Riješeno

Naplata rominga kada su iskljuceni mobilni podaci

  • 23 March 2022
  • 30 odgovora
  • 2087 pregleda

  • Forum rekreativac početnik
  • 4 odgovora

Postovani, moze li mi tko objasniti kako moze doci do naplate rominga (BIH i CG) kada su mobilni podaci na telefonu bili iskljuceni, ne samo roming?

Imam i drugi mobitel na Tele2 kod kojega se to ne dogadja.

Molim pomoc kako to sprijeciti, ne mijenja mi se mreza i na ovom broju ali gospodja iz podrske mi nije bila od pomoci a niti ljubazna.

 

Hvala

icon

Najbolji odgovor od A1_Filip 23 March 2022, 23:44

Pogledaj original

Odgovora 30

Razina korisnika 2
Bedž +3

@zvrbica večer! Nije mi drago vidjeti da tvoj poziv kolegama iz odjela službe za korisnike nije naišao na razumijevanje za ovaj dosta neobičan slučaj. Mobilne podatke i podatkovni roaming isključiš po zaprimanju poruke o spajanju na inozemnu mrežu ili prije? Jesi li provjerila vrijeme naplaćenih roaming transakcija pri kontroli računa? Detalje oko naplaćenih transakcija možeš pronaći na samoj specifikaciji, kojoj pristupaš prijavom na Moj A1 portalu. Ondje imaš mogućnost uvida specifikacije za posljednjih 6 izdanih računa. 

Razina korisnika 7
Bedž +3

APP, ako prođe, prođe. Misliš baš na potrošnju interneta ili za skidanje iznosa za cijenu poruke? Meni se to isto desilo s HT-om i A1 prilikom ulaska u Srbiju. Naravno, vratili mi iznos kad sam prijavio ali iznos je bio cijena poruke o ulasku u zemlju (internet mobilni i roaming isključeni).

Postovani,

 

Vec ste pokazali vece zanimanje za problem od A1 sluzbe. Ovo nije prvi puta. Prosli put sam samo bio iskljucio roming, ovaj puta sam PRIJE prelaska granice iskljucio i roming i mobilne podatke. Prema uvidu u racun, svaki dan se biljezio mali internetski promet, ne znam po pitanju cega niti mi je sluzba za korisnike htjela pojasniti problem. Napominjem da su mi odobrili povrat ali to nije bit problema.

 

Ako tko zna zasto mi se ovo dogadja pomozite mi da se ne ponavlja, ovaj puta je bilo 30-tak kuna ali kako ne znam uzrok ne znam kako se zastititi. Opcija zabrane rominga opcenito mi ne dolazi u obzir jer cesto putujem u EU gdje tog problema nema. Kako zivim u granicnom podrucju ovose zna dogoditi i dok sam u HR a stalno mi je iskljucen roming. Nije li vrijeme da se omoguci zabrana rominga selektivno za drzave koje nisu u EU ili neko slicno rjesenje? Dugogodeišnji sam korisnik A1 i do sada sam bio zadovoljan, ne bi volio da moram prelaziti na drugu mrezu ali niti ovo ne zelim trpjeti. Mobitel je Samsung a52 5G ako je to bitno.

 

Hvala na pomoci

Razina korisnika 6
Bedž +6

Možda ne bi bilo loše u postavkama za internet upisati neki nepostojeći,Izmišljeni APN. Ne znam kaj sve obuhvaća dopuštenje " promjena postavki sustava ",ali većina aplikacija ima to dopuštenje, pa me uopće ne bi čudiIO da mogu uključiti mobilne podatke u pozadini. Ako im se stavi nepostojeći APN (ili izbriše kompletno postojeća postavka) neće se imati kamo spojiti.

To sam i želio saznati koja je to aplikacija pristupala internetu i kako ali mi tehnička podrška nije znala ili htjela odgovoriti a to mora negdje biti zapisano. 
 

lp

Razina korisnika 6
Bedž +6

@zvrbica , zapisano je (barem okvirno) na tvom mobu.

Postavke>veze>upotreba podataka pa klikneš na ovo kaj sam zaokružila na slici. Može se pratiti i dnevna potrošnja tako da se namjesti trenutni datum (meni je na slici namješteno na 20.,na tom mjestu se i namjesti datum, pa ako baš želiš znati koja app se spaja na internet kad si u roamingu, namjestiš taj datum i pratiš kaj se dešava taj dan.). Mada u pravilu, appovi se baš i ne bi smjeli spajati na net,ako je ta opcija isključena.

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

"Kako zivim u granicnom podrucju ovose zna dogoditi i dok sam u HR a stalno mi je iskljucen roming"…

 

Ovo sam tek sad vidjela. Isključi automatsko traženje mreža, tj.kad ideš na odabir mreže uvijek koristi ručno pretraživanje, pa ti se neće u blizini granice automatski prebaciti na roaming, već ćeš ostati bez signala i mreže svaki put kad A1 nije dostupan

Probaj ovako, ugasi data roaming, odaberi rucno spajanje i odaberi A1 HR(HR VIP) u apn postavkama izmeni APN Roaming protocol i tu namesti ipv6, nikakav prenos se nebi trebao odvijati. Kada ti data roaming zapravo bude potreban, ukljuci ga i u roaming protocol odaberi ipv4. Takodje ako zelis videti koja je tacno aplikacija dok si bio u roamingu koristila net, povezi se na roaming mrezu, ugasi mobile data, udji u data usage i trebala bi se pojaviti stavka Data roaming usage(ili nesto slicno), udjes u to i videces koje su ti se aplikacije spojile na internet u roamingu. Nadam se da sam pomogao. Objasnjenje za ipv6 je zato sto koliko ja znam a1 ne podrzava data saobracaj preko ipv6 protocola pa ce fon u roamingu probati sa se spoji iskljucivo na ipv6 i nece uspeti

Hvala na savjetu, ali na zalost ipak mi se onda cini lakse odabrati mrezu bez takvog problema, ovo mi je previse komplicirano za ceste promjene (dosta putujem i blizu sam granice). Na Tele2+iphone nije bilo problema u isto vrijeme. Ima li nacina sada da vidim koja je aplikacija pristupala internetu prije mjesec dana pa da nju iskljucim ako nije esencijalna. Nijednoj nisam dao mogucnost pristupa kid iskljucenih podataka niti znam kako bi to napravio.

 

Hvala na pomoci i savjetima.

 

Lp

Hvala na savjetu, ali na zalost ipak mi se onda cini lakse odabrati mrezu bez takvog problema, ovo mi je previse komplicirano za ceste promjene (dosta putujem i blizu sam granice). Na Tele2+iphone nije bilo problema u isto vrijeme. Ima li nacina sada da vidim koja je aplikacija pristupala internetu prije mjesec dana pa da nju iskljucim ako nije esencijalna. Nijednoj nisam dao mogucnost pristupa kid iskljucenih podataka niti znam kako bi to napravio.

 

Hvala na pomoci i savjetima.

 

Lp

Koji telefon koristis?

Samsung A52 5g

Samsung A52 5g

Mogao bi da proveris potrosnju u roamingu u tekucem mesecu samo ako se povezes na roaming mrezu i proveris data roaming usage

Razina korisnika 6
Bedž +6

Pa nema tu ništa komplicirano.

Postavke> Veze > Mobilne mreže >Pristupne točke (APN) > U imenu APN -a (internet)  dodaš ili oduzmeš zadnje slovo ( internetv ili Interne ), Spremiš tu postavku,pa si miran u BIH ili Srbiji, jer se aplikacije neće moći nigdje spojiiti, a kad se vratiš u HR ispraviš ime APN-a i ponovno spremiš.

Ili stvoris novi APN,izmisliš ime,Spremiš ga, pa prije ulaska u roaming aktiviras taj nepostojeci APN. Čas posla, a može ti uštedjeti vremena i novaca 😉

Hm🤔 meni mobile data radi sa bilo kojim APN-om na A1 SRB

Razina korisnika 6
Bedž +6

@vkk , imaš prav 🤣, evo mene preko žbljžblj apn-a, a sve ostalo podešeno na neodređeno. 🤣.

 

Hm..onda jedino ostaje kompletno brisanje postavki za internet.

 

A vidi vidi,, A1 u Srbiji ima Vo LTE? 😑

 ​

A vidi vidi,, A1 u Srbiji ima Vo LTE? 😑

Pa ima valjda i u HR

 

Koji je tacno roaming partner u pitanju (koja tacno mreza u roamingu)?

Pozdrav,

Imam sličan problem. Prešao sam nedavno na A1 mrežu. Trenutno se nalazim u Srbji i mobilne podatke sam isključio par km prije granice. Ovdje boravim 5 dana, telefon je cijelo vrijeme spojen na lokalni WIFI međutim svaki dan-dva mi se obračunava internetski promet po 0,03 eura. Kako je to moguće ako su mobilni podaci cijelo vrijeme isključeni?

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Hm, baš nezgodno. Nekad je možda bilo dovoljno isključiti ili pobrisati postavke mobilnih podataka, ali danas kad svaka app (ako ima dozvolu) može mijenjati postavke i za svoje potrebe uključiti mobilne podatke, pa možda i sam wi-fi ima tu mogućnost, pa provjeri da ti nije uključena opcija prijelaza na mobilne podatke ako je wifi mreža spora. Isto tako zabrani svim aplikacijama korištenje mobilnih podataka u pozadini, a isključi i korištenje podataka u roamingu. Isključi i VoLTE, meni mada je uključena ne vrijedi jer A1 Hrvatska još ne daje VoLTE bonašima, ali u Srbiji izgleda daje.

 

Ili pobriši postavke za internet, valjda se neće resetirati na početne postavke već baš izbrisati, pa kad se vratiš u Hrvatsku ponovno ih upišeš

Ja nemam tu opciju za Wifi. Sve vezano za roaming mi je isključeno tako da ne bi smjelo biti ni do postavka. Sa drugim operaterima nisam imao takav problem.

Razina korisnika 6
Bedž +6

Trebalo bi biti negdje pod naprednim opcijama wifi-ja kad upališ wifi, to je opcija samog androida, ne samo Samsunga.

Možda da budeš u zrakoplovnom modu dok si u Srbiji, tad ti je definitivno sim kartica van upotrebe i nemre se niš naplaćivati. 

Razina korisnika 2
Bedž +2

Pozdrav @Baboon, neobično moram priznati. Ne možemo sa sigurnošću reći što se točno ovdje dogodilo. Ako si na pretplati, specifikaciju računa bit će moguće zatražiti kada početkom siječnja dobiješ račun za prosinac. Ako si ipak na bonovima, detaljnu provjeru potrošnje možeš zatražiti pozivom službi za korisnike na broj 0800 091 091. Nickno je dala dobar savjet, možda ne bi bilo loše upaliti zrakoplovni mod - osim ako nemaš neki specifičan razlog zašto bi trebao primati pozive ili SMS poruke dok si u roamingu. Na taj način eliminiraš svaku mogućnost spajanja na roaming. Ne mogu isključiti niti mogućnost potencijalne pogreške sustava.

Sim mi je isključen već 2 dana a trošak i dalje raste, vrijeme spajanja isto kao prije 2 dana a potrošnja veća.

 

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Baboon , nisi u zrakoplovnom modu, meni se čini da nisi. Aplikacija Moj A1 je besplatna za korištenje jedino putem  A1mobilne mreže, svaki drugi način pristupa (wi-fi) naplaćuje se (troši data promet). Tebi pišu minute 6 i 22s, 0 MB...potrošnja IZVAN TARIFE

Jesi slao sms u Hrvatsku možda? Nemam pojma jel imaš besplatne sms-ove u inozemstvu ili si ih potrošio koliko si ih besplatnih imao na raspolaganju.

Cijena sms-a iz Hrvatske u EU je 7 centi, baš mi jučer oduzelo toliko. 

Odgovori