PITANJE

Koji ruter daje A1 za optički internet i koje su mogućnosti?

• 17 June 2022
  • 12 odgovora
  • 283 pregleda

Zanima me koji ruter daje A1 uz uslugu optičkog interneta i koje su mu mogućnosti u vezi ovoga:

1. broj iskoristivih LAN/WAN portova - da li su neki zaključani na TV i ne mogu se postaviti kao normalni LAN portovi (kao kod Optime npr)?
  2. da li su otključane postavke statičnih/dinamičkih adresa, port forwarding, blacklisting?
  3. Je li moguće ograničavati promet po LAN portu i/ili po lokalnim IP adresama?
  4. 5ghz WIFI / WIFI6?

Odgovora 12

Razina korisnika 2
Bedž +1

Zavisi koju tarifu uzmes, nije isti router na turbo I super tarifi. Za turbo ti mogu reci da dobijes FritzBox! 6660 Cable koji cak ni nije nesto user-friendly. 

Hvala, to se ipak čini ok ruter kad ima WIFI6. Nije mi posebno bitno da je user-friendly, samo da ima opcije koje mi trebaju.
Jesu li ti svi LAN portovi dostupni ili su neki zaključani na TV?

Razina korisnika 2
Bedž +1

Kako to mislis zakljucani na TV. Nemam TV uslugu uz internet pa mozda zato ne znam sta mislis.

Kod Optime dobiješ ruter koji ima 1 WAN i 4 LAN porta, no zadnja dva su postavljeni za TV uslugu bez obzira da li je imaš ili ne, i ne žele ih prebaciti na normalni način rada, pitao sam.

Razina korisnika 2
Bedž +1

Koliko ja vidim, svi su otkljucani

Zaključani u postavkama, nisam ni očekivao da imaju lokot sa vanjske strane 😄
Znači ako uštekaš taj sivi LAN kabel u port 3 ili 4 da li radi ili ne

Razina korisnika 2
Bedž +1

Pa ocekivao sam nesto ugurano unutra tako da ne mozes prikljucit sta ja znam 🤣

Razina korisnika 2
Bedž +1

Evo, radi i port 3 i 4 normalno.

Super, hvala 👍🏻

Razina korisnika 5
Bedž +2

@igor023 

Znači ruter od prije godinu dana Hauwei HG8145V5 optika 200/100

1. 2/2 tv zaključan
  2. ne
  3. ne
  4. da

Čujem da imaju Fritzove koji su puno bolji

Hvala @Tromy, znači ovaj FritzBox! 6660 Cable koji je Cole naveo je ipak bolji, ako ništa ima otključane sve portove. Naravno i to ću provjeriti prije nego mi uvedu optiku.
Ovo što si naveo pod 2. me čudi, nije valjda da ne možeš kreirati statične ip adrese i port-forwarding? Blacklisting isto smatram da je bazična funkcionalnost, to imam na trenutnom ruteru od Optime.

Razina korisnika 5
Bedž +2

@igor023 

nisam previše ni koristio statične IP u svojoj mreži, mogu ako u postavkama kompa ukucam ali preko rutera nisam ni isprobavao a port-forwarding isto ne znam iz prve ruke ali je susjed divljao jer je morao zvati SZK da mu oni narihtaju.

Odgovori