4G i 4G+ routeri

• 16 May 2019
  • 527 odgovora
  • 64523 pregleda

Razina korisnika 5
Bedž +1
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 527

Razina korisnika 5
Bedž +1

Pošto ie novi router u ponudi B535 evo par programa za promjenu frekvencija i zadavanje agregacja:

Za PC chrome preglednik skripta

https://drive.google.com/file/d/1R0gWpPw3xXWnkPdGvkzMSBjW-jH2V0km/view?usp=sharing

ili program

https://www.ltehmonitor.com/en/

Mob App

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.thecoder.huactrl&hl=hr

Razina korisnika 5
Bedž +1

Završio testiranje ZTE MC801a routera. Evo da započnemo sa 4G mrežom. Sve agregacije rade koje imaju naši operateri. Evo dobre i loše strane routera:

dobre
1.Podržava sve CA u HR
2.Ima mogučnost LOCK ćelije(skriven izbornik)
3.Zadavanje pojedinačnih frekvencija(skriven izbornik)
4.U 95% slučajeva samo plug and play sve AUTO
5.Priključci za vanjske antene( samo zs 5G)
6.USB C type

Slabije strane
1.Brzina lan porta 1Gbps
2.Nema tel priključak

Sučelje identično kao i na modelima 286
Testirao sam dosta različitih modela 4G routera i ovaj ZTE za cca 28% ima bolji DL od B818-263 sa vanjskim antenama i cca 16% bolji DL od Netgear M2 sa vanjskim antenama(Isti toranj za sva tri routera). Znači modem sa X55 chipset u sprezi sa unutarnjim antenama iako se RSRP vrti oko -100dBm daje  odlićne rezultate naspram B818 i M2 sa vanjskim antenama.Evo link video sa skrivenim izbornikom. Uglavnom najbolji router za korištenje 4G mreže koji sam dosad testirao nemam nikakve zamjerke što se tiče rada na 4G mreži. Evo sto dobivam kod sebe doma udaljen od tornja 2km DL ZTE MC801a.
5G testirao na lokaciji u gradu gdje toranj ima brzinu preko 1Gbps.ZTE odrađuje svoju zadaću super na ovom 5G DSS iako u sučelju routera piše da je spojen na N78 ali nije tako on očita zaj DSS. Evo mjerenja 5G DL PEAK  ali vrtio se DL oko 1Gbps pošto lan ne dozvoljava više. Isprobao mjeriti istovremeno preko LAN laptop i mob Wifi6 5Ghz ax zbrojene brzine daju nešto malo preko 1.2Gbps.Na ovom routeru moguće je jednostavno promijeniti FW pošto ima USB port i preko njega se sve radi. Router koji sam koristio ima T-Com FW i ima mogućnost ulaska u skrivene postavke i FW drugih operatera imaju uključen ca i omogućen ulazak u skrivene postavke.Kineski FW ima Blokiran CA i blokiran ulazak u skrivene postavke zato prilikom kupnje pripazite na te stvari. Ukratko o ZTE MC80, a ako nekog još nešto zanima, a nisam spomenuo ili testirao pitajte. Moja velika preporuko ovog rutera bilo za 4G ili 5G DSS.

Evo i slika koji je FW u tom routeru

Razina korisnika 5
Bedž +1

Jedan lagani speed test uz jutarnju kavicu

Razina korisnika 5
Bedž +1

Došlo do velike promjene kod jednog HR operatera u tarifama mobilnog interneta. Tako da postoji mogućnost da kroz pola godina A1 mobilna mreže bude stvarno jako opterećena što bi moglo rezultirati drastičnim smanjenjem brzina DL kod korisnika. Nadam se da će A1 biti spreman sa proširenjem kapaciteta mobilne mreže pa da neće doći do takvih situacija i neće biti primoran na neke rezove…...

Razina korisnika 1

Zrče.

Zrče.

Razina korisnika 5
Bedž +1

3CA Flatbox Duo

Razina korisnika 6
Bedž +6

Fleterica 😋

Razina korisnika 5
Bedž +1

Dobro si odlučio s tim routerom nemaš brige hardverski podržava sve što naši operateri imaju na 4G mreži. Prvo probaj bez vanjskih antena da vidiš kakav signal imaš i naravno DL. Sa vanjskim antenama možeš puno dobiti na brzini DL(ako bazna stanica nije preopterečena korisnicima) stabilnosti veze ping…. Ne znam jesi već naručio taj router ili nisi , ako nisi bilo bi dobro da mi se javiš u PM jer ako si uzeo brendirani router i imaju FW nekog operatera postoji mogučnost da ima isključene neke opcije koje hardver podržava….Npr bridge mod neke agregacije frekvencija…..kod orginalnog Huawei FW sve mogučnosti hardvera su dostupne!

Ok, hvala, pomoglo je, fiksirao ip i kao glavno - isključio dhcp

Lp

Razina korisnika 4
Bedž

Ranije spominjano, trebaš nazvati tehničku službu da ti maknu CGNAT.

a na moj zadnji komentar izgleda svakako moram uzet njihov uređaj tako da cu imat 2 hehehe pa budemo vidjeli kako će na kojem raditi

CA ti radi jer jer preko 150Mbps ne možeš dobiti na jednoj frekvenciji. Nisi napisao kolika ti je brzina na pojedinačnim frekvencijama samo 800 i samo 1800. 

Na 800 oko 60-70 DL i 30-35 UL a na 1800 oko 100-110 DL i 40-45 UL

Razina korisnika 5
Bedž +1

Bilo bi dobro da isprobaš i brzinu na B1 tj 2100Mhz pa da vidiš koliku brzinu bi imao sa 3CA routerom pošto toranj na koji se spajaš ima 3 frekvencije.

Razina korisnika 2

Hvala na informaciji, koliko te ispao preko daworina ako se naravno smije znati jer ce mozda imati jos jednog kupca :)

Uzimaj bonove online pa ce te fleterica ispasti jos 10% jeftinije :)

Pozdrav Daworine i ostala ekipa,

uzeo sam danas Internet posvuda od T-Coma sa 60 GB za 49 kn/mj sto mi je backup za Teams pozive sa kolegama jer mi konstantno pucanje fiskne Optime radi nocne more (DL: 6, UL: 0,6 Mbps).

U paketu sam dobio mali router Alcatel MW40V za 99 kn koji radi ocajno (DL: 5, UL: 3 Mbps). Kada sam stavio karticu u mobitel Huawei p20 imao sam puno bolje rezultate. Zato bi volio kupiti neki CAT 6 router za oko cca 1000 kn pa molim za vase misljenje.

Evo zato malo vise informacija.
Slijedeci iskustva sa ovog foruma istrazio sam situaciju:

1. Dostupni T-Com odasiljaci:
Mobitel je lovio signal sva tri banda (1, 3, 20) odasaljica 1 koji je dalje od mene visoko na brdu i opticki vidljiv sa balkona. Mobitel je lovio signal oba banda (3, 20) sa odasiljaca 2 koji je sa prozora tavana na straznjem dijelu kuce opticki vidljiv.

2. Test agregacije signala
Prvo sam setao po dvoristu da ulovim sve moguce signale i provjerim da li radi zbrajanje signala. Naravno dbm je zato bio dosta los radi okolnih kuca, ali je mobitel ulovio razne 2CA kombinacije: 1800 +1800, 800 + 1800, 2100 + 1800, 1800 +2100.

3. Test lokacija balkon i hodnik - tu prevladava uglavnom signal sa velokog odasljaca na brdu.
U samoj sobi na 1. katu gdje je laptop i radni stol je signal relativno slabiji ( oko -103 dbm), agregacija radi sporadicno, a DL se ovisno o dobu dana krece od 5 do 20 Mbps, UL isto svasta pokazuje.

Na balkonu i hodniku 1. kata je stanje bolje: DL je u 8 navecer u doba najveceg opterecenja bio 18 Mbps, a UL 23 Mbps iz cega je vidljivo da je Odasljac 1 preopterecen u popularnim terminina. Oko pola 11 je na istom mjestu DL bio skoro 50 Mbps.

4. Test prozor na tavanu - tu prevladava signal sa blizeg odasljaca.
Po cijelom tavanu je signal radi krova kuce los i vuce prema -100 dbm, ali na prozoru koji gleda prema Odasiljacu 2 je signal bio odlican cak oko 8 sati navecer sa DL 70, UL 30 Mbps, dok je u ponoc potegnuo do 100 Mbps.

Od svih ovdje preporucenih CAT 6 routera jedino sam uspio na trzistu naci ZTE MF286 ( https://aloalo.hr/zte-mf286-cat6-lte-router-proizvod-15474/ ) koji nije tako dobar kao Huawei, ali ama bas ni jedan spomenuti Huawei model ne nalazim trenutno ponudi nekog online ducana.

Ono sto jedino nalazim od CAT 6 su Mikrotik routeri:

Od rjesenja mi zato pada na pamet uperiti LHG LTE6 kit na prozor tavana prema najjacem odasljiacu i onda dalje povuci kabel do laptopa u sobi (20 m) ili na neki low cost wifi router na tavanu. Druga je opcija staviti Chateau LTE12 na hodnik na 1. katu i uzeti sva tri banda udaljenijeg odasiljaca sto ide sa CAT 12. Koliko su to dobre opcije?

Internet ne trebam za download ili stream nego iskljucivo da imam stabilnu vezu za dane kada radim home office, da u Skype pozivima nemam robotski glas ili da VPN stalno puca kao preko fiksne Optima linije. Zato bi 60 GB iz Interneta posvuda sa stabilnim 20-30 Mbps vec bilo dovoljno za posao, a Optimu imam za sve druge manje kriticne stvari.

Bio bih zahvalan na vasem misljenju.
Razina korisnika 2

svaka čast ekipa !!!

drago mi je da se i dalje trudite olakšati živote korisnicima, davorine hvala za info za infrastrukturu  i pomoći oko pronalaska riješenja. 

spašen sam 

Imaš u postavkama zadavanje frekvencija isključi sve kvačice i počni ispitivati svaku frekvenciju posebno B1 pa B3, B20, B7 i dvije najbrže spojiš tj klikneš kvačice na njih. Kad mjeriš DL  bilo bi dobro da si spojen lan kablom na pc ili laptop ako ne onda mobom ali na Wifi 5Ghz se spoji

Hvala puno na savjetima

Razina korisnika 5
Bedž +1

Cellmapper samo pokreneš i on automatski mapira i na kraju mapiranja samo napraviš upload podataka i nakon nekog vremena karta će se osvježiti i pojavit će se novi tornjevi(crveni kružić) i osvježiti postojeći sa novim frekvencijama ako je bilo nadogradnje na njima.

Razina korisnika 5
Bedž +1

A što se tiče routera svi huawei routeri imaju napajanje 12V . Da min CAT6 tj 2CA. Mogu i mobile hotspot koji svi imaju ugrađenu bateriju.  Ima i za kupiti i vanjska antena.

Razina korisnika 5
Bedž +1

Linkovi za routere što više CA to bolje i min CAT 6 routeri ili mobile hotspot

https://www.4gltemall.com/4g-wireless-router/huawei-4g-lte-wifi-router.html

https://www.4gltemall.com/4g-wireless-router/netgear-4g-lte-router.html

https://www.4gltemall.com/4g-wireless-router/zte-4g-lte-wifi-router.html

A ovo ti je za cellmapper link

https://www.cellmapper.net/First_Time_Startup

Razina korisnika 5
Bedž +1

evo i antene par linkova

https://www.amazon.com/Proxicast-Professional-Low-Profile-Combination-Vehicle/dp/B01M3SQAX8

https://www.ead-ltd.com/products/5g-lte-4g-antennas/mimo-blade-4g-lte-mimo-blade-antenna

https://www.novatel.ie/poynting-mimo-3-v2-omnidirectional-mimo-external-router-antenna-for-vehicles

Razina korisnika 5
Bedž +1

Evo isprobao i testirao Huawei B535-232 rade sve 2CA agregacije koje naši operateri imaju. Nedostatak nema USB ni priključak za telefon(potreban za hombox) Inače za cijenu od 700kn koju ima iskon u ponudi dobijete otključan router na sve mreže i može se kupiti samo router. Ne radi Huawei TollboxE5186 ni LTEwacth radi samo huawei_band_tool_v0.2.0-Alpha za windows.i apk za mob LTEInspecteur i HuaweiMonitor250 ako netko želi mijenjati frekvencije…..

Evo i specifikacija

Huawei B535-232

FDD LTE Band- 1,3,7,8,20,28,32,38

3G      Band- 1,8

2CA FDD DL Inter-band- CA_1A-3A, CA_1A-7A, CA_1A-8A, CA_1A-20A, CA_1A-28A,CA_3A-7A, CA_3A-8A, CA_3A-20A, CA_3A-28A,CA_7A-8A, CA_7A-20A, CA_7A-28A,CA_8A-32A, CA_8A-38A,CA_20A-32A, CA_20A-38A CA_28A-38A

2CA FDD DL Intra-band contiguous- CA_1C,CA_3C,CA_7C,CA_38C

2CA FDD DL Intra-band non-contiguous- CA_3A-3A

2CA FDD UL Intra-band contiguous- CA_1C,CA_3C,CA_7C,CA_38C

Lijep pozdrav svima. Vidim da je ovdje prilično aktivno i da daworin rastura na ovoj temi.  Pratio sam neko vrijeme a sada bi mi trebala i pomoć. Imao sam pokućni internet od Tele2 ali su smanjili promet na 200 gb. Pošto mi takva vrsta interneta treba samo ljeti računam baš me briga uzet ću A1. Kad i oni smanjili na 400 gb :(. Svejedno sam ga nedavno uzeo i preko weba i uz njega router Huawei B311-221 za 499 kn. Ranije sam imao i još uvijek imam Dlink dwr921. Pošto mi je slab signal na B311 sam imao DL oko 5 mbps a kad sam mu spojio jednu antenu sa Dlinka onda između 30 - 35 mbps.  Prebacio sam SIM u Dlink i dobio tih 30 - 35 mbps. Možda ćak i malo bolje nego sa B311 jer Dlink ima dvije antene?  Nisam znao da sada A1 nudi samo SIM karticu i bez obveze kupovine njihovog routera. Sada se mislim da vratim sve skupa i  uzmem samo novi SIM. Ta brzina od 30 - 35 mi je sasvim dovoljna jer ne radim ništa posebno. Čak mi odgovara da nije 100 ili više da mi ne potroše promet na torenta :). Vjerojatno bih je mogao povećati dodavanjem iskrinih antena ali za sada nemam tu namjeru. Moje pitanje je ima li smisla potrošiti tih 500 kn i ostaviti ovaj Huawei ili da nastavim sa Dlinkom?

Imam isti router ali bez sve te opcije, kako da aktiviram? Ja bi htio ručno izabrati 800+1800 band...
Razina korisnika 5
Bedž +1
Staviti drugi firmware sto je malo zeznuto.... To je router od tele2 na kojem sam promjenio FW. Ako netko treba mogu napraviti unbrandibg bilo kojeg Huawei routera i staviti FW po želji!

Odgovori