Riješeno

Koji ruter daje A1 za optički internet i koje su mogućnosti?

  • 17 June 2022
  • 19 odgovora
  • 7590 pregleda

Zanima me koji ruter daje A1 uz uslugu optičkog interneta i koje su mu mogućnosti u vezi ovoga:

  1. broj iskoristivih LAN/WAN portova - da li su neki zaključani na TV i ne mogu se postaviti kao normalni LAN portovi (kao kod Optime npr)?
  2. da li su otključane postavke statičnih/dinamičkih adresa, port forwarding, blacklisting?
  3. Je li moguće ograničavati promet po LAN portu i/ili po lokalnim IP adresama?
  4. 5ghz WIFI / WIFI6?
icon

Najbolji odgovor od A1_Meri 7 September 2022, 16:07

Pogledaj original

Odgovora 19

Razina korisnika 3
Bedž +2

Zavisi koju tarifu uzmes, nije isti router na turbo I super tarifi. Za turbo ti mogu reci da dobijes FritzBox! 6660 Cable koji cak ni nije nesto user-friendly. 

Hvala, to se ipak čini ok ruter kad ima WIFI6. Nije mi posebno bitno da je user-friendly, samo da ima opcije koje mi trebaju.
Jesu li ti svi LAN portovi dostupni ili su neki zaključani na TV?

Razina korisnika 3
Bedž +2

Kako to mislis zakljucani na TV. Nemam TV uslugu uz internet pa mozda zato ne znam sta mislis.

Kod Optime dobiješ ruter koji ima 1 WAN i 4 LAN porta, no zadnja dva su postavljeni za TV uslugu bez obzira da li je imaš ili ne, i ne žele ih prebaciti na normalni način rada, pitao sam.

Razina korisnika 3
Bedž +2

 

Koliko ja vidim, svi su otkljucani

Zaključani u postavkama, nisam ni očekivao da imaju lokot sa vanjske strane 😄
Znači ako uštekaš taj sivi LAN kabel u port 3 ili 4 da li radi ili ne

Razina korisnika 3
Bedž +2

Pa ocekivao sam nesto ugurano unutra tako da ne mozes prikljucit sta ja znam 🤣

Razina korisnika 3
Bedž +2

Evo, radi i port 3 i 4 normalno.

Super, hvala 👍🏻

Razina korisnika 5
Bedž +2

@igor023 

Znači ruter od prije godinu dana Hauwei HG8145V5 optika 200/100

 

  1. 2/2 tv zaključan
  2. ne
  3. ne
  4. da

Čujem da imaju Fritzove koji su puno bolji

 

 

Hvala @Tromy, znači ovaj FritzBox! 6660 Cable koji je Cole naveo je ipak bolji, ako ništa ima otključane sve portove. Naravno i to ću provjeriti prije nego mi uvedu optiku.
Ovo što si naveo pod 2. me čudi, nije valjda da ne možeš kreirati statične ip adrese i port-forwarding? Blacklisting isto smatram da je bazična funkcionalnost, to imam na trenutnom ruteru od Optime.

Razina korisnika 5
Bedž +2

@igor023 

nisam previše ni koristio statične IP u svojoj mreži, mogu ako u postavkama kompa ukucam ali preko rutera nisam ni isprobavao a port-forwarding isto ne znam iz prve ruke ali je susjed divljao jer je morao zvati SZK da mu oni narihtaju.

Razina korisnika 6
Bedž +6

 

Zna li netko može li se na optici dobiti neki drugi router od Huawei HG8144V5, makar uz nadoplatu?

 

Ako ne, može li se ikako koristiti vlastiti router? 

Razina korisnika 4
Bedž +3

Ako pričamo o njihovoj gpon optici nema drugog. Nema ni bridge modea, možeš eventualno koristiti nešto svoje kao switch iza.

Na optici ako imas TV uslugu su lan 3 i 4 rezervirani za IPTV, ali inace se lako zatrazi da se podese portovi za standardni LAN. Drugi router se ne moze postaviti za route dio, ali se moze postaviti npr. u AP/switch modeu pa da mozes spojiti uredaje na njega. Mozes na svim routerima podesit staticke unutarnje adrese, podesit port forwarding. Na vecini routera, ukljucujuci HG8145V5 mozes odradit filtriranje po mac adresi (blacklist/whitelist).

Razina korisnika 6
Bedž +6

Meni je rečeno (od strane instalatera) da nema veze na koji ulaz staviš IPTV na optici - da svi ulazi rade, znači da nije kao na adsl-u npr. Osobno sam onda gurnuo IPTV kabli u neku od nasumično odarabih rupa na routeru (htio pomoći čovjeku prilikom instalacije) - i sve radi.

 

Nego, mene zanima - da li je netko uspio osposobiti vlastiti modem na optici (ne poslije onog od A1 već solo) i ima li A1 u planu ponuditi 2.5/10gbps routere u dogledno vrijeme. Na kablu router koji daju ima wan 2.5 Gbps izlaz, bilo bi lijepo da takvo što ponude i na optici bez obzira nudili brzine veće od 1Gbps ili ne, treba ljudima za druge stvari.

Bok Igore,

model uređaja koji ćeš dobiti ovisi o tehnologiji(optike) preko koje si spojen i aktiviranoj brzini interneta.


1. Broj iskoristivih LAN/WAN portova - da li su neki zaključani na TV i ne mogu se postaviti kao normalni LAN portovi (kao kod Optime npr)? Nisu zaključani, odnosno svi su otključani :)

2. Da li su otključane postavke statičnih/dinamičkih adresa, port forwarding, blacklisting? Omogućen je pristup na sučelje te uređenje naprednih postavki uređaja.

3. Je li moguće ograničavati promet po LAN portu i/ili po lokalnim IP adresama? Mogu određeni modeli, ponovo, to ovisi o tome preko koje tehnologije je optika aktivirana.

4. 5ghz WIFI / WIFI6? WiFiI5ghz imamo, za sada nemamo WiFI6. 

 

Ugodan dan,

LP

Meri

Zanima me optički internet, prolazi mojim naseljem instalacija upravo ali me zanima koji se router daje sa otvorenim ugovorom (bez ugovorene obveze) i koliko se wifi uređaja može spojiti na njega istovremeno?

Da li radi na 2.4 ili 5 GHz ili može oboje?

Razina korisnika 4
Bedž +3

A ovisi kakva je izvedba, ako je baš njihova optika ti vjerojatno ide huawei hg8145v5, u izvedbi di se spajaju na tuđu optiku sam vidio da su postavili  neki iskratel  innbox U92.

U obje varijatne ima i 2.4 i  5ghz

Odgovori