Riješeno

Kako prebaciti optički ONT u bridge mod ili uključiti port forwarding

  • 31 October 2019
  • 46 odgovora
  • 8669 pregleda

Pozdrav,

Prešao sam jučer sa ISKON VSDL-a na A1 optiku i sukladno upitu prije potpisivanja ugovora (a nisam sam provjerio iz drugih izvora) da će se novi router moći prebaciti u bridge mod, nadao sam se da će konfiguracija kućne mreže biti trivijalna:

  • spoji novi router
  • prebaci kabel od fiksne telefonije na novi router
  • prebaci UTP kabel koji vodi do mojeg FritzBox 7390 routera sa ISKON routera na novi A1
  • upiši novi usernam i password u Fritz da trigerira novu konekciju na net
  • i vesela Bosna!

No… šipak! Tehničari mi rekli da se taj Huawei (nisam zapamtio točan model, a trenutno nisam pri njemu) ne može prebaciti u bridge mod rada, a da za omogućavanje port forwarding opcija trebam napraviti… “nešto”.

Što točno trebam napraviti kako bih makar omogućio port forward i probao iskemijati nešto da ne moram baš sve funkcionalnosti sa Fritza prebacivati na Huawei?

Ima li netko neki bolji prijedlog kako da riješim problem što mi sada više nisu dostupni servisi koje sam preko dyndns-a i port forwardinga bio otvorio prema internetu?

I ima li netko ideju zašto mi ne radi Caller Id na fiksnim telefonima?  Tu sam barem očekivao bezbolan prelazak, ali i ta lađa mi je potonula… :(

Bilo koju informaciju što i kako činiti da ne izgubim cijeli tjedan na to bih vrlo jako cijenio.

Hvala unaprijed,
Mišel Mešnjak

icon

Najbolji odgovor od A1_Leona 8 February 2022, 17:03

Pogledaj original

Odgovora 46

prije potpisivanja ugovora imao sam samo jedno pitanje:

 

“može li se taj router koji dobijem prebaciti u bridge?”

 

naravno da su mi odmah rekli “može, nema problema”

onda sam ja rekao “onda uzimam”

 

naknadno sam saznao da im se ne da konfigurirati svaki ONT posebno

nego generic rješenje “svima isto”

 

naime, uopće nije problem to staviti u skriptu za pojedini uređaj

meni bi trebalo 5 min da me puste u sobu gdje imam pristup

tehničar napravi za 1 min ako zna

 

problem sa optikom je da kad se “logira” primi cijelu konfiguraciju, tako da

ako resetiraš router, on opet postavi sve konekcije za internet, telefon, TV, TR069

dakle, trebalo bi promijeniti u OLT za tvoj serijski broj uređaja jedan parameter

a to se nikome ne da

pa kažu “ne može se”

 

a možda i ne znaju

 

Normalno da se more I to se uredno radi bez problema. Zovi dok ne dobiješ nekog normalnog.

Jako sam razočaran njihovim odzivom. Nemam snage boriti se svakodnevno dok ne dobijem što sam očekivao i što mi je obećano. To je tako frustrirajuće da za sve što ti bi i tako trebalo biti pod normalno se moraš potrgati kao konj dok ne riješiš…

:(

Moderatori riješite ovu sramotu.

S kim god je razgovarao, potrudite se da dobije otkaz, nije to za radit u tehničkoj službi.

Nije direktno vezano uz optiku, ali ja sam uspio složiti bridge mode na Huaweiju B315 zajedno s Mikrotikom RB2011. Ubacio sam Huaweija u bridge mode, spojio Huaweijev WAN port u prvi port na Mikrotiku, uključio DHCP client na Mikrotiku za taj port i ubacio NAT rule za taj interface.

Danima sam se mucio i pokusavao naci neki nacin da prebacim u bridge mode.

 

Imao sam postojecu infrastrukturu sa 6 Mikrotik routera/APs. (VLAN, Hotspot, QoS, VPN itd.)

 

Koliko sam skuzio A1 nema remote kontrolu nad Huawei ruterom. Oni iz centrale mogu samo vidjeti dali linija prima ili salje odnosno dali je aktivna. (Probao sam sa 5-6 tehnicara).

 

Kada resetiras router i izvadis optiku onda imas superuser access i mozes mijenjati sve postavke. Medjutim nije lako iscitati wan konfiguraciju.

 

Sve da bi to uspio bih se sve ponistilo jer router vuce firmware i postavke preko optike cim ga prikljucis (force load).

 

Jedini 2 nacina bih bila:

 

  • dobiti superuser access (username i lozinku) od A1 kako bih prebacio router u bridge mode i izgasio opciju da povuce postavke sa optike.

 

 

  • Spojiti Mikrotik wan na lan sa dhcp. Postaviti u Huawei IP reservation na naprimjer 192.168.100.2. Aktivirati DMZ na IP adresu Mikrotika (192.168.100.2) kako bih svi portovi bili otvoreni prema Mikrotik. 

 

U slucaju da trebas DynDNS onda ga postavi u Huawei ruter. Na taj nacin Mikrotik radi u potpunosti. (VPN Site to Site, Site to Client itd.)

 

 

 

Razina korisnika 1
Bedž +1

@done_411 možeš li nam poslati privatnu poruku  sa svojim podacima za provjeru?

Poslao sam podatke i poruku i onda ste me vratili na "pocetak" (da kontaktiram tehnicku podrsku).

@A1_Hrvatska dali si sposoban/a da radiš ovaj posao? 8 mjeseci star post koji nije još riješen? Odi na godišnji skupa sa šefovima. SRAMOTA!

A1 optika je stigla i do mene, zvali su me iz prodaje i dali korektnu ponudu.

Prije nego se prebacim s postojećeg bakra (koji savršeno radi) molim nečiji egzaktan odgovor:

1. radi li taj a1 modem u bridge modu?

2. koliko živaca je potrebno potrošiti u razgovoru / dopisivanju s tehničkom podrškom da proradi na takav način koji nije standardan.

Znači, treba mi pisana garancija da će prijelaz proteći glatko.

 

Unaprijed nekome hvala na odgovoru

Pretpostavio sam zašto ne dolazi odgovor od nekog iz vipa s ovog foruma: 10x u razgovoru s prodajom sam spomenuo riječ "bridge", dosli tehnicari za montazu i od njih dobijem odgovor da to nije izvedivo. Ne razumijem. Ne razumijem takav nacin pokušaja uvaljivanja proizvoda i ne razumijem da taj njihov modem ne moze ići u bridge mode: u danasnje doba da ti netko kaze da nesto tako jednostavno ne ide 🙄…

 

Razina korisnika 1
Bedž

Pretpostavio sam zašto ne dolazi odgovor od nekog iz vipa s ovog foruma: 10x u razgovoru s prodajom sam spomenuo riječ "bridge", dosli tehnicari za montazu i od njih dobijem odgovor da to nije izvedivo. Ne razumijem. Ne razumijem takav nacin pokušaja uvaljivanja proizvoda i ne razumijem da taj njihov modem ne moze ići u bridge mode: u danasnje doba da ti netko kaze da nesto tako jednostavno ne ide 🙄

 

Ovisi jesu li ti dali GPON router i koliko je osakaćen GUI i firmware.
Ako nije GPON router možeš kupiti svoj router i preštekati u ONT a onda sljedi zezancija oko pronalaska VLAN IDova i ostalih sitnica.
Ovi iz A1 će ti reći da je nemoguće ali moguće je itekako kao što se po ostalim forumima govori da nemožeš spojiti svoj router modem na DSL liniju a zapravo možeš i čak dosta bolje radi.

A1 šrot routeri su poznati po pucanju PPPoE veze pošto imaju ogroman EchoTime.

Pozdrav ekipi, ima li kakvih novosti na ovu temu i prebacivanja u bridge ili neke alternative mozda?

Ima nedaju bridge mod

Ima nedaju bridge mod

da nije razlog sprijeciti poslovne korisnike da optiku koriste u ozbiljnije svrhe, a uz to natjerati ih da uzmu stalni vod koji je dosta skuplji??

Ako na coaxu (kabelu) daju mogucnost bridge-a, ne vidim razlog zasto nebi isto dali i na optici.

Razina korisnika 3
Bedž +3

@envias bridge mode je dostupan na usluzi putem koaksijalnog kabela, no putem optike trenutno ta mogućnost nije dostupna. 

@envias bridge mode je dostupan na usluzi putem koaksijalnog kabela, no putem optike trenutno ta mogućnost nije dostupna. 

Može suvisli razlog...hvala!

@A1_Leona “Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Razina korisnika 1
Bedž

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

 

  

 

Koliko sam skuzio A1 nema remote kontrolu nad Huawei ruterom. Oni iz centrale mogu samo vidjeti dali linija prima ili salje odnosno dali je aktivna. (Probao sam sa 5-6 tehnicara).

 

Kada resetiras router i izvadis optiku onda imas superuser access i mozes mijenjati sve postavke. Medjutim nije lako iscitati wan konfiguraciju.

 

Sve da bi to uspio bih se sve ponistilo jer router vuce firmware i postavke preko optike cim ga prikljucis (force load).

 

 

 

Pošto vuče postavke sa ACSa to znači da im je vidljiv na remoteu a to što tehničari su im nesposobni to je druga stvar.

Za uspostavit vlastitu vezu na svojoj opremi trebalo bi nabaviti neki Raisecom kao što je kod TComa i zatražiti PLOAM Password i Serial Number jer time se autorizira.

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

Ovo nije tocno, kao i što je done_411 napisao a i u sto sam se sam uvjerio, nakon sto router tvornicki resetiras (bez prikljucene optike) dobijas mogucnost logiranja sa superuser accountom te full access i mogucnost odabira bridge mode-a. No cim ustekas opticki kabel router se force load-a s limitiranom konfiguracijom od strane A1 i vraca te u limitirani mode rada gdje gubis tu mogucnost i superuser login.

Razina korisnika 1
Bedž

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

Ovo nije tocno, kao i što je done_411 napisao a i u sto sam se sam uvjerio, nakon sto router tvornicki resetiras (bez prikljucene optike) dobijas mogucnost logiranja sa superuser accountom te full access i mogucnost odabira bridge mode-a. No cim ustekas opticki kabel router se force load-a s limitiranom konfiguracijom od strane A1 i vraca te u limitirani mode rada gdje gubis tu mogucnost i superuser login.

Ja pričam o Huawei EchoLife EG8145V5 a ne o Huawei HG8245Q2

 

Huawei EchoLife EG8145V5 nema tehničke mogućnosti bridgea.
Problem sa A1 optikom je što za autorizaciju Interneta je DHCP koji se autorizira sa MAC adresom(kod TComa je PPPoE sa username i passwordom).

To ti ni pod razno neće dati i NE nije ista MAC adresa na poleđini već je druga za autorizaciju Internet konekcija ide preko DHCPa takozvana Automatic IP u nekih rutera.
I to ti je glavni razlog zašto ti na Huawei HG8245Q2 nežele dati Bridge Mode.
I dalje nisu oni problem,problem je HAKOM ekipa koja nerazumi 2+2.
Dok tipa u Njemačkoj njihov HAKOM ili kako se već zove ima pravilo da ISPovi moraju omogućiti da korisnik može koristit svoju opremu ako želi.
Zato i vidiš kako se Asus/TPLink i ostali hvale sa “Dont pay/Avoid ISP rental fees”

Jednostavno rješenje je da A1 počne nuditi na optici ONT Raisecom/Nokia ili neki drugi kao što to radi TCom.

Uštekaš se LAN kabelom na WAN port i u ONT pa taggaš VLAN IDove,nađeš MAC adresu i konfiguriraš i mirna bosna.

 

Serial Number i MAC adresu ni pod razno ti neće dati osim ako nisi neki veliki hotel/korporacija/firma jer oni bolje podmažu $$$$ i imaju vlastitu opremu.

 

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

Ovo nije tocno, kao i što je done_411 napisao a i u sto sam se sam uvjerio, nakon sto router tvornicki resetiras (bez prikljucene optike) dobijas mogucnost logiranja sa superuser accountom te full access i mogucnost odabira bridge mode-a. No cim ustekas opticki kabel router se force load-a s limitiranom konfiguracijom od strane A1 i vraca te u limitirani mode rada gdje gubis tu mogucnost i superuser login.

Ja pričam o Huawei EchoLife EG8145V5 a ne o Huawei HG8245Q2

 

Huawei EchoLife EG8145V5 nema tehničke mogućnosti bridgea.
Problem sa A1 optikom je što za autorizaciju Interneta je DHCP koji se autorizira sa MAC adresom(kod TComa je PPPoE sa username i passwordom).

To ti ni pod razno neće dati i NE nije ista MAC adresa na poleđini već je druga za autorizaciju Internet konekcije preko DHCP takozvana Automatic IP.
I to ti je razlog zašto ti na Huawei HG8245Q2 neže dati Bridge Mode.

Jednostavno rješenje je da A1 počne nuditi na optici ONT Raisecom/Nokia ili neki drugi kao što to radi TCom.

 

Serial Number i MAC adresu ni pod razno ti neće dati osim ako nisi neki veliki hotel/korporacija/firma jer oni bolje podmažu $$$$ i imaju vlastitu opremu.

I ja pricam o 8145v5.

Opet krivo, A1 za auth koristi serial number uredjaja i to je sve sto ti treba.

Googlaj, informiraj se, postoji nekoliko postova na drugim forumima na ovu temu cak su i ljudi zamijenili Huawei router sa Ubiquiti loco ili nano routerom koristeci iskljucivo samo serijski broj Huawei routera za auth.

 

Razina korisnika 1
Bedž

 

@A1_Leona“Nije dostupna” je relativan pojam, bolje receno “Nije omoguceno” :)

Iz pouzdanih izvora znam da je na infrastrukturi koju koristite to tehnicki moguce, no vasi odgovorni iz tehnike ili ne znaju kako ili iz nekog razloga to ne zele omoguciti jer korisnicki Huawei ONT routeri koji dajete imaju bridge nacin rada no ta opcija je nama korisnicima kroz okljastreno korisnicko sucelje routera skrivena, tj. onemogucena.

Čak nije ni to.
Kada provjeriš broj Modela GPON Rutera koji A1 daje na Optici vidjet ćeš da i sam Huawei kaže da nema nikakvog načina da se podigne bridge čak i ljudi iz drugih zemalja imaju isti problem sa istim uređajem.
Jednostavan fix je da A1 počne nuditi korisnicima ONT tipa kao TCom kada na Optici daje Raisecom ONT (Optički Terminal) koji ima RJ45 LAN port pa se može spojiti čak i onaj Ubee na A1 VDSLu.
Možda u budućnosti se A1 malo skulira pa počne nuditi istu stvar kao i TCom.

 

Ono što je žalosno s ovim GPON Ruterom je da nemožeš ama baš ništa promjeniti(osim WiFia) pa ČAK ni DNS.
 

Ovo nije tocno, kao i što je done_411 napisao a i u sto sam se sam uvjerio, nakon sto router tvornicki resetiras (bez prikljucene optike) dobijas mogucnost logiranja sa superuser accountom te full access i mogucnost odabira bridge mode-a. No cim ustekas opticki kabel router se force load-a s limitiranom konfiguracijom od strane A1 i vraca te u limitirani mode rada gdje gubis tu mogucnost i superuser login.

Ja pričam o Huawei EchoLife EG8145V5 a ne o Huawei HG8245Q2

 

Huawei EchoLife EG8145V5 nema tehničke mogućnosti bridgea.
Problem sa A1 optikom je što za autorizaciju Interneta je DHCP koji se autorizira sa MAC adresom(kod TComa je PPPoE sa username i passwordom).

To ti ni pod razno neće dati i NE nije ista MAC adresa na poleđini već je druga za autorizaciju Internet konekcije preko DHCP takozvana Automatic IP.
I to ti je razlog zašto ti na Huawei HG8245Q2 neže dati Bridge Mode.

Jednostavno rješenje je da A1 počne nuditi na optici ONT Raisecom/Nokia ili neki drugi kao što to radi TCom.

 

Serial Number i MAC adresu ni pod razno ti neće dati osim ako nisi neki veliki hotel/korporacija/firma jer oni bolje podmažu $$$$ i imaju vlastitu opremu.

I ja pricam o 8145v5.

Opet krivo, A1 za auth koristi serial number uredjaja i to je sve sto ti treba.

Googlaj, informiraj se, postoji nekoliko postova na drugim forumima na ovu temu cak su i ljudi zamijenili Huawei router sa Ubiquiti loco ili nano routerom koristeci iskljucivo samo serijski broj Huawei routera za auth.

 

Govoriš napamet.
A ovaj Ubiquiti Loco GPON(https://store.ui.com/collections/operator-ufiber/products/ufiber-loco) je samo za ISPove gledaj malo link i skužit ćeš da je samo za ISPove.

Također sumnjam da će ti tek tako dat konfiguracijski software/GUI login podatke jer eto samo zato što si ga kupio kao obični korisnik.

Također govoriš *edit* a sumnjam da uopće znaš kako se slaže veza na Modem Routerima bio to xDSL/COAX/Fiber a kamoli na ovom GPON/ONTu.

TCom i A1 za FTTH uslugu traže na svojim GPON Routerima PLOAM Password i Serial Number da se ONT autorizira sa OLTom.
I to je tek prvi dio nazovimo ga sinkroniziranje sa centralom da ti olakšamo.
Tek onda ide teži dio postavljanja VLAN IDa,Prioritya,itd….
E i da na FTTH u A1 za podignut(aktivirat) Internet vezu treba ti MAC adresa sa vrstom veze DHCP.

Znam i vidio sam i negovorim *edit* kao i ti jer si čuo na nekom tamo forumu za ISP neke druge države pa govoriš napamet jer misliš da je kod svih ISPova na kugli zemaljskoj isto.
 

Ajde dečec razguli s tim tonom, ne mislim se s tobom raspravljat.

Sve što sam naveo je točno, isprobano i lako provjerljivo tko hoće probat.

Umjesto trkeljanja prvo nešto probaj, pa onda prosipaj pamet.

 

Odgovori