gmrežom poželjan je kvalitetan router CAT19 ili više sa 5CA. 85% slučajeva je problem sa signalom. 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo da razjasnimo podešavanje antena. Što je niža frekvencija ima veći domet i bolju prolaznost kroz prepreke. B20 tj 800Mhz ima domet cca40km naravno optička vidljivost mora biti. Zato treba antene podesiti prema višoj frekvenciji ja podešavam prema B3 tj 1800Mhz. Razmak se izračunava prema valnoj duljini frekvencije. Znači valna duljina frekvencije x2



 
Valna duljine frekvencija

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Kada se mijenjaju frekvencije sa skriptom poželjno je isključiti podatkovni promet i kada se spoji uključiti podatkovni promet. Tvornički reset bi trebao vratiti sve u normalu.Za stavljanje na tvorničke postavke moraš barem 20sec držati onaj mali crni gumb sa čačkalicom. Problem sa zagušenjem jedino se može riješiti boljim routerom koji može spojiti više od dvije frekvencije koje može tvoj ZTE naravno treba provjeriti dostupne frekvencije na tornjevima u tvojoj okolici.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ako je na mobu 4G modem isti kao i na routeru tj cat6, 2CA na B535 imat ćeš iste ili veće brzine nego na mobu, što se tiče te antene isto je za montažu vani i neće ti razmaknuti kuće za bolju optičku vidljivosti ima manju dobit nego iskre P56. Zato ako antene onda Iskra P56 i duplo jeftinija od spomenute Ominice. Imaš i opciju u A1 Uzeti ZTE MC801a uz tarifu Mobilni Net L 169kn i uključiš za 40kn Neograničeni net imaš Flat 209kn i top router za koji ti ne trebaju vanjske antene za 4G

Razina korisnika 3

 

 

Sretan i blagoslovljen Božić svima koji slave!

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • ivan.racki Uzmi B535 on podržava i B28 frekvenciju koju imaš na oba spomenuta tornja imat ćeš više mogućnosti CA. Antenu koji imaš isto kao i da je nemaš nažalost. Zbog toga teško dobiješ CA na ZTE286 a i on sam je malko problematičan router sa CA dosta nestabilan ako su signali loši a jesu jer SINR ti je u debelom minusu a trebao bi biti u debelom plusu. Iskre P56 ili P60(pa si miran kada dođe 5G SA) obavezno. A to što ti se router spaja na 41499 a ne na  40631 to je zbog neadekvatne antene a i možda je do konfiguracije terena tj da imaš čišći pogled prema 41499. Iskrama bi to sve riješio(usmjerene antene) i spajao bi se na toranj koji želiš tj koji bi davao bolje rezultate!   ZTE MC801a koji je  rakonja spomenuo je ok imaš i recenziju njegovu u ovoj temi. I da na ZTE MC80a vanjski priključci za antene ne rade sa 4G, 4G+ i 5G NSA, a to trenutno naši operateri imaju. Rade samo sa 5G SA n78 frekvencijom.

Razina korisnika 2

Ali da se razumijemo ponekad mi i HUAWEI ide do brzina od DL 250-300Mbps, ali zato UP nikada na njemu nije bio 90Mbps.

Razina korisnika 4

Za router ZTE 801A ima app za mobitel i  jednostavno primaš i šalješ sms.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

A1_Karlo  Da nastavimo privatnim porukama? Ajde  pokušaj poslati sliku u privatnim porukama. Da ovo je A1 forum i ne vidim gdje je tu problem i što sam krivo napisao da je to postalo problem. 

A1_Karlo ja ne radim tako preko PP kao Vi u A1 DA odete u PP i poslije se pojavi samo da je post riješen ,a dali je ili nije tko to zna….. 

A1_Karlo citiraj moj sporan tekst ili ga obriši ako te toliko smeta!

Razina korisnika 7
Bedž +4
Kvalitetan router i dobre brzine


Razina korisnika 1
Sa dobrim uređajima,na pravom mjestu,dobri rezultati.

Razina korisnika 7
Bedž +4

333 ima priključak za telefon 232 nema

Razina korisnika 7
Bedž +4

3CA Flatbox Duo

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Vanjska jedinica Askey RTL 6300

 

 

 

Unutarnja jedinica FRITZ!Box 7530

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Očito im nakon instalacije usluga ne radi dobro i imaju dosta pritužbi i otkazivanja. Već par kolega koji su naručili 5G internet na mobu imaju preko 800Mbps a tehničar im nije uspio staviti u pogon vanjsku jedinicu kao loš je signal ili ne znam dali ima uopće kod vas 5G. Mnogi od njih nemaju ni osnovno znanje o pokretnim mrežama čast izuzecima i zato se to događa. Nema dovoljno iskusnih ljudi pa se uzima što je dostupno no da me ne shvatite krivo nisu ti ljudi krivi nego poslodavac koji im ne da odgovarajuću poduku. Evo i ja probao vidjeti dostupnost i sve 5G nedostupno, a imam min 5G tornjeva sa brzinom preko 1Gbps.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Jedan lagani speed test uz jutarnju kavicu

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Najjeftinije kod naših operatera uz UO na 24mj. cca100€ možda manje možda više sve ovisi….

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo koje se 4G i 5G frekvencije koriste. n28  n78(b42,b43)i n257 5G frekvencije još nisu u upotrebi.

 

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Treba testirati, a i nema nekih specifikacija o tom routeru. Ne zna se koji je modem jel je x55 ili x62 barem ja nisam našao. Ali ipak zasad najnovije Router ZTE MC889 5G ODU ili može i Teltonika RUTX50

Razina korisnika 7
Bedž +4

Tebi treba zte mc 7010 vanjska jedinica i sve si riješio i ne trebaš vanjske antene sve ide preko lan kabla.

Pozdrav, ukoliko će netko imati za ponuditi B818 za neke normalne novce tu sam. Ovaj moj 286 pokazuje znakove umora, pa kad već moram upiknut nešto neka bude kvaliteta. Spajam se na ID 1477 (A1 primarno), a na njemu je još TELE2 . Udaljeni od mene cca 40 metara bez prepreka, a na cca 400 metara imam i HT tako da se mogu malo igrati.

Razina korisnika 1

od tornjeva,identificirao sam samo B20,kojeg primam sa zgrade hotela Dubrovnik i on mi je optički vidljiv

na anteni,kratak kabel

https://postimg.cc/w1ktmFP2

dolje,nakon 30m kabla

https://postimg.cc/k6Cqvdbt

 

Dok 3g na b8 ide ovako

na anteni,kratak kabel

https://postimg.cc/JDKV3H89

 

dolje nakon 30m kabla

https://postimg.cc/Btvd964n

 

sve je mjereno na 4g 1800mhz anteni,mislim da bi na logaritamskoj b20 i b8 puno bolje prošli,jer je kod tcoma bilo tako.Brzina preko repeatera download 22mbit/s i upload približno toliki.Spajao sam gore ruter na mini akumulator preko konvertora 12v/220v,pošto je nezgodno za produžni,a gore nema struje.Uglavnom sve super radi,mada treba da prođe koji tjedan da bude 100posto  provjereno.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo konačno su se počeli pojavljivati na cellmapper karti tornjevi 5G SA na n78  znači dolazi polako pravi 5G. Možete provjeriti na cellmapper karti pod Select Provider klik na Provider kojeg želite da vidite i klik na Network i odabere se 5G-NR i pojavit će se dva tornja u HR. Ako hoćete još veću preciznost pojave 5G  novih tornjeva u menu idite na filters i kvačica na Show Low Accuracy/Decommissioned Towers i pojavit će se još tri tornja u Puli.🙂 Zasad samo jedan operater u HR je počeo sa 5G SA.

Odgovori