Riješeno

Spor wireless internet na Ubuntuu 16.04 nakon prelaska na VIP optiku

  • 30 August 2018
  • 3 odgovora
  • 478 pregleda

Pozdrav,

do sada sam imao t-com wi-fi internet. S obzirom na mogućnost ugradnje optike, prešao sam na VIP 70Mbit/s. Sa ugradnjom sam naravno dobio i novi router, Huawei EchoLife HG8245Q2 Optical Network Terminal.

Na desktop Ubuntu računalu koristim ASUS-ov USB-N10 NANO.

Ništa od postavki niti hardwarea nisam mijenjao (osim naravno routera), ali je net na Ubuntuu postao jako spor, u prosjeku 2Mbit/s, da li znate možda što bi mogao biti uzrok? Na android mobitelima i na Windows strojevima je wi-fi brzina ajmo reći zadovoljavajuća (od 15 Mbita do 40 Mbita).
icon

Najbolji odgovor od nikolica666 31 August 2018, 12:49

Pogledaj original

Odgovora 3

Razina korisnika 5
Bedž +2
Razlog zašto ti je sporo ne znam ali znam da VIPovi ruteri u zadnje vrije su katastrofa, stari ruter od AMISA je uredno pokrivao cijelu kuću s wi-fijem a trenutni ruter ima problema već u drugoj sobi tako da sam morao stavljati repitere.

Na tvom mjestu ako ti je važna brzina i mogućnosti konfiguracije rutera kupio kvalitetan ruter a VIPov prebacio u bridge mod (misilim da je tako) i sve onda radiš preko svog rutera a VIP je samo modem za van.
Da, signal mi je na -74dBm a soba s routerom je preko puta, ali bojim se da to nije jedini razlog, jer kažem Windowsi i Android se ponašaju OK a dalje su. Na GUI-u od routera također uredno evidentira da prema Ubuntuu šalje 4 Mbit/s, prema ostalima 20,30,40... ne kužim...
Evo npr.

na Android tablet router kaže da šalje oko 70Mbit/s, prima oko 14Mbit/s, jačina oko -57dBm

na android mobitel šalje oko 55Mbit/s, prima oko 4Mbit/s, jačina oko -73dBm

na Ubuntu desktop šalje oko 6Mbit/s prima isto toliko oko 6Mbit/s ??? jačina oko -73dBm

Odgovori