Dodavanje Wireless Client Routera na ubee evw32c

  • 8 August 2021
  • 14 odgovora
  • 1320 pregleda

Sa A1 sam spojen preko fiksnog koaksijalnog kabela i Ubee evw32c routera https://www.ubeeinteractive.com/?product=evw32c . On se ne nalazi u baš idealnoj poziciji, na među-katu je. u perifernom dijelu obiteljske zgrade, prizemlja i kata.

 

U Dalmaciji sam, i ovaj router bi sa Wi-Fi em trebao trenutno opsluživati pet posebnih stambenih jedinica / apartmana. Ja sam u prizemlju spojen sa žičnom, ethernet vezom, na PC preko Wi-Fi routera, TP-Link TL-WR743ND https://www.tp-link.com/no/home-networking/wifi-router/tl-wr743nd/ kojemu sam dodijelio drugo korisničko ime i lozinku.

 

Slabiji signal na katu pokušavam riješiti sa pojačivačima signala, ali mi se ne čini da je to optimalno riješenje. Na katu također imam mogućnost dodati drugi Wi-Fi router preko ethernet veze ali sa karakteristikama 300Mbps kompatibilnima sa Ubee evw32c, za razliku od TL-wr743nd 150Mbps.

 

Moje pitanje je:

Mogu li ova tri uređaja imati isto korisničko ime i lozinku, a goste / turiste da odvojim sa pojačivačima signala, sa drugim korisničkim imenom i lozinkom.

 

U svakoj prostoriji također imam mogućnost dodati Wireless AP/Client Router odgovarajućih karakteristika. Znam da se ovdje mješaju pitanja tehničkih uvjeta i sigurnosti pristupa, ali je ovaj opis najbolje što sam mogao, gledano iz moga laičkog kuta. Unaprijed hvala na savjetima.

 


Odgovora 14

Razina korisnika 4
Bedž +3

Rješavanje problema sa više katova pristupnom točkom spojenom preko LAN kabla apsolutno zvuči kao bolje rješenje nego ekstender.

Što se tiče imena mreže/lozinki, ovisi naravno kako tebi odgovara - ideja da router i pristupne točke koje su spojene preko lan mreže imaju jedan SSID1 sa odgovarajućom lozinkom, a mreže preko ekstendera SSID2 sa svojom, je isto izvedivo.

 

 

Rješavanje problema sa više katova pristupnom točkom spojenom preko LAN kabla apsolutno zvuči kao bolje rješenje nego ekstender.

Što se tiče imena mreže/lozinki, ovisi naravno kako tebi odgovara - ideja da router i pristupne točke koje su spojene preko lan mreže imaju jedan SSID1 sa odgovarajućom lozinkom, a mreže preko ekstendera SSID2 sa svojom, je isto izvedivo.

 

 

Hvala na brzom odgovoru, ali šarajući malo po ponudama i karakteristikama ovih uređaja, vidim da su ove 'Wireless access point', upravo samo to – Bežične pristupne točke, sa samo jednim ethernet ulazom...

Mislim da nije nikakav problem da ja na isti način upotrijebim i router sa nekoliko dodatnih ethernet izlaza uz istu Wireless pristupnu funkciju, da ne koristim dodatne switcheve, sa ne prevelikom razlikom u cijeni. Uvijek se javi potreba za ponekim žičnim izlazom / ulazom...

Razina korisnika 4
Bedž +3

Nije nikakav problem ako ima više LAN utora, to je samo +

Bit priče je da je uvijek bolje preko kabla dovesti signal do neke točke pa onda od tamo voditi wireless ako treba, nego pokušavati nadodavati N wireless ekstendera gdje je već neki rani u nizu imao loš signal.

Nije nikakav problem ako ima više LAN utora, to je samo +

Bit priče je da je uvijek bolje preko kabla dovesti signal do neke točke pa onda od tamo voditi wireless ako treba, nego pokušavati nadodavati N wireless ekstendera gdje je već neki rani u nizu imao loš signal.


Hvala, upravo slažem optimalni raspored ovih uređaja…

 

Nije nikakav problem ako ima više LAN utora, to je samo +

Bit priče je da je uvijek bolje preko kabla dovesti signal do neke točke pa onda od tamo voditi wireless ako treba, nego pokušavati nadodavati N wireless ekstendera gdje je već neki rani u nizu imao loš signal.


Hvala, upravo slažem optimalni raspored ovih uređaja…

 

Za nastavak ove diskusije, ohrabrio me je A1_Neven, jer kako se ono kaže. Nema glupih pitanja, ima samo glupih odgovora, možda nije potpuno točno, ali hvala mu na poticaju...

Jer sada sam polako na skliskom terenu, ulaskom u postavke TP-L AP/Client Routera, vidim da je on kao Operation Mod, postavljen na – Router.

Operation Mode

Please select the proper operation mode according to your needs:

  1. Client Router - Wirelessly connect to WISP station/hotspot to share Internet to local wireless and wired network.

  2. Router - Wired connect to ADSL/Cable Modem via WAN port and share Internet to local wireless and wired network.

  3. Repeater(Range Extender) - Extend your existing wireless coverage by relaying wireless signal.

  4. Bridge with AP - Combine two local networks via wireless connection.

  5. Client - Acting as a "Wireless Adapter" to connect your wired devices (e.g. Xbox/PS3) to a wireless network.

Već unaprijed sebi i vama postavljam pitanje, na koji Mod da postavim ova dva uređaja koja imam namjeru nabaviti prema slijedećem:

A1 - Ubee EVW32c: 2×2 (2.4GHz) 802.11b/g/n + 3×3 (5GHz) 802.11a/n/ac Dual Band Concurrent WiFi (AC1600), 300Mbps – međukat, ovo je za sada postojeće stanje, koje se ne mjenja.

Nova nabava uz dole navedenu mrežnu karticu bi bilo, nešto poput ovoga x 2,

za prizemlje i kat: Router TP-LINK TL-WR841N, 4-port switch 10/100

https://www.links.hr/hr/router-tp-link-tl-wr841n-4-port-switch-10-100-bezicni-router-053524056

Maj prvi korak, nezavisno od gore navedenog je ugradnja mrežne kartice adaptera na PC na kome radim, Compaq 500B MT Business PC, vjerujem da je ovo dole navedeno, kompatibilno tako da se upustim u ovaj prvi korak, a potpuna rekonfiguracija kada turisti odu...

Expansion Slots 2 full-height PCIe x1 slots  - Iz *.pdf-a PC-a

PCIE1X - ispis sa matične ploče

PCIE1X1

Mrežna kartica adapter PCI-E, TP-LINK TL-WN881ND, 802.11b/g/n, 300Mbps, 2 antene, za bežičnu mrežu

https://www.links.hr/hr/mrezna-kartica-adapter-pci-e-tp-link-tl-wn881nd-802-11b-g-n-300mbps-2-antene-za-bezicnu-mrezu-053503092

To bi za sada bilo to, ako lutam, ili ima nekih boljih riješenja, samo naprijed, i hvala na suradnji i strpljenju.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Da i dobro je postavljen taj TP link. Ako imaš mogućnost Lan kablom povezati kat tada što se tiče routera  

https://www.links.hr/hr/router-d-link-dir-842v2-e-wireless-ac1200-dual-band-gb-cloud-router-4-port-802-11b-g-n-ac-1-wan-port-do-1200-mbps-bezicni-060800047

 

a kao extender za dalje od routera 

https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-d-link-dap-1620-do-1200-mbit-s-802-11-b-n-g-ac-bezicni-053509216

a možeš i samo extender umjesto routera ako nećeš imati potrebu za više lan portova na katu

A za komp ova kartica

https://www.links.hr/hr/mrezna-kartica-adapter-pci-e-tp-link-archer-t4e-ac-1200-802-11b-g-n-ac-beamforming-za-bezicnu-mrezu-060100001

Da i dobro je postavljen taj TP link. Ako imaš mogućnost Lan kablom povezati kat tada što se tiče routera  

https://www.links.hr/hr/router-d-link-dir-842v2-e-wireless-ac1200-dual-band-gb-cloud-router-4-port-802-11b-g-n-ac-1-wan-port-do-1200-mbps-bezicni-060800047

a kao extender za dalje od routera 

https://www.links.hr/hr/wireless-range-extender-d-link-dap-1620-do-1200-mbit-s-802-11-b-n-g-ac-bezicni-053509216

a možeš i samo extender umjesto routera ako nećeš imati potrebu za više lan portova na katu

A za komp ova kartica

https://www.links.hr/hr/mrezna-kartica-adapter-pci-e-tp-link-archer-t4e-ac-1200-802-11b-g-n-ac-beamforming-za-bezicnu-mrezu-060100001

Hvala, malo više para, a toliko i muzike, za PC ovo možda i prihvatim… malo sam bio nesiguran u samoj logici, moguće su tu još neke alternative...

Da i dobro je postavljen taj TP link. Ako imaš mogućnost Lan kablom povezati kat tada što se tiče routera  

Operation Mode

Please select the proper operation mode according to your needs:

  1. Client Router - Wirelessly connect to WISP station/hotspot to share Internet to local wireless and wired network.

  2. Router - Wired connect to ADSL/Cable Modem via WAN port and share Internet to local wireless and wired network.

  3. Repeater(Range Extender) - Extend your existing wireless coverage by relaying wireless signal.

  4. Bridge with AP - Combine two local networks via wireless connection.

  5. Client - Acting as a "Wireless Adapter" to connect your wired devices (e.g. Xbox/PS3) to a wireless network.

Volio bih da mi daworin, ili netko informiran približi ovu temu… kako, kada i zašto… Hvala!

 

 

Da i dobro je postavljen taj TP link. Ako imaš mogućnost Lan kablom povezati kat tada što se tiče routera  

Operation Mode

Please select the proper operation mode according to your needs:

  1. Client Router - Wirelessly connect to WISP station/hotspot to share Internet to local wireless and wired network.

  2. Router - Wired connect to ADSL/Cable Modem via WAN port and share Internet to local wireless and wired network.

  3. Repeater(Range Extender) - Extend your existing wireless coverage by relaying wireless signal.

  4. Bridge with AP - Combine two local networks via wireless connection.

  5. Client - Acting as a "Wireless Adapter" to connect your wired devices (e.g. Xbox/PS3) to a wireless network.

Volio bih da mi daworin, ili netko informiran približi ovu temu… kako, kada i zašto… Hvala!

 

 


Prati li ovaj forum i A1 služba za podršku, valjda se i na njih odnosi ovo “netko informiran”, pa da ulete sa svojim objašnjenjima. Nedavno sam ušao u chat na A1, ali ova materija se na takav način nije mogla objasniti ni riješiti...  

Razina korisnika 4
Bedž +3

Korisnička podrška je za njihove uređaje, ovo ako ideš nabavljat svoj ekstender/access point/switch ti operatori uglavnom ni ne pruže podršku za to.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pero357. Pa imaju u ponudi i A1 ekstendere pa neka upute kolegu A1beginner. Pero357 ti mu baš i nisi puno pomogao.

Pero357. Pa imaju u ponudi i A1 ekstendere pa neka upute kolegu A1beginner. Pero357 ti mu baš i nisi puno pomogao.

Hvala na razumijevanju...

Pero357. Pa imaju u ponudi i A1 ekstendere pa neka upute kolegu A1beginner. Pero357 ti mu baš i nisi puno pomogao.


Nešto sam na samom početku propustio reći nešto bitno, a to je, da se sve ovo događa u Linux okruženju… Možda bi tada diskusija krenula u nekom drugom pravcu… i moguće je da bi savjeti bili nešto drugačiji...

 

Bedž

Pozdrav A1beginner,

 

Pero357 je dobro rekao kako A1 korisnička podrška ne daje podršku za kućnu/lokalnu mrežu. Podršku dajemo isključivo za našu terminalnu opremu te naše usluge koje korisnik koristi. Po ovome što smo pročitali je vidljivo kako tebi treba Internet pristup za apartmane koji je odvojen od kućnog interneta(interneta kojeg ti koristiš) a kako postoji velik broj rješenja i načina na koji se ovo može izvesti preporučam ti da angažiraš IT stručnjaka i/ili firmu koja se bavi ovom tematikom te da se na licu mjesta napravi tehnički izvid i pronađe najbolje rješenje za tvoje potrebe.

Odgovori