Riješeno

Bufferbloat

  • 30 December 2021
  • 9 odgovora
  • 197 pregleda

Razina korisnika 3
Bedž +2
  • Glavni forum savjetnik
  • 142 odgovora

Zanima me da li je netko konfigurirao FritzBox radi bufferbloat-a i kako je to radio. Tražio sam po internetu ali sve je praktički na njemačkom i jedva išta skužiš.

 

Test 1

Test 2

Test 3

 

Postoji li neko riješenje, unaprijed hvala.

icon

Najbolji odgovor od RDash123 5 January 2022, 21:38

Pogledaj original

Odgovora 9

Razina korisnika 1
Bedž

Koja usluga i koja brzina je u pitanju?

Računam da je Optika i onaj famozni Huawei GPON po tagovima dolje.
Nedaju bridge a ČAK nije ni do njih jer i na Huawei supportu piše da nepodržava bridge.

Kojim se DNSovima koristiš ja recimo naprimjer koristim samo Cloudflare i nemam bufferbloat na TCom VDSL2 
Bilo bi dobro da ekipa iz A1 ponudi ONT+Router kombinaciju ali nekako mi se čini da ništa od toga a jedino na TComu to prolazi iako onaj mali crni Ubee od A1 na xDSLu ima već spremne postavke u sebi za verziju Optike ONT+Router.

 

Razina korisnika 3
Bedž +2

Znači u pitanju je naravno optika “turbo” tarifa tj 1Gbps.

Modem je FritzBox 6660 Cable, ali taj modem je spojen na Huawei AX3 koji je u bridge(AP) modu i onda iz tog Huawei-a ide u komp.

DNS koristim od Quad9 koji je postavljen na routeru. ( Tu su sa Cloudflare-om u brzini ).

Razina korisnika 1
Bedž

Ovo što imaš nije optika već je Internet usluga preko Coaxa(1Gbit/100) zato si i dobio FritzBox 6660 Cable.

A1 na Optici daje Huawei GPON kojeg se nemože bridgeat.

Nerazumim zašto bridgeaješ sa više nego urednog rutera umijesto da samo sebi napraviš preko LAN kabela AP na taj Huawei i zadaš mu Static IP na Fritzu.
Koliko sam skužio sam si napravio problem iz ničega.

 

Imaš čak i official firmware za FritzBox 6660 Cable a najnovija verzija je izdana 01-Nov-2021 12:25

https://ftp.avm.de/fritzbox/

Razina korisnika 3
Bedž +2

Misliš da na huaweii-u stavim static ip i upisem stvari od fritza?

 
Razina korisnika 1
Bedž

Huaweia uštekaj u bilo koji Fritzova LAN port.
Na Huaweiu postavi da mu je Gateway IP od FritzBoxa i postavi mu neki Static IP a tako uradi na i na FritzBoxu za Huaweia.

Znači ako je FritzBox na 192.168.178.1 onda Huaweia stavi npr da bude na Static IPu 192.168.178.199
Zadaju mu DNS,WiFI SSID po želji to bi trebalo biti to.

Čak nisi niti trebao nabavljat nikakvi AP već si mogao iskoristit neki stari router i u njegovo polje za DNS postaviš IP od FritzBoxa.

Nikakvi bridgeovi nemaju smisla.
Ovo je više nego dobar ruter na Coaxu.

Razina korisnika 3
Bedž +2

https://ibb.co/s3XGrhs

Probao sam već prije update-at modem ali ne vidim nigdje update tab kao što drugi imaju. vjerovatno je A1 maknuo to.

 

Ma nisam imo nikakav stari router, do sada sam imao pokućni kod tele2 al ono, likovi nas budalama prave svaki dan pa sam na A1 uletio nakon što su bnet kupili, jer tada se otvorila opcija za turbo na adresi.

Razina korisnika 3
Bedž +2

Huaweia uštekaj u bilo koji Fritzova LAN port.
Na Huaweiu postavi da mu je Gateway IP od FritzBoxa i postavi mu neki Static IP a tako uradi na i na FritzBoxu za Huaweia.

Znači ako je FritzBox na 192.168.178.1 onda Huaweia stavi npr da bude na Static IPu 192.168.178.199
Zadaju mu DNS,WiFI SSID po želji to bi trebalo biti to.

Čak nisi niti trebao nabavljat nikakvi AP već si mogao iskoristit neki stari router i u njegovo polje za DNS postaviš IP od FritzBoxa.

Nikakvi bridgeovi nemaju smisla.
Ovo je više nego dobar ruter na Coaxu.

 

Probao sam preko ovoga što si napisao to uraditi, i da, internet radi sve ok, ali onak vidim hrpetinu dns-a sad, inače je bilo 1-2 na istoj stranici.

 

https://ibb.co/17BGgcZ

Razina korisnika 3
Bedž +2

ah evo, našo problem, dns na kompu je išo na google, na huaweii-u na quad9 i na fritzu na cloudflare :D

Razina korisnika 3
Bedž +2

Čak mi se i čini da je ping u igricama čak i veći za 15ms zbog nekog razloga, vidim da su ova 10.10.1.1 i 192.168.178.1 na 1ms tako da nije do setup-a?

Odgovori