Riješeno

Provjera dostupnosti optike i kabela

  • 12 April 2021
  • 275 odgovora
  • 12484 pregleda

Pozdrav, zanima me da li je moguće i kako uvođenje optike u ulicu/na kućnu adresu na zahtjev. Naime u ulici do moje cca 500m od kuće su doveli optiku, ali eto moja ulica nije bila te sreće niti HAKOM namjerava u skorije vrijeme postaviti optiku u istu. Zanima me da li je moguće nekako zatražiti da se to promijeni ili čak platiti provođenje optičkih vodova do moje kuće. Kad bih imao tu mogućnost najvjerojatnije bi u A1 uzeo uslugu.  Znam da ovo nije vezano toliko za sam A1 telekom odnosno ovaj forum, ali obratio sam se ovdje u nadi da netko ima nekakvo iskustvo/informaciju. Hvala unaprijed na pomoći.

icon

Najbolji odgovor od A1_IvanaM 13 April 2021, 23:45

Pogledaj original

Odgovora 275

Bok!
Ima li itko ideju kada će biti uvedena optika u Split?
Uzeo VDSL.. ocu još.
Ako ne još, onda kada? Do 2020. imate vremena telekomunikacijski operateri.
Gledam vas. Očima svojim.
Razina korisnika 7
Bedž +3
Pa provedena je "optika" kroz mnoge dijelove Splita, a i dalje se kopa...više manje sve zgrade su pokrivene, pogotovo višekatnice, a polako će to i po kućama... Nedavno je HT kopao i po Stobreču i okolici, Bnet/VIP je isto dosta široko dostupan odavno... Gdje si ti točno u Splitu. Nazovi SZK pa ti možda kažu imaš li nade. Inače VDSL postiže slične brzine kao i paketi na optici. U Hrvatskoj i dalje tek pojedinci plaćaju za pakete brže od 50/10 Mbps... a i to sam puno rekla.
Razina korisnika 5
samo ću reć' https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/broadband-europe
Razina korisnika 2
Živim u kući na periferiji grada i zbog starih bakrenih kablova ogranicen sam na vrlo spor internet. Zanima me kakav je proces uvođenaj optike? Koga treba zvati i koliko to košta?
Razina korisnika 4
Optika se gradi tamo gdje su se već napravili planovi, te gdje operater misli da će se više korisnika htjeti spojiti na mrežu.Ako vas ima više na periferiji i htjeli biste optiku, mogli biste napisati pisani zahtjev i s njim doći na prodajno mjesto pa vidjeti što će biti moguće na lokaciji.
Razina korisnika 2
Optika se gradi tamo gdje su se već napravili planovi, te gdje operater misli da će se više korisnika htjeti spojiti na mrežu.Ako vas ima više na periferiji i htjeli biste optiku, mogli biste napisati pisani zahtjev i s njim doći na prodajno mjesto pa vidjeti što će biti moguće na lokaciji.
Hvala na odgovoru. Buduci da znam kako to funkcionira nisam bas uvjeren da bi to proslo za moju ulicu, postoji li kakva varijanta za upgrade, ne nužno na optiku, sa kojom bih mogao dobiti bolji internet ?
Razina korisnika 5
Optika se gradi tamo gdje su se već napravili planovi, te gdje operater misli da će se više korisnika htjeti spojiti na mrežu.Ako vas ima više na periferiji i htjeli biste optiku, mogli biste napisati pisani zahtjev i s njim doći na prodajno mjesto pa vidjeti što će biti moguće na lokaciji.
Iz osobnog iskustva... prije bi uspio uštedjeti novac, kupiti optički kabel i sam ga provući kroz susjedstvo nego da dočeka nekog od operatera da to naprave.

Ali nema veze, uskoro će EU stisnuti operatere da se pokrenu, pa možda do 2020 dočekamo 50 Mbit/s kao neki minimum.
Razina korisnika 4
Optika se gradi tamo gdje su se već napravili planovi, te gdje operater misli da će se više korisnika htjeti spojiti na mrežu.Ako vas ima više na periferiji i htjeli biste optiku, mogli biste napisati pisani zahtjev i s njim doći na prodajno mjesto pa vidjeti što će biti moguće na lokaciji.
Hvala na odgovoru. Buduci da znam kako to funkcionira nisam bas uvjeren da bi to proslo za moju ulicu, postoji li kakva varijanta za upgrade, ne nužno na optiku, sa kojom bih mogao dobiti bolji internet ?


Postoji varijanta Homeboxa kao zamjena za fiksni internet tamo gdje nema telefonske linije ili gdje je prisutan problem spore brzine interneta, no o tome se već dosta pisalo pa provjeri teme koje su bile i vidi da li tebi tako nešto odgovara.
Pozdrav, zanima me, vidio sam na HAKOM stranicama da imate planove za povući optiku u gornjoj Dubravi. Konkretno zanima me za lelijsku ulicu?
Razina korisnika 1
Bedž +3
Pozdrav robertinjo :)

provjerit ću s kolegama s nadležnog odjela pa ti javim informaciju 🙂
Razina korisnika 1
Bedž +3
robertinjo, evo, saznala :)
Za područje Lelijske ulice je za sada u planu postavljanje optike od brojeva 1 do 29.
Hvala na odgovoru mirjana, ja sam na broju 32, to onda znači da ja nikako onda ne mogu dobit uslugu, ili moram cekat, da li se može nadoplatit ili postoji li uopće neka opcija?
Razina korisnika 1
Bedž +3
Ne, nadoplata nije moguća. Ne radi se tu baš o malim ciframa tako da ni ne preporučujemo 😃 Trebat će se ipak još strpiti do novog proširenja.
Jos jedno pitanje,to mi nije jasno, ja sam na broju 32, a broj 29 je na lijevoj strani s tim da je taj broj još jedno 50 metara iza mene pa me zanima da li to ide samo po jednoj strani ulice ili će biti prebačeno na drugu do broja 32 pošto je taj broj prije tog broja. To pitam isključivo radi interaktivne karte koju sam vidio na hakomu jer je na jednoj strani ulice prikazano da ima a na drugoj da nema?
Razina korisnika 5
Bedž +2
Hvala na odgovoru mirjana, ja sam na broju 32, to onda znači da ja nikako onda ne mogu dobit uslugu, ili moram cekat, da li se može nadoplatit ili postoji li uopće neka opcija?

Uzmi kod susjeda na broju 28 pa povuci utp kabel do sebe 😎

Hvala na odgovoru mirjana, ja sam na broju 32, to onda znači da ja nikako onda ne mogu dobit uslugu, ili moram cekat, da li se može nadoplatit ili postoji li uopće neka opcija?Uzmi kod susjeda na broju 28 pa povuci utp kabel do sebe 😎
Pozdrav. Zanima me kada imate u planu provesti optiku kod Vardarske ulice u Donjoj Dubravi, točnije na lokaciji označenoj plavim krugom na slici? Za sada na HAKOM-ovim stranicama nema objave namjere gradnje svjetlovodne mreže. Hvala unaprijed.

Jos jedno pitanje,to mi nije jasno, ja sam na broju 32, a broj 29 je na lijevoj strani s tim da je taj broj još jedno 50 metara iza mene pa me zanima da li to ide samo po jednoj strani ulice ili će biti prebačeno na drugu do broja 32 pošto je taj broj prije tog broja. To pitam isključivo radi interaktivne karte koju sam vidio na hakomu jer je na jednoj strani ulice prikazano da ima a na drugoj da nema?
Šaljem na provjeru pa se javimo s informacijom. 😃
@Jaksha Tvoj upit sam poslala na provjeru. Čim dobijemo informaciju, odgovorimo.
Hvala
Pozdrav, zanima me u kojoj fazi je postavljanje optike u ulici Trepčanska, točnije za broj 16.
Razina korisnika 2
Bedž +2
Dobili smo povratnu informaciju, ta strana ulice neće biti pokrivena tim optičkim prstenom 😕 Kada i ako ta strana ulice ubuduće bude pokrivena, bit će pokrivena drugim optičkim prstenom.
Ne razumijem tu logiku, znači jedna strana ulice do broja 29 će imati optiku a cijela desna strana ne? Ako sam dobro shvatio?
Razina korisnika 1
To su vjerojatno podzemne instalacije, ostalo ce ici po banderama ako se ne varam? Neka me netko ispravi ako grijesim
Razina korisnika 2
Bedž +2
Provjerimo pa javimo 🙂

Odgovori