Kako izvući maksimum iz optike

  • 27 February 2023
  • 10 odgovora
  • 957 pregleda

Razina korisnika 6
Bedž +6

Jedna tema za “optičare”..

Koliko vidim svi manje više imamo istu brzinu interneta na 1Gbps paketu, no jel uspio tko ostvariti više od tih zacementiranih 950 Mbps (idealno punih 1000 Mbps)? Upload se vrlo lako ostvari u cijelosti brzine paketa (ide znači i preko 500 Mbps), no download je nemoguće.

Ono što bi po meni bio ključan problem jest 

  • Huawei HG8145V5 (1Gbps izlazni port)
  • Mrežna kartica je kod većine PC-a još uvijek 1Gbps
  • Mrežni UTP kablovi (do jučer vjerojatno je rijetko tko gledao jel mu Cat4,5,6,7… što je vrlo bitno danas za brže optičke brzine)

E sad, vjerujem da je kod većine nas problem samo ovo pod broj jedan, tj. problem sa 1gbps port routerom koji nam izravno servira sam A1 i koji ne možemo zaobići (mrežna kartica je kod mene 2.5gbps, mrežni kablovi 10gbps). No, moje pitanje je jel uspio tko na optici unatoč svemu izgurati ovih 1Gbps u potpunosti? Jel uspio netko možda svoj (bolji) router postaviti unatoč “to se ne može” politici A1?

Još jednom da naglasim da je pitanje isključivo za ekipu na optici, znam da oni na kablu imaju bolji router sa jednim 2.5Gbps portom i maksimalni download speed se ostvaruje bez problema

I ne, nije da ću propasti za tih izgubljenih 55Mpbs, tema je isključivo iz radoznalosti.  

 

 


Odgovora 10

Razina korisnika 2
Bedž

Pozdrav kolega,

Pokušao sam sve, no ocito je kod njih na profilu podešeno.

Moja  mrežna ima 2.5 Gbps i 7 cat lan kabla uz AX50, AX3000, no brzina nejde preko 960 to je mislim max kaj sam izmjerio.

Kada bi A1 dopustio volio bih njihov ruter prebaciti u brigde mod i na njega zakaciti svoj pa onda probati, no nažalost A1 nedaje tu mogucnost.

Makar volio bih znati zašto ne podignu tu brzinu na tipa 2 Gbit/s kao telemach, to bi bilo super. Tehnićki na optici može pustiti koliko god hoće samo podesi profil i pošalje nam novi ruter.

 

Budemo vidli vrijeme će pokazati svoje… Ali kod njih je to na profilu zacementirano 100%

Razina korisnika 6
Bedž +6

Hm, koliko vidim na internetu taj tvoj router također ima problem sa sporim LAN portovima kao ovaj od A1, znači sva 4 odnosno 5 portova idu do 1Gbps (preko wifija vuče više ali to je opet sad druga priča)… trebalo bi isprobati sa routerom koji ima barem jedan 2.5 Gbps LAN port, vjerujem da bi tu brzina išla i nešto sitno preko 1Gbps. Uređaj ne može isporučit 100% svog tehničkog maksimuma, treba biti jači od 1Gbps da pruži svih 1Gbps.

Inače ova Telemach ponuda od 2Gbps je isto u banani jer kao i A1 daju router sa 1Gbps portovima pa ti tehnički dobiješ 2Gbps na routeru koje možeš eventualno “izbacit” na dva uređaja (na svakom po 1Gbps) no ne na jednom. Vjerujem da je operaterima još uvijek preskupo davat besplatno 2.5 Gbps routere, kad pogledaš i njihovu cijenu na internetu - neusporedivo su skuplji od 1Gbps routera.

Razina korisnika 7
Bedž +4

Testirajte tako da sa dva lan kabla spojite se na dva lan izlaza na Huawei HG8145V5, a na druge krajeve spojite jedan na PC a drugi na Laptop može bilo koja druga kombinacija bitno da pc i laptop  imaju 1Gbps lan port. Pokrenite istovremeno testiranje brzine na pc i laptopu i dobiveno zbrojite. Bilo koju propusnost da ima lan port ne možeš dobiti max koliko je deklarirano tvornički.

Razina korisnika 2
Bedž

Hm, koliko vidim na internetu taj tvoj router također ima problem sa sporim LAN portovima kao ovaj od A1, znači sva 4 odnosno 5 portova idu do 1Gbps (preko wifija vuče više ali to je opet sad druga priča)… trebalo bi isprobati sa routerom koji ima barem jedan 2.5 Gbps LAN port, vjerujem da bi tu brzina išla i nešto sitno preko 1Gbps. Uređaj ne može isporučit 100% svog tehničkog maksimuma, treba biti jači od 1Gbps da pruži svih 1Gbps.

Inače ova Telemach ponuda od 2Gbps je isto u banani jer kao i A1 daju router sa 1Gbps portovima pa ti tehnički dobiješ 2Gbps na routeru koje možeš eventualno “izbacit” na dva uređaja (na svakom po 1Gbps) no ne na jednom. Vjerujem da je operaterima još uvijek preskupo davat besplatno 2.5 Gbps routere, kad pogledaš i njihovu cijenu na internetu - neusporedivo su skuplji od 1Gbps routera.

Ma testirao sam ja i sa asus RT AX89X AX6000 ista prića i ista je prića.

Testirao sam i na vecim brzinima od gigabita i prolazi bez problema. Jedino A1 veza nejde preko 960

Uvjeren sam da je to kod A1 na profilu jednostavno tako napravljeno. Trebalo bi naci nekoga tko radi u A1 SMC-u da nam da tražene odgovore.

Razina korisnika 3
Bedž +2

Baš sam uzeo nove komponente za PC I imam 2.5GB port, prvi speedtest je čak izvukao 1020 Mbps iako sam na koaksu, a sutradan natrag na 950 😄

Razina korisnika 1

Hm, koliko vidim na internetu taj tvoj router također ima problem sa sporim LAN portovima kao ovaj od A1, znači sva 4 odnosno 5 portova idu do 1Gbps (preko wifija vuče više ali to je opet sad druga priča)… trebalo bi isprobati sa routerom koji ima barem jedan 2.5 Gbps LAN port, vjerujem da bi tu brzina išla i nešto sitno preko 1Gbps. Uređaj ne može isporučit 100% svog tehničkog maksimuma, treba biti jači od 1Gbps da pruži svih 1Gbps.

Inače ova Telemach ponuda od 2Gbps je isto u banani jer kao i A1 daju router sa 1Gbps portovima pa ti tehnički dobiješ 2Gbps na routeru koje možeš eventualno “izbacit” na dva uređaja (na svakom po 1Gbps) no ne na jednom. Vjerujem da je operaterima još uvijek preskupo davat besplatno 2.5 Gbps routere, kad pogledaš i njihovu cijenu na internetu - neusporedivo su skuplji od 1Gbps routera.

Telemach daje Nokia router sa 2.5Gbit portom.

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test

Razina korisnika 2
Bedž

Na koaksu da si toliko izvukao? Bogme svaka cast. Nesto im je onda procurilo.

Uvjeren sam milijun posto da su oni postavili ograničenje na profilu. Za HT znam ono milijun posto da ide i nešto sitno iznad preko gigabita.

Razina korisnika 3
Bedž +2

Na koaksu da si toliko izvukao? Bogme svaka cast. Nesto im je onda procurilo.

Uvjeren sam milijun posto da su oni postavili ograničenje na profilu. Za HT znam ono milijun posto da ide i nešto sitno iznad preko gigabita.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@Cole To je preko 2.5 Gbps porta? 

Razina korisnika 3
Bedž +2

@Cole To je preko 2.5 Gbps porta? 

Tako je

Odgovori