Riješeno

Kako prebaciti optički ONT u bridge mod ili uključiti port forwarding

  • 31 October 2019
  • 46 odgovora
  • 8668 pregleda


Prikaži prvu objavu

Odgovora 46

Razina korisnika 3
Bedž +3

@RDash123 tvoj komentar sam malo prilagodila jer ovdje ipak preferiramo prijateljsku komunikaciju bez psovki :slight_smile:

Razina korisnika 1
Bedž

Ajde dečec razguli s tim tonom, ne mislim se s tobom raspravljat.

Sve što sam naveo je točno, isprobano i lako provjerljivo tko hoće probat.

Umjesto trkeljanja prvo nešto probaj, pa onda prosipaj pamet.

 

Evo ako je tako daj mi priloži linkove,slike,forum postove(može i na PM) na to što tvrdiš kao dokaze da je istina i ja ću priznat da sam pogriješio.
Ja sa svoje strane sam sve bar 10 puta provjerio a za tebe neznam.

I ne nisan nikakvo djete već sam starija osoba u 30ima.

 

  

@RDash123 tvoj komentar sam malo prilagodila jer ovdje ipak preferiramo prijateljsku komunikaciju bez psovki :slight_smile:



Nekome reći da govori “pizdarije” ili “gluposti” je na ovom ISP forumu uvredljivo?Aj nek sam i to doživio da se ovaj forum drži kao dječiji vrtić a vjerovatno i je jer vam je support baš nikakav.
 

Može li netko dati link na primjer gdje je privatni korisnik A1 usluga u HR uspio ONT zamijeniti svojim?

Riskirao bih s kupovinom ONT (možda CarlitoxxPro v2.0) kada bi našao način za izvući autorizacijske podatke iz HG8245Q2.

Našao sam samo primjer kod iskona: https://forum.pcekspert.com/showthread.php?p=3571845

Naravno da postoji nacin da se prebaci na drugi Ont i koristi u bridge modu sa bilo kojim ozbiljnim ruterom ,  mikrotik itd.…

Provjereno radi odlicno 😉

Koji ONT koristite?

Ovo je stvarno sprdačina od operatera. Ovakvi valjda mogu poslovat samo kod nas, eventualno u Africi.

Znači, poslovni sam korisnik. Tražio prijelaz na optiku. Kada sam potpisivao ugovor rekao sam im da je uvjet prelaska bridge mode. Uredno su to zapisali, nema problema. Danas dolaze tehničari provući kabel, sve ok, imaju tu zabilješku, zvat će oni A1 kada spoje da ovi to prebace… Spojili dečki sve, zovu… ne može….  Njihov očaj od routera nema bridge mode (neko govno od Huaweia su donesli). Pitam da li imaju kakav drugi, imaju neki ZTE, ali nešto pametuju da ne mogu taj. Ali koliko sam skužio, i taj je jednako smeće. Nikakvo čudo, pošto su i Huawei i  ZTE uvjerljivo najveće smeće od proizvođača routera (ako se tako uopće mogu nazvati). Da se skupe zajedno nisu u stanju pristojan router napraviti.

I sada zovem službu za korisnike, derem se da krše ugovor itd… bude mi se kao netko povratno javio… ali sumnjam da će biti išta od toga. Znači jedino ograničenje njihovog nepoštivanja ugovora je to što ne žele kupiti router koji nije zadnje smeće. Osim firmware routera, nema drugog ograničenja. Doslovno mogu otići u trgovinu kupiti pristojan router, stavit u njega svoje podatke, i dati mi taj… ali od toga sigurno neće biti ništa.

Tako da, gledam koje su mi druge opcije. Sa svoje strane imam Mikrotik RB4011. Koliko sam ja shvatio treba mi dodatni ONT modul za njega, da imam gdje njihov optički kabel ušetekat. Da li ima netko preporuku za taj modul (ili bilo što drugo od hardwarea što treba)? Znam da treba to sve konfigurirati kasnije, ali to ću se već nekako snaći. To bi bilo najbolje rješenje, kompletno eliminirati njihovu tzv. opremu

Nije problem proizvođač Huawei pa čak niti konkretan model (HG8245Q2 pretpostavljam). Problem je administrativan, A1 ne dozvoljava bridge na optici na tom uređaju, na webu imaš primjera gdje je drugima na tom uređaju bridge dostupan. Možeš nabaviti drugi ONT (SFP modul ili zaseban uređaj), navodno je Ubiquiti UF-NANO kompatibilan. Uzmi u obzir da nude i 2 Gbps brzine pa uređaj s 1 Gbps sučeljem nije dugoročno rješenje. Mislim da za VoIP nećeš naći pristupne podatke.

Meni je služba za korisnike davno rekla da za poslovne korisnike ide Cisco router i da tamo daju bridge bez problema. Možda je to za neke druge usluge, raspitaj se.

Razina korisnika 6
Bedž +6

A1, a baš bi mogal dati bridge mode..i fino postaviti ograničenje kao neki nebum rekla koji operater,ali kod njega su pravila jasna. Može bridge mode, no frks, ali zbog sprječavanja zloupotrebe (preprodaje usluga) poslovnim korisnicima 5TB flat, a privatnim mrvu više. I mirna Bosna. Pa nek briđira tko hoće.

Nije problem proizvođač Huawei pa čak niti konkretan model (HG8245Q2 pretpostavljam). Problem je administrativan, A1 ne dozvoljava bridge na optici na tom uređaju, na webu imaš primjera gdje je drugima na tom uređaju bridge dostupan.

Prema slikama, mislim da nije HG8245Q2. Ovaj mi je izgledao manje, s antenama na bočnim stranama (ne iza), ali svejedno. Ako je samo administrativan problem, onda je sve skupa još veći cirkus. Vjerojatno bridge na tom uređaju ne radi dobro, ne bi bio prvi Huawei, npr. trenutno imam LTE Huawei na kojem sam morao flashat firmware za bridge, ali i to radi jako upitno i nestabilno. Onda je rješenje vrlo jednostavno, za takve stvari se ponudi drugi hardware koji nema takvih problema. Neshvatljivo mi je da je to toliki problem, još za poslovne korisnike. S kakvim oni firmama rade kada im je nešto ovako banalno problem.
 

Možeš nabaviti drugi ONT (SFP modul ili zaseban uređaj), navodno je Ubiquiti UF-NANO kompatibilan. Uzmi u obzir da nude i 2 Gbps brzine pa uređaj s 1 Gbps sučeljem nije dugoročno rješenje. Mislim da za VoIP nećeš naći pristupne podatke.

Ako mogu birati radije bi SFP modul, ali koliko vidim teško ih je nabaviti. Jedini koji sam vidio da se spominje je Huawei SmartAX MA5671A. Da li imaš možda bolji prijedlog? VoIP mi ne treba, ni TV.
 

Meni je služba za korisnike davno rekla da za poslovne korisnike ide Cisco router i da tamo daju bridge bez problema. Možda je to za neke druge usluge, raspitaj se.

Meni se čini da je sve to isto, samo za poslovne naplate malo više i na račun napišu oib...

Privatni korisnik nikada neće dobiti bridge na optici kod A1, bez obzira na isporučeni uređaj. To je odluka A1, a ne nedostatak uređaja koje nude.

Ti si kao poslovni korisnik izgleda upao u isti koš. Da si uzeo simetričnu brzinu (A1 Biz Internet Pro) pretpostavljam da bi dobio Cisco router i bridge bez problema, ali cijena je vjerojatno višestruko veća.

Nemam preporuku za ONT jer nisam ništa osobno isprobao.

I ne čudi me što su ti kod ugovaranja obećali bridge jer nemaju pojma.

Razina korisnika 2

I HT I telemach na optici daju svima uredno bridge mode neovisno jel poslovni ili privatni korisnik .

 

Kolko čujem neki hakom zakon od sljedeće godine su obavezni svi operateri omogućiti bridge mode to jest da korisnik ima vlastitu opremu …

Pa da vidimo onda sljedeće godine kako neće A1 davat bridge.

 

Razina korisnika 2

Evo i dotični pravilnik (članak 30 je to što se navodi):
 

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2023_07_86_1346.html

Razina korisnika 6
Bedž +6

Nemojte zanemariti zadnju rečenicu čl.30, stavka 3

 

A1 može, a i vjerojatno hoće, objaviti popis uređaja koje korisnici mogu koristiti umjesto njegove, i vrlo vrlo vjerojatno će to biti vrlo ograničen popis,tj.popis onih uređaja za koje je već provjerio kompatibilnost i optimalnost sa svojom mrežom, jer je nemoguće da ijedan ISP tehnički podržava na stotine, ako ne i tisuću dostupnih uređaja raznih proizvođača. 

Pa tako,kad vi želite koristiti vlastitu opremu, a ona nije na tom popisu, morat ćete zvati A1 zbog provjere interoperatibilnosti. A1 može zahtjevati od vas podatke uređaja, može reći da uređaji nisu podržani i prozvati vas iznimnim i opravdanim slučajem, pa morate (ako želite) prihvatiti njegove ont-ove ako želite A1 optiku.

Ili može aktivirati vaše uređaje nakon kaj im date podatke o serijskim brojevima i kaj još zatraže, pa ćete kod svake promjene uređaja morati opet zvati A1 da vam ih aktivira, a u istom članku 30, pod točkom 9 piše da u slučaju korištenja vlastite opreme ako imate prigovor na kakvoću usluge za vas vrijedi ovo

 

Razina korisnika 2

Nemam ja problema sa korištenjem njihovog ont terminala ..

Problem je meni što ne daju bridge mode i onda kako im se sprdne puste reset rotuera i pobrisu mi npr. port forward I druge postavke.

Moj dobronamjerni savjet A1 da u tehničku službu zaposle nekoga tko može više od 2 suvisle rečenice sastaviti. Količina nebuloza koju sam sad od njih čuo je nevjerojatna.

Prema njima, bridge mode nije moguć jer “oni za to nemaju sa svoje strane složenu programsku podršku”. Na pitanje kakve veze bridge mode ima s ikakvom infrastrukturom nisam dobio suvisli odgovor. Bridge mode je opcija routera, ne infrastrukture. Znači programska podrška o kojoj on priča, je da stisne tipku i remote prebaci router u bridge mode. Što može napraviti i na licu mjesta, direktno na routeru (naravno ako nije u njihovom krnjem UI, u kojem nemožes ništa). Na moje pitanje nek mi kaže šta oni to točno trebaju napraviti a da nije moguće, krene pričat nebuloze o podešavanju PPoE, s kojim oni (na vlastitoj infrastrukturi) veze nemaju.

Sprdačina od firme. To valjda ide u opis profesije hrvatskog ISPa

Mislim da oni ne mijenjaju postavke direktno na routeru nego u svojoj aplikaciji pa onda aplikacija generira konfiguraciju i pošalje na router (preko TR-069?). Ako kod sebe nemaju riješenu opciju bridge mode, ništa od toga. I dalje problem nije tehnički nego administrativni. Netko je odlučio da tu uslugu neće nuditi.

Mislim da oni ne mijenjaju postavke direktno na routeru nego u svojoj aplikaciji pa onda aplikacija generira konfiguraciju i pošalje na router (preko TR-069?). Ako kod sebe nemaju riješenu opciju bridge mode, ništa od toga. I dalje problem nije tehnički nego administrativni. Netko je odlučio da tu uslugu neće nuditi.

Ok, a konfiguracija se svodi na naredbu “aktiviraj bridge mode”. Nemaju oni tu što štimati. Bridge mode je postavka routera, nema veze s infrastrukturom, centralom, protokolima niti ostalim bedastoćama koje su oni nabrojali.

I dalje ne vidim zašto je to nemoguće napraviti na licu mjesta na routeru, ako sam uređaj podržava bridge mode. Oni nemaju provisioning složen, i to je više manje to.

I HT I telemach na optici daju svima uredno bridge mode neovisno jel poslovni ili privatni korisnik .

 

Kolko čujem neki hakom zakon od sljedeće godine su obavezni svi operateri omogućiti bridge mode to jest da korisnik ima vlastitu opremu …

Pa da vidimo onda sljedeće godine kako neće A1 davat bridge.

 

Privukla me snižena cijena na A1, ali potreba za korištenjem Asus usmjerivača bridge mode je zaista kritična. Gledam sada Telemach (HR Telekom ne daje optiku do naše zgrade prema njihovoj stranici). Ne mogu pronaći forum ili informacije o Telemachu. Jeste li sigurni da dopuštaju jednostavno premošćivanje?
Razina korisnika 4
Bedž +3

Pozivom na besplatan broj 0800 091 091uz odabir broja za za Tehničku podršku ili privatnom porukom OVDJE uz šifru korisnika s računa ili OIBom vlasnika priključka, adresom i kontakt brojem možemo provjeriti opcije za bridge mode.

Razina korisnika 2

Pozivom na besplatan broj 0800 091 091uz odabir broja za za Tehničku podršku ili privatnom porukom OVDJE uz šifru korisnika s računa ili OIBom vlasnika priključka, adresom i kontakt brojem možemo provjeriti opcije za bridge mode.

3 poziva:

Prvi poziv, ma može bridge bez problema evo sad ćemo vam ga aktivirati (čak mi dali pppoe podatke za spajanje)

Drugi poziv, mhm probat ćemo još jednom nešto možda nije prošlo dobro

Treći poziv, joj ipak nije podržan bridge mode na optici...

A1 uozbiljite se, postali ste najgori operater u RH.

A1 uozbiljite se, postali ste najgori operater u RH.

Kad misliš da ne može gore od Iskona, pojave se ovi…

Moja preporuka, prvo i osnovno ne gubite vrijeme na njihovu korisničku službu, a ni “tehničku” (smiješno ju je time uopće nazvati). Totalni užas, dvije suvisle rečenice ne znaju sastaviti. Lupetanje gluposti naveliko. Ili ganjajte odmah preko hakoma (iako sumnjam da i od toga velike sreće) ili nabavite vlastitu opremu i izbacite njihov router kompletno (definitivno najbolja opcija, ali zahtjeva i truda i novaca). Sve upute su dostupne na pcekspert forumu. Može se, provjereno, koliko god gospoda iz “tehničke” službe tupila da je nemoguće.

Preprodavači tuđih parica su se malo zaletili u posao koji ne znaju odraditi.

Odgovori