5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1169 odgovora
  • 125126 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1169

Ne B535  mi nikad nije prešao 47Mbs...možda nije radio na dvije frekve...tako da nisam ziher što bi moglo funkcionirati da sigurno ide preko 50...anyway hvala na trudu...☺ 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ne B535  mi nikad nije prešao 47Mbs...možda nije radio na dvije frekve...tako da nisam ziher što bi moglo funkcionirati da sigurno ide preko 50...anyway hvala na trudu...☺ 

Neće ti ni na jednom preći 50Mbps UL ako ta bazna stanica nema veću propusnost od 50Mbps UL

Ali nikada ne saznati dok ne probam? Postoji li negdje gdje se mogu vidjeti tehnički podatci o baznim stanicama?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ali nikada ne saznati dok ne probam? Postoji li negdje gdje se mogu vidjeti tehnički podatci o baznim stanicama?

Te specifične podatke ti može dati sam davatelj usluga. Ili pojedini korisnici koji imaju veći UL od 50Mbps!

Znači...nitko...☺ 

 

Bok! Nov sam ovdje i ne znam praktički ništa o postavkama routera, pa bih te @daworin zamolio za feedback. Imam par pitanja:

 

Na stranici od HT-a sam našao kartu pokrivenosti interneta(https://www.hrvatskitelekom.hr/karte-pokrivenosti) i vidim da moja lokacija ima plavu točku, što označava okvirnu brzinu od 30 do 60 mbit/s(par komentara iznad spominjao si bazne stanice i njihove brzine - pretpostavljam da je to ovo o čemu ja sad pričam),

 

dok meni kućni internet(trenutno smo na Optimi) jedva dođe preko 4mbit/s po danu, a sada(u 22:40 je ipak malo brži, za čak 2 mbit-a :D(tragikomično))

 

 

 

čisto za referencu, ovo je brzina dobijena korištenjem mog mobitela kao hotspot preko usb kabela, znači moguće je dobiti takvu brzinu:

 

Mene sad muči što ja ne znam u kojem dijelu je problem:

 

- u tarifi

(koja je ako se ne varam 15mbit/s što je jako malo, za cijenu od 169kn - btw ako imaš kakvu bolju opciju od drugih firmi(A1 i slično), gdje dobijem više mbit-a, a da nije mjesečna rata 300kn(ako uopće postoji), bio bih zahvalan(vjerojatno to ovisi i o mjestu gdje se nalazim - ali opet, gore sam s mobitelom došao skoro do 100mbit/s)

 

-u routeru

imam od Optime neki innbox v45 router(pretpostavljam da je to marka, nisam našao ništa osim toga što bi upućivalo na nekakvo ime). Ne mogu naći CAT od routera(rekao bih da nije CAT6 hahahah)

 

-u postavkama routera:

Ovo je sučelje od tog routera. Zacrnio sam neke stvari jer ne znam čemu služe, pa sam se htio donekle zaštiti da ne objavim neke nepotrebne informacije. Strelica upućuje na nekakve brzine, moguće je da je to ono što su moji roditelji potpisali s Optimom, onih gore navedenih 15 mbit/s . Ne mogu baš uređivati postavke njega pa sam tu ograničen.

 

 

ili u kombinaciji više navedenih stvari.

 

Razmišljao sam o kupnji Huawei routera preko Amazona, ali prije nego što to uradim bih volio čuti tvoje mišljenje, ima li smisla da uopće trošim novce na njega(ako npr. ne mogu iskoristiti njegove mogućnosti do kraja(u ovom slučaju do brzine cca 100 mbit/s), tako da, ukoliko je moguće sve ovo riješiti, onda zadnji dio pitanja bi bio koji router preporučaš(stavio si ih dosta, ali nema smisla da uzmem neki koji može do npr. 800mbit/s ako ja doma mogu max do nekih 100mbit/s).

 

Znam da je dugačko pitanje(tj. da su dugačka pitanja), ali s obzirom da si odgovorio na dosta pitanja u ovoj temi i pomogao ljudima, imam više povjerenja u tebe nego djelatnika a1, koji bi mi najvjerojatnije obećao sve i svašta samo da me pridobije kao klijenta(ja jesam na a1 pretplati s mobitelom, ali za internet ne znam još koja je najbolja opcija), tako da  bih te zamolio da i meni pomogneš. 

 

Thanks!

 

Igor

 

Edit: Još par informacija koje su možda bitne:

 

Kad sam bio na H1 telekom, a i sad na Optimi - u oba slučaja rekli su da nije moguća veća brzina od 15mbit/s zbog infrastrukture u mom dijelu(na karti sam vidio da desno od mene su žute točkice, dok kod mene i par kuća lijevo i desno od mene su plave točkice(boja ovisi o brzini - vidi od HT-a onu kartu pokrivenosti) 

 

Router je spojen preko ethernet kabela, znači žičanim putem, dok kad sam koristio mobitel, on mi je bio hotspot, tj. bežični Na karti pokrivenosti od HT-a pokazuje internet pokrivenost, a ima zasebna opcija za mobilne mreže, koju nisam provjerio(sad sam na mobitelu pa je malo nezgodno), ali i da je moguća brzina od samo 30mbit/s, i to bi bilo puno bolje nego 4mbit/s. Trebutno je uzasno sporo, pogotovo za nasu obitelj kad smo svi spojeni(a i kad sam samo ja spojen je grozno).
 

Ne znam ako je, ukoliko je infrastruktura loša, možda najbolje da nabavim bežični router(ne znam koliko je pametno zbog kontinuiteta signala, ali vjerojatno je i tako bolje ako je veća brzina, nego sadašnjih cca 4mbit/s), ukoliko to postoji(pretpostavljam da da).

 

Bok! Nov sam ovdje i ne znam praktički ništa o postavkama routera, pa bih te @daworin  zamolio za feedback. Imam par pitanja:

 

 

Na stranici od HT-a sam našao kartu pokrivenosti interneta(https://www.hrvatskitelekom.hr/karte-pokrivenosti) i vidim da moja lokacija ima plavu točku, što označava okvirnu brzinu od 30 do 60 mbit/s(par komentara iznad spominjao si bazne stanice i njihove brzine - pretpostavljam da je to ovo o čemu ja sad pričam),

 

 

dok meni kućni internet(trenutno smo na Optimi) jedva dođe preko 4mbit/s po danu, a sada(u 22:40 je ipak malo brži, za čak 2 mbit-a :D(tragikomično))

 


 

čisto za referencu, ovo je brzina dobijena korištenjem mog mobitela kao hotspot preko usb kabela, znači moguće je dobiti takvu brzinu:


 

 

Mene sad muči što ja ne znam u kojem dijelu je problem:

 

- u tarifi

(koja je ako se ne varam 15mbit/s što je jako malo, za cijenu od 169kn - btw ako imaš kakvu bolju opciju od drugih firmi(A1 i slično), gdje dobijem više mbit-a, a da nije mjesečna rata 300kn(ako uopće postoji), bio bih zahvalan(vjerojatno to ovisi i o mjestu gdje se nalazim - ali opet, gore sam s mobitelom došao skoro do 100mbit/s)

 

-u routeru

imam od Optime neki innbox v45 router(pretpostavljam da je to marka, nisam našao ništa osim toga što bi upućivalo na nekakvo ime). Ne mogu naći CAT od routera(rekao bih da nije CAT6 hahahah)

 

-u postavkama routera:

Ovo je sučelje od tog routera. Zacrnio sam neke stvari jer ne znam čemu služe, pa sam se htio donekle zaštiti da ne objavim neke nepotrebne informacije. Strelica upućuje na nekakve brzine, moguće je da je to ono što su moji roditelji potpisali s Optimom, onih gore navedenih 15 mbit/s . Ne mogu baš uređivati postavke njega pa sam tu ograničen.
 

 

ili u kombinaciji više navedenih stvari.

 

Razmišljao sam o kupnji Huawei routera preko Amazona, ali prije nego što to uradim bih volio čuti tvoje mišljenje, ima li smisla da uopće trošim novce na njega(ako npr. ne mogu iskoristiti njegove mogućnosti do kraja(u ovom slučaju do brzine cca 100 mbit/s), tako da, ukoliko je moguće sve ovo riješiti, onda zadnji dio pitanja bi bio koji router preporučaš(stavio si ih dosta, ali nema smisla da uzmem neki koji može do npr. 800mbit/s ako ja doma mogu max do nekih 100mbit/s).

 

Znam da je dugačko pitanje(tj. da su dugačka pitanja), ali s obzirom da si odgovorio na dosta pitanja u ovoj temi i pomogao ljudima, imam više povjerenja u tebe nego djelatnika a1, koji bi mi najvjerojatnije obećao sve i svašta samo da me pridobije kao klijenta(ja jesam na a1 pretplati s mobitelom, ali za internet ne znam još koja je najbolja opcija), tako da  bih te zamolio da i meni pomogneš. 

 

Thanks!

 

Igor

 

 

Edit: @daworin , Još par informacija koje su možda bitne:

 

Kad sam bio na H1 telekom, a i sad na Optimi - u oba slučaja rekli su da nije moguća veća brzina od 15mbit/s zbog infrastrukture u mom dijelu(na karti sam vidio da desno od mene su žute točkice, dok kod mene i par kuća lijevo i desno od mene su plave točkice(boja ovisi o brzini - vidi od HT-a onu kartu pokrivenosti) 

 

Router je spojen preko ethernet kabela, znači žičanim putem, dok kad sam koristio mobitel, on mi je bio hotspot, tj. bežični Na karti pokrivenosti od HT-a pokazuje internet pokrivenost, a ima zasebna opcija za mobilne mreže, koju nisam provjerio(sad sam na mobitelu pa je malo nezgodno), ali i da je moguća brzina od samo 30mbit/s, i to bi bilo puno bolje nego 4mbit/s. Trebutno je uzasno sporo, pogotovo za nasu obitelj kad smo svi spojeni(a i kad sam samo ja spojen je grozno).
 

Ne znam ako je, ukoliko je infrastruktura loša, možda najbolje da nabavim bežični router(ne znam koliko je pametno zbog kontinuiteta signala, ali vjerojatno je i tako bolje ako je veća brzina, nego sadašnjih cca 4mbit/s), ukoliko to postoji(pretpostavljam da da).

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

Iggy.  Imas PM

@daworin

Svaka ti čast..rutere si doktorirao :)

Huawei 715 znači :)

Sada me zanimaju antene te ako mozes preporučiti neke a da nije https://www.iskra.eu/en/MIMO/Mimo-Antenna-P-56-UNICOM/

Što nije te preslaba?

p.s Jel znas jel ima A1 3CA na otoku hvaru?  :)

Razina korisnika 7
Bedž +4

@daworin

Svaka ti čast..rutere si doktorirao :)

Huawei 715 znači :)

Sada me zanimaju antene te ako mozes preporučiti neke a da nije https://www.iskra.eu/en/MIMO/Mimo-Antenna-P-56-UNICOM/

Što nije te preslaba?

p.s Jel znas jel ima A1 3CA na otoku hvaru?  :)

Dal A1 ima 3CA na Hvaru ne znam. Ali ti to možeš provjeriti mobitelom ili routerom ako koristiš internet preko 4G. No ako treba dođem na Hvar i riješim ti sve nedoumice za otprilike cca 14 dana :relaxed: ali ne mogu prije 01.08:relaxed: . Iskre su sasvim dovoljna dobit i za veće udaljenosti ako je optička vidljivost i pokrivaju spektar od 700Mhz do 2600Mhz http://shop.kerman.hr/Katalog/Detalj/104166. Ako hoćeš veću dobit ja sam koristio grid antene za Wifi 2,4Ghz(prerađene na 1800Mhz)stavljene u MIMO i dobit je bila oko 21dBi https://www.tp-link.com/us/business-networking/antenna-and-accessory/tl-ant2424b/ A imaš i ovu kombinaciju sa satelitskim tanjurom ali to nisam isprobao https://www.ebay.com/itm/Dual-Mobile-Broadband-Antenna-Huawei-Aerial-3G-4G-LTE-Receiver-E5372-E398-R212-/271978717146

Razina korisnika 2

@daworin

Svaka ti čast..rutere si doktorirao :)

Huawei 715 znači :)

Sada me zanimaju antene te ako mozes preporučiti neke a da nije https://www.iskra.eu/en/MIMO/Mimo-Antenna-P-56-UNICOM/

Što nije te preslaba?

p.s Jel znas jel ima A1 3CA na otoku hvaru?  :)

Covjek je stvarno doprinijeo puno za HR lte scenu isprobavajuci hrpu rutera

Razina korisnika 7
Bedž +4

Evo jedne tablice routera

 

B535-232, Netgear M1iM2 Nemaju priključak za telefon 

Razina korisnika 2

Koga zanima, neki dan na Njuškalu je bia huawei b715s-23c, prodaje se za 1500, šta je cijena ok, meni sa njim wifi nije ispod 65 Mbps u najopterečenijem dijelu dana, obićno je od 75 do 120, dok prije ako bi ponekad bilo 35 super i sve to bez antena na krovu 

@daworin Hvala puno na vrijednim informacijama.

Registrirao sam se ovdje prvenstveno da ti to kazem:) 

Po tvom inputu, odlucio sam se za b818-263; kuzim da je cijena konkretna, al brzine su mi bitnije.

Je li uzimanje antene dodatne nužno za ostvarivanje veće brzine ako se nalazim na lokaciji koja ima dobru pokrivenost? 
Koja bi mogao biti neki ocekivani utjecaj antene na brzinu?

Hvala unaprijed na odgovoru:)

Razina korisnika 7
Bedž +4

Dobro si odlučio s tim routerom nemaš brige hardverski podržava sve što naši operateri imaju na 4G mreži. Prvo probaj bez vanjskih antena da vidiš kakav signal imaš i naravno DL. Sa vanjskim antenama možeš puno dobiti na brzini DL(ako bazna stanica nije preopterečena korisnicima) stabilnosti veze ping…. Ne znam jesi već naručio taj router ili nisi , ako nisi bilo bi dobro da mi se javiš u PM jer ako si uzeo brendirani router i imaju FW nekog operatera postoji mogučnost da ima isključene neke opcije koje hardver podržava….Npr bridge mod neke agregacije frekvencija…..kod orginalnog Huawei FW sve mogučnosti hardvera su dostupne!

Razina korisnika 2

@daworin Hvala puno na vrijednim informacijama.

Registrirao sam se ovdje prvenstveno da ti to kazem:) 

Po tvom inputu, odlucio sam se za b818-263; kuzim da je cijena konkretna, al brzine su mi bitnije.

Je li uzimanje antene dodatne nužno za ostvarivanje veće brzine ako se nalazim na lokaciji koja ima dobru pokrivenost? 
Koja bi mogao biti neki ocekivani utjecaj antene na brzinu?

Hvala unaprijed na odgovoru:)


Si uzeo B818?

@daworin Hvala puno na vrijednim informacijama.

Registrirao sam se ovdje prvenstveno da ti to kazem:) 

Po tvom inputu, odlucio sam se za b818-263; kuzim da je cijena konkretna, al brzine su mi bitnije.

Je li uzimanje antene dodatne nužno za ostvarivanje veće brzine ako se nalazim na lokaciji koja ima dobru pokrivenost? 
Koja bi mogao biti neki ocekivani utjecaj antene na brzinu?

Hvala unaprijed na odgovoru:)


Si uzeo B818?

Uzeo netgear nigthawk m2 polovni preko @daworin 

Brzine bez antene mi skroz solidne iako variraju kroz dan, download nije ispod 110, upload nije ispod 20.

Iako sam pokraj magistrale koja je dobro pokrivena,  u procesu sam postavljanja antena pa racunam da cu dobiti jos malo uploada koji mi je bitniji.

Al bottom line, raditi se da bez frke. Radim s video sadržajem i radim dosta uploada na dnevnoj bazi. Koristim taj modem +flatericu i za 250kn/mj to mi je skroz zadovoljavajuce remote radno mjesto.
 



Postat cu rezultate i kad stavim antene. Nisam znao da su 2 antene za LTE:sweat_smile: , pa kad sam uzimao adapter prek weba sam uzeo sam jedan, pa sad cekam da dodje jos drugi. 
 

Razina korisnika 2

Hvala na informaciji, koliko te ispao preko daworina ako se naravno smije znati jer ce mozda imati jos jednog kupca :)

Uzimaj bonove online pa ce te fleterica ispasti jos 10% jeftinije :)

Razina korisnika 1

Pozz @daworin , zanima me da li Huawei B618s-22d podržava sve trenutne frekvencije od HT-a i A1 mobilne mreže kako bi radio CA na njemu?

Naime, koristio bi se jedan period u godini na jednoj lokaciji di mi je usluga od HT-a, i na drugoj gdje mi je A1, pa mi je važno da podržava ta dva operatera…

 

Hvala unaprijed na odgovoru...

Razina korisnika 7
Bedž +4

Imaš tablicu agregacija stavljenu prije mjesec dana u ovoj temi . B618 podržava sve frekvencije A1 mreže a kod ovog drugog operatera ne podržava 2CA unutar 1800Mhz(intra-band non-contiguous  3A+3A)

Inter-band: CA_1A-3A,CA_1A-20A,CA_3A-7A,CA_3A-20A,CA_7A-20A,CA_20A-38A

 Intra-band contiguous: CA_1C,CA_3C,CA_7C,CA_8B, CA_38C

U suštini podržava sve 2CA od operatera koje si naveo.
 

Pitanje:

 

koji router je bolji  Huawei b535-232 ili  Ubee EVW32C ?

Hvala.

Lp

Dras

Razina korisnika 7
Bedž +4

Ubee EVW32C nije 4G router pa nema smisla raditi usporedbu

Razina korisnika 7
Bedž +4

Pošto još nije u prodaji Netgear nighthawk m5 mr5200 nisam mogao odoljeti i ponovo si uzeti Netgear nighthawk m2 mr2100, Zvjerka je zvjerka…..

 

Pozdrav @daworin 

Evo moja situacija je ovakva, trenutno na mojoj lokaciji nemogu imati kucni internet, neke poteskoce su sa podzemnim kabelima i tako to, da ne duljim , htio bih kupiti 4g+ router.
Koristio bih ga za skidanje filmova/online competetive igara di mi zahtjeva stabilan ping.
Trenutno hotspotam svoj kompjuter preko Iphone 8 , ali koda nije stabilno, svaku minutu-dvije koda poskoci ping na milisekundu u smislu koda skoci sa 50 ping- na 100 i zatrza mi sliku sto mi dosta smeta u online igricama. Sto se tice download/upload speeda, nije mi jasno zasto mi je jako visok upload speed tipa 50mb/s a download speed jedva gura preko dana kad je najopterecenije 20/30.
Pogledao sam na hakom i vidio sam da sam cak dosta blizu 4g antene, nerazumijem zasto mi je jaci upload od download speeda. A npr. kad u kasnim nocnim satima odvrtim speed test bude cak okej , download speed zna od 50-70 biti ali upload uvijek do maxa odvrti. Sto bi meni trebalo je bolji download speed i stabilnija mreza, pa bih ti bio zahvalan kad bi mi mogao pomoci oko ovog problema.

I jos nesto da nadodam kolega mi je kupio ovaj ruter https://www.satshop.fi/dna-kotimokkula-huawei-b715.html?fbclid=IwAR3spKAxF9Qm_ugYEsZujihZbl0ngYONRXKPJ3RZ2fyDVt8Vd6kvrFmZwHU
i kaze da je prezadovoljan da mu odvrti do 120 mb/s , sto mislite o ovoj?

Koji bi vi meni preporucili? Nije stvar u cijeni nego eto da mogu skidat brzo filmove/igrice i da imam stabilan ping bez nekakvih preskoka.

hvala!

Razina korisnika 7
Bedž +4

speedz

Koji operater? Koliko dostupnih frekvencija na odašiljaču? Lokacija? Može PM da ne spamamo temu.

Odgovori