Riješeno

problem sa pucanjem veze - ne pomaže reset modema

  • 12 May 2023
  • 30 odgovora
  • 562 pregleda

Imam pitanja vezana uz uslugu mobilni internet S. Llokacija je Jasenak. Toranj ima oznaku 1564 na CellMapperu. Spojen sam preko dlink rutera DWR 921 uz MIMO antenu  i imam 4G signal zadnjih pola godine. Signal je izuzetno slab i bez ove kombinacije nema ni neta ni telefoniranja-  Zadnjih mjesec dana kada dođem tamo zateknem ruter kao da je sve ok sa signalom, no upload podataka ne radi. Nakon HW reseta sve se vrati, a onda u danima koji slijede nakon što odem sa vikendice slijedi downgrade usluge i sve krepucne u roku od tjedan dana.   Sada radi samo jedan od 10 uređaja, a kako je ruter podešen da se resetne SW- ski jednom dnevno, tako se slijedeći dan  random prijavi neki  od uređaja(max. 3).  Znači ruter se svaki put zakači na mrežu. Riječ je o senzorima i IP kamerama. Ako kamera ta koja se uspjela spojiti, onda stream radi kao i prije (jadno@prejadno, ali radi).  Nisam uopće siguran da li je aktivan samo Band 20 ili i neki drugi.

Ima li netko prijedlog što da učinim.  Na toj lokaciji se mučim već više od 10 godina i svašta sam probao, a do nedavno smo vozili i sa 2G signalom.  Svakih  1-2 godine novi setup, ili nova antena, ili novi ruter. Što preporučate?

Do sada jedini prijedlog sa strane korisničke službe je provjeriti sa drugom kartiocm u ruteru, no to mi i nje baš smisleno.  

icon

Najbolji odgovor od daworin 12 May 2023, 16:47

Pogledaj original

Odgovora 30

Razina korisnika 7
Bedž +4

Koliko vidim taj toranj na koji se spajaš ima samo B20 po cellmapper karti možda ima i još neku frekvenciju trebalo bi ga mapirati sa cellmapper app i ako se pojavi još koja frekvencija trebat ćeš bolji router jer ovaj koji imaš radi samo sa jednom frekvencijom. Kakvu to antenu imaš za router? Koliko si ti signali? Koliko si udaljen od tog tornja 1564 zračne linije?

Antena je omni 2G,3G,4G , pasivna, može agregirati signale. Ima 2 coax kabela  i tako je spajam na ruter. Mislim da je pojačanje antene 7dB. Ne mogu naći pdf od nje, a ja sam u Zgb. Udaljenost je  nešto malo preko 2 km od tornja. Ima šume, pa ne postoji optička vidljivost iako je gotovo ravno ,a nasaljenost recimo da i ne postoji.

Mislim da sam ostao bez nekih frekvencija (bandova) i da je to razlog. Signal je uredno  lošiji od -100dB. Telefoniranje  jedva vani i ponegdje, internet isto tako. 

Hvala na brzom javljanju! 

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ma slabe su te omini još ako nisu vani teško ćeš dobiti kakvo poboljšanje sa njima. Moguće da A1 smanjuju snagu odašiljanja i time štede energiju negdje isključuju frekvencije samo noći a negdje za stalno. Trebaš usmjerene antene tipa Iskra p56 . Testiraj mobitelom tu sim karticu koju imaš u routeru i vidi na koji točno toranj ti se spaja mob možda možeš uloviti koji drugi toranj isprobavajući različite pozicije u vikendici.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ajde pošalji mi točnu lokaciju u PP 

Antena je vani! 

To je na samom rubu signala Cellmappera.

 

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da taj rub je tamo gdje ga je netko mapirao, a to ne znači da domet nije veći jer B20 frekvencija ide i do 40Km kada je optička vidljivost. 

ok. Cijela kotlina nije  više od 5 km u krug.

Znači prijedlog je ili  bolja  antena ili bolji ruter ili oboje. Ova P-56 je ona dupla Iskrina antena.

Znači neki od “homeboxa” koji prima MIMO antene,  npr. Huawei B535 ili oni Mikrotik integrirani komplet antena+modem. Vaša preporuka za jedno ili drugo ili oboje? Ono sa pokvarenom karticom što mi je nuđeno kao alternativa, zaborvljam kao opciju.

Hvala na odgovorima!

 

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

B535-232 ako ne trebaš telefon ako trebaš onda 235 ili 333, B715-23c ili 818-263 da iskre p56 obavezno bilo koji router da imaš. Bolje i jeftinije ove kombinacije sa huawei routerom i iskra antene. Imaš veće mogućnosti prilagođavanja 4G nego na mikrotiku.

Hvala!

 

slijedi njuškanje, isprobavanje…. Antene će se naći, no  homebox ruter teže. 

Hvala još jednom!

Da li netko od admina sa A1 može provjeriti da li je na ovoj lokaciji prisutan i koji drugi band osim 20, prije nego to sam ustanovim  (odnsono da li to znači da tmao nema više ništa osim 4G signala)?

Da li i kakve veze ima kartica (kupljena isključivo za mobilni net prije nekoliko godina) u ruteru i trentni problemi sa uslugom? Hvala

Razina korisnika 4
Bedž +3

Signal nema neke veze sa time je li kartica za homebox ili mobilnu, to je samo kako oni povežu u sustavu pojedini sim na neku uslugu. Pod uvjetom da nije riječ o nekom fizičkom kvaru na simici (a vrlo vjerojatno nije)  ti zamjena kartice neće pomoći sa signalom.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ništa te ne košta da zamijeniš karticu, nije ona "pokvarena", već što je starija povećava se vjerojatnost da ne podržava nove tehnologije. 

Ali, za 5G Homebox, kako i Pero reče, moraš imati i pretplatu za njega, ako je podržan na tvojoj lokaciji

Ovdje možeš provjeriti da li ti je dostupan 5G homebox

https://www.a1.hr/hr/privatni/internet/5g-internet

Razina korisnika 7
Bedž +4

Na njegovoj lokaciji u njegovom dometu su max tri tornja jedan ima samo B20 drugi B3 i B20 i treći B3,B20 i B28. On se spaja na toranj 1564 i taj toranj ima samo B20 na koji se svi spajaju i dosta je opterećen , a i ima slab signal i zbog toga ima što ima. Da bi pokušao uloviti ova druga dva treba imati vanjske antene i naravno da mu konfiguracija terena dozvoljava.

nickno  Kartica mu je ispravna što se vidi pošto ima internet tako da si tu fulala. Gdje je Pero357 rekao da za 5G homebox  nex_moby mora imati pretplatu? Tko uopće spominje 5G Homebox (osim tebe)?

Razina korisnika 6
Bedž +6

@daworin , kartica mu je najvjerojarnije zastarjela,ILI ima neku prastaru tarifu (TO je Pero spomenul-za sim se veže usluga,tj.tarifa i shodno tome i signal); sam piše (neprecizno) da je stara nekoliko godina i da svega zadnjih pol godine JEDVA lovi 4G signal, ne bi ga ni lovil bez antena do tada je vozil i na 2G?!? Sorry, moja veza izdrži točno 2 sekunde na E prije nego se prebaci na 4G ili 4G+. Nemam pojma zašto već jednom i ne ukinu taj 2G, čemu još to služi uopće?

To s antenama i routerima je tvoja briga ovdje 😋, ali ima nešto i u sim kartici, bez nje ni nema signala, ako se ne varam, pa imao on i najnoviju 5G kućnu tehnologiju kupljenu neovisno od operatera i space sutlle antene- bez simice nema interneta 🙃

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pa ako je jednom ulovio 4G signal ,a piše da je u zadnjih pola godine na 4G signalu znači nema veze sa sim karticom! Ima veze samo sa A1 tornjem i samog položaja routera. Kakve veze ima tarifa sa jačinom signala?   Objasni mi to jer mi to baš nije jasno. Ja ne vidim da je to Pero napisao da signal ima veze sa tarifom!

Razina korisnika 6
Bedž +6

Kartica nema veze sa signalom?!? Ajde de, novim karticama je valjda prirodno da se kače na 2G mrežu i to u doba 5G 🤣

Dobro, kak ti kažeš. Tarifa isto tak? Ajde de, kad ti tako kažeš. I ja bih najradije da fletericu plaćam po cijeni mobile surf paketa, ili non-stop tarife, ili zakon tarife. Ali neide.

Zato mu je A1 i rekao valjda- neka zamijeni karticu (i tarifu). Ni ti ni ja ne znamo koji "homebox" on uopće koristi. Ili mobilni net karticu. Ali A1 zna. Imala sam i ja mobilni vipnet net simicu prek Buga prije 15 godina. Bi li ta kartica radila danas? Čisto sumnjam 😅

A evo ti ovdje popis nedostupnih i homeboxa, i mobilnog neta i svih tarifa, uz njih piše i sve kaj se može očekivati od njih, ako ih netko i dalje koristi.

https://www.a1.hr/cjenik/nedostupna-aktivacija

Hvala svima na komentarima!

Odgovor koji sam dobio bio je od službe za reklamacije. Nisam siguran koliki je bio angažman tehničke osobe. Super bi bilo da je kartica, nitko sretniji, no nisam toliki optimist.

Modem / ruter je D-link DVR 921. Stanje signla  lokacije moje medojxXx je daworin lijepo opisao.

Tarifa nije prestara, pretplata Mobilni net S.

Meni je uvijek više po pokirvanju  signalom odgovarao A1, tako je  i sad. Tele 2  nisam siguran da li ikako može tamao raditi.  Moje borbe sa netom tamo  već su dobrih 15 godina, tako da i mijenjaju se ssvakim promjenom generacije ili HW-a….

 

Problem je što sve to podosta košta za efekt koji možeš dobiti.  

 Telefon nwe korisitm, pa mogu odmah tražit karticu. Niš ne košta, tako kažu :))

Razina korisnika 7
Bedž +4

nickno  Puno napisala a ništa rekla niti pomogla. Što drugo očekivati od tebe bitno da ti njemu nudiš da provjeri dostupnost 5G Homeboxa hahaha…. I kao što vidiš nema prastaru tarifu! Ajde još jednu napiši da tvoja bude zadnja! Da svaka simica novija se može spojiti na 2G 3G 4G ili 5G. Ja sam znao da ne koristi prastaru tarifu i simicu od prije 15 godina jer ne bi se spajao na 4G niti jednom! Bitno da ti daješ savjete, a niti ne znaš što i kako koristi internet .

Razina korisnika 6
Bedž +6

Da se razmemo, ja sam samo rekla da ne može škoditi i zamjena sim kartice, a @daworin a poslušati obavezno, on je tata-mata za ove stvari

Edit: nije isto da li je sim kartica iz 2015e,2017e,2019 ili je nova. Ove od 2019.e će se pretežno spajati na 4G ili 4G+,a spojit će se i na 5G ako je dostupan, starije neće, provjereno. Moja iz 2017.e rijetko se spajala na 4G (na S9+)pretežno je bila na 3G ili H, H+. Tak da da, zamjena sim kartice ima smisla.

Razina korisnika 6
Bedž +6

😋 Naravno da ja ne bih bila ja, kad svoje tvrdnje ne bih potkrijepila i sličicama 😋

@daworin , kažeš-nije prastara tarifa. Ups, već je "stara" 5 godina

 

Ali, prije toga se to zvalo Mobilni Internet S, M, XL (pretpostavljam, nisam sigurna, možda su to različite usluge, stvarno ne znam)

 

A vidi ovo zaokruženo 😄. Taman odgovara opisu "tegoba" koje je autor spomenul, (jedva lovi 4G signal, do prije pol godine je vozil na 2G),a tiče se naslova same teme "ne pomaže ni reset modema"...  pa nek @nex_moby potvrdi ili pobije moje tvrdnje- tj.nek napiše koliko je u biti "stara" njegova data kartica.Mislim da piše i na njoj.

Stara je više od 2 godine. Koliko ne znam.

 No za NG  smo uspjeli sa istom streamati dio koncerta Massima. To je bio vrhunaravni poduhvat, uz nekoliko pauza ali uspjeli smo. Tada je i srušen mjesečni rekord i to višestruko . Potrošili smo neviđenih 6,5 GB prometa, tako nekako.  

Prije nego idem na medxXx brdo zamolit ću karticu pa mogu probati. Ako bude radila duže od 2 tjedna  (uz SW reset modema svako jutro-kako je sad naštimano) onda ok.

Daj bože, no i dalje  sam u ovoj situaciji vjerovati da je čaša napola i više prazna ,a ne napola puna!

 

Najte se svaditi, meni internet na brdu ne djelša!  Vama oboma rekao bih djelša….

 

 

 

 

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ma ne svađamo se. Općenito je preporuka da se kod prelaska na nove tehnologije uzme i novi sim, čisto da se izbjegnu mogući problemi sa mrežom. Ja sam svoju mijenjala (mada je bila i nano i podržavala 4G) kada nisam uspjela natjerati S9+ da bude konstantno na 4G, a bila je kakti "ispravna" i stara možda dvije godine.

Evo, ovdje su navedeni razlozi zbog čega je dobro mijenjati sim kartice kontinuirano svakih 5-7 godina, a nekada i češće. 

https://devicetests.com/how-often-should-a-sim-card-be-replaced

Isto tak se nadam da će ti i daworinovi savjeti pomoći da dobiješ bolji signal, Ogulin sam- za njega znam da je odlično pokriven A1 signalom (bila milijon puta 😃), za njegovu okolinu ne znam, nisam pratila baš

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ne znam da li znate i ovo

https://a1towers.hr/

Ja kad sam to nedavno vidjela, prva pomisao mi je bila - tako je opljačkan i HT, tj.mi svi ( a SVI mi smo gradili i financirali HT infrastrukturu). Tak i sad SVI mi, korisnici fiksnih A1 usluga financiramo sa 20 kn/mj. tamo nekog tko VELEPRODAJNO sad prodaje usluge i HT-u i Telemachu i sam sebi i tko zna kome sve ne. Naletila sam i na podatak da je A1 mreža već sposobna ponuditi brzinu (po tornju ili kak to već ide) - 66GBps

Ovaj ovdje A1 (i forum) su sad samo isporučitelji "mrvica" koje ostaju nama običnim korisnicima.

Tak da- na pitanja i odgovore o tornjevima,bandovima, stupovima itd., ovaj A1 nema utjecaja. Obratite se na adresu u linku.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Konačno si skužila(ili možda nisi) da nije do dotične tarife i sim kartice nego do uređaja i signala.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Ali bez sim kartice NEMA SIGNALA 😛 (tj.mreže). A ona nije vječna i na nju utječu i razne atmosferlije, pogotovo u tam nekim "netaknutim" kotlinama oko Ogulina 😜. 

Moj primjer S9+ (4G) ne vrijedi? Sa NANO 4G karticom koja je samo prenešena iz starog moba u novi S9+ NISAM BILA NI 10% PRVE GODINE NA 4G SIGNALU. Dok nisam zamijenila karticu. Onda je i S9+, tad već star godinu dana, bil STALNO na 4G.

A i dan-danas, ako ćemo po broju crtica gledati jačinu signala- i na mojoj Ultri, kao i na S9+ ima svega 2 crtice. A tak je bilo i sa 3G. A tak je bilo i sa 2G. I sa G na Sony Ericsonu davno na wapu 😛

Odgovori