Riješeno

Isključenjem analognog signala isključena je i antenaza radio

  • 19 May 2021
  • 1 odgovor
  • 386 pregleda

  • Aktivni forumaš početnik
  • 14 odgovora

Dakle do jučer je sve normalno radilo, a danas kažu isključili analogni signal i samim time nemoguće je i slušati radio koji je antenom bio uštekan u ruter. Kako su prilikom priključenja A1 promjenjeni i utičnice sad je u potpunosti nemoguće bilo što napraviti, što su potvrdili tehničari.

Ovdje pitam koje je rješenje da mogu i nadalje slušati radio?

icon

Najbolji odgovor od nikola.males 14 October 2021, 18:56

Pogledaj original

Odgovora 1

Stari analogni signal je bio nosioc TV i FM signala. FM signali odnosno lokalne radio stanice koje su zakonski trebali biti u sustavu analogne mreže preko FM signala su ugašene. Iako su bile na drugim frekvencijama. U Splitu lokalne radio stanice zajedno sa radio stanicama koje imaju koncesiju za cijelu Hrvatsku. Koristio sam TV/R utikač ali sad nikakva korist od toga.  S obzirom da nemam ZAS imam velikih problema.  Sa slušanjem radio stanicama. Mogućnosti: slušanje preko mobitela preko slušalica odnosno FM radio. Problem što je signal slab i mobitel troši bateriju. Podosta smetnji i šuma. Druga mogućnost je slušanje preko mobitela ali preko aplikacija na Google. Nažalost te aplikacije koriste internet pa to ide u potrošnju podataka. Isto tako slab mi je internet pa prekida veza. I dolazi do čestog pucanja.  Samim time odbacio sam tu mogućnost za slušanje radio stanica. Ali isto tako neke radio stanice nemaju stream za slušanje preko interneta. Nego samo zemaljske odašiljače. Još jedna od mogućnosti jeste da sam stavio radio antenu za FM radio koji imam. Ali u zgradi okružen zidovima od betona i željeza signal je jako slab. Nažalost nemam mogućnost stavljanja radio antene na krov zgrade jer nakon popravka krova i postavljanja nove fasade ne postoje antene na zgradi. Sustav ZAS odavno nije u funkciji. I ne postoji više. Samim time uočio sam mnogo smetnji i zujanja prilikom pretrage FM skale. I shvatio da je to do modema. Kad isključim modem iz struje zujanje i smetnje prestanu. Naravno ne mogu držati modem isključen iz struje kad mi je potreban za gledanje TV. I za Internet. Samim time najbolje slušam radio stanice kad odem negdje van na kavu preko mobitela i WiFi mreže u kafiću. Ili vani na otvorenom prostoru preko slušalica koje služe kao antena. U stanu nažalost prijem lokalnih radio stanica nije dobar. Bez obzira koju ja antenu spojio. I gdje je stavio. Jednostavno previše smetnji. Ovisno o vrsti radio uređaja koje se ima tako se bira i FM antena. I poznavanje frekvencija na kojem emitiraju radio stanice. Iako ja to sve znam. Ne koristi mi mnogo osim na putovanju u autu na starom kasetofonu koji dosta dobro uhvati stanice. A što preporučiti nekome tko živi u prizemlju zgrade okružen betonom i željezom u armaturi da bi dobar i kvalitetan internet bio najbolje rješenje uz napomenu da sve radio stanice ne emitiraju preko interneta i nemaju stream. Samim time ako je moguće postaviti vanjsku FM antenu sa pojačalom ili bez ali da je kvalitetna i dobar FM radio. Ili čekati da svi odašiljači pređu na DAB+ sistem mada je popis radio stanica koje emitiraju takvim načinom jako malen. Isto tako moguće je slušanje preko Kaon Media digitalnog uređaja preko A1 ali jednostavno me iritira slušanje preko zvučnika od TV-a. Pa sam spojio na pojačalo. Ali kako A1 radio stanice u sastavu Kaon Media su stream adrese tako prekidaju ponekad.  I nije ugodno slušanje ali i nije kvalitetno. Velike razlike u izlaznom signalu. Ali to je neka druga tema. 

Odgovori