Internet počeo prekidati navečer, smanjenje brzine

  • 11 October 2018
  • 1 odgovor
  • 1106 pregleda

Pozdrav,

u zadnjih 5 dana primjećujem da u večernjim satima otprilike u isto vrijeme (22-23 h) internet na trenutke potpuno prekida te drastično pada brzina i upotrebljivost općenito. Poslao sam mail službi za korisnike vezano za prekide veze, ali u međuvremenu sam shvatio i da nešto ne valja s brzinom pa se ovdje javljam da dobijem više informacija. Ookla test nakon više neuspješnih pokušaja mjeri jadnih 0,5 - 3 mbps download, koji bi trebao biti 20-30 jer usluga koju plaćam je Bnet Turbo. Upload brzina je iz nekog razloga ista kakva treba biti, 7 Mbps i time veća od downloada (?!). Ako je cijelo vrijeme sve radilo dobro, ne razumijem što se odjednom dogodilo. Ako je to "novi oblik života" koji me čeka, ne sviđa mi se nimalo.

Šifra korisnika 1.25247705 , alias 1295748 Hvala unaprijed!

Odgovora 1

Kako je to vrijeme u kojem se najvise trosi bandwitha pretpostavljam da je problem u tome što je operater obećao, a ne može ispuniti brzinu na tom području kada ju svi koriste. Npr. to funkcionira ovako:
operater ima prikljucak koji podrzava 1000mb/s.
Kako bi maximizirali iskorištenost priključka dali su 10 000 korisnika brzinu od 20mb/s.
Kada svi ti korisnici koriste internet npr. gledaju filmove u večernjim satima priključak ne može izdržati 200 000mb/s. Priključak to ne može podržati i događa se pad brzine i pucanje vezeu ekstremnim slučajevima.

Ista stvar se događa kod svakog operatera.
Možeš problem prijavljivat koliko hoćeš, on se vjerojatno neće riješiti dok se ne investira u infrastrukturu.

Odgovori