5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1169 odgovora
  • 125136 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1169

Vise nemam taj ruter imao sam UK fw, preko onog toolboxa sam force-o freq.Planiram da uzmem gore navedeni B535, imam samo 3 frekvencije na lokaciji.Ako moze pogledaj PP.

 

Kupujem ruter koristen i treba da ga unbrendiram.Sta da radim?

Razina korisnika 1

Teško da ćeš naći nešto jeftinije a da je dobro.

Dal bi mozda neka fora tipa ovoga upalila?.

watch?v=ZZmu110Q3iA

Ima smisla. Probaj, ali ne zaboravi na piliće, jer možda bez njih neće raditi :)

Nešto slično sam si ja napravio sa starim ruterom. Bez sat. tanjura, ali sličan princip.

Stavio sam komad kartona oblozen aluminijskom folijom iza rutera (efektivno sluzilo kao tanjur), i UL skocio 2x+ (15->35Mbit), a DL bio bar upola bolji! Signal se isto pojacao za 9dBm! Rekao ispocetka nema sanse da ce to imat ikakav efekt, al zacudo radilo. Sad na novom ruteru to iz nekog razloga nema nikakav efekt, al brzine su mi i vise nego dobre, pa nema veze. Ne mogu to sad naci na youtube, al ako nađem, stavim link ovdje za one koji zele probat i vole DIY projektiće :)

Sta mislite dal bi se poboljsala brzina ako napravim taj tanjur? Mislim nije meni problem signal trenutacno sam na -90 dBm nego to sta je pretrpana mreža. dl mi bude nit pola mb. Probavao sam malo sa ovim Toolom za zte ruter da namjestim sam frenkvencije ali tako sam si samo strgao ruter tako da to vise nezelim dirat.

Ako na -90 dBm ne dobivas ni pola mb (Mbit?), onda ti je sigurno preopterecena bazna stanica, i tu ti bolji signal nece nista pomoci. Ono sto bi ti sigurno pomoglo je, da imas Huawei ruter koji je “fleksibilniji” i vise user-friendly po pitanju konfiguracije, te da testiras sve bandove pojedinacno i forsiras agregacije (pod pretpostavkom da ruter podrzava LTE+) na one na kojima je brzina zadovoljavajuca. Ili da imas neki high-end ruter gdje mozes lockat celije/toranj, pa time forsirati da se ruter spaja na bandove gdje dobivas najvece brzine. Just my 2 cents.

Razina korisnika 1

Ako na -90 dBm ne dobivas ni pola mb (Mbit?), onda ti je sigurno preopterecena bazna stanica, i tu ti bolji signal nece nista pomoci. Ono sto bi ti sigurno pomoglo je, da imas Huawei ruter koji je “fleksibilniji” i vise user-friendly po pitanju konfiguracije, te da testiras sve bandove pojedinacno i forsiras agregacije (pod pretpostavkom da ruter podrzava LTE+) na one na kojima je brzina zadovoljavajuca. Ili da imas neki high-end ruter gdje mozes lockat celije/toranj, pa time forsirati da se ruter spaja na bandove gdje dobivas najvece brzine. Just my 2 cents.

Trenutacno nisam u stanju uzet drugi ruter, tako da sad bi probao sve moguce opcije samo da imam stabilniji internet.

Kuzim. Samo sam htio reci da postoje alternative, ali istina da kostaju i vremena i financija. Ako si DIY freak i da ti se radit takav tanjur, probaj pa javi. Ali ako ti je stvarno zagusena bazna, tesko da ces ista dobit. Moze ti signal bit top topova, ali ako ti je cijelo mjesto/kvart nakaceno na isti toranj, onda jacina signala jednostavno ne moze diktirati brzinu.

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Penko72  Staviš sim u mob odeš na cca 400m od tornja da nema fizičkih prepreka testiraš brzine i znat ćeš jeli je bazna preopterećena korisnicima. Ako nije možeš krenuti sa projektom. Router nisi mogao tim toolsima uništiti ako jesi ti si prvi koji je to uspio.

Razina korisnika 1
  • Penko72  Staviš sim u mob odeš na cca 400m od tornja da nema fizičkih prepreka testiraš brzine i znat ćeš jeli je bazna preopterećena korisnicima. Ako nije možeš krenuti sa projektom. Router nisi mogao tim toolsima uništiti ako jesi ti si prvi koji je to uspio.

Vjerujem nekih 80% posto da sam ga dotukao sa tim toolom, Išao sam to dirat sa poluznanjem. Svaki put kad bi testirao jednu frenkvenciju morao bih resetirat ruter jer onda nemožes pristupit ruteru ako ga ne resetiraš. Glavni je problem bio to šta nisam znao da netrebam testirat frenkvenciju recimo 2,4,5,6… jer jednostavno moj ruter to nema. 15 restarta za redom mu je bilo potrebno da kaže adio.

Pozdrav svima.

Postoji li način da se sa vanjskog Askey RTL 6300 ili unutarnjeg FRITZ!Box 7530 dobije informacija na koju baznu je spojen i koje frekvencije koristi?
Možda nešto poput huaCtrl aplikacije za Huawei 4G homebox ili skripte za browser. 

Razina korisnika 4

Pozdrav svima.

Postoji li način da se sa vanjskog Askey RTL 6300 ili unutarnjeg FRITZ!Box 7530 dobije informacija na koju baznu je spojen i koje frekvencije koristi?
Možda nešto poput huaCtrl aplikacije za Huawei 4G homebox ili skripte za browser. 

Izvadi se simica iz Askeya i stavi u mobitel.

Pozdrav svima.

Postoji li način da se sa vanjskog Askey RTL 6300 ili unutarnjeg FRITZ!Box 7530 dobije informacija na koju baznu je spojen i koje frekvencije koristi?
Možda nešto poput huaCtrl aplikacije za Huawei 4G homebox ili skripte za browser. 

Izvadi se simica iz Askeya i stavi u mobitel.

Trenutno nemam druge 5G opreme (mob ili router). Simica se u 4G+ Huwei ruteru na istom mjestu spaja na toranj koji je na kontra strani kuće. To sam isprobao odmah kad je puštena usluga. A to mi se ne podudara se sa informacijom koju sam dobio od tehničara. U pravcu u kojem je postavljen i “gleda” Askey imam 2 tornja vrlo blizu. Signal je nekad na plavim ledicama 3, nekad plavi 1. Tako da pretpostavljam da se prebacuje nekuda. Znam da se može lockat, ali ne znam koju ćeliju da mu upišem.

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Dragec Uđeš u sučelje Askey RTL 6300  IP  172.20.168.1i u izborniku imaš sve podatke i možeš mijenjati frekvencije raditi LOCK ćelije….

  • Dragec Uđeš u sučelje Askey RTL 6300  IP  172.20.168.1i u izborniku imaš sve podatke i možeš mijenjati frekvencije raditi LOCK ćelije….

daworin hvala na odgovoru i na hrpu korisnih informacija koje si podjelio po ovom i drugim forumima.

Znam to za spajanje na Askey. Međutim tamo nema info koji mi treba, tj. eNB ID tornja na koji je spojen (ili ga ja ne znam naći, probao sam u expert modu). Probat ću ukratko opisat situaciju. Kuća je u ZG na Kozari boku. Imam dva tornja u pravcu ispred kuće (eNB ID 20006, Vrtni put1 i eNB ID 696, I Kozari put) i toranj iza kuće ( eNB iD 63, Carinarnica Žitnjak). Dok sam koristio Huawei 535 i u 4G mobitelima vidim da mi lokaciju uvijek pokriva toranj sa Carinarnice. Očekivao sam da će tehničar vanjsku jedinicu montirati negdje da gleda iza kuće prema Carinarnici, međutim on ju je montirao ispred kuće i rekao mi je da se spaja na toranj na Vrtnom putu. Htio bi bit siguran da je to zaista tako i da je to najbolja lokacija za moju kuću, a da pritom ne moram fizički seliti Asey okolo. 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Znači nigdje ti ne piše ni ID ćelije?  Ako imaš cca 200/100 onda je ok. Trebao bi malo isprobavati možda položaj prema 63. Na cellmaper karti kad klikneš toranj vide se zračenja ćelija i ćelije koje pokrivaju tvoju lokaciju jednu od njih možeš lock. Ako imaš 5G mob i A1 sim možeš njime vidjeti kada si na istom mjestu na koji toranj ti se spaja mob trebao bi i Askey RTL 6300 

Razina korisnika 4

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

To je sve njihova oprema za nula kuna, tako da tu nemam upliva. Ja ju samo pokušavam stavit na najbolju moguću poziciju u odnosu na baznu stanicu.

Razina korisnika 4

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

To je sve njihova oprema za nula kuna, tako da tu nemam upliva. Ja ju samo pokušavam stavit na najbolju moguću poziciju u odnosu na baznu stanicu.

Na speed testu,koja ti je najbolja brzina?

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

To je sve njihova oprema za nula kuna, tako da tu nemam upliva. Ja ju samo pokušavam stavit na najbolju moguću poziciju u odnosu na baznu stanicu.

Na speed testu,koja ti je najbolja brzina?

brzina varira oko 30-50 u downloadu, ponekad ide do 150, a bome nekad padne ispod 10...znam da je vezano za opterećenje bazne i da tu nemam kaj napravit. Iskreno očekivao sam stabilniju vezu obzirom da je to 5G usluga limitirana na 200.

Razina korisnika 4

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

To je sve njihova oprema za nula kuna, tako da tu nemam upliva. Ja ju samo pokušavam stavit na najbolju moguću poziciju u odnosu na baznu stanicu.

Na speed testu,koja ti je najbolja brzina?

brzina varira oko 30-50 u downloadu, ponekad ide do 150, a bome nekad padne ispod 10...znam da je vezano za opterećenje bazne i da tu nemam kaj napravit. Iskreno očekivao sam stabilniju vezu obzirom da je to 5G usluga limitirana na 200.

Probaj selekcijom samo tog banda!?

 

Nažalost, Askey 6300 je osrednji uređaj koji daje skromne rezultate.Naprimjer sa  ZTE  MC 7010 dojam bi bio znatno bolji!

To je sve njihova oprema za nula kuna, tako da tu nemam upliva. Ja ju samo pokušavam stavit na najbolju moguću poziciju u odnosu na baznu stanicu.

Na speed testu,koja ti je najbolja brzina?

brzina varira oko 30-50 u downloadu, ponekad ide do 150, a bome nekad padne ispod 10...znam da je vezano za opterećenje bazne i da tu nemam kaj napravit. Iskreno očekivao sam stabilniju vezu obzirom da je to 5G usluga limitirana na 200.

Probaj selekcijom samo tog banda!?

 

jedna plava ledica

ping 13 down 179 up 54

pustit ću sad tako dok ne vidim kako se ponaša radnim danom i naveče.

Razina korisnika 2

Poz  daworin i ekipa! Trenutno sam u nabavci 4G routera zanimaju me ova dva modela koje sam našao na oglasu Huawei B818-263 i ZTE MC 801a . Zasad nema 5G mreže na mojoj lokaciji pa me zanima dali se isplati uzeti 801a računajući da će 5G doći i kod mene.

 

Imaš li neke druge rutere kao prijedlog, ili Huawei jedini na svijetu radi CAT6 ili CAT9 rutere? Ako da, idem ispeći mnooogo kokica u iščekivanju raspleta hladnog tehnološkog rata...morti je Trump bio u pravu po pitanju špijunaže od strane Huaweia? Iiiii, nisam još ni počela peći kokice, a već sam se zagrcnula, jer mi je SAMSUNGOVA tipkovnica "ispravila" Trump u Trulo 🤣
Khm,da, nešto je trulo u svemu ovome "ratu". Hrusk hrusk 😉

Huawei je izgleda trump bio u pravu, isto kao i za ZTE

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Ejic Ako ti je toranj do cca 2km udaljen i imaš optičku vidljivost onda ZTE MC801a. Usput ako nekog zeza stari ZTE imam top 2CA router neki dan ga našao već sam i zaboravio na njega, radi i tel. priključak.

Pozdrav daworin,

Molio bih vas za komentar.

Moj setup je B535-232 i P-56 Iskra antene. Antene jos nisu montirane na krovu nego experimentiram u sobi na poziciji za koju sam ustanovio da je za sad najpovoljnija…

Spajam se na eNB: 1265

Zračna udaljenost do noda je cca 2km… tako kaze google, nije baš direktna vidljivost, nesto je zaklonjeno, ali opet na brdu...

Tipični parametri signala koje dobivam:

RRSI: -81dBm, RSRQ: -8dB, RSRP: -108dBm i SINR: 4dB

Što daje ovakav rezultat rano ujutro kad jos nema previše prometa:

 

Setirana mi je CA 800+1800

U usporedbi sa rezultatima kad koristim direktno mobitel, gdje imam DL oko 10Mbps ili manje ovoj setup daje osjetno bolje DL brzine. Ali poboljšanje na UL je neznatno.

Ok, antene jos nisu dignute u potkrovlje ili čak van pa ima prostora za poboljšanje, ali bi zamolio za komentar oko UL?

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • moci  RSRP ti je jako loš zato ti je UL mali a kada je UL mali znak je da nije signal dobar. imaš na 16 strani ove teme tablicu signala. Antene obavezno van na povišeno može i balkon koji ima pogled prema tornju .Pretpostavljam da znaš gdje se nalazi toranj na koji se spajaš i da si dobro usmjerio antene. Postoji mogućnost da se nalaziš na preklapanju ćelija a tu su signali puno slabiji a to možeš provjeriti na cellmapper karti klikom na ćelije i vidiš njihova zračenja.

Odgovori