5G i 4G+ routeri

  • 16 May 2019
  • 1169 odgovora
  • 125136 pregleda

Razina korisnika 7
Bedž +4
Ako želite iskoristiti maksimum koji 4G mreža daje u određenom trenutku i okolnostima morate imati i kvalitetan router. A to podrazumijeva minimalno CAT6 router koji mogu raditi istodobno na dvije frekvencije 2CA i brzine se zbrajaju.Ima i routera koji mogu združiti i 4 frekvencije 4CA. Evo mojih preporuka routera
zte mf286 CAT6
huawei b525s-23a CAT6
huawei e5186s-22a CAT6
huawei b715s-23c CAT9
huawei b618s-22d CAT11
i da ne nabrajam dalje posljednja tri koristim i ako vas što zanima pitajte jer Admini vam neće znati odgovoriti na vaše upite!

Odgovora 1169

Pozdrav! Vidim da je ova tema aktivna pa odlučih otvoriti račun na forumu da pitam i ne skitam… :sweat_smile:

Naime, bivši sam korisnik Telemach pokućnog interneta. Da sad ne idem previše u detalje i razloge, po ponudi mi je ispalo povoljnije prijeći na A1 Homebox jer nude 400 gb i noćnu tarifu što mi bolje odgovara za razliku od Telemachovog pokućnog i njihovih žalosnih 200 gb.

Prije oko 3 tjedna uzeh ugovornu obvezu na 24 mj i router Huawei B311-221. Prva dva tjedna brzine bile ajmo reći prihvatljive, s obzirom da živim na selu, prosječno 20-30 DL i 15-ak UL. Ništa impresivno, ali bar mogu normalno igrati u mp i istovremeno koristiti Discord i slušati playlistu na YT bez nekih posebnih zastajkivanja.
Iako trebam napomenuti da je Telemachov net (router Huawei B315s-22) znao biti brži, 30-40 DL i UL u prosjeku s malim varijacijama ovisno o vremenu, na istoj lokaciji i smještaju routera.

Prije par dana mi je pak brzina pala katastrofalno, jednoznamenkasti DL i UL. Mislim, sezona je, doći će k sebi, ali ništa. Igrom slučaja (čitaj: ljutitim googlanjem) zalutam na ovaj forum i ako dobro skužih (možda sam u krivu), Telemachov router (B315s) je bolji od ovog kojeg mi je A1 prodao (B311).

Pošto pretpostavljam da je B315s zaključan od strane Telemacha, postoji li mogućnost da flasham originalni Huawei FW na njega, odnosno hoće li ga to otključati? Ili je stvar kompliciranija od toga? Što se tiče flashanja više manje sam noob, u stilu znam kako, ali ne znam donosi li to željeni rezultat (otključan router u kojeg mogu slobodno staviti A1 SIM i koristiti ga normalno). Kontam radije ću pitati ovdje nego da brickam router bezveze eksperimentiranjem… :disappointed_relieved:
Ili to, ili neko drugo, manje potencijalno riskantno rješenje? Na jednoj od stranica threada je pisalo da SZK može odobriti zamjenu routera za B535, osim ako se moj mozak zbunio čitajući cijeli ovaj thread u 1 ujutro hahaha.

Hvala!

Razina korisnika 7
Bedž +4

B315 ne bi trebao biti zaključan stavi sim od A1 upišeš APN od A1 i morao bi raditi. Mislim da nemaju više B535 u prodaji ni za zamjenu

B315 ne bi trebao biti zaključan stavi sim od A1 upišeš APN od A1 i morao bi raditi. Mislim da nemaju više B535 u prodaji ni za zamjenu


U pravu ste, nije bio zaključan! Nemate pojma koliko me obradovalo vidjeti da je stvarno do uređaja a ne do mreže. 20-30 DL i 15-ak UL je podnošljivije nego ona tortura zadnjih par dana hahaha. Hvala!

Pozdrav, evo gore sam napisao da planiram kupiti Huawei B535 ali cijena se je digla od kako sam zadnji put provjerio… Koji ruter preporučujete do 600 Kn?

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Patrik   Jedino na njuški da potražiš B535 ili B 525 problem je sa routerima isto kao i sa ostalom elektronikom tamo gdje ima cijene su otišle u nebo.

Razina korisnika 7
Bedž +4
  • Raii Po UL vidim da ti je signal dosta loš tako da vanjskim antenama bi poboljšao signal i naravno brzinu DL i UL

Stavi samo B3 i spajat će se samo na 350066 pa testiraj brzinu i zatim probaj tu di je B7 zadaj mu samo B7 pa testiraj brzinu. Da tu je problem što na tim asus routerima nemaš mogućnosti zadavanja agregacija. Kada ti je na B3 tu bi trebao imati najveće brzine pošto je na B3 2CA agregacija blokova unutar B3 naravno ako router podržava tu agregaciju. Testiraj pa javi. Inače na tornju 350066 imaju 3 frekvencije i sa pravim routerom imaš 4CA i brzine idu do 450Mbps  B1+B3+B3+B20.

 

Evo, brzinski provjereno - u rush houru (20-21) ako stavim samo B20 dobivam cca. 25/15 a ako stavim B3 cca. 35/25 Mbit/s. Očigledno može to i brže kad ima manje korisnika ali bitno da nije na onom ‘pokvarenom’ tornju s B7 na koji se preferencijalo spaja kad otvorim sve bandove...

Razina korisnika 1

Kako sam samo hvalio A1 mrežu u Pirovcu prije mjesec dana kada sam imao 100Mbps download brzinu.

Danas kad je u mjestu hrpa turista, A1 mreža je u kolapsu. Brzina koju dobijam je ispod 1 Mbps, niti Facebook ne radi kak treba užas.

A1 uopće nije dovoljno kapaciteta ugradio u svoju infrastrukturu :(

No na sreću imam 5G mobitel i na njemu dobivam download od 118Mbps i hvala HT-u na tjedan dana besplatnog Interneta jer da nema ove mreže ništa od Interneta nebi vidio.

Za iduću godinu i odmor na moru će se nadam pojaviti i 5G routeri i pokrivenost 5G mreže će se proširiti pa ću morati preći na HT bežićnu mrežu jer A1 ima velikih problema :( u Pirovcu.

Morao sam se nekome pojadati, pa mi vas je žao što ste ovo morali čitati.

 

Razina korisnika 7
Bedž +4

To na ht hr je 4G DDS mreža a poše 5G. Koju tarifu koristiš na ht hr?

Razina korisnika 1

Imam poslovni mobitel, firma mi daje tarifu od 8Gb mjesečno, no dobio sam neku ljetnu ponudu HTa za besplatnih 7 dana Interneta pa sam si to sada aktivirao.

Razina korisnika 2

Ista stvar i na Pagu, prosle godine 50 mbit/s, ove godine jedva 2-3 mbit/s

Razina korisnika 4

Zrče.

Zrče.

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

Fleterica 😋

 

Homebox je smeće. Preko mobitela dobiješ i do 50 Mb/s a preko Homeboxa ispod 1 (jedan da se ne bi krivo razumjeli). Grozno

Razina korisnika 1

Homebox je smeće. Preko mobitela dobiješ i do 50 Mb/s a preko Homeboxa ispod 1 (jedan da se ne bi krivo razumjeli). Grozno

Da li vam je mobitel isto na A1 mreži?

Razina korisnika 4

A,da se proba druga mreža!?

 

Razina korisnika 6
Bedž +6

@FranjoGrgur , ovo nije tema o Homeboxu, već vrlo dobra  tema o routerima od @daworin  i kako izvući maximum od 4G mreže. Preporučam da  ju pročitaš cijelu, a  Homebox kritiziraj u odgovarajućim temama, nemoj ovu spamati 😉😋

Razina korisnika 4
Bedž +1

Baš. Situacija sa Homeboxom nije neka generalna stvar, nego individualna. Kod mene već duže vrijeme ide jako dobro.

 

 

Razina korisnika 6
Bedž +4

Da li ima neke naznake da će uskoro u ponudi biti 5G routeri za homebox?

Razina korisnika 7
Bedž +4

Mislim da ove godine neće imati u ponudi 5G routere još nemaju ni jedan toranj pušten sa 5G na band n20 ili n78 za komercijalnu upotrebu. Možda griješim pa neka me admin ispravi i navede točnu lokaciju 5G tornja sa band n28(700Mhz) ili n78( 3600Mhz).

Razina korisnika 1

Mislim da ove godine neće imati u ponudi 5G routere još nemaju ni jedan toranj pušten sa 5G na band n20 ili n78 za komercijalnu upotrebu. Možda griješim pa neka me admin ispravi i navede točnu lokaciju 5G tornja sa band n28(700Mhz) ili n78( 3600Mhz).

Toliki hype bio oko 5G-a, a na kraju hladan tuš…

Osobno sam bio mišljenja da će biti puštena sva 3 banda u većim gradovima nakon dodjeljivanja koncesije, a na kraju ostao razočaran sa pokrivenošću...

Razina korisnika 4

Trenutno je istina,da A1 nema ni opreme,ni želje,da aktivira 5G na dodijeljenim frekvencijama!

Razina korisnika 1

A jel netko zna da li prema ovoj mapi pokrivenosti LINK 5G mrežom, na tim određenim lokacijama “pravi” 5G ili DSS?

Jer gore pri vrhu stranice piše do 2Gbit/s pa pretpostavljam da je pravi 5G

Razina korisnika 4
Bedž +1

Izgleda da ponegdje ide 5G.

 

Navodno, Zagreb, Sveti duh.

Ali to je za drugu temu.

Razina korisnika 1

OT: Molio bih info od moderatora zašto mi se ne odobravaju odgovori u ovoj i drugim temama?

 

Odgovori