Riješeno

A1 optika preko HT infrastrukture

  • 11 October 2022
  • 5 odgovora
  • 1579 pregleda

Razina korisnika 2
  • Aktivni forumaš početnik
  • 23 odgovora

A1 služba prodaje nudi mi na mojoj lokaciji uslugu pristupa internetu preko optike, ali na HT infrastrukturi.

Evo pitanja oko tehničkih detalja, možda A1 support na forumu može dati odgovore. Dobrodošla su i iskustva korisnika koji možda imaju takvu situaciju.

  1. Kakvu opremu i način spajanja koristi A1 u navedenoj situaciji preko HT optike?

Za usporedbu, HT koristi odvojeni ONT i router, pristup je preko pppoe.

Koliko sam čuo, A1 na svojoj infrastrukturi ima drugačiju shemu - integrirani ONT/router (obično Huawei) i pristup nije ppp.

 

  1. Može li se u specifičnoj situaciji koristiti bridge mode na A1 routeru i može li korisnik svoju opremu spojiti direktno na ONT (ako ga A1 daje posebno)?

Za usporedbu, takvu situaciju imam trenutno na HTu - moja oprema spojena je na HT ONT, HT veza je u bridge mode, a ISP router se ne koristi.

  1. Kako stoji A1 s CGNAT, da li je potrebno eksplicitno zatražiti ukidanje?

 

icon

Najbolji odgovor od A1_Denis 12 October 2022, 16:08

Pogledaj original

Odgovora 5

Bridge mod ne može na  A1 optici.

Bok @csh 

ima par razlika između optike preko A1 infrastrukture i preko HT infrastrukture.
 

  1. Oprema sadrži dva djela. HT infrastruktura sadrži ONT + naš router (konkretno model Iskratel Innbox U92) dok je na A1 infrastrukturi ONT integriran u router i ima par razičitih modela. I da, razlika je u konekciji, preko HT ide pppoe način spajanja.
     
  2. Bridge se upravo testira, ali po dosadašnjim informacijama trebalo bi biti omogućeno na HT infrastrukturi, dok na A1 to nije moguće. Što se tiče opreme, morati će biti naš uređaj iza ONT-a, pa nakon njega ide tvoja oprema. Naravno na njoj bi u tom slučaju trebalo konfigurati par stvari, ali to pretpostavljam da već znaš budući da si postavio pitanju :) . Jedino ćeš trebati podnjeti zahtjev (pozivom, mailom, kako ti god paše) u Službi za korisnike, pppoe podatke ti javimo kad podneseš zahtjev ako ih već ne budeš dobio prilikom aktivacije (trebao bi).
     
  3. CGNAT je defaultno isključen na optici tako da  oko toga ne trebaš brinuti.

Pozdrav, zanima me dali je moguce staviti vlastiti ruter na ont bez innboxa?

Razina korisnika 4
Bedž +3

Pozdrav, zanima me dali je moguce staviti vlastiti ruter na ont bez innboxa?

Nope...

Pozdrav, zanima me dali je moguce staviti vlastiti ruter na ont bez innboxa?

Nope...

Steta jer sam uzeo one nokia beacon 2 uredjaje koje je toliko komplicirano bilo spojit zicno da funkcioniraju. Pogotovo jer imaju jedan lan utor a kaskadni switch ne funkcionira za spajanje zicno dva mesha. Da stvar bude bolja AirPlay zvucnici ne rade ako se prespojis na drugi mesh, ali slag na torti rijesenje od 5 tehnicara je bilo pogledajte bolje upute (upute su tri mala papirica 5 sa 5 cm sa fontom 30 pisano sve) ili proguglajte na youtubeu

Odgovori